علائم آرتروز گردن چیست ؛ راه تشخیص و درمان آن

علائم آرتروز گردن چیست ؛ راه تشخیص و درمان آن تفاوت بین درد آرتریت روماتوئید گردن و آسیب گردنی این است که سختی و درد در یک آسیب گردنی ممکن است با گذشت چند روز یا هفته بتدریج بهبود یابد. علائم و درمان آرتروز گردن در سلام دنیا بخوانید.

آرتروز گردن یا آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری التهابی مزمن است که در آن سیستم ایمنی به دیواره مفاصل حمله می نماید. یک سیستم ایمنی بیش فعال باعث ایجاد پاسخ التهابی شده و علائمی مانند: درد، تورم و سختی ایجاد می کند. آرتریت روماتوئید می تواند در مفاصل کوچکتر دست ها و پاها شروع شود. با پیشرفت بیماری، می تواند به بخش های دیگر بدن مانند گردن نیز سرایت نماید. این امر معمولاً تا چندین سال پس از بروز اولیه علائم آرتریت (آرتروز) اتفاق نمی افتد. ما در این مقاله از سلام دنیا، درباره علائم آرتروز گردن و روش تشخیص و درمان آرتروز گردن صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

چگونه آرتروز بر گردن تاثیر می گذارد؟

التهاب مزمن در گردن باعث از بین رفتن مفاصل سینویال که مفاصلی هستند که اجازه حرکت را می دهند، می شود. وقتی آرتروز بتواند این مفاصل را در گردن تخریب کند، ستون مهره ها در این ناحیه ناپایدار خواهد شد. استخوان های مهره ای استخوانهای کوچکی هستند که ستون فقرات را می سازند. این مهره هفت عدد هستند که آرتریت روماتوئید معمولاً مهره های اول و دوم را که به ترتیب اطلس و محور نامیده می شوند، تحت تاثیر قرار می دهد.

مهره اطلس وزن سر را تحمل می کند و مهره محور به گردن کمک می کند تا در جهات مختلف حرکت کند. استخوان های مهره ای ناپایدار ممکن است که در طول زمان جابجا شده یا تغییر مکان دهند و در نهایت بر نخاع و ریشه های عصبی فشار وارد آورند. وقتی این اتفاق روی دهد، دچار بی حسی یا مور مور شدن در اطراف گردن خواهید شد که به پشت سر نیز کشیده می شود. این مساله علاوه بر درد مفاصل، سختی و تورم می باشد. 


حتما بخوانید: درمان آرتروز گردن در منزل با ورزش 


چگونه آرتریت روماتوئید (RA) بر گردن تاثیر می گذارد

علائم آرتروز گردن

آرتریت روماتوئید گردن چه علائمی دارد

درد گردن علامت اصلی RA در گردن می باشد. شدت درد گردن از فردی به دیگری متفاوت است. شما ممکن است دردی گنگ یا متناوب را در قسمت پشت گردنتان در نزدیکی پایه جمجمه داشته باشید. تورم مفاصل و سختی آنها می تواند حرکت دادن سر به طرفین را دشوار نماید. تفاوت بین درد گردن RA و آسیب گردنی این است که سختی و درد در یک آسیب گردنی ممکن است با گذشت چند روز یا هفته بتدریج بهبود یابد. اگر درمان نشود، RA در گردن ممکن است بهتر نشده و در واقع بدتر نیز بشود. حتی اگر علائم بهبود یابند، التهاب، تورم و سختی ممکن است دوباره بازگشت نماید.

آرتروز گردن همچنین با ورم استخوان ها و مفاصل (استئوآرتریت) متفاوت می باشد. درد آرتریت روماتوئید به دلیل التهاب در مفاصل است در حالی ورم استخوان ها و مفاصل شامل فرسایش طبیعی مفاصل می باشد. استئوآرتریت نیز می تواند گردن را درگیر نماید با این وجود درد و سختی در RA می تواند در هنگام صبح یا پس از دوره های عدم فعالیت بدتر شود اما درد گردن مربوط به استئوآرتریت با فعالیت بدتر می شود.

سردرد و آرتریت روماتوئید گردن

سردردها نیز می توانند با آرتروز گردن روی دهند. این ها سردردهای نوع دوم هستند که شامل همان دو استخوان اول و دوم مهره ای می باشند. در هر دو سمت این مهره ها اعصاب نخاعی وجود دارند و این اعصاب حس مربوط به جمجمه و پوست سر را کنترل می کنند. این نوع سردردها، سردرد سرویکوژنیک نیز نامیده می شوند. آنها می توانند شبیه میگرن، سردرد خوشه ای و سایر سردردها باشند اما در حالی که بعضی سردردها از پیشانی، مغز یا شقیقه نشات می گیرند، سردردهای ناشی از RA از گردن نشات گرفته و در سر حس می شوند. این سردردها می تواند یک طرفه باشند و با بعضی حرکات خاص سر یا گردن بدتر شوند.

ارتباط بین سردرد و آرتروز گردن

سایر علائم آرتریت روماتوئید گردن

آرتریت روماتوئید گردن تنها باعث درد، سختی و سردرد نمی شود. ناحیه اطراف گردن نیز ممکن است احساس داغ شدن داشته و کمی به نظر قرمز برسد. سایر علائم ممکن است در صورتی که استخوان های مهره ای بر روی ریشه اعصاب و نخاع فشار وارد آورند، ظاهر شوند. فشار می تواند جریان خون را در سرخرگ های نزدیک استخوان های گردنی کم کرده و این امر نیز اکسیژنی را که به مغز می رسد را کاهش می دهد. این امر می تواند باعث ایجاد گیجی، خواب آلودگی و بیهوشی موقت شود. تحت فشار قرار گرفتن نخاع می تواند بر تعادل و راه رفتن نیز تاثیر گذاشته و مشکلاتی در کنترل ادرار و مدفوع ایجاد کند.


حتما بخوانید: از بین بردن چربی گردن با 8 راه طبیعی


آرتریت روماتوئید (RA) گردن می تواند علائم دیگری نیز مانند موارد زیر داشته باشد:

 • نداشتن انرژی
 • تب
 • علائم مشابه آنفولانزا
 • از دست دادن اشتها
 • از دست دادن وزن
 • مشکل در خوابیدن
 • اختلالات فکری
 • برآمدگی های سفت در زیر پوست

علائم آرتریت روماتوئید گردن

تشخیص آرتریت روماتوئید گردن

معاینه می تواند به پزشک کمک کند تا میزان حرکت گردن شما را اندازه گیری کرده و علائم ناپایداری، التهاب و ناترازی مفاصل را برای وی آشکار سازد. تست منفردی برای تشخیص RA وجود ندارد اما پزشک ممکن است یک سری آزمایشات را برای رسیدن به نتیجه ترتیب دهد. این شامل آزمایش خون برای یافتن نشانه های التهابی و آنتی بادی های خودکار که معمولاً نشانه RA می باشند، می شود. شما ممکن است تحت تصویربرداری با اشعه X یا MRI یا مافوق صوت برای مشاهده درون بدنتان قرار بگیرید. این آزمایشات برای تعیین میزان التهاب و آسیب مفاصل در گردن مفید هستند.

راه های درمان آرتروز گردن

RA در گردن می تواند پیشرونده بوده و باعث آسیب دائمی به مفاصل گردد. درمانی وجود ندارد اما ترکیبی از درمان ها می تواند به بهبود علائم و کاهش التهاب کمک نماید.

1. داروها (مسکن برای ارتروز گردن)

داروهای تجویزی یا غیر تجویزی می توانند به توقف التهاب مفصل و درد کمک کرده و پیشرفت بیماری را کند نمایند. داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) برای دردهای آرام تا متوسط مفید می باشند. این شامل ایبوپروفن (موترین) و ناپروکسن سدیم (آلیو) می باشد. اگر این ها باعث تسکین مشکل نشدند، پزشک می تواند داروهای ضد التهابی قوی تر یا یک کورتیکوستروئید مانند پرنیزون تجویز نماید.

پزشک ممکن است داروهای ضد رماتیسم (DMARDs) را نیز به عنوان بخشی از درمان شما در نظر بگیرد. این ها شامل داروهایی مانند: متوترکسیت (ترکسال، اوترکساپ)، توفاسینیب (زلجانز) و لفونومید (آراوا) می باشد یا ممکن است شما کاندیدی برای کلاس جدیدتری از DMARDs با نام بیولوژیک ها باشید. این داروها بخشی از سیستم ایمنی را  که باعث التهاب می شود هدف قرار می دهد. شما می توانید DMARDs را به تنهایی استفاده کرده یا آنها را با سایر داروها ترکیب کنید.

درمان دارویی آرتریت روماتوئید گردن

2. درمان خانگی آرتروز گردن در منزل

چون عدم فعالیت می تواند درد مفاصل را بدتر کند، پزشک ممکن است تمرینات ملایم را برای کاهش التهاب و بهبود قدرت و انعطاف پذیری شما توصیه کند. این می تواند شامل فعالیت هایی باشد که نیازمند حرکات زیاد در گردن نباشد مانند: راه رفتن یا دوچرخه سواری. آرام شروع کنید و بتدریج شدت تمرینات را افزایش دهید تا ببینید تا چه حد توان دارید. پزشک ممکن است ماساژ درمانی را نیز برای کاهش سختی و گرفتگی و درد در مفاصل اطراف گردن و فیزیوتراپی را برای بهبود بازه حرکتی تجویز نماید. شنا کردن یا ایروبیک در آب نیز ممکن است برای RA مفید باشد بویژه اگر در یک حوضچه آب گرم انجام شود.


حتما بخوانید: مواد غذایی مفید برای مفاصل


خوابیدن بر روی یک بالشت درمانی می تواند از گردن و سر بهتر مراقبت نماید. این بالشت ها می توانند گردن را در هنگام خواب در وضعیت بهتری نگاه داشته و به کاهش درد و گرفتگی کمک نماید. استفاده از کمپرس گرم یا سرد برای مدت 10 دقیقه می تواند به کاهش التهاب، گرفتگی و تورم در ناحیه گردن کمک کند. 

راه های درمان آرتروز گردن

3. جراحی

اگر دچار آسیب دائمی و شدید مفصلی شده باشید یا علائمی از فشرده شدن اعصاب داشته باشید، پزشک ممکن است گزینه جراحی ستوان فقرات گردنی را در نظر بگیرد. جراحی می تواند شامل متصل نمودن ستون مهره ها باشد که به پایدار کردن مهره های گردنی اول و دوم می پردازد یا ممکن است لازم باشد با عمل جراحی فشار را از روی نخاع بردارند. جراحی همچنین می تواند هر گونه استخوان های زائد یا بافت های التهاب یافته را در گردن حذف نماید.

چه موقع برای آرتروز گردن به پزشک مراجعه نماییم

برای دردهای گردنی دائمی و ماندگار، دردهایی که به درمان های خانگی پاسخ نمی دهند یا با فعالیت های روزانه شما تداخل ایجاد می نمایند، بویژه اگر از قبل تشخیص RA داشته اید، به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورتی که درد گردن با موارد زیر همراه باشد بایستی به دکتر مراجعه نمایید:

 • مور مور شدن
 • بی حسی
 • سردرد
 • دردی که به سمت دستان شما کشیده می شود

تشخیص درست و درمان می تواند التهاب را کاهش دهد، روند پیشرفت بیماری را کند کرده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

روش های تشخیص آرتروز گردن

نتیجه

آرتروز گردن یک بیماری مزمن و پیشرونده است که می تواند بدتر شود. التهاب مزمن می تواند باعث آسیب دائمی به مفاصل گردن شده و در صورت عدم درمان، آرتروز به تدریج می تواند سایر بخش های بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد. با پزشک خود درباره تعیین اینکه کدام گزینه درمانی برای شما مناسب تر است، مشورت نمایید.

منبع: healthline


مقالات مرتبط: 

علائم آرتروز مفاصل چیست و چه درمانی دارد

برای درمان ارتروز چه بخوریم
 

از
4
رای