دلایل درد گرفتن بیضه ها چیست و درد در بیضه چگونه درمان میشود؟

دلایل درد گرفتن بیضه ها چیست و درد در بیضه چگونه درمان میشود؟ احساس درد در بیضه ها یکی از موضوعات آزاردهنده برای مردان است، درد گرفتن بیضه ها دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که در ادامه به بررسی این موضوع و روش درمان آن پرداخته ایم

شاید بعضی از مردان تمایلی به صحبت درباره درد در بیضه ها نداشته باشند. اما این طبیعی است که گاهی اوقات در زندگی تان این درد را در بیضه ها و یا کیسه بیضه های تان داشته باشید. Orchialgia  نام بیماری است که به صورت بلند مدت و ممکن است برای هر مردی و در هر سنی اتفاق بیفتد. از نوجوانان گرفته تا افراد مسن و به همین دلیل است که خیلی از مردان به یک متخصص اورولوژی مراجعه میکنند. این بیماری ممکن است در یک بیضه و هر دو اتفاق بیفتد، درد آن هم میتواند از درد خفیف بیضه شروع شود تا دردی شدید در بیضه، که توان شخص را بگیرد. همچنین این درد ممکن است تا ناحیه کشاله ران و یا در ناحیه شکم هم برسد. دلایل مبتلا شدن به این بیماری، التهاب زخم و یا ضربه ای که به شکم وارد میشود ، موارد جدی و همینطور دلایل زیاد دیگری هم وجود دارد که نامشخص هستند.

دلایل درد گرفتن بیضه ها 

هر چند میتوان خیلی موارد را عامل این بیماری دانست، اما محققان گمان میزنند که علت وجود درد مزمن در بیضه برای بیشتر از 50% از مردان نا مشخص است. به عنوان ( orchialgia ) اورکالژی مزمن ، درد بیضه متناوب یا ثابت که سه ماه یا بیشتر طول میکشد، پس از آنکه از دیگر دلایل بگذریم، میتواند برای زندگی روزمره مضر باشد. دکتر ها اغلب بر این باورند که این درد ناشی از اعصاب تحریک شده، عضلات کشاله ران و یا گرفتگی کف لگن است، اما این ها تایید شده نیست.

درد بیضه ها در هنگان نشستن

علل هایی که سبب بیماری اورکالژی ( درد در بیضه ) شده اند به شرح زیر است:

علل های رایج:

درد بیضه اغلب در مردانی با این موارد دیده شده است:

اپیدیدیمیت به التهاب اپیدیدیم ، مجرایی واقع در پشت بیضه ها میگویند که با همراه با درد بیضه موجب ورم، و در موارد شدید و نادر، تب و لرز هم میشود. در اکثر مواقع، اپیدیدیمیت ناشی از عفونت ادراری و یا بیماری هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل میشود، و همچنین میتواند در اثر یک زخم تروما و یا یک بیماری خود ایمنی اتفاق بیفتد .

زخم تروما

زخم تروما در بیضه ها اغلب خفیف است، و معمولا باعث آسیب شدید نمیشود، بلکه از ضربه مستقیم به بیضه و یا آسیب زدن به بین دو پا ایجاد میشود.

فتق مغبنی

درد مزمن بیضه ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که بخشی از روده شما به داخل کیسه بیضه های تان برسد ، فتق مغبنی فقط هنگامی که شخص یک سرفه سنگین و یا بلند کردن یک شیئ سنگین رخ میدهد.

وازکتومی

بعد از عمل وازکتومی، فرد ممکن است متوجه یک غده دردناک به نام گرانولوم در داخل اپیدیدیم (اپیدیدیمیت متراکم) بشوند، غده ای که وظیفه ی ترشح اسپرم را دارد . این حالت میتواند باعث ایجاد ناراحتی کند. هرگز بعد از عمل وازکتومی فعالیت زیادی نداشته باشید چون باعث ایجاد درد در بیضه ها میشود.

ورم اسکروتال ایدئوپاتیک حاد

بعضی از مردان بدون دلیل و علائمی مبتلا به ورم کوچکی در کیسه بیضه های شان میشوند. در این شرایط معمولا با دو یا سه روز مراقبت، خود به خود خوب میشوند. روش هایی مثل مراقبت از بیضه و یا مصرف داروی ضد التهابی.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه در اثر پیچ خوردن رشته های اسپرمی به وجود می آید.  این رشته ها  که تار های عصبی را به بیضه ها وصل میکنند در اثر این پیچش باعث ایجاد درد ناگهانی و شدید و ورم همراه با حالت تهوع و استفراغ میشود. با این وجود که پیچش بیضه در نوزادان و پسران نا بالغ شایع تر است ولی ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد.

علل های نادر برای درد گرفتن بیضه

خوشبختانه اکثر علل جدی در درد های بیضه نادر هستند. با این حال ممکن است اتفاق بیفتد، پس مراقب بدنتان باشید و به دنبال یک پزشک باشید.

تومور

اکثر سرطان های بیضه باعث درد نمیشوند، بلکه به عنوان غده های بدون درد و یا توده دیده میشوند. با این حال برخی از تومور های در حال رشد ممکن است خونریزی کنند و یا جریان خون به بیضه ها را قطع کنند، که هر دو باعث ایجاد درد در بیضه ها میشوند.

گانگرین فورنیر

فورنیر گانگرین یک عفونت باکتریایی شدید است که از دیواره شکم شروع میشود و به کیسه بیضه ها و آلت تناسلی گسترش می یابد و باعث ایجاد گانگرین (مرگ بافت) میشود. این یک بیماریه نادر است اما بالقوه میتواند زنگی شما را تهدید کند.

علائم دیگری هم هستند که شامل: تپش های پوست، خراشیدگی(احساس سوزش) علائم شوک سپتیک مثل تب، ضربان قلب و فشار خون پایین. شایع ترین عامل خطر برای ایجاد گانگرین فورنیر، دیابت است.

درد بیضه ها و زیر شکم

راه های تشخیص درد بیضه 

تشخیص علت ریشه درد شما در بیضه های تان اولین گام برای بهبود و احساس حال خوب است. پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام میدهد و در صورت لزوم تست های آزمایشگاهی را انجام میدهد.

معاینه فیزیکی

در طول معاینه فیزیکی، دکتر شما با معاینه و فشار بر روی بیضه ها، ورم ، تغییرات پوستی، توده ها را بررسی میکند. همچنین ممکن است شکم و غده های کشاله ران را هم بررسی کند.

آزمایش ها و تست ها

به منظور جلوگیری از عفونت هایی مثل اپیدیدیمیت، پزشک شما آزمایش ادرار را تجویز میکند تا عفونت های منتسب به جنسیت شما را مشاهده کند. اگر یک تومور مشکوک باشد ، برای تشخیص تومور آلفا فتو پروتئین(AFP)  و گونادوتروپین کوریونیک  (HCG) تست خون ممکن است تجویز کند.

تصویربرداری

تست تصویر برداری برای تشخیص و بررسی درد بیضه استفاده میشود ، با استفاده از یک سونوگرافی میتواند ناهنجاری هایی مانند سرطان بیضه را تشخیص دهد. با چرخش بیضه، یک سونوگرافی داپلر رنگی نشان میدهد که جریان خون در بیضه کاهش یافته است یا نه.

سایر آزمایش های تصویربرداری مانند ( CT scan) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI )  برای تشخیص سرطان بیضه مورد استفاده قرار میگیرد.

تشخیص های متفاوت 

در واقع همه ی درد های بیضه از بیضه ها نیستند، در حقیقت درد ارجاع شده و یا ناگهانی از جایی دیگر ، مثل سنگ کلیه و یا عصب آسیب دیده ممکن است باشد.

اگر پزشک شما به سنگ کلیه مشکوک است، ممکن است آزمایش ادرار، تست خون و یا سی تی اسکن برای ارزیابی سیستم ادرار شما تجویز شود. به این ترتیب ،تصویربرداری MRI از ناحیه پشت شما و یک تست عصبی کامل ممکن است برای تشخیص یک عصب خفیف استفاده شود.

درمان

پزشک شما با توجه به علت درد بیضه شما یکی از درمان ها را تجویز میکند.

راه های درمان درد بیضه در خانه

بسیاری از علل های درد بیضه میتوانند درمان شوند و یا تا حدودی در خانه درمان شوند. به عنوان مثال علاوه بر آنتی بیوتیک های تجویز شده، اپیدیدیمیت را میتوان با مراقبت از کیسه بیضه و یک ضد التهاب غیر استروییدی مانند : ایبوپروفن به منظور کاهش درد استفاده کرد.

برای مردان مبتلا به اورکالژی نامطلوب، این موارد ممکن است تسکین دهنده باشد، هرچند ممکن است سه ماه یا بیشتر طول بکشد.

استراحت:

از بلند کردن اجسام سنگین و تمرینات شدید بپرهیزید.

گرما:

استفاده از پد گرمایشی  و یا نشستن در حمام داغ میتواند جریان خون را تحریک کند و درد های عضلانی را تسکین دهد.

داروی ضد التهاب:

ضد التهاب غیر استروییدی مانند ایبوپروفن میتواند درد را کاهش دهد.

لباس زیر تنگ:

استفاده از این نوع لباس کمک میکند تا حرکت و درد را محدود کند.

فیزیوتراپی:

تمرینات کششی در خانه میتواند باعث تقویت عضلات کف لگن شود.

دارو ها :

علاوه بر داروهای ضد التهابی ، آنتی بیوتیک ها هم برای درمان علل مرتبط با عفونت های بیضه مانند: ایپیدیدیمیت یا گانگرین فورنیر استفاده میشود.

عمل جراحی

در موارد خاص درد بیضه عمل جراحی نیاز است ، به عنوان مثال گانگرین فورنیر نیاز به حذف بافت آلوده و در حال مرگ دارد، و گاهی اوقات ترمیم آنها، همچنین چرخش بیضه نیاز دارد تا فورا خون را به بیضه آسیب دیده باز گرداند.

عمل جراحی همچنین اولین راه درمان برای تقریبا همه ی سرطان های بیضه میباشد.

بی حس کننده و انسداد بند ناف

اگر درمان های خانگی جواب نداد ، ممکن است عصب برداری برای اورکالژی مزمن استفاده شود.

در عصب کشی ، یک متخصص اورولوژی یک بیهوشی را به بند ناف تزریق میکند، اگر بیهوشی درد را از بین برد ، متخصص اورولوژیست میتواند نتیجه بگیرد که درد در بیضه است.

یک متخصص اورولوژیست ممکن است با استفاده از روشی به نام انسداد بند ناف ، که در آن اورولوژیست اعصاب را به بیضه متصل میکند. این کار در یک مرکز جراحی و به صورت سرپایی انجام میشود و حدود 75% درصد مردان  از این درد راحت شده اند.

توجه داشته باشید که اگر عصب برداری اولیه درد شما را تسکین نداد متخصص شما احتمالا شما را به یک متخصص مدیریت درد راهنمایی میکند تا بهتر به منشا درد شما دست یابد.

درد مزمن بیضه به طور گسترده ای مورد بحث قرار نگرفته است حتی متخصصان اورولوژی، و زمانی که یک فرد مبتلا به این نوع بیماری میشود ، این سوال به وجود میآید که چرا علائم درد این بیمار مشخص نیست.

با این حال مطمئن باشید در اکثریت قریب به اتفاق، درد بیضه میتواند درمان شود، برای در میان گذاشتن نگرانی ها، و البته هرگونه درد ناگهانی در بیضه های خود ، فورا به پزشک مراجعه نمایید.

درد بیضه ها  بعد از انزال