هفته سوم بارداری چگونه است؛ تغذیه و علائم سقط جنین در هفته سوم

هفته سوم بارداری چگونه است؛ تغذیه و علائم سقط جنین در هفته سوم هفته سوم بارداری چه علائمی دارد؛ تغذیه در هفته سوم بارداری، اندازه جنین، بارداری دوقلو، علت درد زیر شکم، حالت تهوع، خونریزی، علائم سقط جنین در هفته سوم بارداری در سلام دنیا بخوانید.

هفته سوم بارداری از حساسترین هفته های بارداری می باشد که علاوه بر مراقبت جسمانی فرد باردار به مراقبت روحی و روانی نیز احتیاج دارد، در این مطلب از سلام دنیا درباره موضوعات هفته سوم بارداری چه علائمی دارد؛ ریزترین علائم هفته سوم بارداری، هفته سوم بارداری چه اتفاقی می افتد، اندازه جنین در هفته سوم بارداری، هفته سوم بارداری دوقلو، هفته سوم بارداری و درد زیر شکم، هفته سوم بارداری و حالت تهوع ، خونریزی در هفته سوم بارداری، علائم سقط جنین در هفته سوم بارداری، هفته سوم بارداری چی بخوریم، هفته سوم بارداری چی نخوریم، مراقبت های لازم هفته سوم بارداری صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

هفته سوم بارداری چه علائمی دارد

با لانه گزینی جنین در هفته سوم جنین به دنبال جفتگیری و تغذیه می باشد، که مادران نیز در هفته سوم بارداری علاوه بر احتمال داشتن علائم قبل مانند لکه بینی، احساس خستگی احتمال بروز ویار و حس مزه فلز در دهان نیز می باشد. در این هفته توده سلولی مایع آمنیوتیک را در اطراف خود جمع کرده و باعث بوجود آمدن کیسه آب می شود و فرد باردار برای حفظ جنین احتیاج به مراقبت بیشتری خواهد داشت و مراجعه به پزشک و تحت نظر بودن او ضروری خواهد بود.

ریزترین علائم هفته سوم بارداری

در این هفته خیلی شاهد تغییرات در ظاهر نخواهید بود و متداولترین علامت فروریختن دیواره رحم به علت لانه گزینی جنین می باشد که به مرور و بعد از سه روز برطرف خواهد شد، در صورتی که این لکه بینی از حد چند لکه قهوه ای و یا صورتی رنگ بیشتر شد باید این مسئله را با پزشک در میان گذاشت. در این هفته همچنین مـایع آمنیوتیک نیز در اطراف توده سلولی جمع می‌شود و حفره پر از مایعی را تشکیل می دهد که این همان کیسه آب می باشد که از جنین در طول هفته ها مراقبت می کند.


حتما بخوانید: علت کم شدن مایع آمنیوتیک


البته در این هفته برخی از عوامل نیز شدت می گیرند مانند: تکرر ادرار، بالا رفتن دمای بدن، نفخ معده، تورم در ناحیه سینه‌ها و احساسدر در نوک آنها ، بروز حالت تهوع یا استفراغ در هنگام صبح ، گرفتگی عضلات بدن به خصوص عضلات پا که برخی از این علائم با گذشت زمان برطرف و برخی شدت می گیرند.

هفته سوم بارداری

هفته سوم بارداری چه اتفاقی می افتد

اسپرم و تخمک در هفته سوم بارداری به هم برخورد خواهند کرد و به درون تخمک راه پیدا خواهند کرد و این پروسه در رحم به تثبت می رسد و شما می توانید بگویید که باردار هستید زیرا که جنین مرحله بلاستوسیست می باشد که برگرفته از صدها سلول می باشد و حال جنین در حال لانه گزینی برای پیدا کردن نقطه‌ای برای چسبیدن و رشد می باشد.

اندازه جنین در هفته سوم بارداری

انتظار نداشته باشید که بتوانید جنین را رویت کنید اما می توانید با میکروسکوپ آنرا ببینید ، زیرا دیگر جنین شما در حد یک میلی متر می باشد چیزی به اندازه یک کنجد. سلول‌های گردش خون که حاوی تونل های میکروسکوپی می باشند مواد غذایی را به جنین رسانده تا بتواند رشد و مواد زائد را دفع کند.

هفته سوم بارداری دوقلو

در هنگام بارور شدن تخمک توسط اسپرم، تخمک لقاح یافته و زیگوت را تشکیل می دهد، در این مرحله زیگوت 23 کروموزوم مربوط به مرد و 23 کروموزوم مربوط به زن را تشکیل می دهد که اگر اسپرم دارای کروموزوم Y باشد، فرزند پسر و اگر دارای کروموزوم X باشد، فرزند دختر خواهد شد که این امریست که به خواهست خداوند انجام می شود. در این مرحله گاها پیش می آید که زیگوت تقسیم شود و  دو جنین بوجود بیاورد که در این صورت دو نوزاد دوقلوی همسان خواهید داشت . اما اگر دو زیگوت از دو تخمک بارور دریافت کرده باشید دوقلوها غیر همسان خواهند بود و جنسیت آنها به احتمال زیاد متفاوت می شود. این رخداد در ابتدا با انجام سونوگرافی نیز نمایان نخواهد شد برای اطلاع از بودن جنین دوقلو در رحم احتیاج به زمان بیشتری خواهید داشت.

 درد زیر شکم در هفته سوم بارداری

هفته سوم بارداری و درد زیر شکم

از ابتدای بارداری درد شکمی امری عادی تلقی می کند و به خاطر کشیده شدن دیواره رحم و رشد جنین صورت می گیرد، این دردها در قسمت زیر شکم همراه با انقباض خواهد بود زیرا که بدن در حال تنظیم خود با هورمون های جدید می باشد و البته این مشکل نباید یک یا دو روز بیشتر باشد.

هفته سوم بارداری و حالت تهوع

بروز حالت تهوع مخصوصا در هنگام صبح در هفته سوم بارداری امری بدیعی می باشد و اما امکانش نیز هست که این حالت از هفته های دیگر خود را نشان دهد و زنان باردار تنها زمانی که سوار خودرو می شوند دچار حالت تهوع شوند.


حتما بخوانید: راهکارهایی برای رفع حالت تهوع زنان باردار


خونریزی در هفته سوم بارداری

در هفته سوم خونریزی در حد لکه بینی می باشد و فرد تنها لکه های قهوه ای رنگ یا صورتی خواهد دید که این امر به دلیل لانه گزینی جنین خواهد بود که با تیر کشیدن عضلات زیر شکم همراه خواهد بود، که با بیشتر شدن آن باید پزشک را در جریان بگذارید.

علائم سقط جنین در هفته سوم بارداری

درد زیر شکم در حدود خفیف و قابل تحمل و مدت یک روز کاملا طبیعی می باشد اما با شدت گرفت و  طولانی شدن آن می توان نگران شد و به پزشک مراجعه کرد، همچنین خونریزی بیش از لکه بینی و پررنگ همراه با درد لگنی خبر از سقط جنین می دهد. یکی دیگر از دلایل سقط جنین کمبود هورمون پروژسترون می باشد ، مادر باردار نیز نباید در این هفته ها به انجام کارها و فعالیت سنگین وبا مدت طولانی بپردازد. 

هفته سوم بارداری چی بخوریم

 تغذیه از هفته سوم بارداری بسیار حائز اهمیت خواهد بود، زیرا که جنین برای رشد خود از بدن مادر شروع به تغذیه می کند ،  نخود ، انجیر، آجیل خام ، لبنیات پاستوریزه بسیار مفید خواهد بود. مصرف کلسیم برای محکم شدن استخوان جنین و  آهن برای تشکیل هموگلوبین بسیار اهمیت دارد. داروی اسید فولیک می تواند در تغذیه مادر کمک کننده باشد.

یادتان نرود که مصرف آب کافی 6 تا 8 لیوان بسیار ضروری می باشد و استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامین ب 6 برای رفع حالت تهوع می تواند مفید باشد،  مرکبات، تخم مرغ، سبزیجات سبز رنگ و سیب زمینی سرشار از ویتامین ب6  می باشند. یادتان نرود که موادغذایی غنی از آهن و فولات شامل جو، چغندر، لوبیا، گوشت و مرکبات، سیب زمینی، بروکلی، تخم مرغ و سبزیجات می باشند. میوه های تازه را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانید.

هفته سوم بارداری چی بخوریم چی نخوریم

هفته سوم بارداری چی نخوریم

حال در این هفته از بارداری چه چیزهایی را بهتر است نخوریم؟ شما زنان باردار حتی اگر به این مواد غذایی علاقه مند هستید بخاطر حفظ سلامت جنین خود باید از خوردن آنها خودداری کنید، مواد غذایی مانند ؛ ماهی‌هایی با میزان جیوه بالا، مصرف بیش از حد ویتامین A که در جگربه وفوریافت می شود ، نوشیدن قهوه، چای، نوشابه یا کاکائوبه علت کافئین فراوان، جوانه‌های خام، از جمله جوانه‌های یونجه، شبدر، تربچه و ماش که مشکوک به سالمونلا می باشند، شیر خام، پنیر غیرپاستوریزه و پنیرهای نرم رسیده و ماهی نپخته یا خام، گوشت نیم پز یا خام و همچنین مصرف الکل که در تمام دوران بارداری باید رعایت شود.

مراقبت های لازم هفته سوم بارداری

علاوه بر مراقبت های تغذیه ای در این دوره و مرحله که بسیار اهمیت دارد استفاده از محصولات بهداشتی و شیمیایی مانند مواد شوینده آلرژی زا ، مواد شوینده با غلظت بالا و رنگ موهای شیمیایی خودداری شود.

سخن آخر

با دانستن بارداری در هفته سوم بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت نظر او دیگر هفته ها را سپری کنید.


مقالات مرتبط:

علائم بیماری سالمونلا در بارداری

راهنمای حرکت جنین در هفته های مختلف

از
5
رای