طرز تهیه ماسک آسپرین برای جوش؛ فواید و عوارض قرص آسپرین برای جوش

طرز تهیه ماسک آسپرین برای جوش؛ فواید و عوارض قرص آسپرین برای جوش چگونه از آسپرین برای درمان جوش و آکنه استفاده کنیم طرز تهیه ماسک آسپرین برای جوش صورت، آکنه و منافد باز پوست؛ فواید و عوارض ماسک آسپرین برای درمان جوش در سلام دنیا بخوانید.

آسپرین بیشترین پتانسیل را به عنوان ماده ضد التهابی برای درمان آکنه غیر التهابی دارد. برای رفع جوش صورت باید از آسپرین به صورت موضعی استفاده کرد نه به صورت خوراکی. در ادامه روش استفاده از آسپرین برای رفع جوش آمده است. بسیاری از داروهای بدون نسخه (OTC) که حاوی سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پراکساید هستند می توانند جوش را درمان کنند. اما از آنجایی که درمان های خانگی محبوبیت زیادی برای درمان آکنه پیدا کرده اند، از این رو یکی از روش های غیر سنتی دیگر برای درمان جوش استفاده از آسپرین است. در مورد فواید احتمالی قرص آسپرین برای درمان جوش و طرز تهیه ماسک آسپرین برای جوش صورت و عوارض ماسک آسپرین برای آکنه در این مطلب سلام دنیا مطالعه کنید.

آیا هیچ گونه شواهد علمی برای درمان جوش با آسپرین وجود دارد؟

احتمالا اولین ویژگی که از آسپرین می دانید مسکن بودن آن است. همچنین این دارو حاوی ماده ای به نام استیل سالیسیلیک اسید هم می باشد. این اجزا با ترکیبات سالیسیلیک اسید در داروهای بدون نسخه ضد جوش مرتبط بوده است. سالیسیلیک اسید خاصیت خشک کنندگی دارد که به خلاص شدن از چربی زیاد و سلول های مرده پوست کمک می کند. این ماده به رفع آکنه و پیشگیری از تشکیل جوش های جدید کمک می کند.


حتما بخوانید: علت جوش صورت و بدن چیست 


سالیسیلیک اسید از لحاظ علمی روش تایید شده ای برای درمان جوش در نظر گرفته شده است.  اما تحقیق در مورد سالیسیلیک اسید به شکل آسپرین برای درمان آکنه ثابت نشده است. تاکنون، مطالعات بالینی موجود اثرات ضد التهابی ممکنی که آسپرین می تواند برای پوست ایجاد کند را بررسی کرده است. به نظر می رسد که این ماده می تواند به کاهش التهابات مرتبط با آکنه روزاسه، آرتریت پسوریاتیک و حتی سرطان پوست کمک کند.

آیا هیچ گونه شواهد علمی برای درمان جوش با آسپرین وجود دارد؟

قرص آسپرین برای درمان جوش های التهابی

آسپرین بیشترین پتانسیل را به عنوان ماده ضد التهابی برای درمان آکنه غیر التهابی دارد. این آکنه های التهابی شامل کیست ها و ندول ها ( گرهک) است. بعید است که این ماده برای جوش های غیر التهابی مانند جوش های سر سیاه و سر سفید موثر واقع شود. اگرچه فواید ضد التهابی آسپرین برای درمان آکنه هنوز خیلی صریح نیست. آکادمی درماتولوژی امریکا (AAD) توصیه می کند که آسپرین را به صورت داروی خوراکی برای کاهش التهابات مرتبط با آفتاب سوختگی مصرف کنید. اما ADD هیچ توصیه خاصی در مورد مصرف آسپرین برای درمان آکنه التهابی ندارد. مطالعات دیگری به اثر ضد التهابی آسپرین اشاره می کند. یک بررسی که شامل 24 بزرگسال با التهاب پوستی ناشی از هیستامین بود، این طور نتیجه گیری کردند که آسپرین می تواند به کاهش بعضی از علائم به جز خارش مرتبط با آن مفید باشد.


حتما بخوانید: درمان جوش سر سیاه با 21 ماسک خانگی طبیعی


اگرچه این مطالعه نقش آسپرین بر روی زخم های آکنه را بررسی نکرده است. اگر شما آکنه التهابی دارید، شواهدی وجود دارد که احتمالا استعمال موضعی آسپرین بروی آکنه موثر واقع می شود. اما این روش فقط برای کمک به التهاباتی که باعث بروز آکنه شدند استفاده می شود. آکنه ملتهب خودش منجر به ترشح موادی مانند چربی، سلول های مرده پوست، آلودگی و باکتری هایی که عمیقا در منافذ ریز پر می شوند، می شود. زمانی که از این آلودگی هایی که باعث بروز آکنه شدند خلاص شدید در نهایت این مواد می توانند خودشان از منافذ پوست تان خارج شوند. هیچوقت جوش هایتان را نترکانید.

فواید ضد التهابی آسپرین برای درمان آکنه

چگونه از آسپرین برای درمان جوش و آکنه استفاده کنیم؟

فقط از آسپرین به صورت موضعی استفاده کنید. مصرف خوراکی آسپرین اثر مشابه ای نخواهد داشت. اگر از قرص برای کنترل درد یا سلامت قلب تان استفاده می کنید، احتمالا با مصرف آن ریسک عوارض جانبی را برای خودتان افزایش می دهید.


حتما بخوانید: درمان جوش صورت با طب سنتی


طرز تهیه ماسک آسپرین برای درمان آکنه و جوش

  • از آسپرین پودر شده استفاده کنید یا چند عدد قرص را کاملا خرد کنید (از ژل نرم استفاده نکنید).
  • برای تهیه خمیر پودر آسپرین را با 1 قاشق غذا خوری آب گرم ترکیب کنید.
  • صورت خود را با شوینده های نرمال بشویید.
  • خمیر آسپرین را به صورت مستقیم روی آکنه بمالید .می توانید از این خمیر به عنوان درمان نقطه ای استفاده کنید یا به صورت ماسک روی کل صورتتان قرار دهید.
  • اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه خمیر روی صورت تان بماند.
  • کل صورت را به خوبی با آب گرم بشویید.
  • در ادامه از مرطوب کننده معمول استفاده کنید.

می توانید این روش را به عنوان درمان نقطه ای جوش یا 2 بار در هفته تا زمانی که جوش ها رفع شوند، تکرار کنید. اگر از آسپرین به عنوان ماسک کل صورت تان استفاده می کنید می توانید آن را چند بار در هفته به کار ببرید. مصرف بیش از حد آسپرین می تواند منجر به خشکی پوست شود. خشکی بیش از حد پوست می تواند باعث جوش زدن آن شود. بنابراین حفظ چربی طبیعی پوست موضوع مهمی است.

دستورالعمل ماسک آسپرین برای درمان آکنه و جوش

عوارض جانبی ماسک آسپرین

رایج ترین عوارض جانبی استفاده از آسپرین برای درمان آکنه خشکی و خارش پوست می باشد. شاید در نتیجه مصرف آن سوزش و قرمزی پوست رخ دهد. ترکیب آسپرین با شکل های دیگر سالیسیلیک اسید می تواند این عوارض را افزایش دهد. همچنین اگر اغلب از آسپرین برای صورت استفاده می کنید مستعد عوارض بیشتری می باشید. استفاده از آسپرین را از یک بار در روز شروع کنید تا سپس آن را به میزان دو بار در روز افزایش دهید. این کار به پوست زمان استراحت و عادت کردن به آسپرین بدون خشکی بیش از حد را خواهد داد. اگر پوست حساسی دارید، شاید بخواهید شروع مصرف ماسک آسپرین را روز دیگری امتحان کنید.

هر نوع درمان پوستی ممکن است باعث افزایش حساسیت پوست به اشعه فرابنفش خورشید شود. این درمان ها شامل آسپرین هم می شود. مطمئن شوید که هر روز از کرم ضد آفتاب چند کاره برای محافظت در مقابل اشعه های UVA و UVB استفاده می کنید. انجام این کار ریسک آفتاب سوختگی و به همان میزان عوارض طولانی مدت ماندن در معرض آفتاب مانند: پیری زودرس و سرطان پوست را کاهش خواهد داد. 


حتما بخوانید: بهترین پماد برای جوش صورت


به عنوان احتیاط، از مصرف هر نوع آسپرین در زمان بارداری و شیردهی خودداری کنید مگر اینکه پزشک، آن را برای بیماری های خاصی تجویز کرده باشد. این کار می تواند خطر خونریزی جنین تان را افزایش دهد. اگر به داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن حساسیت دارید، آسپرین مصرف نکنید. قبل از استفاده از آسپرین برای آکنه صحبت با پزشک یا متخصص پوست موضوع مهمی است، مخصوصا اگر در حال استفاده از داروی موضعی دیگری هستید یا مشکلات سلامتی اساسی دارید.

عوارض جانبی ماسک آسپرین در درمان جوش

نتیجه گیری

اگرچه ممکن است آسپرین برای همه افراد موثر واقع نشود اما احتمالاتی وجود دارد، زمانی که آسپرین فقط به صورت موضعی استفاده می شود می تواند آکنه را رفع کند. برای جراحات آکنه شدید التهابی لازم است صبر زیادی در مورد درمان های خانگی داشته باشید. یک یا دو ماه رفع آکنه های سمج طول خواهد کشید. مهم نیست که کدام روش درمانی را انتخاب می کنید، مهم این است که روش انتخابی را ادامه دهید و برای موثر واقع شدن روش به آن زمان بدهید. اصرار به ترکاندن جوش ها نداشته باشید. این کار فقط جوش هایتان را بدتر می کند و پتانسیل آنها را برای تبدیل شدن آن به جای جوش را افزایش می دهد. اگر هر نوع نگرانی دارید یا هیچ نتیجه ای بعد از استفاده از آسپرین روی جوش ها ندید به متخصص پوست مراجعه کنید.

منبع: healthline


مقالات مرتبط:

درمان و از بین بردن جای جوش با 25 ماسک خانگی، گیاهی و طب سنتی

قرص آسپرین برای چی خوبهاز
14
رای