خواص گلاب، 11 روش درمان جوش صورت با گلاب

خواص گلاب، 11 روش درمان جوش صورت با گلاب آیا با خواص شگفت انگیز گلاب آشنا هستید؟ در ادامه با روش های درمان جوش و آکنه صورت با استفاده از گلاب و تهیه ماسک های صورت آشنا می شوید.

درمان جوش صورت با گلاب

قبل از اینکه شما را با خواص و روش های درمانی جوش صورت با گلاب آشنا کنیم . باید بدانید که جوش یک عارضه پوستی رایج است که غدد چربی پوست را درگیر می کند. و بیشتر افراد در مرحله ای از زندگی خود آن را تجربه می کنند. جوش ، عارضه ای ناراحت کننده است که به ویژه اگر روی پوست صورت ایجاد شود، باعث کاهش اعتماد به نفس می شود. جوش وقتی به وجود می‌آید که سبوم یا چربی تولید شده توسط غدد چربی زیر پوست منافذ را پر می‌کنند، منافذی که کارشان بیرون راندن سلول‌های مرده به سطح پوست است. جوش نه فقط در صورت که در پشت، سینه، گردن و شانه‌ها نیز ظاهر می‌شود.

درمان جوش صورت با گلاب

همان طور که می دانید امروزه محصولات بهداشتی و آرایشی زیادی به وجود آمدند که به درمان یا پیش گیری از جوش زدن کمک می کند. در کنار این درمان های شیمیایی، درمان های طبیعی زیادی نیز وجود دارند که می توانند به رفع مشکل جوش کمک کنند.به جز اینکه استفاده از درمان های طبیعی زمان بر است و نیاز به صبر بیشتر ، تقریبا هیچ عارضه ای جانبی ندارند. مگر آنکه شرایط یا ناراحتی خاصی مانند حساسیت داشته باشید.

یکی از این درمان های طبیعی که توصیه شده و ما قصد داریم در این مقاله شما را با آن آشنا کنیم ، گلاب است. گلاب به عنوان درمان طبیعی جوش فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد. نه تنها قادر است جوش را درمان کنند بلکه مانع از ظهور مجدد آن نیز می‌شود.

گلاب چیست

گلاب چیست؟

گلاب؛ آب گرفته شده از گلبرگ‌های گل است. این نوع آب نه تنها شامل  تمام خواص گل رز است بلکه به دلیل اینکه بوی گلاب بسیار متمایز و خاص است یکی از محبوب‌ترین عطرهای طبیعی نیز به شمار می‌رود. در صنعت لوازم آرایشی گلاب نه فقط به عنوان درمان جوش بلکه به عنوان عطر، کرم خنک کننده پوست، تونر، اسپری پوست و غیره نیز استفاده شده است. همچنین، در بعضی از کشورها به دلیل بوی عالی و خوشایند گلاب، از آن در آشپزی و نان پختن نیز به کار می‌رود .

گلاب فقط آب گلبرگ‌های گل رز نیست بلکه گلاب حاوی ترکیب‌های طبیعی و خواص ضد عفونی کننده، ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی، و بعضی خواص قدرتمندتر نیز هست که به واقع برای پوست بسیار مفید هستند. 

در اینجا علاوه بر اینکه شما با خواص گلاب آشنا می شوید، 11 روش مختلف استفاده از گلاب برای درمان جوش صورت را نیز یاد می گیرید.

خواص گلاب

خواص گلاب برای جوش صورت و بدن

1. گلاب دارای خواص ضد باکتریایی است

یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن جوش‌ها باکتری‌ها هستند. وقتی سلول‌های مرده‌ی پوست در منافذ آن جمع می‌شوند باکتری‌ها با ایجاد عفونت وضع را بدتر می‌کنند و باعث تورم منافذ بسته شده می شوند و به همین دلیل  جوش یا آکنه به وجود می آید. گلاب دارای اثرات ضد باکتریایی عالی است که تعادل اسیدی پوست را حفظ می‌کند. همچنین از چربی بیش از حد پوست جلوگیری می‌کند و باعث کاهش تجمع چرک در منافذ می شود. 

 شما می‌توانید از گلاب به عنوان تونر صورت، اسپری صورت، یا فقط یک شستشو دهنده‌ی ساده‌ی صورت استفاده کنید تا بتوانید باکتری‌هایی که باعث جوش زدن می‌شوند را از بین ببرید.

2. گلاب روشی برای درمان ملایم جوش است

همانطور که قبلا نیز گفتیم ، محصولات شیمیایی زیادی برای درمان جوش وجود دارند، اما متاسفانه به دلیل اینکه اکثر محصولات حاوی الکل هستند می تواند باعث سرخی یا احساس سوزش پوست شود. در واقع فقط الکل نیست، بلکه بعضی از مواد شیمیایی نیز در آن‌ها وجود دارد که می‌تواند برا پوست‌تان مضر باشد. اما گلاب به دلیل اینکه روشی طبیعی است و هیچ افزودنی ندارد ؛ راه حل ملایم‌تری برای درمان جوش است چون باعث قرمزی یا احساس سوزش نخواهد شد.

3. گلاب باعث حفظ تعادل pH در سطح مناسب می شود

یکی از راه‌های درمان جوش تعادل pH پوست است. تنها پوست هایی که دارای pH متعادل هستند می توانند پوست های سالم و بدون جوش و بی عیب و نقص باشند.  زمانی که تعادل pH پوست ایجادشود به راحتی می‌توانید از دست چین و چروک و لکه‌های تیره بسیار خلاص شوید. یکی از فایده‌های دیگر گلاب  تعادل pH پوست است 

4. گلاب منافذ پوست را تنگ می‌کند

زمانی که  منافذ پوست باز هستند عوامل مختلفی مثل باکتری‌ها، گرد و خاک یا سایر ذرات ریزی  وارد منافذ شده و باعث گرفتگی آن‌ها می‌شود. به همین دلیل بهتر است بعد از شستن صورت تان، به خصوص وقتی با آب گرم می‌شویید، صورت‌تان را مجددا با آب سرد بشویید تا منافذ‌تان بسته شود . همچنین برای رسیدن به نتیجه بهتر می توانید از اسپری گلاب جهت تنگ کردن منافذ استفاده کنید.

5. کنترل چربی پوست (سبوم)

سبوم ماده‌ی چربی است که درون منافذ پوست تولید می‌شود. پوست ها دارای انواع مختلفی هستند .نوع پوست خشک در مقایسه با نوع پوست چرب سبوم کمتری تولید می‌کند. وظیفه این سبوم انتقال سلول‌های مرده به سطح پوست است اما گاهی به خاطر گرد و خاک یا مواد آرایشی این فرایند به هم می خورد و باعث انسداد منافذ می‌شود.  با استفاده از گلاب می توان سبوم اضافی کنترل کرد.

6. کمک به پاکسازی منافذ پوست 

بسته شدن منافذ پوستی دلیل اصلی جوش زدن است.برای همین در برخی مواقع شستن صورت به تنهایی کاهی نیست . برای اینکه به عمیق ترین لایه های پوستی نفوذ کنید به گلاب نیاز دارید. استفاده از گلاب باعث پاکسازی کامل صورت می شود در نتیجه به خاطر اینکه منافذ دیگر بسته نیستند از جوش زدن دوباره جلوگیری می کند.

7. گلاب حاوی آنتی اکسیدان است

رادیکال‌های آزاد دلیل اصلی تباهی (دژنراسیون) سلول‌های پوستی هستند؛ گلاب به دلیل اینکه حاوی آنتی اکسیدان است برای متعادل ساختن و جلوگیری از آسیب رسیدن به پوست توسط رادیکال‌های آزاد موثر است. همچنین  آنتی اکسیدان‌ها به بازسازی بهینه‌ی پوست کمک می کند. 

8. خواص آبرسانی پوست 

یکی از عوامل که موجب ایجاد جوش، خشک شدن پوست، پیری زودرس، چین و چروک و تیرگی پوست می شود بی آبی (دهیدراته) شدن پوست است. برای آبرسانی یا هیدراته کردن پوست فقط استفاده از آب کافی نیست . شما می توانید از گلاب نیز استفاده نمایید. به دلیل اینکه گلاب دارای ترکیب های مرطوب کننده ای است که نه تنها موجب هیدراته یا آبرسانی پوستتان می شود بلکه می تواند باعث روشن تر  و سالم تر شدن آن را شود.

9. خواص خنک کنندگی گلاب 

یکی دیگر از خواص گلاب، اثر خنک کنندگی آن است که به خاطر وجود همین خاصیت می توان از گلاب برای تسکین قرمزی و حساسیت پوستی استفاده کرد.

10. اسپری کردن گلاب  

درمان جوش صورت با گلاب

همانطور که گفتیم گلاب به دلیل اینکه دارای خواص ضدباکتریایی و حفظ کنندگی تعادل PH پوست است .و می تواند از چرب شدن بیش از حد پوست و تجمع چرک و چربی در منافذ پوست جلوگیری کند.

برای استفاده از این روش درمانی به صورت زیر عمل کنید

مواد لازم:

1- گلاب خالص 

2- پاک کنند صورت

3- مرطوب کننده غیر آرایشی 

4- دستمال لطیف

5- بطری اسپری

روش استفاده:

1- اول صورت خودتان را با استفاده از پاک کننده تمیز نمایید و سپس به آرامی خشک کنید.

2- گلاب خالص را درون یک بطری اسپری بریزید

3- گلاب را روی پوست صورت خود اسپری کرده و به مدت 20 ثانیه صبر کنید

4- بعد با استفاده از یک دستمال لطیف صورت خودتان را خشک کنید (توجه کنید اگر اجازه بدهید صورت ، خودش خشک شود بهتر است)

5- با استفاده از یک مرطوب کننده غیر آرایشی صورت خودتان را مرطوب نمایید.

6- این کار را می توانید سه الی چهار بار در روز انجام دهید.

درمان جوش صورت با گلاب و ویتامین سی

همانند گلاب ، ویتامین C سرشار از خواص آنتی اکسیدانی  و خواص ضدالتهابی قوی است. ترکیب ویتامین C  و گلاب باعث می شود که سریعتر از شر جوش های خلاص شوید.ویتامین C می تواند باعث افزایش کلاژن شود .کلاژن سازی می تواند به درمان جای جوش کمک زیادی نماید.

مواد لازم:

1- یک قاشق چای خوری پودر قرص ویتامین c

2- یک قاشق چای خوری گلاب 

3- پاک کننده صورت

طرزتهیه:

1- اول صورت خود را با یک پاک کننده ، تمیز نمایید.

2- گلاب و پودر قرص ویتامین C را باهم ترکیب کنید

3- این ترکیب را روی قسمت هایی از پوست که  آسیب دیده و دارای جوش هستند بمالید.

4- به مدت 10 دقیقه صبر کنید و بعد با آب سرد صورت خود را بشویید.

5- صورت خود را خشک کنید 

6- از این روش یکبار در روز استفاده نمایید.

3-درمان جوش صورت با استفاده از گلاب و گلیسیرین

درمان جوش صورت با گلاب و گلیسیرین

استفاده از این روش برای کسانی که پوست های خشک دارند ولی با این حال جوش می زنند ،مناسب است. گلیسیرین از خشک شدن پوست جلوگیری می کند و همچنین به پاکسازی چرک و روغن های اضافی پوست و تمیز کردن منافذ کمک می کند.به همین دلیل استفاده از گلاب و گلیسیرین برای درمان جوش صورت یک روش موثر می باشد.

روش استفاده از این ترکیب 

مواد لازم:

1- نصف فنجان گلاب خالص

2- یک چهارم فنجان گلیسیرین

3- پاک کننده صورت

4- مرطوب کننده

5- پد پنبه ای 

روش استفاده:

1- صورت خود را با یک پاک کننده پاک کنید.

2- گلیسیرین و گلاب را در یک کاسه ترکیب کنید.

3- مخلوط را با کمک پد پنبه ای روی صورت خود بمالید و اجازه دهید خشک شود.

4- بعد از خشک کردن ،  یک مرطوب کننده روی صورتتان بمالید.

5- از این روش روزی یک تا دو بار استفاده نمایید

4- درمان جوش صورت با استفاده از گلاب و آبلیمو

درمان جوش صورت با گلاب و آبلیمو

آب لیمو سرشار از ویتامین C است.و برای همین می تواند به عنوان روش جایگزین برای درمان با قرص ویتامین C شود.این روش طبیعی تر از استفاده از قرص می باشد.آب لیمو سرشار از آنتی اکسیدان است و برای همین به شاداب تر شدن و سالم تر شدن پوست کمک می کند . همچنین آب لیمو می تواند تا حدودی باعث روشن شدن پوست شما شود.

برای استفاده از این روش مراحل زیر را انجام دهید.

موادلازم :

1- یک قاشق چای خوری آب لیمو

2- یک قاشق چای خوری گلاب 

3- پد پنبه ای 

4- پاک کننده صورت

روش استفاده :

1- با استفاده از پاک کننده صورت ، صورتتان را پاک کرده و خشک نمایید.

2- گلاب و آب لیمو را باهم مخلوط کنید

3- با استفاده از پد پنبه ای ، مواد را به صورت خود بمالید

4- به مدت 15 دقیقه صبر کنید و بعد صورت خودتان را با آب سرد بشویید.

5- از این روش می توانید سه الی چهار بار در هفته تا زمانی که جوش ها کاهش یابند نجام دهید 

5-درمان جوش صورت با استفاده از گلاب و خاک رس

درمان جوش صورت با گلاب و خاک رس

خاک رس سرشار از مواد معدنی مورد نیاز پوست است که به تغذیه پوست و بهبود سلامت آن کمک می‌کند. استفاده از ماسک گلاب و خاک رس کمک می‌کند تا روغن اضافی و ناخالصی های پوست از بین برود. همچنین می تواند به درمان جوش صورت و بازسازی پوست کمک کند.

روش استفاده از ماسک گلاب و خاک رس

مواد لازم : 

1- یک قاشق غذاخوری خاک رس

2- یک  قاشق غذاخوری گلاب خالص

3- پاک کننده صورت

روش استفاده :

1- ابتدا صورت خود را با استفاده از پاک کننده ، پاک کرده و خشک نمایید

2- خاک رس و گلاب را با هم ترکیب  کنید تا یک خمیر نرم به دست بیاید.

3- این ترکیب  را بر روی پوست خود قرار دهید و اجازه دهید خشک شود.

4- پس از خشک شدن، با آب سرد صورتتان را شستشو دهید.

5- از این روش دو تا سه بار در روز استفاده نمایید.

6-درمان جوش صورت با استفاده از گلاب و جوش شیرین

درمان جوش صورت با گلاب و جوش شیرین

جوش شیرین سودا یک لایه بردار عالی پوست است که باعث لایه برداری پوست شده و سلولهای  مرده و جرمها را از سطح آن پاکسازی می‌کند. جوش شیرین علاوه بر اینکه چربی پوست را کاهش می دهد باعث جلوگیری از ایجاد جوش می شود استفاده از این روش درمان جوش صورت به حفظ کردن (PH اسیدیته ) پوست کمک می‌کند.

روش استفاده از گلاب و جوش شیرین برای درمان جوش 

مواد لازم:

1- دو  قاشق چای خوری جوش شیرین

2- دو قاشق چایخوری گلاب خالص

3- پاک کننده صورت

روش استفاده :

1- اول صورت خود را با پاک کننده صورت پاک کنید.

2- جوش شیرین و گلاب را با هم ترکیب کرده تا یک خمیر نرم به دست آید.

3- این خمیر را بر روی پوست خود بمالید.

4- به آرامی پوست خود را با حرکات دایره ای ماساژ دهید تا بیشتر اثر داشته باشد

5- بعد از یک دقیقه ماساژ، صورتتان با آب سرد شستشو دهید.

6- از این روش می توانید دو الی سه بار در هفته استفاده نمایید.

7-درمان جوش صورت با استفاده از گلاب و سرکه سیب

درمان جوش صورت با گلاب و سرکه سیب

سرکه سیب سرشار از آنتی اکسیدان است که از پیری پوست جلوگیری می کند و همچنین به کنترل چربی پوست کمک می کند.استفاده از ماسک سرکه سیب و گلاب  علاوه بر پاکسازی منافذ ، از ایجاد جوش صورت در آینده جلوگیری می کند. این روش درمان برای افرادی که پوست چرب دارند یک روش عالی و ایده آل می باشد.

روش تهیه ماسک گلاب و سرکه سیب 

مواد لازم:

1- دو قاشق سوپخوری سرکه سیب

2- نصف فنجان گلاب خالص

3- پاک کننده صورت 

4- پد پنبه ای 

5- مرطوب کننده غیر آرایشی

روش استفاده:

1- ابتدا با پاک کننده صورت صورت خود را پاک کنید.

2- سرکه سیب و گلاب را باهم مخلوط کنید.

3- این مخلوط را با پد پنبه ای بر روی صورت خود بمالید و اجازه دهید خشک شود.

4- یک مرطوب کننده به پوست خود بزنید.

5- از این روش می توانید یک تا دو بار در روز هر بار به مدت دو دقیقه استفاده نمایید.

8-درمان جوش صورت با استفاده گلاب و آرد نخودچی

درمان جوش صورت با گلاب و آرد نخودچی

آرد نخودچی علاوه بر اینکه چربی اضافی پوست را برطرف می کند ، می تواند باعث کاهش و یا درمان جوش صورت شود. همچنین استفاده از این ماسک می تواند پوست را عمیقا پاکسازی کرده و سلول های مرده پوست را برداشته و منافذ پوست را تنگ می کند.

روش تهیه ماسک گلاب و آرد نخودچی برای درمان جوش صورت

مواد لازم:

1- یک قاشق غذاخوری آرد نخودچی

2- یک قاشق غذاخوری گلاب خالص

3- پاک کننده صورت

روش استفاده:

1- ابتدا صورت خود را با یک پاک کننده صورت پاک کرده و خشک نمایید.

2- آردنخودچی و گلاب را با هم ترکیب کنید تا یک خمیر نرم به دست آید.

3- این ترکیب را مثل یک ماسک بر روی پوست خود بمالید و اجازه دهید خشک شود.

4- پس از خشک شدن، پوست خود را با آب سرد شستشو دهید.

5- از این روش یک تا دو بار در هفته استفاده نمایید.

9-درمان جوش صورت با استفاده از گلاب و فندق افسونگر

درمان جوش صورت با گلاب و فندق افسونگر

فندق افسونگر یک گیاه گلدار است که در امریکای شمالی، ژاپن و چین یافت می‌شود. فندق افسونگر که به شکوفه زمستان نیز معروف است.

فندق افسونگر به کاهش التهاب پوست کمک می‌کند و توانایی پوست شما برای بهبود زخم را افزایش می دهد. همچنین می تواند به رفع خارش و التهاب پوست کمک می‌کند. استفاده از ترکیب گلاب و فندق افسونگر پوست شما را تمیز، سالم و بدون جوش نگه می دارد.

روش استفاده از ترکیب گلاب و فندق افسونگر 

مواد لازم:

1- یک  قاشق چایخوری فندق افسونگر

2- یک  قاشق چایخوری گلاب خالص

3- پد پنبه ای

4- پاک کننده صورت

5- مرطوب کننده غیر آرایشی

روش استفاده :

1- صورت خود را با پاک کننده صورت تمیز کنید.

2- فندق افسونگر و گلاب را در یک فنجان ترکیب کنید.

3- با استفاده از پد پنبه ای مواد ترکیب شده را روی پوستتان بکشید و اجازه دهید خشک شود.

4- یک مرطوب کننده مناسب به پوستتان بزنید.

5- از این روش یک تا دو بار در روز  هربار به مدت دو دقیقه استفاده نمایید.

10-درمان جوش صورت با استفاده از گلاب و گیاه صندل

درمان جوش صورت با گلاب و چوب صندل

گیاه دارویی صندل در طب سنتی کاربردهای بسیاری دارد ، این گیاه با خاصیت ضد التهابی و کاهش دهنده چربی های اضافه پوست  به درمان برخی از مشکلات پوستی نظیر آکنه کمک می‌کند. 

روش استفاده از ماسک گلاب و گیاه صندل برای درمان جوش صورت

مواد لازم:

1- دو قاشق غذاخوری پودر چوب صندل

2- یک قاشق غذاخوری گلاب خالص

3- پاک کننده صورت

روش استفاده:

1- ابتدا با پاک کننده صورت صورت خود را پاک کنید.

2- پودر چوب صندل و گلاب را با هم مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید.

3- این مخلوط را بر روی پوست خود بمالید و اجازه دهید خشک شود.

4- پس از خشک شدن، ماسک را با آب سرد شستشو دهید.

5- از این روش می توانید یک تا دو بار در هفته  و هر بار به مدت 15 دقیقه استفاده نمایید.

11-درمان جوش صورت با استفاده گلاب، عسل و خیار

درمان جوش صورت با گلاب و خیار وعسل

عسل دارای خواص ضدعفونی کنندگی قوی است و همچنین گلاب  خواص ضدباکتریایی دارد خیار یک اثر آرام بخش روی پوست شما دارد و التهاب و قرمزی آن را کاهش می دهد. این ترکیب برای افرادی  که پوست حساس دارند مناسب است. با وجودی که یک ماسک بسیار ملایم محسوب می‌شود، تاثیر زیادی در درمان جوش صورت دارد. 

روش استفاده از ترکیب گلاب و عسل و خیار 

مواد لازم:

1- خیار تازه 5 حلقه

2- دو قاشق غذاخوری عسل

3- یک قاشق غذاخوری گلاب خالص

4- پاک کننده صورت

روش استفاده :

1- ابتدا صورت خود را با پاک کننده صورت تمیز کنید.

2- خیار را میکس کرده و با عسل و گلاب ترکیب کنید.

3- این ترکیب  را بر روی پوست خود بمالید و اجازه دهید خشک شود.

4- پس از خشک شدن، صورتتان را با آب سرد شستشو دهید.

5- از این روش می توانید یک تا دو بار در هفته هر بار به مدت 30 دقیقه انجام دهید.

روش تشخیص گلاب خالص و اصل :

اخیر گلاب های تقلبی وارد بازار شده و به دلیل صنوعی بودن یا استفاده از مواد افزودنی خواص واقعی گلاب را ندارند. برخی شرکت ها با افزودن ترکیبات طبیعی مانند اسانس گیاه شمعدانی عطری، ژرانیوم و یا استفاده از اسانس مصنوعی Rose پاکستانی و استفاده از فنیل اتانل مصنوعی و مخلوط کردن  آن با گلاب طبیعی برای جبران بو و طعم، خلوص گلاب را از بین برده و نوع تقلبی آن را بوجود می آورند.

اما گلاب طبیعی کاملا بی رنگ، بدون رسوب و ذرات معلق با طعم گل سرخ و مزه مایل به تلخی ، شفاف ، روشن ، بوی آن بوی مطبوع گل محمدی و فاقد بوی ترشیدگی است .

روش تهیه گلاب خانگی برای درمان جوش های صورت

روش تهیه گلاب خانگی

با توجه به اینکه برای تهیه ماسک های که در درمان جوش صورت با گلاب ، باید از گلاب خالص برای تاثیر پذیری بیشتر استفاده شود و محصولات زیادی وجود دارد که مدعی هستند گلاب اصل و طبیعی به مردم ارایه می‌دهند، اما اگر خودتان بتوانید  گلاب خانگی تهیه کنید بهتر است.

شیوه‌ی گلاب گیری به آن سختی که شما فکر می‌کنید نیست.

روش تهیه گلاب خانگی 

مواد لازم:

1- هفت شاخه گل رز ارگانیک

2- یک و نیم لیتر آب مقطع 

3- یک لیتر آب ولرم

روش نگه داری گلاب 

اکثر کارشناسان معتقدند که برای نگهداری بهتر گلاب ، باید آن را درون ظرفی تمیز و بدون از هر آلودگی نگه داشت.اگر گلاب شما به صورت صنعتی تهیه شده باشد بهتر است در همان ظرف اولیه نگه داشته شود.اما باید توجه داشت که در طرف کاملا بسته باشد.گلاب را باید در محیطی خنک و دور از تابش نور خورشید قرار دهید به این ترتیب با گذشت زمان تغییری در خواص درمانی، عطر و طعم گلاب ایجاد نمی‌شود و برای مدت‌های طولانی قابل استفاده است.

هشدار ها و نکات درمورد مصرف گلاب 

همان طور که در بخش های قبلی بیان کردیم، درمان طبیعی نسبت به محصولات آرایشی حاوی مخلوطی از مواد شیمیایی هستند بسیار بهتر است. و عوارض کمتری دارند .اما در  یک سری موارد آگاهی از نکات احتیاطی ضروری می باشد.

1- آکنه روزاسه یکی از ناراحتی های پوستی است که اکثرا در صورت اتفاق می‌افتد. هرچند گلاب ممکن است برای درمان جوش مفید باشد اما این نوع آکنه را بدتر می‌کند.

2- افرادی  که به گل رز حساسیت دارند ممکن است واکنش‌ّ آلرژیک رخ بدهد.

3- استفاده از گل‌های رز ارگانیک و طبیعی بسیار مهم و ضروری  است چون نمی‌توانید اطمینان داشته باشید که بقایای شیمیایی کاملا از بین رفته‌اند یا طی فرایند تولید گلاب انتقال پیدا کرده‌اند.

4- باید به این نکته توجه کنید  که استفاده از گلاب برای درمان جوش می‌تواند در افراد متفاوت است و برای همه به یک شکل عمل نمی کند.

5- به دلیل اینکه گلاب دارای خواص  مرطوب سازی پوست است، در نتیجه ممکن است در پوست با تولید بیش از حد سبوم  به درستی عمل نکند یا به عبارتی دیگر با است پوست ها سازگار نباشد.