علت خلط پشت گلو چیست؛ علائم و درمان ترشحات پشت حلق در خانه

علت خلط پشت گلو چیست؛ علائم و درمان ترشحات پشت حلق در خانه خلط پشت حلق نشانه چیست؛ علائم و علت خلط پشت گلو در کودکان، و خلط پشت حلق و سردرد، بوی بد دهان، تنگی نفس،سرفه و درمان خانگی ترشحات پشت حلق با آنتی بیوتیک و گیاهان دارویی در سلام دنیا بخوانید.

از مشکلات رایجی که افراد به دلایل مختلف دچارش می شوند خلط پشت حلق می باشد، که در این مطلب از سلام دنیا درباره خلط پشت حلق چیست، علائم خلط پشت حلق، علت خلط پشت حلق، خلط پشت حلق در کودکان، خلط پشت حلق و سردرد، خلط پشت حلق صبحگاهی، خلط پشت حلق و بوی بد دهان، خلط پشت حلق و تنگی نفس، خلط پشت حلق و سرفه، خلط پشت حلق دارم چیکار کنم، درمان خانگی خلط پشت حلق، آنتی بیوتیک برای از بین بردن خلط پشت حلق، ترشحات عصبی پشت حلق، عوارض خلط پشت حلق صحبت خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

خلط پشت حلق چیست

خلط پشت حلق همواره با انسان است اما گاهی بنا به دلایلی چون بیماری، آلرژی، گرد و غبار و ... موجب می شود که غلیط شود و وجودش باعث ناراحتی فرد شود، در آن زمان است که باید برای بهبود آن کاری کرد.

علائم خلط پشت حلق

در صورت عادی خلط پشت حلق رنگ و بویی ندارد و رقیق می باشد اما با بروز بیماری های مختلف این خلط رنگ سبز یا زرد و غلظتش متفاوت می باشد، که در زمان سرفه و خارج کردن آن متوجه تغییراتش می شوید، می تواند بعلت بیماری ریوی بوجود بیاید که با سرفه همراه خواهد بود. اگر هم به دلیل بیماری های عفونی باشد با تب و لرز همراه خواهد بود.

علت خلط پشت حلق

از دلایل ایجاد خلط پشت حلق می تواند بروز بیماری هایی باشد که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد:

  • بیماری های ریوی و تنفسی مانند برونشیت، آنفولانزا و سرماخوردگی موجب می شوند که بدن برای مبارزه با باکتری‌ها و ذرات ویروسی به تولید خلط بپردازد که در این صورت حجم خلط بالاتر از حد معمول می شود.
  • برونشیت حاد نیز یکی از بیماری هایی است ویروسی است که باعث می شود حجم خلط در پشت گلو بیشتر از قبل حس شود.

حتما بخوانید: علت برونشیت چیست


  • تب یونجه و آسم از بیماری های آلرژیک است که باعث ملتهر شدن نایژه ها و تولزد خلط می شود.
  • از دیگر دلایل بروز خلط زیاد استفاده نادرست از تارهای صوتی می باشد، افرادی که مدام جیغ یا داد می زنند خواهند دید که مقدار خلط در پشت حلقشان بیشتر حد معمول می باشد.
  • استعمال دخانیات همیشه برای دستگاه تنفسی مضر روده و هست ، کشیدن سیگار باعث می شود که سیستم آبرسانی به گلو تا سه ساعت دچار مختل شود و مشکل خلط پشت حلق را بیشتر شود.
  • هوای ناسالم و آلوده نیز گلو را خشک کرده و تجمع خلط را در ناحیه پشت حلق زیاد می کند.

علت خلط پشت حلق

خلط پشت حلق در کودکان

کودکان نیز از این عارضه در زمان بیماری رنج می برند ، بهتر است که از دستگاه بخور سرد در اتاق خوابشان استفاده کنید یا به آنها آموزش دهید که آب نمک را سه بار در روز غرغره کنند، از شلغم و عسل برای بهبودی آنها استفاده کنید، همینطور نوشیدن شیر گرم برای رفع مشکل خلط پشت حلق کودکان بسیار موثر می باشد، شیر گرم سیستم ایمنی کودک را تقویت خواهد کرد. سعی کنید در این دوره موادی به کودک بدهید تا روند درمان را تسریع کند .

خلط پشت حلق و سردرد

اگر خلط پشت گلوی شما همراه با سردرد باشد این نشانه این است که شما دچار بیماری عفونی شده اید، از بیماری های عفونی می توان آنفلونزا و یا سینوزیت را نام برد.


حتما بخوانید: علت سردرد سینوسی [سینوزیت] چیست


خلط پشت حلق صبحگاهی

شده که بارها زمانی که از خواب بیدار می شوید ته حلقتان خلط جمع شده باشد، این احتمال وجود دارد که شما هنگام خواب با دهان باز خوابیده اید که گلویتان خشک شده و برای رفع خشکی مجبور به تولید خلط کرده و یا از بالش نامناسب استفاده کرده اید، این بار یک بالش بزرگتر برداربد تا تفاوت را احساس کنید. 

خلط پشت حلق و بوی بد دهان

بوی بد دهان همراه با خلط می تواند ناشی از بیماری عفونی باشد، این احتمال وجود دارد که عفونت دچار عفونت سینوسی و یا دستگاه تنفسی شده باشید، اما اگر خلط شما علاوه بر بوی بد با درد در ناحیه گونه همراه باشد این احتمالش وجود دارد که یکی از دندان های شما عفونت کرده باشد. 

خلط پشت حلق و بوی بد دهان

خلط پشت حلق و تنگی نفس

وجود خلط پشت حلق بیشترین آسیب را به مجاری تنفسی می زند و تولید بیش از حد آن باعث بسته شدن مجاری تنفسی می شود و به سایر مجاری تنفسی نیز سرایت می کند، بروز سرفه های طولانی و تنگی نفس می کند.

خلط پشت حلق و سرفه

زمانی که ترشحات بینی زیاد شود و از راه بینی خارح نشود پشت گلو به صورت خلط جمع شده و با سرفه های شدید به بیرون پرتاب می شود، این معضل به احتمال فراوان به علت داشتن بیماری عفونت های ویروسی مجاری تنفسی و آسم می باشد که البته گاهی اوقات رفلاکس نیز این عارضه را تشدید می کند و باعث می شود که گلو تحریک شده و فرد به سرفه بیفتد و مجبور می شود که خلط را خارج کند.

خلط پشت حلق و سرفه

خلط پشت حلق دارم چیکار کنم

اگر درمان خانگی و سنتی برای بهبود مشکل شما مفید حاصل نشد بهتر است که روند درمان خود را به یک متخصص گوش و حلق و بینی بسپارید، او با انجام آندوسکوپی بینی، حلق، سینوس ها، معده و حنجره می تواند به شما کمک کند تا مشکلتان برطرف شود.

درمان خانگی خلط پشت حلق

خلط پشت حلق را می توان به طرق مختلف در منزل درمان کرد مانند:

1. غرغره آب‌نمک 

نمک با خاصیت ضدعفونی کنندگی و ضد باکتریایی خود می تواند بهترین اثر را در درمان خلط پشت حلق بگذارد، نمک را با آب گرم مخلوط کرده و سپس غرغره کنید و بیرون بریزید.

2. تنظیم رطوبت هوا

با افزایش رطوبت در محیط اطراف بوسیله یک دستگاه بخور باعث کاهش خلط می شوید مخصوصا روشن کردن دستگاه در هنگام شب از بروز خلط پشت حلق صبحگاهی جلوگیری می کند.

3. استفاده از اسانس اکالیپتوس

آب را با اسانس اکالیپتوس ترکیب کرده و به صورت بخار در بیاورید و از آن استشمام کنید.


حتما بخوانید: خواص روغن اکالیپتوس برای پوست و مو


4. روغن نارگیل

از این روغن در تسکین خلط پشت حلق می توانید استفاده کنید زیرا که این روعن خاصیت ضد التهابی و ضدمیکروبی دارد.

روغن نارگیل در درمان خلط پشت حلق

آنتی بیوتیک برای از بین بردن خلط پشت حلق

از آنتی بیوتیک هایی که پزشک برای درمان خلط پشت حلق تجویز می کند لوراتادین (کلاریتین، آلاورت)، فکسوفنادین (آلگرا)، سیتریزین (زیرتک)، لووسیتریزین (زایزل) و دسلوراتادین (کلارینکس) می باشد.

ترشحات عصبی پشت حلق

سيستم عصبي پاراسمپاتيک وظیفه مرطوب کردن هوای تنفسی بینی را برعهده دارد و باعث گرم شدن ناحیه تنفسی می شود، فشار عصبی و نگرانی می تواند بر روند این عمل اختلال ایجاد کند و باعث خشک شدن مخاط بینی و حلق شود به همین دلیل خلط در ناحیه حلق ایجاد خواهد شد.

عوارض خلط پشت حلق

خلط پشت حلق علاوه بر ایجاد سرفه های ممتد باعث بسته شدن مجاری تنفسی نیز می شود، اگر خلط بخاطر بیماری های ویروسی باشد قابل سرایت به دیگر نقازط بدن و افراد دیگر می باشد واگیردار است، در ضمن این مشکل در طول زمان به تارهای صوتی نیز آسیب می رساند که در صورت درمان نشدن مشکلات بیشتری را همراه می آورد.

سخن آخر

اگر می بینید با درمان خانگی مشکل شما حل نشد و تازه بیشتر و طولانی تر شد حتما به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایشات لازم شما را راهنمایی کند.


مقالات مرتبط:

خلط گلو و بینی نشانه چیست و چگونه درمان میشود

درمان خانگی سرفه خشک و خلط دار با 6 داروی گیاهیاز
3
رای