خواص روغن هسته انگور برای پوست و 5 روش مصرف آن روی پوست

خواص روغن هسته انگور برای پوست و 5 روش مصرف آن روی پوست روغن هسته انگور از فشردن دانه های انگور تهیه می شود. و سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه، ویتامین E و آنتی اکسیدان می باشد. بهتر است از روغن هسته انگور با فشرده سازی سرد، خالص و ارگانیک بویژه برای صورت استفاده کنید.

آیا می دانید بسیاری از روغن هایی که برای آشپزی استفاده می‌کنید را می توانید بر روی پوست خود نیز مثلاً برای کمک به درمان خشکی پوست، آفتاب سوختگی و یا منافذ مسدود شده استفاده نمایید؟ روغن هسته انگور یکی از این روغن ها می باشد. چرا روغن هسته انگور برای پوست مفید است؟ این روغن سرشار از چربی‌ های چندگانه اشباع نشده (PUFA) و آنتی اکسیدان ویتامین E می باشد که می‌توانند با التهاب مبارزه کرده و پوست را آبرسانی نمایند. تحقیقات نشان می دهند که به دلیل این مواد مغذی، استفاده موضعی این روغن چه به عنوان مرطوب کننده، چه روغن ماساژ یا روغن حامل، می تواند اثراتی مانند کاهش جوش های پوستی، تجمع بیش از حد رنگدانه ها در پوست و غیره شود.

فواید روغن هسته انگور (GO) برای پوست

روغن هسته انگور (GO) با فشردن دانه های انگور که حاوی اسیدهای چرب می باشند، به دست می آید. این دانه های همان انگورهایی هستند که برای ساخت شراب و آب انگور استفاده می شوند و می دانید که این دو محصول نیز مانند مانند روغن و عصاره هسته انگور، سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشند. روغن هسته انگور حاوی مقدار زیاد PUFA (بین 85 تا 90 درصد) می باشد. اسید لینولئیک بیشترین اسید چرب موجود در روغن هسته انگور بوده و نقشی مستقیم در حفظ یکپارچگی مانع نفوذ پذیری آب در پوست دارد.

بر اساس یک تحقیق در سال 2010 در خصوص تاثیرات مرطوب کننده های طبیعی رایج، وجود پیکوژنول در روغن هسته انگور عامل اصلی بسیاری از کاربردهای آرایشی آن می باشد. به همین دلیل است که وجود این ماده را در بسیاری از محصولات مانند سروم ها، ماسک های صورت، شیر پاک کن ها، مواد آرایشی و تقویت کننده های مو می توانید بیابید. در ادامه بعضی از فواید اصلی روغن هسته انگور برای پوست را بیان می کنیم.

فواید روغن هسته انگور (GO) برای پوست

خواص اصلی روغن هسته انگور برای پوست

1. آبرسانی به پوست و کاهش خشکی

خشکی پوست یک مشکل رایج در بین کودکان و بالغین به دلایلی مانند استفاده مداوم از آب داغ، صابون ها، مواد شوینده و محرک هایی مانند عطرها، رنگ ها و غیره می باشد. این محصولات می توانند روغن های طبیعی را از سطح پوست حذف کرده و باعث بر هم خوردن میزان آب موجود در پوست گردد. این کار منجر به خشکی پوست و کاهش خاصیت کشسانی آن همراه با خارش و حساسیت می شود. بر اساس یک مقاله در سال 2018 که بر استفاده از روغن های گیاهی متمرکز بوده است، غلظت بالای PUFA که اسیدهای چرب ضروری غیر اشباع می باشند بعلاوه وجود آنتی اکسیدان ها، باعث ایجاد خاصیت آبرسانی روغن هسته انگور می شوند. استفاده از این روغن بر روی پوست یا بدن می تواند به حفظ رطوبت طبیعی آن کمک کرده و اثرات تسکین دهنده داشته باشد.

روغن هسته انگور یا روغن زیتون، کدامیک برای خشکی پوست بهتر است؟

هر دو روغن در بسیاری از مرطوب کننده های طبیعی یا گیاهی پوست یافت می شوند و به خوبی توسط بسیاری از افراد با انواع پوست های مختلف تحمل می شوند. تحقیق بیان شده در بالا دریافته است که محصولات حاوی هر دو روغن (همراه با محصولات حاوی آلوئه ورا، بادام، سبوس گندم، چوب صندل و خیار) اثرات آبرسانی و کشسانی بهتری نسبت به محصولات حاوی مواد شیمیایی دارند. گفته می شود بعضی از تحقیقات دریافته اند که روغن هسته انگور مزایایی مانند روغن زیتون داشته اما بهتر توسط پوست جذب شده و پسماند چربی کمتری بر روی پوست باقی می گذارد. این ماده همچنین حاوی ویتامین E بیشتری نسبت به روغن زیتون می باشد. این یعنی که برای پوست های چرب یا مساعد بروز جوش، مناسب تر بوده زیرا کمتر روزنه های پوستی را مسدود کرده و پوست را کمتر براق می کند.

روغن هسته انگور یا روغن زیتون، کدامیک برای خشکی پوست بهتر است؟

2. ممکن است بتواند با جوش مبارزه کند

بعضی تحقیقات نشان داده اند که روغن هسته انگور دارای خواص خفیف ضد میکروبی می باشد و این یعنی می تواند مانع انباشت باکتری هایی شود که روزنه های پوستی را مسدود کرده و باعث بروز جوش می شوند. این روغن همچنین سرشار از ترکیبات فنلی، اسیدهای چرب و ویتامین E می باشد که این مواد می توانند به رفع جای زخم ها و اثرات باقی مانده از جوش های پیشین نیز کمک کنند. چون روغن هسته انگور سنگین نبوده و برای پوست های حساس مناسب می باشد، می توان از آن برای پوست های چرب نیز به میزان کم استفاده نمود. برای اثرات قدرتمندتر مبارزه با جوش، می توان این روغن را با سایر محصولات گیاهی یا روغن های اساسی مانند روغن درخت چای، گلاب یا نارون کوهی ترکیب نمود.

3. می تواند به محافظت در برابر آسیب های نور خورشید کمک کند

آیا روغن هسته انگور برای پوست صورت در هنگام بروز آفتاب سوختگی مفید است؟ بلی. چون این روغن دارای یک سری آنتی اکسیدان مانند ویتامین E، پروآنتوسیانیدین، فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها، اسیدهای فنلی، تانین و استیلبن ها می باشد، می توانند اثرات ضد سالخوردگی و ضد التهابی داشته باشد. ویتامین E به عنوان مثال به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی بالا و محافظت از سلول های پوستی، می تواند به تاثیرات مفید این روغن کمک کند.

به دلیل توانایی کمک به محافظت در مقابل استرس اکسیدکننده، استفاده از روغن هسته انگور می تواند ظاهر پوست شما را بهبود بخشیده و علائم خفیف سالخوردگی مانند از دست دادن خاصیت کشسانی و لکه های تیره را کاهش دهد. در حالی که نباید از این روغن به عنوان جایگزین کرم های ضد آفتاب معمول استفاده کرد، شواهدی وجود دارد که روغن های گیاهی مانند روغن هسته انگور و روغن نارگیل می توانند تا حدودی پوست را در مقابل اشعه های ماوراء بنفش خورشید محافظت کنند.

خواص روغن هسته انگور برای پوست و آفتاب سوختگی

4. ممکن است به درمان زخم ها کمک کند

هر چند بسیاری از تحقیقاتی که بر روی تاثیر روغن هسته انگور بر بهبود زخم ها، در آزمایشگاه ها یا بر روی حیوانات انجام شده اند، اما شواهدی وجود دارند که وقتی این روغن به صورت موضعی استفاده شود، می تواند به درمان سریع تر زخم ها کمک نماید. یک مکانیسم که این روغن بر اساس آن کار می کند از طریق ارتقاء سنتز عامل رشد بافت درون پوش عروقی است که بافت های اتصالی را شکل می دهد. این ماده همچنین دارای فعالیت ضدمیکروبی در مقابل پاتوژن هایی است که می توانند در زخم عفونت ایجاد کنند.

5. ممکن است تجمع بیش از حد رنگدانه ها در پوست و علائم پیگمانتاسیون سیاه رنگ پوست (ملاسما) را بهبود ببخشد

یک تحقیق کوچک که در ژورنال Pytotherapy Research  چاپ شده است شواهدی ارائه داده است که عصاره دانه انگور (GSE) که به صورت قرص مصرف شده است، می تواند به درمان کلوآسما یا ملاسما (وضعیتی که در آن تجمع بیش از حد رنگدانه ها در پوست روی می دهد و معمولاً درمان دشواری دارد) کمک کند. آنتی اکسیدان پروآنتوسیانیدین به نظر می رسد می تواند به روشن نمودن رنگ پوست بدن کمک کند. در مدت شش ماه مصرف GSE، علائم حداقل در 10 نفر از 12 زن شرکت کننده (83) بهبود پیدا کرده بودند. محققین این تحقیق همچنین اشاره کرده اند که GSE ممکن است مانع بدتر شدن این وضعیت قبل از فصل تابستان که در آن قرارگیری در معرض نور شدید خورشید می تواند علائم را تشدید کند، شود.

6. می تواند به عنوان روغن ماساژ یا حامل استفاده شود

روغن هسته انگور روغن ارزان قیمت و مناسبی برای ماساژ تمامی انواع پوستها محسوب می شود. بعلاوه این روغن می تواند با انواع مختلف روغن های اساسی برای بالا بردن کارآیی آن ترکیب شود. به عنوان مثال، با ترکیب این روغن با روغن اسطوخودوس می توان به کاهش قرمزی و التهاب پوست کمک کرد در حالی که ترکیب آن با روغن اوکالیپتوس و مالیدن آن بر روی سینه می تواند گرفتگی را کاهش دهد. همچنین می توان این روغن را با نعنا، کندر هندی یا روغن لیمو برای مصارفی مانند مبارزه با جوش، سردردهای تنشی و درد مفاصل جهت ماساژ بر روی پوست، ترکیب کرد.

استفاده از روغن هسته انگور برای مبارزه با جوش

چگونه از روغن هسته انگور برای پوست تان استفاده نمایید

طریقه استفاده

کدام روغن هسته انگور برای پوست مناسب تر می باشد؟ آیا روغن هسته انگور مخصوص پخت و پز را می توان برای پوست استعمال کرد؟

شما می توانید به دو روش از روغن هسته انگور برای پوست بهره بگیرید: استعمال مستقیم آن بر روی پوست یا مصرف عصاره دانه انگور به صورت مایع یا کپسول های خوراکی. به طور ایده آل، بهتر است محصولات با روش فشرده سازی سرد، خالص و ارگانیک روغن هسته انگور را خریداری کنید. وقتی روغن های به روش فشرده سازی سرد یا فشاری استخراج می شوند، نیاز کمتری به استفاده از حلال های شیمیایی برای این منظور وجود دارد. تحقیقات نشان می دهند که روغن های گیاهی با روش فشرده سازی سرد خواص مغذی بهتری نسبت به مواردی که تحت فرآیندهای فرآوری شدید قرار گرفته اند، دارند. یک مثال در این زمینه که برای پخت و پز و پوست استفاده می شود، روغن هسته انگور پمپی می باشد که از فرانسه وارد شده و بدون هیچ گونه ناخالصی تهیه می شود.

اگر می خواهید از کپسول های عصاره هسته انگور برای بهبود ظاهر پوست خود استفاده کنید، به خاطر داشته باشید که این روش برای آشکار شدن نتایج ممکن است به چندین هفته زمان نیاز داشته باشد. بعضی تحقیقات دریافته اند که بیشتر نتایج در طی شش ماه استفاده منظم از این کپسول ها آشکار می شوند. در خصوص این که روغن هسته انگور را از کجا برای پوست خریداری کنید، به دنبال سوپرمارکت های بزرگ، فروشگاههای غذای سالم یا آنلاین بگردید. روغن را در محیط تاریک نگهداری کنید که چندان گرم و مرطوب نباشد زیرا این ممکن است روغن در محیط نامناسب طعم و بوی بدی پیدا کند (ترشیدگی).

چگونه از روغن هسته انگور برای پوست تان استفاده نمایید

از روغن هسته انگور به این صورت برای مرطوب نگه داشتن، سفت کردن و ... پوست استفاده کنید:

  • برای مرطوب کردن صورت: شما می توانید از روغن هسته انگور به تنهایی مانند یک سروم استفاده کرده یا چندین قطره از آن را داخل کرم یا لوسیون دلخواه صورت تان بریزید. سعی کنید روغن هسته انگور را با سایر آرامش بخش های پوست مانند آلوئه ورا، کره درخت روغن قلم (شی)، روغن نارگیل یا گلاب ترکیب نمایید. همچنین می توانید از آن برای کمک به حذف مواد آرایشی قبل از تمیزکاری پوست استفاده کرده و سپس پوست خود را مرطوب نمایید.
  • به عنوان مرطوب کننده بدن: بعضی افراد ترجیح می دهند تا روغن را در حمام یا پس از دوش گرفتن استفاده کنند. حتی دو یا سه قطره روغن می تواند برای مرطوب کردن لکه های کوچک خشکی پوست کافی باشد.
  • برای درمان جوش: صورت خود را به یک تمیز کننده ملایم شسته و سپس مقدار کمی از روغن هسته انگور (در ابتدا چندین قطره) را مثلاً با روغن های اساسی مبارزه با جوش مانند کندر هندی یا اسطوخودوس ترکیب کرده و بر روی پوست صورت بمالید. می توانید این روغن را بر روی پوست باقی گذاشته یا از آن برای ساخت یک ماسک غلیظ تر با مدت زمان ماندگاری 10 دقیقه ای بر روی پوست استفاده کرده و سپس آن را بشویید.
  • برای ماساژ: کمی روغن را با مالیدن دستان تان به هم قبل از استعمال آن بر روی بدن یا پوست سر، گرم کنید (توجه: این روغن برای مو بسیار مفید بوده و می تواند برای لخت نمودن موها و مرطوب سازی پوست سر مورد استفاده شود).
  • برای سفت کردن پوست و اثرات ضد سالخوردگی: چندین قطره از روغن را بر روی کل پوست صورت تان قبل از خوابیدن و مجدداً در هنگام صبح قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بمالید. این کار اگر به صورت روزانه انجام شود بهترین نتیجه را خواهد داشت بویژه اگر از سایر روغن های ضد چین و چروک پوست و سالخوردگی نیز مانند روغن جوجوبا، روغن هسته انار و روغن کندر هندی استفاده نمایید. همچنین می توانید چندین قطره روغن را بر روی نواحی تیره شده اطراف چشم ها بمالید تا از تورم آنها کاسته شود.

از روغن هسته انگور به این صورت برای مرطوب نگه داشتن، سفت کردن و ... پوست

خطرات و عوارض جانبی روغن هسته انگور

روغن هسته انگور در اکثر افراد هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نمی کند با این وجود اگر به انگور حساسیت دارید، مصرف این روغن توصیه نمی شود. اگر پوست بسیار حساسی دارید، روال استعمال را با مقدار بسیار کم روغن هسته انگور شروع کنید تا بتوانید واکنش پوست بدن تان را بسنجید. بهتر است این روغن را ابتدا بر روی بخش هایی از بدن به غیر از صورت استعمال کنید تا مطمئن شوید که هیچ گونه واکنش حساسیتی به دنبال ندارد. همچنین مراقب ترکیب این روغن با روغن های اساسی مانند روغن های لیمو و نارنج که می توانند واکنش پوستی را تشدید کنند، باشید.

نتیجه گیری
  • روغن هسته انگور از فشردن دانه های انگور (Vitis vinifera) تهیه می شود. این ماده سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه، ویتامین E و آنتی اکسیدان ها می باشد.
  • مزایای روغن هسته انگور برای مراقبت از پوست کدامند؟ استعمال موضعی این روغن می تواند برای درمان خشکی، افت خاصیت کشسانی، آسیب های نور خورشید، التهاب، جوش و جمع بیش از حد رنگدانه ها در پوست مورد استفاده قرار گیرد.
  • بهترین روغن هسته انگور برای پوست کدام است؟ به طور ایده آل، بهتر است از روغن هسته انگور با فشرده سازی سرد، خالص و ارگانیک بویژه برای صورت استفاده کنید. همین داستان در خصوص استعمال آن برای مو نیز صادق است.
از
1
رای