پریمولوت (Primolut): موارد استفاده، عوارض جانبی، موارد منع مصرف و کلیه تداخلات آن

پریمولوت (Primolut): موارد استفاده، عوارض جانبی، موارد منع مصرف و کلیه تداخلات آن پریمولوت ان 5 میلی گرم، نوعی پروژسترون مصنوعی است که برای درمان اختلالات قاعدگی و خونریزی غیر طبیعی واژن در خانم ها ناشی از عدم تعادل هورمونی استفاده می شود. مشکل خواب، ناراحتی معده و... از عوارض جانبی آن است.

پریمولوت چیست

پریمولوت ان 5 میلی گرم، نوعی پروژسترون مصنوعی است و عملکردی مشابهی با هورمون پروژسترون زنانه دارد. از این دارو برای درمان اختلالات قاعدگی و خونریزی غیر طبیعی واژن در خانم ها ناشی از عدم تعادل هورمونی استفاده می شود. همچنین به عنوان روش پیشگیری از بارداری، برای کنترل بارداری ناخواسته مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض جانبی پریمولوت

عوارض جانبی کلی و جزئی قرص پریمولوت ان 5 میلی گرم

 • دوره های قاعدگی نامنظم
 • بزرگ شدن سینه ها
 • ناراحتی و درد معده
 • کاهش یا افزایش وزن
 • مشکل خواب
 • فوران آکنه
 • رشد موهای صورت
 • از دست دادن بینایی یا تاری دید
 • از حدقه بیرون زدن چشم ها
 • میگرن مانند سردرد
 • مشکل در تنفس
 • وجود خون در سرفه
 • درد شدید یا فشار در قفسه سینه
 • سرگیجه و غش
 • ضعف در بازوها، دست ها، ساق پا، پا
 • تورم در صورت، لب ها، پلک، زبان و دست و پا
 • زرد شدن چشم و پوست
 • حالت افسردگی
 • مشکل در بلع
 • واکنش پوستی آلرژی زا

عوارض جانبی کلی و جزئی قرص پریمولت

موارد استفاده از پریمولوت

این دارو برای چه چیزی تجویز شده است؟

این دارو برای چه چیزی تجویز شده است؟

نگرانی ها
سوالات متداول

1. زمان عمل کردن دارو پریمولوت

زمان لازم برای اثر کردن این دارو در افراد مختلف متفاوت است. همچنین تاثیر آن بر اساس علت استفاده از دارو و میزان هورمون های جنسی بدن متفاوت است.

2. مدت زمان اثر دارو پریمولوت

مدت زمانی که هر دارویی موثر باقی می ماند، بستگی به دلیل استفاده از دارو و مقدار مصرفی دارو دارد.

3. آیا مصرف پریمولوت همراه با الکل ایمن است؟

تداخل این دارو با الکل ناشناخته است، توصیه می شود قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

آیا مصرف پریمولت همراه با الکل ایمن است

4. آیا مصرف دارو پریمولوت اعتیاد آور است؟

هیج اعتیادی با مصرف این دارو گزارش نشده است.

5. آیا در دوران بارداری می توان از قرص پریمولوت استفاده کرد؟

اگر شما باردار هستید یا قصد دارید در آینده نزدیک باردار شوید، استفاده از این دارو توصیه نمی شود. اگر در هنگام استفاده از این دارو مشکوک به بارداری شده اید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

6. آیا مصرف پریمولوت در هنگام شیردهی توصیه می شود؟

این دارو برای استفاده در زنان شیرده توصیه نمی شود؛ مگر اینکه کاملاً ضروری باشد. توصیه می شود قبل از شروع دوره درمانی با این دارو، شیردهی به کودک را متوقف کنید.

چه موقع نباید از قرص پریمولوت استفاده کرد؟

1. آلرژی

در صورت سابقه آلرژی به نورتیسترون یا هر آنالوگ پروژسترون دیگر، این دارو برای استفاده توصیه نمی شود.

چه موقع نباید از قرص پریمولت استفاده کرد

2. بیماری کبد

در صورت اختلال شدید در عملکرد کبد، این دارو برای استفاده توصیه نمی شود.

3. خونریزی غیر طبیعی واژن

در صورت داشتن یک دوره خونریزی غیر طبیعی که توسط پزشک تشخیص داده نشده است، این دارو برای استفاده توصیه نمی شود.

4. سرطان سینه یا رحم

در صورت ابتلا به سرطان های هورمونی و یا مشکوک بودن به ابتلای آنها از جمله سرطان سینه یا رحم و یا سایر ارگان های جنسی، استفاده از این دارو توصیه نمی شود.

5. اختلالات قلب و عروق خونی

این دارو برای استفاده در افرادی که احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی دارند یا قبلا دچار آنها شده اند، توصیه نمی شود. همچنین نباید توسط بیمارانی که سابقه لخته شدن خون داشته اند یا در حال حاضر دچار لخته خون می شوند، استفاده شود.

چه کسانی نباید از قرص پریمولت استفاده کنند

هشدارها
الف: هشدار برای جمعیت ویژه
1. بارداری

در صورت بارداری یا برنامه ریزی برای بارداری در آینده نزدیک، این دارو برای استفاده توصیه نمی شود. اگر مشکوک به بارداری هنگام استفاده از این دارو اهستید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

2. شیردهی

این دارو برای استفاده در زنان شیرده توصیه نمی شود مگر اینکه کاملاً ضروری باشد. توصیه می شود قبل از شروع دوره درمانی با این دارو،  شیردهی را متوقف کنید.

ب: هشدار عمومی
1. احتباس مایعات بدن

استفاده از این دارو باعث مقادیر خفیف تا متوسط ​​احتباس مایعات در بدن می شود. از این رو، در صورت تجویز در بیمارانی که مبتلا به بیماری هایی مانند: صرع، آسم، میگرن، اختلالات قلبی و عروقی، اختلالات کلیوی و غیره هستند، احتیاط توصیه می شود.

هشدار های عمومی درباره مصرف قرص پریمولت

2. افسردگی

گفته می شود که باعث ایجاد افسردگی در مقادیر مختلف می شود. این دارو در بیمارانی که سابقه افسردگی دارند، باید با دقت تجویز شود. در صورت افزایش تعداد دفعات دوره های افسردگی و شدیدتر شدن آن، مصرف این دارو باید قطع شود.

3. ناهنجاری های بینایی

استفاده از این دارو می تواند باعث ضعف بینایی و سایر اثرات روی چشم مانند: پروپتوز، دیپلوپ و غیره شود. بیماران باید با دقت معاینه شوند تا بتوانند با اطمینان از این دارو استفاده کنند. هر گونه عارضه جانبی مانند: تاری دید، خشک شدن بیش از حد چشم باید به پزشک گزارش شود.

4. اختلال لخته شدن خون

استفاده از این دارو می تواند باعث ایجاد لخته خون در شریان یا رگ عمیق (ترومبوآمبولی) شده و منجر به عوارض جانبی شدید تا کشنده شود. در صورت تائید چنین شرایطی، استفاده از این دارو باید متوقف شود.

عوارض جانبی قرص پریمولت

5. دیابت

استفاده از این دارو می تواند بر میزان قند خون تأثیر بگذارد و از این رو در هنگام معالجه بیمار دیابتی احتیاط لازم است.

6. خونریزی قاعدگی نامنظم

استفاده از این دارو ممکن است باعث بی نظمی در دوره قاعدگی شود. در صورت وجود دوره یا خونریزی نامنظم در حین استفاده از این دارو، آزمایشات مناسب باید انجام شود تا سایر علت های خونریزی نامظنم قاعدگی رد شود.

7. عمل جراحی

استفاده از این دارو باید حداقل 4 هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده یا عدم تحرک طولانی متوقف شود.

8. سرطان

مصرف طولانی مدت این دارو با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان و دهانه رحم همراه است. در بیمارانی که در معرض عوامل خطر قرار دارند باید با احتیاط مصرف شود.

9. استفاده در کودکان

این دارو برای استفاده قبل از منارک (شروع دوره قاعدگی در دختران) توصیه نمی شود.

موارد منع مصرف قرص پریمولت

10. داروهای دیگر

این دارو به طور بالقوه ممکن است با تعداد زیادی از داروهای دیگری که احتمالاً مصرف می کنید در تداخل باشد. از این رو توصیه می شود که مصرف سایر داروهای دیگر از جمله مکمل ها و گیاهان دارویی را به پزشک گزارش دهید.

11. بیماری دیگر

بروز هر گونه بیماری قلب و عروق خونی، غده تیروئید، کبد، کلیه و غیره را به پزشک گزارش دهید. برای تعیین استفاده بی خطر و مؤثر از این دارو در چنین مواردی ممکن است شما نیاز به انجام آزمایشات خاصی داشته باشید.

12. سیگار کشیدن

اگر سیگار می کشید، خطرات عوارض جانبی به میزان قابل توجهی زیاد است. توصیه می شود قبل از دریافت این دارو، در مورد عادت های سیگار کشیدن به پزشک خود اطلاع دهید.

دوز مصرفی دارو
دوزهای فراموش شده

دوز فراموش شده خود را به محض به خاطر آوردن مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. در صورتی که یک دوز را بر اساس برنامه ریزی دارو از دست داده اید، به شما توصیه می شود از سایر روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

دوز مصرفی قرص پریمولت

اوردوز

اگر مشکوک به اوردوز این دارو هستید، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو شامل تهوع، استفراغ، خونریزی واژنی و ... است.

تداخلات دارویی پریمولوت

تداخل دارویی در هر شخصی با شخص دیگر متفاوت است. قبل از شروع هر گونه مصرف دارو، باید تداخلات احتمالی آن را با پزشک خود بررسی کنید.

1. تداخل با الکل

تداخل این دارو با الکل ناشناخته است. توصیه می شود قبل از مصرف، با پزشک خود مشورت کنید.

2. تداخل با سایر داروها
 • کاربامازپین
 • کلاریترومایسین
 • والپروئکس
 • مایکوفنولات موفتیل
 • فنی توئین
 • ترانکسامیک اسید
 • انسولین
 • آمینوفیلین
 • فنوباربیتال
 • گریزوفولوین

تداخلات دارویی پریمولت

3. تداخل با بیماری ها
1. نئوپلاسم های کبدی

استفاده از این دارو به عنوان یک داروی ضد بارداری خوراکی در بیمار مبتلا به تومور کبدی توصیه نمی شود. خطر عوارض جانبی بطور قابل توجهی زیاد است و از این رو احتیاط شدید توصیه می شود.

2. افسردگی

گزارش شده است که استفاده از این دارو باعث افزایش شیوع افسردگی می شود. اگر بیمار سابقه افسردگی دارد،  دارو باید با احتیاط مصرف شود و نظارت دقیق بر روی علائم و نشانه ها صورت گیرد.

3. احتباس مایعات و ورم

استفاده از این دارو با افزایش شیوع احتباس مایعات در بدن همراه است. این دارو باید در بیمارانی که اختلال در احتباس مایعات دارند، یا در معرض عوامل خطر آن قرار دارند، با احتیاط مصرف شود.

4. ترومبوز شبکیه

استفاده از این دارو می تواند باعث ایجاد اختلال در بینایی و سایر مشکلات در چشم شود. این دارو با احتیاط در بیمارانی که سابقه بیماری چشمی دارند، استفاده می شود. در صورت مشاهده اختلال بینایی، استفاده از این دارو باید بلافاصله متوقف شود.

قرص پریمولت با کدام بیماری ها تداخل دارد

4. تداخلات غذایی

اطلاعاتی در دسترس نیست.

5. تداخلات آزمایشگاهی
1. آزمایش عملکرد تیروئید

اگر آزمایش عملکرد تیروئید برای شما تجویز شده است، استفاده از این دارو را گزارش کنید. این دارو ممکن است در نتایج آزمایش اختلال ایجاد کند.

این یک لیست جامع از فعل و انفعالات احتمالی دارو نیست. شما باید در مورد تمام اثرات متقابل داروهایی که مصرف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

دستورالعمل های کلی

قرص پریمولوت ان 5 میلی گرم را طبق دستور پزشک مصرف کنید. این دارو را بیشتر یا کمتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. توصیه می شود جهت جلوگیری از هر گونه بارداری ناخواسته هنگام مصرف این دارو، از سایر ابزارهای پیشگیری بارداری نیز استفاده کنید.

منبع: practo

از
0
رای