خواص روغن اکالیپتوس برای پوست و مو و سلامتی + نحوه مصرف

خواص روغن اکالیپتوس برای پوست و مو و سلامتی + نحوه مصرف خواص روغن اکالیپتوس برای پوست و مو متعدد است، از جمله کاهش شوره سر و بهبود جوش صورت؛ علاوه بر این روغن اکالیپتوس فواید بسیاری برای سلامتی دارد. فواید روغن اوکالیپتوس را در سلام دنیا بخوانید.

روغن اکالیپتوس مزایای متعددی برای پوست و مو دارد، در این مقاله از بخش طب سنتی و گیاهان دارویی سلام دنیا، به چند مورد از خواص روغن اکالیتپوس برای پوست، مو و سلامتی و همچنین نحوه مصرف آن اشاره کرده ایم. با ما همراه باشید.

خواص و فواید روغن اکالیپتوس برای پوست ومو

1. خواص روغن اکالیپتوس برای شوره سر 

روغن اکالیپتوس، شوره سر را کاهش می دهد. خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی اکالیپتوس به جلوگیری تدریجی از پوسته های شوره کمک می کند. این روغن به پاکسازی پوست سر و از بین بردن سلول های مرده پوست که باعث رفع شوره سر می شوند و پوست سر شما را سالم و تغذیه می کند، کمک می کند.


حتما بخوانید: درمان خانگی شوره سر با طب سنتی


2. خواص روغن اکالیپتوس برای تقویت رشد مو 

خواص قابض آن به کنترل تولید چربی کمک می کند و در نتیجه از انسداد فولیکول های مو پس از چربی و خاک زیادی که می تواند منجر به ریزش مو شود، جلوگیری می کند. به عنوان یک محرک مو، به تقویت رشد مو کمک می کند، از شکستگی مو جلوگیری می کند و با افزایش خاصیت ارتجاعی در طول زمان، موها را تقویت می کند.

خواص روغن اکالیپتوس برای مو 

3. خواص روغن اکالیپتوس برای خارش سر

روغن اکالیپتوس دارای متانول است که اثر خنک کنندگی دارد و به تسکین خارش و قرمزی پوست سر کمک می کند.

4. آفتاب سوختگی را برطرف می کند

اعتقاد بر این است که روغن اوکالیپتوس می تواند در صورت استفاده در مقادیر تنظیم شده و طبق دستورالعمل های حرفه ای، به مرور زمان آفتاب سوختگی را تسکین دهد. خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد روغن اکالیپتوس به تسکین آفتاب سوختگی و قرمزی کمک می کند. ترکیب تسکین دهنده این روغن ممکن است به جلوگیری از هرگونه عفونت نیز کمک کند.

5. خواص روغن اکالیپتوس برای جوش صورت و بهبود آکنه 

این روغن با تسکین درد و التهاب به تدریج باعث خشک شدن لکه ها و آکنه می شود. طبق یک مطالعه، خواص ضد باکتریایی روغن اکالیپتوس به کنترل جوش های آکنه کمک می کند.


حتما بخوانید: علت جوش در نقاط مختلف صورت چیست و درمان آن


6. خواص روغن اکالیپتوس برای خشکی پوست 

اعتقاد بر این است که روغن اوکالیپتوس به تسکین خشکی و پوسته پوسته شدن پوست کمک می کند. نه تنها باعث آبرسانی شدید به پوست می شود، بلکه رطوبت را نیز حفظ می کند که باعث درخشندگی و تغذیه پوست شما می شود. هنگامی که با روغن حامل مناسب رقیق می شود، به ویژه در زمستان، به مرطوب شدن پوست خشک شما کمک خواهد کرد.

خواص روغن اکالیپتوس برای خشکی پوست 

فواید روغن اکالیپتوس برای سلامتی

روغن اکالیپتوس در کنار مزایای مراقبت از پوست و مو ، برای سایر مزایای سلامتی نیز ایده آل است.

1. روغن اکالیپتوس زخم را التیام می بخشد

اعتقاد بر این است که این اسانس به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده آن، شروع کننده روند بهبود زخم ها است. روغن اکالیپتوس بخاطر خواص موثر خود در درمان زخم، بریدگی، ترک خوردگی، کبودی، زخم و سوختگی در طول زمان شناخته شده است. همچنین، به درمان نیش حشرات کمک می کند. علاوه بر روند بهبودی، همچنین به محافظت از زخم باز کمک می کند تا بعداً عفونت ایجاد نشود.

2. روغن اکالیپتوس ماهیچه ها و درد مفاصل را تسکین می دهد

اعتقاد بر این است که به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد درد، به تسکین ماهیچه ها و درد مفاصل کمک می کند. ماساژ با روغن اکالیپتوس به صورت دورانی روی سطح پوست به تسکین استرس و درد در طول زمان کمک می کند. ممکن است به افرادی که از آرتریت ، سفت شدن ماهیچه ها ، دردها جسمی و دردهای عصبی رنج می برند نیز کمک کند.

3. خواص روغن اکالیپتوس برای تسکین سرماخوردگی و سرفه

طبق یک مطالعه، روغن اکالیپتوس دارای خواص ضد میکروبی، ضد التهابی و ضد باکتریایی است که به تسکین علائم سرماخوردگی، سرفه و سینوس کمک می کند. همچنین برای تسکین علائم مربوط به آسم بسته به شرایط هر فرد شناخته شده است.


حتما بخوانید: بهترین دمنوش ها هنگام سرماخوردگی و آنفولانزا


4. روغن اکالیپتوس ایمنی را بالا می برد

مطالعات نشان داده است که روغن اوکالیپتوس ممکن است به تحریک سیستم ایمنی بدن شما کمک کند. به گفته محققان، خواص ضد باکتریایی روغن اکالیپتوس بر باکتری های عفونی دستگاه تنفسی فوقانی که باعث آنفولانزا می شوند، تأثیر می گذارد. عطر آن به باز شدن مجاری تنفسی و کنترل سینوس در طول زمان نیز کمک می کند.

فواید روغن اکالیپتوس برای سلامتی

چگونه از روغن اکالیپتوس استفاده کنیم؟

روغن اکالیپتوس فواید زیادی برای پوست، مو و سلامت شما دارد. این روغن به عنوان یک روغن ضروری، بسیار غلیظ است و باید با احتیاط استفاده شود. با این حال، توصیه نمی شود از آن به طور مستقیم بر روی پوست و مو استفاده کنید. روغن اکالیپتوس باید با یک روغن حامل مناسب با مراقبت های پوستی توصیه شده برای استفاده موضعی رقیق شود.

می توانید 1 درصد یا کمتر از کل مخلوط را تهیه کنید. به عنوان مثال، اگر شما 100 میلی لیتر روغن حامل مصرف می کنید، اسانس نباید بیشتر از 1 میلی لیتر غلظت کل باشد. در حالی که از چندین روغن ضروری به طور همزمان استفاده می کنید، مجموع این روغن ها نباید بیش از 1 میلی لیتر باشد.

نحوه مصرف روغن اکالیپتوس برای انواع پوست

برای پوست، روغن اوکالیپتوس را با یک روغن حامل مناسب به نسبت توصیه شده رقیق کنید. اکنون، این روغن حاصل را در آخرین مرحله مراقبت از پوست خود در روز (قبل از کرم ضد آفتاب) و شب استفاده کنید.

روش انتخاب ترکیب روغن اکالیپتوس با روغن حامل مناسب پوست

علاوه بر این ، این راهنما می تواند به شما در انتخاب روغن حامل مناسب کمک کند:

  • اگر پوست چربی دارید، اسانس اکالیپتوس را با کنف یا روغن حامل انگور رقیق کنید.

حتما بخوانید: خواص روغن هسته انگور برای پوست 


  • اگر پوست خشکی دارید، این روغن ضروری را با روغن حامل مانند آرگان یا آووکادو رقیق کنید.
  • اگر پوست مستعد آکنه دارید، روغن اکالیپتوس را با روغن حامل آرگان رقیق کنید.
  • اگر نوع پوست نرمال دارید، روغن اکالیپتوس را با روغن حامل مانند روغن جوجوبا رقیق کنید.

نحوه مصرف روغن اکالیپتوس برای انواع پوست

نحوه مصرف روغن اکالیپتوس برای مو

برای مو، می توانید روغن اکالیپتوس را با یک روغن حامل مناسب به نسبت توصیه شده رقیق کنید. موهای خود را کاملاً چرب کرده و یک شب بگذارید. و صبح روز بعد دوش بگیرید. این روند را دوبار در هفته تکرار کنید.

این راهنما می تواند به شما کمک کند تا روغن حامل را طبق دلخواه خود انتخاب کنید:

  • برای شوره سر و خارش پوست سر، اسانس اکالیپتوس را با روغن حامل چریش فشرده سرد رقیق کنید. مطمئن شوید که پوست سر خود را به آرامی ماساژ دهید.
  • برای رشد مو، این روغن ضروری را با جوجوبا با فشار سرد یا روغن حامل کدو تنبل رقیق کنید. مطمئن شوید که پوست سر خود را به آرامی ماساژ دهید.
سخن آخر

خواص روغن اکالیپتوس برای پوست و مو متعدد است، از جمله کاهش شوره سر و بهبود جوش صورت؛ علاوه بر این روغن اکالیپتوس فواید بسیاری برای سلامتی دارد. که ما در این مطلب از سلام دنیا، به آنها پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و آن را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

خواص روغن اکالیپتوس برای سلامتی و عوارض جانبی آن

خواص روغن نارگیل برای پوست صورت و رفع چین و چروک

خواص ماسک اسپیرولینا برای پوست؛ طرز تهیه ماسک خانگی اسپرولینا

از
10
رای