خواص روغن اکالیپتوس برای سلامتی، پوست و مو + عوارض آن

خواص روغن اکالیپتوس برای سلامتی، پوست و مو + عوارض آن اوکالیپتوس یک درخت همیشه سبز و بومی استرالیا است که دارای خواص متعددی برای سلامتی می باشد از جمله: کاهش علائم سرفه، عطسه، دفع حشرات و... از عوارض جانبی آن اسهال و تهوع می باشد.

روغنی که از درخت اکالیپتوس خارج می شود به عنوان یک ضد عفونی کننده، خوشبوکننده، ماده ای در مواد آرایشی و همچنین سبک های درمانی چینی، هندی، یونانی و اروپایی از این ماده برای درمان یک سری مشکلات، هزاران سال است که استفاده می نمایند.

اکالیپتوس چیست

اوکالیپتوس یک درخت همیشه سبز، با توانایی رشد بالا و بومی استرالیا می باشد. به عنوان یک ماده مصرفی در بسیاری از محصولات، اکالیپتوس برای کاهش علائم سرفه، عطسه و گرفتگی استفاده می شود. این ماده همچنین در کرم ها و پمادهایی که برای تسکین های دردهای مفصلی و عضلانی استفاده می شود، بکار گرفته می شود. روغنی که از درخت اکالیپتوس خارج می شود به عنوان یک ضد عفونی کننده، خوشبوکننده، ماده ای در مواد آرایشی، به عنوان یک طعم دهنده، در آماده سازی دندان و حلال های صنعتی استفاده می شود. سبک های درمانی چینی، هندی، یونانی و اروپایی از این ماده برای درمان یک سری مشکلات، هزاران سال است که استفاده می نمایند.

بیش از 400 گونه مختلف اکالیپتوس وجود دارد. گلوبولوس اکالیپتوس که به نام آدامس آبی نیز شناخته می شود، منبع اصلی روغن اوکالیپتوس است که به صورت جهانی استفاده می شود. برگ ها با بخار تقطیر می شوند تا روغن آنها گرفته شود که مایعی بی رنگ با بویی قوی، شیرین و چوب مانند است. این ماده حاوی 1،8-سینول می باشد که به نام اوکالیپتول نیز شناخته می شود. برگ ها همچنین حاوی فلاونوئیدها و تانین ها نیز می باشند. فلاونوئیدها آنتی اکسیدان هایی با ریشه گیاهی بوده و تانین ها برای کاهش التهاب استفاده می شوند.

اکالیپتوس چیست

خواص دارویی اکالیپتوس برای سلامتی 

اکالیپتوس به نظر می رسد دارای چندین خواص دارویی باشد هر چند هیچ کدام از آنها از طریق تحقیقات اثبات نشده اند. در ادامه بعضی از مزایای بالقوه این ماده برای سلامتی را بیان می نماییم.

1. خصوصیات ضد میکروبی

جالب است که تا اواخر قرن نوزدهم، روغن اوکالیپتوس در بسیاری از بیمارستان های انگلستان برای تمیز کردن کاتاترهای ادراری (سوند) استفاده می شد. تحقیقات مدرن اکنون شروع به حمایت از این تجربه قدیمی نموده اند. در فوریه 2016 محققان صرب شواهدی یافتند که از عملکرد ضد میکروبی اوکالیپتوس حمایت می کند. آنها نتیجه گرفتند که یک تعامل مثبت بین روغن اصلی ای.کامالدولنسیس (درختی در خانواده اوکالیپتوس) و آنتی بیوتیک های موجود می تواند باعث ایجاد استراتژی های درمانی جدید برای بعضی انواع عفونت ها شود. آنها امیدوارند که این خصوصیت بتواند در نهایت باعث کاهش نیاز به آنتی بیوتیک ها شود.

یک تحقیق چاپ شده در مجله میکروبیولوژی و عفونت بالینی پیشنهاد کرده است که روغن اوکالیپتوس ممکن است اثرات ضد باکتریایی بر روی باکتری های پاتوژنیک در مسیرهای تنفسی بالایی شامل هاموفیلوس آنفولانزا، یک باکتری که عامل بروز یک سری عفونت می شود و بعضی گونه های استرپتوکوکوس داشته باشد.

خواص اکالیپتوس برای سلامتی

2. خواص اکالیپتوس برای سرما خوردگی و مشکلات تنفسی

اوکالیپتوس در بازه ای از فعالیت ها برای تسکین علائم سرماخوردگی به شکل قرص ها و داروهای استنشاقی استفاده می شود. مسکن های گیاهی توصیه می کنند که از برگ های تازه این گیاه در مایع برای غرغره کردن استفاده شود تا گلو درد، سینوزیت و برونشیت را تسکین بخشد.

خواص بخور اكاليپتوس

همچنین بخور روغن اوکالیپتوس به نظر می رسد که به عنوان یک ماده ضد احتقان (گرفتگی) در صورت استنشاق عمل کند. این یک درمان مرسوم خانگی برای سرماخوردگی و برونشیت محسوب می شود. همچنین اوکالیپتوس می تواند به عنوان یک خلط آور و رفع گرفتگی ها مورد استفاده قرار گیرد. بعضی از داروهای ضد سرفه دارای روغن اوکالیپتوس می باشند مانند Vicks VapoRub. از محقققان خواسته شده است تا تحقیقات بیشتری برای آشکارسازی نقش درمانی احتمالی عصاره برگ اوکالیپتوس در از بین بردن عفونت مسیرهای تنفسی انجام دهند.

3. اوکالیپتوس و مراقبت دندانی

خصوصیت ضد باکتریایی و ضد میکروبی اوکالیپتوس باعث استفاده از آن در دهان شویه ها و داروهای دندانی شده است. در جهت ارتقای سلامت دندان ها، اوکالیپتوس به نظر می رسد که در مبارزه با باکتری هایی که باعث پوسیدگی و التهاب بافت اطراف دندان ها می شوند، موثر باشد. استفاده از عصاره اوکالیپتوس در آدامس های جویدنی می تواند سلامت بافت اطراف دندان ها را بر اساس تحقیقی که در ژورنال سلامت بافت های دندانی چاپ شده است، ارتقا بخشد. 

مزایای اوکالیپتوس برای دندان

4. عفونت های قارچی و زخم ها

مرکز سلامت دانشگاه مریلند (UMM) توصیف نموده است که چگونه داروهای سنتی و بومی از اوکالیپتوس برای درمان عفونت های قارچی و زخم های پوستی استفاده می نموده اند.

5. دفع کننده حشرات

اوکالیپتوس یک دفع کننده کارآمد حشرات و نوعی حشره کش محسوب می شود. در سال 1948، آمریکا به صورت رسمی روغن اوکالیپتوس را به عنوان یک حشره کش و مایت کش برای از بین بردن مایت و کنه ثبت نمود. روغن اوکالیپتوس لیمویی به عنوان یک دفع کننده حشرات توصیه شده است و در دفع کردن پشه ها بسیار کارآمد عمل می نماید. در سال 2012، محققان دهلی نو در هندوستان دریافتند که روغن ای.گلوبولوس در از بین بردن لارو و نوزادان مگس بسیار موثر است. آنها پیشنهاد نمودند که این می تواند یک گزینه عملی برای استفاده در محصولات دوستدار محیط زیست برای کنترل جمعیت مگس ها محسوب شود.

فواید اکالیپتوس

6. تسکین درد

عصاره اوکالیپتوس می تواند به عنوان یک مسکن درد عمل کرده و تحقیقات نشان می دهند که روغن آن می تواند خصوصیات ضد درد داشته باشد. در یک تحقیق که در ژورنال طب فیزیکی و توانبخشی آمریکا چاپ شده است، دانشمندان از اوکالیپتامینت بر روی پوست ساعد قدامی 10 نفر استفاده کردند. اوکالیپتامینت یک داروی OTC با نام تجاری پماد متیل سالیسیلات می باشد که برای درمان دردهای مفصلی و ماهیچه ای مرتبط با کشیدگی ها و پیچ خوردگی ها، آرتروز، کبودی و کمردرد استفاده می شود. دانشمندان نتیجه گرفته اند که اوکالیپتامینت پاسخ های فیزیولوژیک قابل توجهی را ایجاد می کند که ممکن است برای تسکین درد و یا برای ورزشکاران در شیوه منفعل گرم کردن بدن مفید باشد.

7. تحریک سیستم ایمنی

روغن اوکالیپتوس می تواند پاسخ سیستم ایمنی بدن را بر اساس یافته های چاپ شده در ایمونولوژی BMC تحریک نماید. محققان دریافتند که روغن اوکالیپتوس می تواند پاسخ فاگوسیتیک سیستم ایمنی بدن را به پاتوژن ها در بدن یک موش ارتقاء بخشد. فاگوسیتیس فرآیندی است که در آن سیستم ایمنی ذرات خارجی را مصرف کرده و از بین می برد. 

مزایای روغن اکالیپتوس برای سلامتی

سایر شرایطی که اوکالیپتوس ممکن است به آنها کمک نماید عبارتند از:
 • آرتروز - به طور بالقوه بدلیل خصوصیات ضد التهابی موجود در آن
 • گرفتگی بینی
 • زخم ها و سوختگی ها
 • تاول های تبخالی - احتمالاً بدلیل خصوصیات ضد التهابی موجود در آن
 • بیماری های مثانه
 • دیابت - اوکالیپتوس ممکن است بتواند قند خون را پایین آورد.
 • تب
 • آنفولانزا

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی

بر اساس گفته ها انجمن ملی اروماتراپی جامع (NAHA)، بعضی روغن های اساسی (عطری) ممکن است سمی باشند اما آنهایی که به صورت تجاری از منابع معتبر در دسترس افراد قرار می گیرند، اگر با دقت مدیریت شوند، برای استفاده مشکل آفرین نمی باشند. NAHA می گوید: "مهم است که از روغن های اساسی خالص، معتبر و اصیل استفاده نمایید."

محصولاتی اوکالیپتوس می توانند به طور کلی بدون هیچ خطری تا زمانی که روغن رقیق شده باشد، بر روی پوست استفاده شوند. این روغن نبایستی به طور مستقیم بر روی پوست قرار گیرد مگر اینکه با یک روغن حامل مانند روغن زیتون رقیق شده باشد. رقیق سازی بایستی بین 1 تا 5 درصد روغن اوکالیپتوس و 95 تا 99 درصد روغن حامل باشد. این به معنی ترکیب 1 تا 5 قطره روغن اساسی در یک اونس روغن حامل می باشد. اوکالیپتوس می تواند باعث احساس خارش و سوزش پوست شود. نباید از این روغن در نواحی اطراف چشم استفاده نمود.

مهم است که یک تست آلرژی قبل از استفاده از اوکالیپتوس انجام شود زیرا این روغن می تواند به شدت آلرژی ساز باشد. این تست می تواند با افزودن روغن اوکالیپتوس به روغن حامل بر اساس معیار بیان شده و سپس قرار دادن یک قطره از آن بر روی پوست دست انجام شود. اگر پس از گذشت 24 ساعت هیچ واکنشی مشاهده نشد، استفاده از آن بدون مشکل خواهد بود. آلرژی ها ممکن است در طول زمان ایجاد شوند. اگر در گذشته از روغن اوکالیپتوس استفاده کرده اید و اکنون به نظر می رسد به آن حساسیت دارید، استفاده از آن را متوقف نمایید. خوردن روغن اوکالیپتوس خطرآفرین می باشد زیرا این روغن سمی است. در بعضی افراد مبتلا به آسم، اوکالیپتوس می تواند شرایط بیماری را تشدید نماید. برعکس، در بعضی دیگر ممکن است این روغن علائم بیماری آسم را تسکین بخشد.

نکات ضروری قبل از استفاده از اکالیپتوس و روغن آن

عوارض جانبی اوکالیپتوس 

 • اسهال
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • برهم خوردن معده

علائم مسمومیت با اوکالیپتوس شامل: گیجی، احساس خفگی و تنگ شدن مردمک چشم می باشند. مهم است توجه داشته باشید که اوکالیپتوس ممکن است با داروهای دیگر تداخل ایجاد نموده و بر کبد تاثیر گذارد. کودکان نسبت به روغن اوکالیپتوس حساس تر می باشند بنابراین در استفاده از آن در قبال کودکان بایستی دقت مضاعف داشته باشید. استفاده از این ماده در دوران بارداری توصیه نمی شود.

منبع: medicalnewstoday

از
3
رای