25 نکته مهم در مورد سلامتی که مدفوع آن را نشان می دهد

25 نکته مهم در مورد سلامتی که مدفوع آن را نشان می دهد وضعیت مدفوع می تواند نشانگر خوبی از وضعیت سلامت یا بیماری شما باشد. بنابراین بهتر است که همیشه به آن توجه داشته باشید. اما چگونه می توانیم بفهمیم که آیا مشکلی وجود دارد یا نه؟ در این مقاله با این موارد آشنا خواهید شد.

بهتر است درباره مدفوع خود کمی کنجکاو باشید. هرچند در نگاه اول این مساله ممکن است کمی عجیب و ناخوشایند برسد که بخواهید در این خصوص با دوستان یا اعضای خانواده خود در سر میز ناهار صحبت کنید اما ما به شما کمک می کنیم تا این مساله ناخوشایند را درک نمایید. احتمالاً از این که مدفوع شما چه مسائلی را درباره شما، رژیم غذایی و سلامت عمومی شما عنوان می کند، متعجب خواهید شد. مدفوع شما می تواند نشان دهد که آیا سبک زندگی سالمی دارید یا بایستی بعضی چیزها را تغییر دهید تا به مسیر صحیح بازگردید. 

نوع و رنگ مدفوع نشانه چیست؟

25 نکته جالب توجه در رابطه با سلامت که مدفوع شما آن را نشان می دهد

مدفوع می تواند چه چیز هایی را در زمینه سلامت به ما نشان دهد؟

1. اگر به طور ناگهانی دچار اسهال مزمن و چرب شدید و بوی مدفوع شما به شدت بد بود، ممکن است به عفونت ژیاردیا مبتلا شده باشید. این مشکل توسط یک انگل میکروسکوپی ایجاد شده و باعث حالت تهوع، نفخ و دل پیچه نیز می شود.

2. مدفوع سفید به ندرت علامت خوبی محسوب می شود. این حالت وقتی روی می دهد که صفرای کبدی نمی تواند وارد مجاری هاضمه شما شود. این می تواند نشانه ای دال بر بیماری کبدی باشد.

3. اگر چندین روز است که دفع مدفوع نداشته اید و برای انجام آن تلاش می کنید، ممکن است دچار یبوست شده باشید. بنابراین بایستی فیبر بیش تری مصرف کرده و فعالیت بدنی خود را بالا ببرید. تقلا کردن برای دفع مدفوع می تواند باعث پارگی های معقدی شده و حتی فشار خون شما را در مغز به دلیل نگه داشتن نفس و زور زدن برای دفع مدفوع بالا ببرد.

4. از طرف دیگر، اگر به راحتی روزی یک بار دفع مدفوع دارید، در وضعیت طبیعی و نرمال به سر می برید.

5. اگر مدفوع مکرر و شلی دارید که تقریباً شبیه اسهال می باشد، ممکن است به بیماری سلیاک مبتلا شده باشید و بایستی میزان مصرف گلوتن در رژیم غذایی تان را کم کنید.

6. اگر پس از انجام مدفوع با یک یا دو بار کشیدن دستمال می توانید خود را تمیز کنید یعنی یک پارچگی مدفوع شما خوب بوده و اسفنکتر معقدی شما به خوبی بسته شده است.

مدفوع خونی نشانگر چیست؟

7. شکل ظاهری مدفوع می تواند مطالب زیادی را به شما بگوید. به عنوان مثال، اگر مدفوع شما دراز و مار مانند است، می توانید نتیجه بگیرید که در وضعیت مناسبی قرار دارید.

8. ممکن است مدفوع شما مانند سنگ ریزه های قهوه ای به نظر برسد. این نشانه خوبی نبوده و به معنی ابتلای شما به یبوست است. مجدداً فیبر بیش تری را در رژیم غذایی خود قرار داده و بیش تر آب بنوشید.

9. اگر مدفوع مکرر و خون آلودی دارید بایستی به پزشک مراجعه نمایید. این می تواند نشانه کولیت اولسراتیو، یک بیماری که باعث التهاب و زخم در روده بزرگ و معقد می شود، باشد.

تکرر ادرار نشانه چیست؟

10. عفونت روده ای چیز خوشایندی نیست. اگر شما مدفوعی آبکی به رنگ سبز لجنی دارید، ممکن است به عفونت کلستریدیوم دیفیسیل مبتلا شده باشید. این وضعیت به ویژه پس از مصرف آنتی بیوتیک ها احتمال وقوع بیش تری دارد.

11. مدفوع خونی همواره نشانه ای جدی محسوب شده و می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شده باشد. یک دلیل احتمالی برای مدفوع خونی می تواند بیماری کرون باشد. این بیماری باعث التهاب در روزده ها شده و خون ریزی معقد را به همراه دارد. همواره در صورت مشاهده خون در مدفوع به پزشک مراجعه نمایید.

12. خوشبختانه مدفوع قرمز رنگ همواره به معنی وجود خون ریزی در ناحیه روده نمی باشد. اگر به تازگی مقدار زیادی چغندر مصرف کرده باشید، می تواند باعث تغییر رنگ مدفوع شما به رنگ قرمز شود.

13. اگر مدفوع شما بسیار چرب می باشد و بر روی آب شناور می شود، می تواند به معنی این باشد که بدن شما مواد غذایی را به خوبی جذب نمی کند.

14. مدفوع بسیار باریک می تواند نشانه وجود یبوست باشد اما احتمال بسیار کمی نیز وجود دارد که این مساله به دلیل وجود سرطان روده روی داده باشد. البته سرطان روده با علائم بسیار دیگری همراه بوده و باریک بودن مدفوع تنها نشانه آن نمی باشد. اگر در این خصوص نگران هستید، به پزشک مراجعه نمایید.

15. وجود مخاط زیاد در مدفوع می تواند به معنی کم آبی بدن یا وجود یبوست باشد. البته این می تواند نشانه مسال جدی تری نیز باشد. مخاط به طور طبیعی در مدفوع وجود دارد اما به ندرت قابل مشاهده می باشد. اگر مخاط در مدفوع شما به وضوح قابل مشاهده است، می تواند نشانه وجود عفونت باشد.

16. به خاطر داشته باشید که مدفوع قهوه ای بهترین وضعیت را نشان می دهد. اگر مدفوع شما زرد رنگ است، ممکن است دچار عفونت، مشکل کیسه صفرا یا سندروم گیلبرت شده باشید.

17. آیا هرگز تعجب نکرده اید که چرا گاهی دانه های ذرت سالم را در مدفوع تان می بینید؟ این بدلیل وجود سلولز می باشد. بدن معمولاً مواد درونی دانه های ذرت را هضم و جذب می نماید اما پوسته سلولزی آن سالم می ماند.

18. مدفوع سیاه می تواند دلیل نگرانی باشد. اگر مدفوع شما سیاه است، ممکن است دلیل آن خون ریزی زخم ها یا وجود مشکل در قسمت های بالایی مجاری هاضمه باشد.

19. از طرف دیگر مدفوع سیاه می تواند به دلیل آنچه که شما خورده اید و یا حتی مصرف محصولات پپتو-بیسمول به وجود آمده باشد.

20. اگر مدفوع شما به رنگ بنفش یا آبی در آمده است، نترسید. کیک ها، بیسکوییت ها و حتی بعضی فست فودها می توانند به دلیل داشتن رنگ های خوراکی باعث تغییر رنگ مدفوع شوند.

21. آیا همواره به محض ورود به یک فروشگاه کتاب احساس نیاز به دفع مدفوع می کنید؟ فقط شما این گونه نیستید. پدیده مارکو آوکی این تئوری را بیان کرده است که بعضی افراد به محض اینکه بوی کتاب به مشام شان می رسید احساس دفع مدفوع پیدا می کنند.

22. مدفوع همواره بوی بدی دارد. با این وجود اگر مدفوع شما به شدت بدبو بوده و بوی تعفن دارد، نبایستی نسبت به آن بی تفاوت باشید زیرا ممکن است نشانه وجود عفونت یا بیماری باشد.

مدفوع بدبو

23. اگر پس از مدفوع کردن یک لایه درخشان روغن را در دستشویی مشاهده می کنید ممکن است دچار استئاتریا باشید که به معنی وجود بیش از حد چربی در رژیم غذایی تان است.

24. اگر پس از دفع مدفوع کماکان احساس خالی شدن نمی نمایید، این وضعیت تخلیه ناقص نامیده می شود و نشانه ای مرسوم در بروز یبوست و سندروم روده تحریک پذیر می باشد.

25. آیا بخش هایی از غذایی را که مصرف کرده اید در مدفوع تان مشاهده می کنید؟ احتمالاً شما خیلی سریع غذا می خورید و به اندازه کافی غذایتان را نمی جوید. در هنگام صرف غذا آرام باشید و از خوردن غذا لذت بیش تری ببرید.