مقایسه کامل مزایا و معایب شیر مادر نسبت به شیر خشک

مقایسه کامل مزایا و معایب شیر مادر نسبت به شیر خشک مطالعات نشان می دهد که شیردهی خطر ابتلا به سرطان پستان، رحم و تخمدان را در مادران کاهش می دهد. این امر به مادران اجازه می دهد تا در هنگام شیردهی با تاخیر در تخمک گذاری، بارور نشوند.

یكی از مهمترین اولویت های مادر جدید، اطمینان از اینكه 6 ماه اول سرشار از سلامتی، تندرستی و رشد سالم برای کودک است. بنابراین، باید همه جوانب احتیاط را رعایت کرد تا اطمینان حاصل شود که مقدار مناسب مواد مغذی در شش ماه اول زندگی کودک، به او می رسد. به همین دلیل متخصصان می گویند که تغذیه با شیر مادر در ماه های مهم اول زندگی کودک از تاکید و اهمیت خاصی برخوردار است. شیر مادر حاوی مواد مغذی اساسی و آنتی بادی های لازم است که باعث تقویت سلامتی، رشد کافی و رشد صدا در کودک می شود. این خوبی شیر مادر است که کودک را از عفونت ها و بیماری های قریب الوقوع در امان نگه می دارد. متأسفانه، به دلیل جاه طلبی های حرفه ای و موقعیت های سخت گیرانه در محیط کار، بسیاری از خانم ها نمی توانند از شیر خود به کودک بدهند و به شیر خشک کودک روی می آورند.

فواید بی نظیر شیر مادر

کودکتان می تواند یک عمر سلامتی با شروع درست داشته باشد. و شیردهی هنوز بهترین روش برای تغذیه کودک است. تغذیه با شیر مادر مقدار و کیفیت مناسب ویتامین ها و مواد معدنی را برای رفع نیازهای غذایی کودک فراهم می کند. شیر مادر به دستگاه گوارش کودک کمک کرده، به این معنا که بعید است اسهال و یبوست اتفاق بیافتد. شیر مادر همچنین حاوی آنتی بادی و سایر موارد ایمنی بدن است که از کودک شما در برابر بیماری ها محافظت می کند. علاوه بر این، نوزادی که منحصرا از شیر مادر تغذیه می کند باید مکمل روزانه ویتامین D را به شکل قطره دریافت کند.

تغذیه با شیر خشک

تغذیه با شیر خشک معمولاً زمانی استفاده می شود که شیر مادر به دلایلی در دسترس نباشد. با این حال، شما باید راه درست تهیه شیر خشک را بدانید. اگر به درستی تهیه نشود، ممکن است باعث سوء تغذیه و بیماری های دیگر شود. ابتدا لازم است محصول شیر، بطری کودک و چیزهایی که برای اندازه گیری پودر شیر و آب لازم است را تهیه کنید. شما می توانید بر روی قوطی شیر محصول، دستورالعمل درست آماده سازی را مطالعه کنید.

جوانب مثبت و منفی تغذیه با شیر خشک و شیر مادر

جوانب مثبت و منفی تغذیه با شیر خشک و شیر مادر

اگرچه تغذیه با شیر خشک یک روند بسیار مناسب برای یک مادر شاغل است، اما این روش برخی از جوانب مثبت و منفی دارد. بیایید زوایای مختلف روند تغذیه با فرمولا را ارزیابی کنیم.

تغذیه با شیر مادر یک پیوند بین مادر و کودک ایجاد می کند. شیر مادر بدون شک بهترین ماده غذایی برای نوزادان است و تغذیه با شیر مادر یکی از اجزای اساسی پیوند بین نوزاد و مادر است. مطالعات نشان می دهد که شیردهی خطر ابتلا به سرطان پستان، رحم و تخمدان را در مادران کاهش می دهد. این امر به مادران اجازه می دهد تا در هنگام شیردهی با تاخیر در تخمک گذاری، بارور نشوند. در صورت شیردهی، نیازی نیست تا فورا نگران دوباره باردار شدن شوید. همچنین به کاهش وزن مادر کمک می کند و مطمئنا مقرون به صرفه است؛ زیرا شیردهی به این روش هزینه ای ندارد.

تغذیه با شیر مادر برای مادران بسیار عالی است. شیر مادر فقط برای نوزاد شما عالی نیست، بلکه برای مادر نیز فوق العاده است. گفته شده است مادرانی که به مدت حداقل 6 ماه به کودک خود شیر می دهند، در آنها خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان مانند سرطان پستان و تخمدان کاهش چشمگیر پیدا کرده است. یک نکته شاد کننده مازاد... از طریق شیردهی، مادران جدید وزن اضافی که در دوران بارداری اضافه کرده بودند را از دست می دهند، و یک فایده دیگر این است که به رحم کمک می کند منقبض شده تا به اندازه زمان قبل از تولد کودک شود.

تغذیه با شیر خشک توسط هر کس می تواند انجام شود، می تواند یک سرپرست یا پدر کودک یا هر کس دیگری باشد. بنابراین حضور فیزیکی مادر لازم نیست. این قسمت کلیک کنید تا دریابید که کدام شیر خشک کودک برای شما مناسب است.

شیر خشک از شیر مادر سنگین تر است و به همین دلیل، کودک را زمان بیشتری نسبت به شیر مادر سیر نگه می دارد. در نتیجه، از آنجا که نیاز به تغذیه مکرر کودک نیست، مادر می تواند کمی زمان داشته باشد تا کارهای روزمره را انجام دهد. در صورت مسافرت، شیر خشک می تواند بسیار به شما کمک کند، زیرا نیازی نیست به دنبال اتاق برای شیردهی کودک باشید. در صورتیکه کودک با شیر خشک تغذیه می شود، نیازی نیست تا مادر مراقب تغذیه خود باشد، که در صورت شیردهی با شیر مادر اینگونه نیست. به عنوان یک مادر شیرده، او باید نسبت به آنچه می خورد هوشیار باشد و این می تواند کیفیت شیر مادر را تحت تأثیر قرار دهد.

معایب تغذیه کودک با شیر خشک

معایب تغذیه کودک با شیر خشک

هضم شیر خشک ممکن است برای کودک دشوار باشد، از این رو باعث ایجاد درد معده و ناراحتی برای کودک می شود. اگرچه شیر خشک در حین تولید در کارخانه حاوی اکثر مواد مغذی به صورت مصنوعی است، اما سیستم ایمنی کودکی که از شیر خشک تغذیه می کند در مقایسه با زمانی که از شیر مادر تغذیه می کند، نیاز به رشد دارد. نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند معمولا اضافه وزن دارند، زیرا کودکانی که از شیر خشک تغذیه می کنند سریع تر از کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، وزن اضافه می کنند. استریل کردن بطری ها و سایر وسایل تغذیه با بطری یک مسئولیت مازاد برای اطمینان از ایمنی روند تغذیه با شیر خشک و نبود عفونت است. فرآیند تمیز کردن بطری ها و سایر وسایل تغذیه گاهی می تواند استرس زا و وقت گیر شود.

دانستنی های بیشتر در مورد تغذیه کودک

اگرچه تغذیه با شیر خشک یک روند شناخته شده و محبوب است، اما تعدادی دستگاه مدرن امروزی در دسترس هستند که می توانند به یک مادر شاغل کمک کنند تا کودک شان از شیر مادر تغذیه کند. دستگاه هایی مانند پمپ سینه و غیره فرآیند پمپاژ و ذخیره شیر مادر را بسیار کارآمد و راحت می کند.

حتی اگر استفاده از شیر خشک بهترین راه برای تغذیه کودک شما نیست، ممکن است تنها گزینه باشد؛ زیرا موارد نادری وجود دارد که نوزادان قادر به هضم شیر مادر نیستند. به این نوزادان شیر خشک سویا داده می شود. شیردهی به کودک با شیر خشک همچنین می تواند برای مواردی ضروری باشد که مادر دارای بیماری خاصی باشد و نمی تواند به کودک خود شیر دهد و مادر شیرده دیگری به فرزند او شیر می دهد.

نوزادان تازه متولد شده باید تنها از شیر مادر تغذیه شوند، به این معنی که آنها باید به مدت حداکثر شش ماه شیر مادر را دریافت کنند تا حداکثر رشد را داشته باشند. «تنها تغذیه با شیر مادر»، زمانی است که نوزاد غذا یا نوشیدنی دیگری دریافت نمی کند، این بدان معنا است که نوزاد حتی آب هم نمی خورد. با این وجود، کودک شیرخوار ممکن است نمک هیدراتاسیون خوراکی و مایعات مانند شربت را دریافت کند.

نتیجه گیری

کودکانی که از شیر خشک تغذیه می کنند، کمتر سالم و سرزنده هستند یا مانند یک کودک که از شیر مادر تغذیه می کند، فعالیت نمی کنند. در صورتیکه مادر تمایلی به دادن شیر خود به کودک نداشته باشد یا به خاطر شرایط دیگر نتواند به کودک خود شیر دهد، بدیهی است که هیچ فشاری بر روی مادر برای شیر دادن به کودکش وجود ندارد.

منبع: childrenforchildren

از
1
رای