واریس چیست، علت و درمان واریس پا

واریس چیست، علت و درمان واریس پا واریس هنگامی رخ می دهد که رگهای شما بزرگ، گشاد و پر از خون می شوند. واریس اغلب روی پاها تأثیر می گذارد. علت واریس پا و روش های درمان آن را در سلام دنیا بخوانید.

رگهای واریسی هنگامی رخ می دهند که رگها به درستی کار نکنند. وریدها دریچه های یک طرفه دارند که از جریان خون به سمت عقب جلوگیری می کنند. هر آنچه از واریس پا، علت، علائم و درمان آن را در این مقاله از  سلام دنیا برای شما بیان کرده ایم. با ما همراه باشید.

واریس چیست؟

واریس هنگامی رخ می دهد که رگهای شما بزرگ، گشاد و پر از خون می شوند. رگهای واریسی معمولاً متورم و برجسته به نظر می رسند و دارای رنگ بنفش مایل به آبی یا قرمز و اغلب دردناک هستند. این بیماری بخصوص در خانمها بسیار شایع است. حدود 25 درصد از کل بزرگسالان رگ های واریسی دارند. در بیشتر موارد، رگهای واریسی در قسمت پایین ساق پا ظاهر می شوند.

علت واریس پا

رگهای واریسی هنگامی رخ می دهند که رگها به درستی کار نکنند. وریدها دریچه های یک طرفه دارند که از جریان خون به سمت عقب جلوگیری می کنند. وقتی این دریچه ها از کار می افتند، خون شروع به جمع شدن در رگ ها می کند تا اینکه به سمت قلب شما ادامه یابد. سپس رگها بزرگ می شوند. واریس اغلب روی پاها تأثیر می گذارد. رگهای آنجا دورترین فاصله از قلب شما است و نیروی جاذبه جریان خون را به سمت بالا دشوارتر می کند.

برخی از دلایل احتمالی واریس عبارتند از:

 • بارداری
 • یائسگی
 • سن بالای 50 سال
 • ایستادن برای مدت طولانی
 • چاقی
 • سابقه خانوادگی رگهای واریسی

حتما بخوانید: درمان واریس پا با روش های خانگی و طبیعی


علائم واریس

علائم اولیه رگهای واریسی مشاهده آنها روی پاهای شما است. همچنین ممکن است تورم، سنگینی و درد در رگهای بزرگ یا اطراف آن داشته باشید. در برخی موارد، تورم و تغییر رنگ ایجاد می شود. در موارد شدید ، وریدها می توانند به طور قابل توجهی خونریزی کرده و زخم ایجاد کنند.

راه تشخیص واریس پا

پزشک شما احتمالاً پاها و رگهای قابل مشاهده شما را هنگام نشستن یا ایستادن برای تشخیص رگهای واریسی معاینه می کند و ممکن است از شما در مورد هرگونه درد یا علائمی که دارید بپرسد. همچنین ممکن است پزشک شما بخواهد سونوگرافی برای بررسی جریان خون شما انجام دهد. بسته به محل، ممکن است ونوگرام برای ارزیابی بیشتر رگهای شما انجام شود. در طی این آزمایش ، پزشک ماده رنگی مخصوص به پاهای شما تزریق می کند و از آن با اشعه ایکس عکس می گیرد. این رنگ در اشعه ایکس دیده می شود و به دکتر شما دید بهتری از چگونگی جریان خون می دهد. آزمایشاتی مانند سونوگرافی یا ونوگرام به شما اطمینان می دهد که اختلال دیگری مانند لخته شدن خون یا انسداد باعث درد و تورم در پاهای شما شده است.

راه تشخیص واریس پا

پیشگیری و درمان واریس پا

به طور کلی، پزشکان هنگام درمان رگ های واریسی محافظه کار هستند. احتمالاً به شما توصیه می شود که به جای استفاده از روشهای درمانی، شیوه زندگی خود را تغییر دهید.

تغییر سبک زندگی

تغییرات زیر ممکن است از تشکیل یا بدتر شدن واریس جلوگیری کند:

 • از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید.
 • کاهش وزن یا حفظ وزن سالم.
 • برای بهبود گردش خون خود ورزش کنید.
 • از جوراب های فشاری یا جوراب واریس استفاده کنید.

اگر از قبل رگ های واریسی دارید، باید این مراحل را برای جلوگیری از واریس جدید انجام دهید. هر زمان که در حال استراحت یا خواب هستید باید پاهای خود را بلند کنید و حرکت دهید.


حتما بخوانید: بهترین رژیم غذایی لاغری برای کاهش وزن سالم


درمان واریس پا با جوراب واریس

ممکن است پزشک شما را به استفاده از جوراب های مخصوص فشرده سازی یا جوراب واریس توصیه کند. اینها فشار کافی را روی پاهای شما وارد می کنند تا خون بتواند راحتتر به قلب شما سرازیر شود و تورم را کاهش می دهند.سطح فشرده سازی متفاوت است، اما بیشتر انواع جوراب های فشاری در داروخانه ها یا فروشگاه های لوازم پزشکی موجود است.

درمان واریس پا با جوراب واریس

درمان واریس پا با عمل جراحی

اگر تغییر در شیوه زندگی موثر واقع نشود، یا اگر رگهای واریسی شما درد زیادی ایجاد می کنند یا به سلامت کلی شما آسیب می رسانند، پزشک ممکن است یک روش تهاجمی مثل جراحی را امتحان کند. بستن و برداشتن ورید نوعی جراحی است که نیاز به بیهوشی دارد. در طی این روش، جراح شما بریدگی هایی در پوست شما ایجاد می کند، ورید واریسی را می برد. 

سایر گزینه های درمانی

در حال حاضر، طیف گسترده ای از گزینه های درمانی با حداقل تهاجم برای واریس در دسترس است. این شامل:

 • اسکلروتراپی ، استفاده از تزریق مواد شیمیایی مایع یا کف برای جلوگیری از درگیری رگهای بزرگتر
 • میکرواسکلروتراپی،  استفاده از تزریق مواد شیمیایی مایع برای انسداد رگهای کوچکتر
 • جراحی لیزر ، استفاده از لیزر برای انسداد ورید
 • فرسایش درمانی endovenous، با استفاده از امواج گرما و فرکانس رادیویی برای انسداد ورید
 • جراحی آندوسکوپیک

روش توصیه شده می تواند به علائم ، اندازه و محل واریس بستگی داشته باشد.

نکاتی درباره افراد مبتلا به واریس

واریس به طور معمول با گذشت زمان بدتر می شود. حتی اگر برای کنترل آنها و کنترل درد خود تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید. اگرچه ممکن است ناخوشایند باشند، اما معمولاً هیچ مشکلی در طولانی مدت ایجاد نمی کنند. در برخی موارد، واریس می تواند منجر به زخم یا زخم در پاها ، لخته شدن خون یا التهاب مزمن شود. اگر مورد شدیدی داشته باشید ، ممکن است رگ های شما پاره شود. در صورت بروز هر یک از این علائم باید به پزشک مراجعه کنید و ممکن است پیشنهاد کنند که رویکرد تهاجمی تری مانند جراحی یا سایر مداخلات انجام شود.


مقالات مرتبط:

روماتیسم مفصلی چیست

واسکولیت چیست؛ علائم، انواع، علل، تشخیص و درمان التهاب عروق

از
3
رای