واریس عنکبوتی چیست؛ علت و درمان واریس رگ های عنکبوتی

واریس عنکبوتی چیست؛ علت و درمان واریس رگ های عنکبوتی واریس عنکبوتی چیست ؛ علت و عوامل ایجاد واریس رگ های عنکبوتی روی پا چیست ؛ درمان رگ های عنکبوتی پا با اسکلروتراپی و اهمیت درمان واریس عنکبوتی پا در سلام دنیا بخوانید.

واریس رگ‌های عنکبوتی رگه‌های کوچک آبی یا قرمز در سطح پوست هستند. گاهی اوقات بیماران فقط چند رگ عنکبوتی یا مشبک در یک ناحیه پا دارند. هنگامی که درد، نبض در رگ یا دردهای دیگری وجود دارد، این می‌تواند دلیل پزشکی برای جستجوی درمان واریس رگ‌های عنکبوتی باشد. علائم می تواند نشان دهد که نارسایی وریدی زمینه ای ورید صافن یا سایر وریدهای زیر پوست وجود دارد. در ادامه این مقاله سلام دنیا ما درباره اینکه واریس رگ های عنکبوتی چیست و علت و درمان رگ‌ های عنکبوتی پا را بررسی خواهیم کرد.

واریس عنکبوتی چیست

واریس رگ‌های عنکبوتی رگه‌های کوچک آبی یا قرمز در سطح پوست هستند. آنها همچنین به عنوان تلانژکتازی (افزایش بیش از حد قطر مویرگ‌های زیر سطح پوست) شناخته می شوند. اندازه آنها می تواند از کمتر از 1 میلی متر تا 4 میلی متر باشد., واریس رگ‌های عنکبوتی اغلب توسط رگ‌های دیگری که به عنوان رگ های مشبک شناخته می شوند تغذیه می شوند. اینها به عنوان "رگ‌های شاخه ای" نیز شناخته می شوند.

علت واریس رگ‌ های عنکبوتی

گاهی اوقات بیماران فقط چند رگ عنکبوتی یا مشبک در یک ناحیه پا دارند. در موارد دیگر، آنها می توانند تعداد زیادی، در هر دو پا، هر دو قسمت جلو و پشت داشته باشند. گمان می رود که اغلب یک عامل ژنتیکی قوی در ایجاد واریس رگ‌های عنکبوتی دخیل است. بیشتر آنها بدون درمان از بین نمی روند. استثنا در این مورد این است که در برخی موارد که در دوران بارداری بیمار دچار واریس رگ‌های عنکبوتی زیادی می‌شود، پس از زایمان برطرف می‌شوند.


حتما بخوانید: علت و درمان واریس پا چیست


عواملی که در ایجاد واریس رگ‌های عنکبوتی نقش دارند عبارتند از: تغییرات هورمونی، آسیب، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بارداری، آسیب و پیری. در بسیاری از خانواده ها، به نظر می رسد که یک عامل ژنتیکی وجود دارد.بیمارانی که در این شرایط به دنبال درمان هستند معمولاً به دلایل زیبایی این کار را انجام می دهند زیرا ظاهر این رگ‌های را دوست ندارند. در این صورت، درمان می تواند به محو شدن آنها کمک کند و زیبایی را بهبود بخشد. اینها دلیل رایجی برای درمان واریس رگ‌های عنکبوتی هستند.

علت درمان واریس رگ‌های عنکبوتی

هنگامی که درد، نبض در رگ یا دردهای دیگری وجود دارد، این می‌تواند دلیل پزشکی برای جستجوی درمان واریس رگ‌های عنکبوتی باشد. علائم می تواند نشان دهد که نارسایی وریدی زمینه ای ورید صافن یا سایر وریدهای زیر پوست وجود دارد. این امر به ویژه در مواردی که رگ‌های زیادی در اطراف مچ پا و پا وجود دارد که به عنوان corona phlebectasia شناخته می شود، بیشتر صدق می کند. گاهی اوقات، برخی از بیماران ممکن است خونریزی واریس رگ‌های عنکبوتی را تجربه کنند.

هنگامی که این در پاها، به خصوص در اطراف مچ پا رخ می دهد، خونریزی می تواند به دلیل فشار زیاد ناشی از نارسایی مزمن وریدی زمینه ای بسیار شدید باشد. در این موارد، بیماران معمولاً به دلایل پزشکی به دنبال درمان هستند.در برخی موارد، نگرانی ها هم پزشکی و هم زیبایی هستند. به عنوان مثال، برخی از بیماران باردار مشاهده می کنند که دچار واریس رگ‌های عنکبوتی زیادی در دوران بارداری شده اند. بسیاری افراد هم از منظر پزشکی و همچنین زیبایی نگران هستند. اگر مطمئن نیستید که در کدام دسته قرار می گیرید، یک ارزیابی ساده توسط متخصص عروق پا معمولاً می تواند به شما در تعیین بهترین مسیر درمانی کمک کند.

ایجاد یک برنامه درمانی برای واریس رگ های عنکبوتی

زمانی که یک بیمار به دنبال درمان است، مهم ترین چیز این است که یک برنامه درمانی مناسب با پزشک خود ایجاد کنید. بیمارانی که به دنبال درمان هستند باید به یک متخصص عروق مراجعه کنند که نه تنها در تکنیک هایی مانند اسکلروتراپی، بلکه در تشخیص و درمان طیف وسیعی از اختلالات وریدی نیز مجرب باشد تا بتواند به شما در انتخاب برنامه درمانی مناسب کمک کند. این کار معمولاً با یک مشاوره شروع می شود که در آن پزشک متخصص پاهای شما را معاینه می کند. در این حین آنها یک سابقه پزشکی دقیق هم از شما می گیرند، به ویژه با تمرکز بر سابقه مشکلات عروق شما. آنها به خصوص به سابقه خانوادگی شما برای ابتلا به  واریس رگ‌های عنکبوتی، یا در صورت وجود ورم پا یا سابقه لخته شدن خون (ترومبوز وریدی عمقی یا ترومبوز ورید سطحی)، دقت بیشتری خواهند کرد.


حتما بخوانید: اسکلروتراپی واریس چیست و چگونه انجام میشود


ایجاد یک برنامه درمانی برای واریس رگ های عنکبوتی

زمانی که فقط مشکل واریس رگ‌های عنکبوتی هستند و دلیل اصلی درمان آنها زیبایی است، اغلب می توان بدون سونوگرافی وریدی مستقیماً به جلسات درمان اسکلروتراپی رفت.اما زمانی که بیمار مشکوک به نارسایی وریدی قابل توجه باشد، اغلب سونوگرافی وریدی اندام تحتانی را درخواست می کنند. این به ترسیم رگ‌های طبیعی و واریسی کمک می کند. زمانی که فرد نشانه هایی برای ارزیابی وریدها با سونوگرافی وریدی دارد و نارسایی وریدی قابل توجهی در وریدهای زیر پوست (مانند ورید صافن بزرگ و شاخه های آن) مشاهده می شود، آنگاه برنامه های درمانی ممکن است جامع تر و شامل رویکردهایی مانند فرسایش با فرکانس رادیویی ورید صافن بزرگ (Closurefast)، درمان با لیزر اندوواسکولار، چسب وناسیل یا تزریق داخل وریدی فوم واریتنا باشد. بسته به نشانه‌ها و یافته‌ها، این درمان‌ها به‌عنوان روش درمانی ضروری پزشکی توسط اکثر شرکت‌های بیمه پوشش داده می‌شوند.

اهمیت دریافت درمان مناسب و کامل

درمان مناسب از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است، اما نیاز به تخمین تعداد کل جلسات درمانی مورد نیاز و اطمینان از درمان وریدهای تغذیه کننده منبع در طول این جلسات دارد. هنگام درمان واریس رگ‌های عنکبوتی، مهم است که با پزشک خود جلسه‌های لازم را تعیین کنید. اگر فقط یک ناحیه مورد نظر باشد، ممکن است یک جلسه کافی باشد. اما زمانی که هر دو پا، بالا و زیر زانو، و جلو، پشت و کنار پاها دچار واریس باشند، برای دستیابی به بهترین نتایج، نیاز به چندین جلسه درمانی، مورد غیر معمولی نیست. همچنین مهم است که متخصص عروق «تغذیه‌کننده» که به عنوان وریدهای مشبک شناخته می‌شوند را درمان کند، در غیر این صورت ممکن است واریس رگ‌های عنکبوتی مدت بیشتری طول بکشد تا محو شوند و ممکن است سریع‌تر بازگردند. اکثر اسکلروتراپیست های باتجربه در شناسایی و درمان وریدهای شبکه تغذیه کننده عالی هستند و همچنین اطمینان حاصل می کنند که بیمارانشان انتظارات معقولی در مورد تعداد جلسات مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مطلوب دارند.


حتما بخوانید: درمان واریس با روغن سیاه دانه و سرکه سیب


چه انتظاری از پزشک و درمان داشته باشید

برای بیمار و پزشک مهم است که از قبل در مورد انتظارات درمان صحبت کنند تا همه در مورد آنچه باید انتظار داشته باشند توافق کنند. معمولاً قبل از هر جلسه عکس گرفته می شود تا بیمار بتواند پیشرفت خود را در طول دوره بهبودی پیگیری کند. با این رویکرد، بیمار و پزشک می توانند نتایج را در طول زمان دنبال کرده و با تصاویر قبل از درمان مقایسه کنند.درمان واریس رگ‌های عنکبوتی با اسکلروتراپی برای نتایج مطلوب به زمان نیاز دارد. اغلب رگ‌ها کمی تیره می‌شوند، یا می‌توانند در حین بهبودی ظاهری سرخ‌رنگ داشته باشند.

گاهی اوقات خون منعقد شده در رگ‌ها به دام افتاده است که برای محو شدن سریعتر رنگ،باید درمان شوند. بسته به وضعیت بیمار و میزان درمان های مورد نیاز، ممکن است رگ ها هفته ها یا گاهی ماه ها طول بکشد تا محو شوند. بنابراین ما به بیماران می گوییم که گاهی اوقات قبل از اینکه رگ ها درمان شوند ظاهر بدتری پیدا می کنند.بنابراین ایده خوبی است که قبل از هر تعطیلات یا رویداد مهمی که ممکن است در مورد ظاهر خود نگران باشید،چون رگ‌ها ظاهر بدی پیدا می کنند، ابتدا زمان درمان را تعیین کنید.

چه انتظاری از پزشک و درمان داشته باشید

پیش آگهی بلند مدت

درک این نکته مهم است که واریس رگ‌های عنکبوتی طولانی مدت می توانند برگردند. این ممکن است سال ها طول بکشد، اما در هر بیمار متفاوت است. برخی از بیماران گاه به گاه جلسات "نگهدارنده" اسکلروتراپی را برای سال‌های بعد برنامه ریزی می‌کنند تا پس از درمان اولیه خود از وضعیت بهتری برخوردار باشند.

سوالات متداول:

1. به چند درمان واریس رگ‌های عنکبوتی نیاز دارم؟

این در هر بیمار متفاوت است، بنابراین تعداد درمان های مورد نیاز برای از بین بردن واریس رگ‌های عنکبوتی متفاوت خواهد بود. برخی از بیماران تصمیم می گیرند آنچه را که دارند درمان کنند، سپس به طور دوره ای برای درمان های ترمیمی برای جلوگیری از گسترش واریس رگ های عنکبوتی مراجعه می کنند.

2. هزینه درمان واریس رگ‌های عنکبوتی چقدر است؟

این به محل واریس رگ‌های عنکبوتی، این که روی یک پا یا هر دو پا قرار دارند و تعداد رگ‌های عنکبوتی موجود بستگی دارد. بهترین راه برای مشخص کردن این موضوع، رزرو مشاوره با ارائه دهنده اسکلروتراپی است و آنها می توانند به شما در ایجاد یک برنامه درمانی کمک کنند. هرچه واریس رگ‌های عنکبوتی بیشتر باشد، جلسات درمانی بیشتری مورد نیاز است.

3. آیا ورزش می تواند واریس رگ‌های عنکبوتی را کاهش دهد؟

به طور کلی، نه. تنها راه برای از بین بردن رگ‌های عنکبوتی، درمان هایی مانند اسکلروتراپی است. با این حال، ورزش می تواند به پاهای شما کمک کند که در هنگام بروز مشکلات ناشی از واریس احساس بهتری داشته باشند زیرا میزان تجمع خون در پاها را کاهش می دهد.


حتما بخوانید: درمان واریس با حرکات ورزشی ساده


4. آیا درمان طبیعی برای واریس رگ‌های عنکبوتی پا وجود دارد؟

درمان‌های طبیعی وجود دارد که ممکن است به کاهش درد واریس رگ‌های عنکبوتی کمک کند. با این حال، در بیشتر موارد، اینها باعث از بین رفتن آنها نمی شوند.

5.  چگونه می توانم از بدتر شدن واریس رگ‌های عنکبوتی خود جلوگیری کنم؟

ممکن است ورزش، تحرک و در برخی موارد جوراب طبی فشاری به جلوگیری از بدتر شدن وضعیت کمک کند.اما تنها راه برای از بین بردن واریس رگ‌های عنکبوتی، درمان هایی مانند اسکلروتراپی است. برخی از بیماران انتخاب می‌کنند که این درمان‌ها را برای درمان چیزهایی که دارند انجام دهند، و به صورت دوره‌ای برای درمان‌های ترمیمی بازگردانده می‌شوند تا از ادامه گسترش آنها جلوگیری شود.

6. آیا نمک اپسوم به درمان واریس رگ های عنکبوتی کمک می کند؟

حمام نمک اپسوم می تواند به پاهای شما کمک کند که در هنگام مشکلات واریس احساس بهتری داشته باشند، زیرا میزان تجمع خون در پاها را کاهش می دهند و ممکن است بخشی از التهاب در رگ ها را تسکین دهند. با این حال، نمک اپسوم باعث از بین رفتن واریس رگ‌های عنکبوتی نمی شود. تنها راه برای از بین بردن رگ‌های عنکبوتی، درمان هایی مانند اسکلروتراپی است.

7. آیا حمام آب گرم باعث ایجاد واریس رگ‌های عنکبوتی می شود؟

خیر. واریس رگ‌های عنکبوتی از نارسایی وریدی می آیند. معمولاً این ژنتیکی است، به این معنی که در خانواده ها وجود دارد. اما گاهی اوقات بعد از آسیب دیدگی اتفاق می افتد.واریس رگهای عنکبوتی را می توان با اسکلروتراپی درمان کرد تا به محو شدن آنها کمک کند.

8. چه چیزی باعث ایجاد واریس رگ‌های عنکبوتی در پاها می شود؟

اکثر افراد مبتلا به واریس رگ‌های عنکبوتی نیز دچار نارسایی وریدی در وریدهای زیر پوست هستند. برخی از بیماران از منظر ژنتیکی بیشتر مستعد ابتلا به واریس رگ‌های عنکبوتی هستند.

سخن پایانی:

در این مطلب توضیحات کاملی درباره درمان واریس رگ‌های عنکبوتی در اختیار شما قرار داده ایم.برخی افراد تنها به دلایل زیبایی و برخی دیگر برای اهداف درمانی به دنبال درمان واریس رگ‌های عنکبوتی در پاهای خود هستند.به طور کلی درمان هایی مانند اسکلروتراپی برای رفع  واریس رگ‌های عنکبوتی اثربخشی بهتری نسبت به سایر درمان ها دارند.


مقالات مرتبط:

درمان واریکوسل (واریس بیضه) بدون جراحی با روش های خانگی

آموزش ورزش برای درمان زانو درداز
2
رای