دلایل تنفس بد بو: 9 علت بد بو بودن بوی نفس و راه های رفع آن

دلایل تنفس بد بو: 9 علت بد بو بودن بوی نفس و راه های رفع آن تنفس بد بو می تواند باعث از بین رفتن اعتماد به نفس شود. عوامل متعددی برای تنفس بد بو وجود دارد مثل: رژیم غذایی پر چرب و کم کربوهیدرات، خشکی دهان و... راه های ساده ای برای برطرف کردن بوی بد نفس وجود دارد.

تنفس بد بو می تواند خجالت آور باشد. اگرچه این به خودی خود خطرناک نیست، ممکن است اعتماد به نفس شما را از بین ببرد و حتی می تواند یک مشکل جدی برای سلامتی را نشان دهد. احتمالاً می دانید که بعضی از غذاها یا بهداشت ضعیف دهان می توان. تنفس بد بو را به همراه داشته باشد، اما در واقع تعداد شگفت انگیزی از عوامل کمتر بدیهی برای تنفس بدبو وجود دارد. در اینجا چند مقصر وجود دارند که ممکن است بخواهید در هنگام تشخیص تنفس بد بو در نظر بگیرید.

9 علت تتفس بد بو و روش های برطرف کردن آنها

1. آب گازدار ممکن است باعث تنفس بد بو شود

نوشیدنی‌ های گازدار نظیر آب گازدار و یا سودا به دلیل افزودن اسید فسفریک یا اسید سیتریک، اسیدی‌ تر از آب هستند. طبق اظهارات دانشگاه مک گیل، آب گازدار می تواند pH دهان شما را پایین بیاورد و باعث اسیدی تر شدن آن می شود. همانطور که دکتر جیجی ماینکه، دندانپزشک آکادمی دندانپزشکی عمومی و سلامت دهان گفت، این اسیدیته می‌تواند دهان را خشک کرده و به باکتری‌ ها و ذرات غذا اجازه دهد که به اطراف خود بچسبند و باعث تنفس بدبو شوند.

روش رفع آن:

اگر بوی بد دهان نگران کننده است، به زحمتش می‌ ارزد که مصرف این نوشیدنی‌ها را محدود کنید.

علل تنفس بدبو

2. برخی از رژیم های غذایی می توانند باعث تنفس بد بو شوند

تلاش برای کاهش وزن از طریق رژیم محدود کننده، در واقع می تواند منجر به بروز تنفس بد بو شود. افرادی که از رژیم پرچرب و کم کربوهیدرات تغذیه می‌کنند ممکن است متوجه شوند که تنفس آن‌ها بوی عجیبی دارد. طبق اظهارات مجله آمریکایی مراقبت تغذیه ای, این امر به این دلیل است که محدود کردن کربوهیدرات ها می تواند بدن را به حالت متابولیکی موسوم به کتوز وارد کند - هنگامی که چربی به جای کربوهیدرات برای انرژی سوخته است. یکی از محصولات جانبی این فرآیند استون است که ممکن است بوی تنفس شما شبیه پاک‌ کننده لاک ناخن باشد.

روش رفع آن:

گرچه ممکن است این تغییر نگران کننده باشد، اما معمولاً موقتی است. افرادی که رژیم های ناشتایی دارند، ممکن است متوجه بوی بد دهان ناشی از کتوز شوند.

3. خشکی دهان می‌ تواند باعث تنفس بدبو شود

داشتن بزاق کافی بخش مهمی از حفظ سلامت دهان است. خشکی مزمن دهان، که به عنوان زروستومیا نیز شناخته می شود، باعث می شود غدد بزاقی به اندازه کافی بزاق تولید نکنند. این کار به باکتری‌ها امکان می‌ دهد تا رشد کنند و منجر به تنفس بدبو و پوسیدگی دندان شوند. از دیگر علائم خشکی دهان می توان به بزاق چسبنده، زخم ها و یا شکاف پوست گوشه دهان و کاهش حس چشایی اشاره کرد. در صورت بروز علائم خشکی در دهان، پزشک معاینه لازم را انجام می دهد، زیرا این بیماری گاهی اوقات می تواند مشکلات جدی تری از جمله دیابت یا یک بیماری خود ایمنی را نشان دهد.

روش رفع تنفس بد بو ناشی از خشکی دهان

بسته به اینکه خشکی دهان شما چقدر جدی است، چیزهایی مانند جویدن آدامس، کاملا هیدراته ماندن و سیگار نکشیدن می تواند کمک کند.

دلایل بد بو بودن نفس

4. قهوه می تواند رشد باکتری های تولید کننده بو را افزایش دهد

آن فنجان قهوه صبحگاهی ممکن است با نفس‌ های شما برهم بخورد. بر اساس وب سایت اطلاعات مراقبت های بهداشتی (WebMD)، کافئین موجود در قهوه می تواند باعث خشکی دهان شود و منجر به رشد بیش از حد باکتری های دهانی شود. هم چنین می‌ تواند تفکیک ذرات مواد غذایی تولید کننده بو را به تاخیر بیندازد. با این حال، محققان دانشگاه تل‌ آویو در اسرائیل گمان می‌ کنند که ممکن است افزودن شیر باشد که قهوه را عامل تنفس بد بو می‌سازد. متخصص تنفس، مل روزنبرگ به سی ان ان گفت که قهوه وقتی با موادی مانند شیر مخلوط می‌شود، می تواند به تنفس بدبو تبدیل شود."

روش رفع آن:

ممکن است چیزی نباشد که شما می‌خواهید آن را بشنوید اما مصرف قهوه خود را محدود کنید - یا حداقل اطمینان حاصل کنید که قهوه را با یک لیوان آب بخورید - ممکن است بهترین راه‌ حل شما باشد.

5. الکل با تنفس بد بو مرتبط است

الکل می تواند به چند روش مختلف بر تنفس شما تأثیر بگذارد. بر اساس وب سایت اطلاعات مراقبت های بهداشتی (WebMD)، این ماده دارای یک اثر خشک کننده است که می تواند تولید بزاق را محدود کند و رشد باکتری ها را ممکن می سازد. در حقیقت، یک مطالعه در سال 2018 توسط 1000 داوطلب نشان داد که تعداد بیشتری از باکتری‌ های مضر در نمونه‌ های آب دهان شرکت کنندگانی که الکل مصرف می‌کردند, وجود دارد. این باکتری ها با بیماری لثه مرتبط بوده و ممکن است باعث تنفس بد بو شود.

مواردی که باعث تنفس بد بو می شود

7. سنگ های لوزه ای می توانند بر تنفس شما تأثیر بگذارند

سنگ های کوچک ایجاد شده در لوزه ها می توانند بوی بد ایجاد کنند. سنگ های لوزه ای که به عنوان لوزه ها شناخته شده اند، سنگریزه های سفید یا زرد هستند که از قسمت های مخاطی، باکتری ها، سلول های مرده و سایر بقایا تشکیل شده اند. آنها می توانند در لوزه های شما گیر کرده و علائمی مانند تنفس بد بو، درد گلو، طعم فلزی دهان، فشار گوش یا احساس اینکه چیزی در گلو شما گیر کرده است ایجاد کنند.

روش رفع آن:

اگر مشکوک به داشتن سنگ لوزه هستید، به دندانپزشک یا پزشک مراجعه کنید تا لوزه های شما بررسی شود.

6. برخی داروها می‌توانند منجر به تنفس بد بو شوند

تنفس بد بو گاهی اوقات می تواند یک عارضه جانبی داروهای خاص باشد. تنفس بد بو می تواند ناشی از مصرف داروهای نیترات یا فنوتیازین و همچنین برخی از داروهای شیمی درمانی باشد. با تجزیه این داروها در بدن، تنفس بد بوی قابل توجهی ایجاد می شود. علاوه بر این، داروهایی که موجب خشکی دهان می شوند منجر به تشدید تنفس بد بو می شوند.

روش رفع آن:

شما باید قبل از مصرف دارو پزشک خود را در مورد اثرات جانبی احتمالی خود داشته باشید.

برخی داروها می‌توانند منجر به تنفس بد بو شوند

8. برگشت اسید می‌ تواند باعث تنفس بدبو شود

رفلاکس اسید مزمن یا بیماری برگشت اسید معده (GERD) باعث می شود تا صفرا در معده و غذاهای کم هضم از مری بالا بروند. این بیماری علاوه بر ایجاد درد و احساس سوزش، می تواند منجر به تنفس بد بو شود. برخی از غذاها برای تشدید ریفلاکس اسید از جمله قهوه، نعناع، فرآورده های گوجه فرنگی، پیاز، الکل و مواد غذایی سرخ شده شناخته شده هستند.

روش رفع آن:

اگر فکر می کنید علائم رفلاکس اسید را تجربه می کنید با پزشک خود مشورت کنید. در این میان، مصرف آنتی اسیدها می تواند کمک کند.

9. قند خون بالا می‌ تواند باعث تنفس بد بو شود

یک رژیم غذایی با قند بالا می تواند باعث خراب شدن دندان های شما شود، اما ممکن است زمینه تنفس بد بو نیز باشد. وقتی قند خون بالا است، سطح گلوکز در بزاق اغلب بالا می رود. این یک محیط مناسب برای رشد باکتری ها ایجاد می کند و ممکن است منجر به تنفس بد بو، به خصوص در مبتلایان به دیابت شود.

روش رفع آن:

برای جلوگیری از این نوع تنفس بدبو, دندان های خود را تمیز نگه دارید و مواد قندی را کاهش دهید.

راه های برطرف کردن تنفس بد بو

از
5
رای