علائم اختلال پردازش حسی (SPD) چیست؛ علت و درمان اختلالات حسی

علائم اختلال پردازش حسی (SPD) چیست؛ علت و درمان اختلالات حسی اختلال پردازش حسی چیست؛ علائم و علت اختلالات حسی و حرکتی، روش تشخیص بیش حسی و کم حسی کودکان و بزرگسالان با تست یکپارچگی حسی، درمان اختلالات حسی از طریق بازی در سلام دنیا بخوانید.

اختلال پردازش حسی (SPD) در اکثر سنین پیش می آید اما بروز این مشکل در کودکان بیشتر حس می شود، در این مطلب از سلام دنیا درباره اختلال پردازش حسی چیست؟علائم اختلال پردازش حسی، چه چیزی باعث اختلال پردازش حسی می شود؟ اختلال پردازش حسی چگونه تشخیص داده می شود؟ آیا می توان از اختلال پردازش حسی پیشگیری کرد یا از آن جلوگیری کرد؟ درمان اختلال پردازش حسی،درمان اختلالات حسی از طریق بازی، زندگی با اختلال پردازش حسی، سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید، صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

اختلال پردازش حسی چیست؟

اختلال پردازش حسی (SPD) وضعیتی است که بر نحوه پردازش اطلاعات حسی (محرک) مغز شما تأثیر می گذارد. اطلاعات حسی شامل چیزهایی است که می بینید، می شنوید، بو می کنید، می چشید یا لمس می کنید. SPD می تواند بر تمام حواس شما یا فقط بر یکی از حواس شما تأثیر بگذارد. SPD معمولاً به این معنی است که شما بیش از حد نسبت به محرک هایی حساس هستید که سایر افراد حساس نیستند. اما این اختلال می تواند اثر معکوس نیز ایجاد کند. در این موارد، محرک های بیشتری لازم است تا شما را تحت تاثیر قرار دهد.


حتما بخوانید: اختلال وسواس فکری عملی (OCD) چیست


کودکان بیشتر از بزرگسالان به SPD مبتلا هستند. اما بزرگسالان نیز ممکن است علائمی داشته باشند. در بزرگسالان، به احتمال زیاد این علائم از دوران کودکی وجود داشته است. با این حال، بزرگسالان راه هایی را برای مقابله با SPD ایجاد کرده اند که به آنها اجازه می دهد این اختلال را از دیگران پنهان کنند. 

اختلال پردازش حسی چیست؟
 
در مورد اینکه آیا SPD یک اختلال جداگانه است یا خیر، بحث هایی در میان پزشکان وجود دارد. برخی از پزشکان استدلال می کنند که اینطور نیست. برخی می گویند این یک تشخیص برای چیزهایی است که می تواند به عنوان رفتار رایج برای کودکان توضیح داده شود. برخی دیگر می گویند برخی از کودکان فقط بسیار حساس هستند. برخی از پزشکان می گویند که SPD نشانه سایر اختلالات است - مانند اختلال طیف اوتیسم، بیش فعالی، اختلال کمبود توجه، اضطراب و غیره - و نه خود یک اختلال. سایر پزشکان معتقدند فرزند شما ممکن است بدون داشتن اختلال دیگری از SPD رنج ببرد. برخی می گویند واضح است که برخی از کودکان در مدیریت اطلاعات حسی منظم (محرک ها) مشکل دارند. در حال حاضر، SPD به عنوان یک تشخیص پزشکی رسمی شناخته نشده است.

علائم اختلال پردازش حسی (بیش حسی و کم حسی)

SPD می تواند یک حس یا چند حواس را تحت تاثیر قرار دهد. کودکان مبتلا به SPD ممکن است نسبت به صداها، لباس ها و بافت غذا بیش از حد واکنش نشان دهند. یا ممکن است نسبت به ورودی حسی واکنش کمتری نشان دهند. این باعث می‌شود که آن‌ها هوس انگیزه‌های شدیدتری برای جستجوی هیجان کنند. برخی از نمونه ها عبارتند از پریدن از روی چیزهای بلند یا تاب خوردن بیش از حد در زمین بازی. همچنین، کودکان مبتلا به SPD همیشه فقط یکی یا دیگری نیستند. آنها می توانند ترکیبی از حساسیت بیش از حد و کم حساس باشند.

علائم اختلال پردازش حسی

کودکان ممکن است بیش از حد حساس باشند اگر:

 • فکر کنید نورها خیلی روشن به نظر می رسند.
 • فکر کنید صداها خیلی بلند به نظر می رسند.
 • تجربه بافت های غذایی باعث می شود که آنها خفه شوند.
 • تعادل ضعیفی دارند یا دست و پا چلفتی به نظر می رسند.
 • می ترسند روی تاب بازی کنند.
 • به حرکات ناگهانی، لمس، صداهای بلند یا نورهای روشن واکنش ضعیفی نشان دهند.
 • مشکلات رفتاری دارند

حتما بخوانید: علائم و درمان اختلال استرس پس از سانحه (ptsd)


گاهی اوقات این علائم با مهارت های حرکتی ضعیف نیز مرتبط است. کودک شما ممکن است در نگه داشتن مداد یا قیچی مشکل داشته باشد. او ممکن است در بالا رفتن از پله ها مشکل داشته باشد یا تون عضلانی پایینی داشته باشد. او همچنین ممکن است لکنت زبانی داشته باشد.

در کودکان بزرگتر، این علائم ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس شود. آنها ممکن است منجر به انزوای اجتماعی و حتی افسردگی شوند.

کودکان ممکن است کمتر حساس باشند (جستجوی حسی) اگر:

 • نمی توانند آرام بنشینند
 • به دنبال هیجان باشند (عاشق پریدن، ارتفاع و چرخیدن است).
 • می توانند بدون سرگیجه بچرخند
 • از نشانه های اجتماعی استفاده نکنند
 • فضای شخصی را تشخیص ندهند
 • به دنبال تحریک بصری (مانند وسایل الکترونیکی) باشند
 • در خواب مشکل دارند.
 • وقتی صورتشان کثیف است یا ابریزش بینی دارند، تشخیص نمی دهند.

چه چیزی باعث اختلال پردازش حسی می شود؟ (عت اختلالات حسی و حرکتی)

پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث SPD می شود. آنها در حال بررسی یک پیوند ژنتیکی هستند، به این معنی که می تواند در خانواده ها ایجاد شود. برخی از پزشکان معتقدند که ممکن است بین اوتیسم و ​​SPD ارتباط وجود داشته باشد. این می تواند به این معنی باشد که بزرگسالانی که مبتلا به اوتیسم هستند احتمال بیشتری برای داشتن فرزندانی با SPD دارند. اما توجه به این نکته مهم است که اکثر افرادی که SPD دارند اوتیسم ندارند.

چه چیزی باعث اختلال پردازش حسی می شود؟

اختلال پردازش حسی چگونه تشخیص داده می شود؟

والدین ممکن است تشخیص دهند که رفتار فرزندشان معمولی نیست. اما بیشتر والدین ممکن است دلیل آن را ندانند. از صحبت کردن درباره رفتار فرزندتان با پزشک خود نترسید. او ممکن است شما را به یک کاردرمان ارجاع دهد. این متخصصان می توانند فرزند شما را از نظر SPD ارزیابی کنند. او احتمالاً تعامل فرزند شما را در موقعیت‌های خاص بررسی خواهد کرد. درمانگر از کودک شما سوالاتی می پرسد. همه این موارد به تشخیص کمک می کند.

آیا می توان از اختلال پردازش حسی پیشگیری کرد

SPD قابل پیشگیری یا اجتناب نیست زیرا پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث آن می شود.


حتما بخوانید: اختلال اضطراب جدایی چیست


درمان اختلال پردازش حسی

درمان معمولا از طریق کاردرمانی انجام می شود. تحقیقات نشان می دهد که شروع زودهنگام درمان برای درمان SPD کلیدی است. درمان می تواند به کودکان کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه چالش های خود را مدیریت کنند.

جلسات درمانی توسط یک درمانگر آموزش دیده هدایت می شود. او به شما و فرزندتان کمک می کند تا یاد بگیرید چگونه با این اختلال کنار بیایید. این جلسات بر این اساس است که کودک شما بیش از حد حساس است، کم حساس است یا ترکیبی از هر دو.

انواع مختلفی از درمان وجود دارد:

درمان یکپارچگی حسی (SI)

این نوع درمان از فعالیت های سرگرم کننده در یک محیط کنترل شده استفاده می کند. با درمانگر، کودک شما بدون اینکه احساس ناراحتی کند، محرک ها را تجربه می کند. او می تواند مهارت های مقابله ای را برای مقابله با آن محرک ها توسعه دهد. از طریق این درمان، این مهارت‌های مقابله‌ای می‌توانند به یک پاسخ منظم و روزمره به محرک‌ها تبدیل شوند.

درمان اختلالات حسی از طریق بازی

رژیم غذایی حسی 

بسیاری از اوقات، یک رژیم غذایی حسی مکمل سایر درمان های SPD است. رژیم غذایی حسی، رژیم غذایی معمولی شما نیست. این فهرستی از فعالیت های حسی برای خانه و مدرسه است. این فعالیت ها به گونه ای طراحی شده اند که به کودک شما کمک کند در طول روز متمرکز و منظم بماند. مانند SI، یک رژیم غذایی حسی بر اساس نیازهای کودک شما تنظیم می شود. یک رژیم غذایی حسی در مدرسه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • در هر ساعت که کودک شما می تواند 10 دقیقه پیاده روی کند.
 • زمانی دو بار در روز که کودک شما می تواند به مدت 10 دقیقه تاب بخورد.
 • به هدفون های کلاس دسترسی داشته باشید تا فرزندتان بتواند در حین کار به موسیقی گوش دهد.
 • دسترسی به اسباب بازی ها
 • دسترسی به طناب بانجی صندلی میز. این به کودک شما راهی می دهد تا در حالی که در کلاس نشسته است، پاهای خود را حرکت دهد.

درمان اختلالات حسی از طریق بازی

کار درمانی

همچنین ممکن است کودک شما برای کمک به سایر علائم مربوط به SPD به این درمان نیاز داشته باشد. می تواند به مهارت های حرکتی ظریف مانند دست خط و استفاده از قیچی کمک کند. همچنین می تواند به مهارت های حرکتی بزرگ مانند بالا رفتن از پله ها و پرتاب توپ کمک کند. می تواند مهارت های روزمره مانند لباس پوشیدن و نحوه استفاده از ظروف را آموزش دهد.

بیمه خود را بررسی کنید

با پزشک خود در مورد اینکه چگونه یک درمانگر در بیمه درمانی شما قرار می گیرد صحبت کنید. بسیاری از اوقات، بیمه برای درمان های مورد استفاده برای درمان SPD پرداخت نمی کند. دلیلش این است که SPD هنوز به عنوان یک اختلال رسمی شناخته نشده است.


حتما بخوانید: علائم اختلال عاطفی فصلی چیست


زندگی با اختلال پردازش حسی

زندگی با SPD می تواند سخت باشد. والدین کودکان مبتلا به SPD می توانند احساس تنهایی کنند. آنها ممکن است از بیرون بردن فرزندشان در مکان های عمومی اجتناب کنند تا در دید بقیه نباشند. همچنین ممکن است والدین احساس کنند که باید برای رفتار فرزندشان بهانه بیاورند.

 • بزرگسالانی که مبتلا به SPD هستند نیز ممکن است احساس انزوا کنند. سنگینی نگاه دیگران می تواند مانع از خروج آنها از خانه شود. این می تواند رفتن به فروشگاه یا حتی سر کار را دشوار کند.
 • بزرگسالانی که با SPD دست و پنجه نرم می کنند باید با یک درمانگر کار کنند. درمانگر ممکن است بتواند به آنها کمک کند تا واکنش های جدید نسبت به محرک ها را بیاموزند. این می تواند منجر به تغییر در نحوه برخورد آنها با موقعیت های خاص شود. و این ممکن است منجر به بهبود سبک زندگی شود.
 • گاهی اوقات، حتی اگر SPD با درمان یا افزایش سن بهتر شود، ممکن است هرگز از بین نرود. یک اتفاق مهم در زندگی یا استرس می تواند علائم را تحریک کند.

زندگی با اختلال پردازش حسی

سوالاتی که باید از پزشک خود در خصوص اختلال پردازش حسی (SPD) بپرسید

 • چگونه می توانم تشخیص دهم که آیا من یا فرزندم SPD دارم یا خیر؟
 • چگونه می توانم به فرزند خردسالم کمک کنم تا در زمین بازی سرگرم شود اگر او SPD دارد؟
 • آیا فرزند من می تواند یک زندگی عادی داشته باشد؟
 • چگونه ممکن است کودک من به محرک های خاص واکنش نشان دهد؟
 • آیا SPD با بزرگتر شدن فرزندم از بین می رود؟
 • آیا دارویی وجود دارد که به SPD کمک کند؟
سخن آخر

اختلال پردازش حسی (SPD) وضعیتی است که بر نحوه پردازش اطلاعات حسی (محرک) مغز شما تأثیر می گذارد. اطلاعات حسی شامل چیزهایی است که می بینید، می شنوید، بو می کنید، می چشید یا لمس می کنید. اگر از این مشکل رنج می برید حتما در طول روز حالات و رفتار کودک خود را یادداشت کرده تا در زمان مراجعه به پزشک تمامی اطلاعات را به او بدهید. یادداشت برداری می تواند به شما کمک کند تا چیزی را فراموش نکنید.


مقالات مرتبط:

اختلال شخصیت مرزی چیست؛ سبب شناسی شخصیت بوردرلاین

علت و درمان اختلال شخصیت پارانوئید

از
2
رای