نفخ شکم در بارداری: 3 دلیل مهم احساس نفخ در هفته چهارم بارداری

نفخ شکم در بارداری: 3 دلیل مهم احساس نفخ در هفته چهارم بارداری در طول چهارمین هفته بارداری، یک تخمک بارور شده در دیواره رحم لانه گزینی می کند. تا زمان ایجاد جفت، رگ های خونی آندومتر (پوشش اسنفنجی رحم) مواد غذایی را برای رشد جنین فراهم می کند.

بسیاری از زنان از این متعجب می شوند که چرا در اوایل بارداری حس می کنند که چند ماهه باردار هستند. این به علت نفخ شکم است که از اولین روزهای بارداری شروع می شود و می تواند تا سه ماهه اول ادامه داشته باشد. اگرچه افزایش وزن و تهیه لباس های بارداری برای چندین ماه بعد است، زنانی که به تازگی بارداری شده اند ممکن است حس کنند که حفره لگنی آنها کاملاً پر شده است. دیدن برآمدگی کوچک شکم نیز مسئله غیر متداولی نیست، اگرچه این برآمدگی واقعاً به خاطر نوزاد نیست.

3 دلیل مهم احساس نفخ در هفته چهارم بارداری

1. تورم رحمی دلیل احساس نفخ

در طول چهارمین هفته بارداری، یک تخمک بارور شده در دیواره رحم لانه گزینی می کند. تا زمان ایجاد جفت، رگ های خونی آندومتر (پوشش اسفنجی رحم) مواد غذایی را برای رشد جنین فراهم می کند. در هفته های اول بارداری، آندومتر به سرعت رشد می کند و ضخیم می شود تا از رشد جنین حمایت کند. میزان خونی که افزایش یافته است به رحم نیز جریان می یابد و باعث افزایش تورم رحم می شود. ضخیم شدن سریع پوشش رحم و تورم همراه با آن باعث می شود که رحم فضای بیشتری در لگن بگیرید، و اغلب منجر به احساس نفخ و تراکم در قسمت تحتانی شکم می شود.

دلایل نفخ شکم در بارداری

2. گاز دلیل احساس نفخ

سطح هورمون در اوایل بارداری موجب تغییراتی در بدن زن می شود که آن را آماده رشد جنین در طول بارداری کند. هورمون های پروژسترون و ریلاکسین (باعث می شود لگن کشیده شود و در نتیجه نوزاد بتواند هنگام زایمان از آن عبور کند)، در اوایل بارداری افزایش ناگهانی می یابد. این هورمون ها باعث شل شدن عضلات دستگاه گوارش می شود که سرعت عبور غذا از روده کوچک و بزرگ را آهسته تر می کند. بنابراین، باکتری هایی که به طور طبیعی در روده وجود دارند، زمان بیشتر از معمول را به هضم ماده غذایی اختصاص می دهند. این اغلب منجر به افزایش تولید گاز روده می شود. به همین دلیل، زنان باردار نسبت به زنانی که باردار نیستند، دارای گاز بیشتری در دستگاه گوارش هستند و این می تواند منجر به نفخ شود.

3. یبوست دلیل احساس نفخ 

با کند شدن سرعت روده، غذا بسیار کندتر از حد معمول به انتهای روده (مقعد) می رسد، منجر به کاهش حرکات منظم روده ای می شود. از آنجایی که غذا برای مدت طولانی تری در روده ها می ماند، جذب مواد غذایی و آب آن بیشتر می شود. این در نهایت فواید زیادی برای جنین خواهد داشت. حرکات آهسته تر روده بخاطر جذب تمام مواد مغذی از وعده های غذایی، خوب است اما ممکن است موجب عوارض جانبی ناخوشایندی شود. مقدار کمتر آب باعث می شود مدفوع خشک تر از حالت معمول شود. این مدفوع خشک شده در طول حرکت تا مقعد به کندی پیش می رود، و وجود این مدفوع خشک در دستگاه گوارش تحتانی یکی دیگر از دلایل نفخ مادر در دوران بارداری است.  

علل احساس نفخ در دوران حاملگی

از
6
رای