بلغم چیست و چه علائمی دارد و روش درمان مزاج بلغمی با طب سنتی

بلغم چیست و چه علائمی دارد و روش درمان مزاج بلغمی با طب سنتی علائم بلغم در بدن و بهترین راه های درمان آن چیست ؛ قوی ترین داروی ضد بلغم کدام است و درمان خانگی خلط بلغم در مزاج بلغمی (مزاج سرد و تر) با طب سنتی و اسلامی در سلام دنیا بخوانید.

همانطور که خودتان هم می دانید همگی افراد دارای چهار خلط به نام های بلغم و سودا و دم و صفرا می باشند. این چهار خلط باید به مقدار کافی در بدن افراد موجود باشند و اگر هر کدام از این ها بر دیگری غلبه کند مزاج آن فرد هم تغییر می‌ یابد. مثلاً اگر خلط بلغم در داخل بدن افزایش یابد می‌ گوییم که این فرد بلغم مزاج است و این موضوع نیز می‌ تواند به سلامت بدن افراد آسیب وارد کند. مزاج بلغم سرد و مرطوب می باشد و مصرف خوراکی هایی که طبع سرد و خنکی دارند می‌تواند خلط بلغم در داخل بدن را افزایش دهد. در ادامه مقاله سلام دنیا، شما را بیشتر با این بلغم معده چیست؛ علائم و راه های جلوگیری از افزایش آن آشنا خواهیم کرد. 

خلط بلغم چیست

همانطور که اشاره کردیم بلغم یکی از چهار خلط موجود در بدن می باشد و مایعی است که در معده تولید می شود. غلبه بلغم در داخل بدن می‌ تواند باعث مشکلات زیادی شود. متاسفانه امروزه اکثر افراد نیز با مشکل غلبه بلغم در بدن مواجه هستند. اگر شما فردی را مشاهده می کنید که با اینکه لاغر است ولی شکمی بزرگ دارد. بدانید که این فرد بلغم مزاج می‌ باشد. افرادی که خلط بلغم در بدن آن ها بر خلط های دیگر غلبه کرده است. دارای رنگ خون روشن تری می باشند. بلغم همچنین علائم بسیار زیاد دیگری هم دارد که در ادامه مقاله به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد. 

علائم بلغم

همانطور که اشاره کردیم بلغم در داخل بدن علائم بسیار زیادی دارد. مثلا افرادی که بلغمی مزاج هستند.

 • رنگ پوستی روشن و یا بور دارند.
 • این افراد اکثراً شکم بزرگی دارند و بعد از هر بار غذا خوردن با مشکلات شکم درد نیز مواجه می شوند و این موضوع به شدت آن ها را آزار می‌ دهد.
 • وجود بلغم در داخل بدن باعث ایجاد اسهال های شدید نیز می شود و این موضوع در نهایت به لاغری فرد منجر می شود.
 • همچنین افراد بلغمی مزاج موی روشن و نازک دارند. افرادی که دارای موی مشکی و حجیم هستند، افرادی گرم مزاج می باشند. این افراد به هیچ عنوان بلغمی مجاز نیستند. افراد بلغمی مزاج از پهلو ها هم به شدت چاق می شوند. 

حتما بخوانید: برای درمان اسهال چه بخوریم


علائم غلبه بلغم چیست

برخی از علائمی که نشان دهنده غلبه بلغم است شامل:

 • یبوست
 • پف چشم
 • کیست تخمدان
 • فراموشی
 • افکار منفی
 • سفیدی مو
 • ورم و چاقی
 • پرخوری
 • برص

علائم غلبه بلغم چیست

مزاج بلغمی چیست (مزاج سرد و تر)

افراد مزاج بلغمی در واقع افراد سرد مزاج هستند و این موضوع می تواند برای این فرد دردسر های زیادی  به وجود بیاورد. مزاج بلغمی گاهی اوقات باعث ناباروری فرد نیز می شود و اجازه نمی دهد که فرد رابطه درستی با همسر خود داشته باشد. در واقع بلغم مانند کشک می باشد که به سیستم ایمنی بدن شما نیز مربوط می‌ شود. بلغم همچنین از جنس آب سرد نیز می باشد. افرادی که مزاج بلغمی دارند، همیشه خواب آلود هستند و دست و پای آن ها همیشه سرد است. همچنین این افراد همیشه با نفخ معده نیز درگیر هستند و همیشه دل درد دارند. 

رفع بلغم و کاهش وزن

یکی از مشکلاتی که غلبه خلط بلغم در بدن برای افراد به وجود می‌آورد، افزایش وزن در ناحیه های مختلف بدن می باشد. همانطور که گفتیم افراد بلغمی مزاج شکم و پهلو های چاقی دارند و این موضوع در استایل آن ها نیز تاثیر بسیار منفی می گذارد. شما می توانید با رفع بلغم به راحتی وزن خود را کاهش دهید و با یک استایل مناسب در میان جمع حاضر شوید. رفع بلغم همچنین می تواند فواید بسیار زیادی برای سلامت بدن شما داشته باشد و انرژی و شادابی را به بدن شما بازگرداند. 


حتما بخوانید: رژیم لاغری برای بلغمی مزاجها در طب سنتی


راه درمان بلغم چیست

شما می توانید با مصرف برخی از خوراکی ها باعث درمان بلغم شوید. همان طور که می دانید مزاج‌ بلغمی همان سرد مزاجی می‌ باشد، شما برای درمان این بیماری باید از خوراکی‌ هایی که طبع گرمی دارند، استفاده کنید. مثلاً یکی از بهترین خوراکی ها برای درمان بلغم خرما می باشد که طبع بسیار گرمی دارد و باعث درمان بلغم مزاجی بدن شما می شود. همچنین گوشت گوسفند و شتر نیز طبع بسیار گرمی دارد و مصرف آن ها می‌ تواند باعث کاهش بلغم در بدن شما بشود. اکثر پزشکان دلیل افزایش بلغم در داخل بدن را استفاده از غذاهای سرد مزاج می‌ دانند. شما اگر غذاهایی را که طبع سردی دارند، را از رژیم غذایی خود حذف کنید، حتما موفق خواهید شد که به‌ راحتی بلغم را درمان کنید. 

راه درمان بلغم چیست

قوی ترین داروی ضد بلغم

زمانی که بلغم در داخل بدن شما به شدت افزایش می‌یابد و با اصلاح رژیم غذایی هم  شما نمی توانید بلغم را در داخل بدن خود درمان کنید. بهتر است از قرص های ضد بلغم کمک بگیرید. یکی از قویترین و بهترین دارو های ضد بلغم قرص بلغم نیاک می باشد که می تواند، بلغم را در بدن شما درمان کند. همانطور که اشاره کردیم در بعضی مواقع بلغم به شدت در بدن افزایش می یابد و فرد را به شدت آزار می‌ دهد. در این صورت شما نمی توانید بلغم را در داخل خانه با روش های سنتی درمان کنید، پس حتما باید به پزشک مراجعه کرده و به دستور پزشک از قرص بلغم نیاک استفاده کنید. 

درمان خانگی بلغم در طب سنتی و اسلامی

همانطور که در قسمت های بالایی نیز اشاره کردیم، شما می توانید در اکثر مواقع بلغمی مزاج را در داخل خانه با مصرف برخی از خوراکی ها و رعایت برخی از دستور هایی که دین اسلام داده است، درمان کنید. در بعضی مواقع پرخوری هم می‌ تواند باعث افزایش بلغم در بدن شما شود. اگر شما هم احساس می‌ کنید که مزاج‌ بلغمی و طبعی سرد دارید، از مصرف غذاهایی با طبع سرد خودداری کنید و سعی کنید که غذاهایی با طبع گرم مثل خرما را در رژیم غذایی خود قرار دهید. همچنین ورزش کردن نیز می تواند باعث رفع بلغم مزاجی در بدن شما بشود. در قرآن کریم نیز به برخی از روش ها مثل رعایت آداب غذا خوردن اشاره کرده است که رعایت آن ها می تواند از افزایش بلغم در داخل بدن جلوگیری کند. 

سخن آخر

با توجه به مطالب گفته شده می‌ توان گفت که افزایش خلط بلغم در داخل بدن می‌ تواند دردسر های زیادی را برای فرد به وجود بیاورد. فرد باید از رژیم غذایی درست استفاده کند تا از افزایش بلغم در داخل بدن خود جلوگیری کند. شما بهتر است ابتدا طبع خود را تشخیص دهید و از رژیم غذایی مطابق با طبع خود استفاده کنید. شما همچنین می توانید برای رفع بلغم از برخی از دارو های پزشکی نیز استفاده کنید. ولی بهترین راه برای رفع بلغم استفاده از رژیم غذایی مناسب و متناسب با  مزاج فرد می باشد. 


مقالات مرتبط:

فواید و خواص خرما برای سلامتی زنان و مردان

از
34
رای