دلایل گزگز زبان و راه های درمان سوزن سوزن یا بی حسی زبان

دلایل گزگز زبان و راه های درمان سوزن سوزن یا بی حسی زبان خواب رفتگی و بی حسی زبان می تواند به علت سموم طبیعی و مصنوعی باشد. از دیگر علت سوزن سوزن شدن زبان: بی حس کننده موضعی در جراحی دندان می باشد. که راه درمان آن مختلف است.

درمان سوزن سوزن شدن (گزگز) زبان شامل: تهیه برنامه غذایی، همچنین مراجعه به رژیم غذایی شناس و متخصص تغذیه و بررسی اثرات جانبی دارو، اجتناب از خوردن ماهی حاوی سموم فلزات سنگین، درمان عفونت ها، اجتناب از مصرف کم و یا زیاده روی در مصرف مواد غذایی و عوامل دیگر است.

سوزن سوزن یا بی حس شدن زبان معمولا نشان یک بیماری عصبی یا سندرم است. این پدیده می تواند ناشی از جراحت یا بیماری باشد که اثرات منفی بر اعصاب داشته و بدون درد است و تنها شامل اختلالات حسی مانند تیر کشیدن و سوزن سوزن شدن می شود. وقتی این علائم با درد همراه نیستند، به آن می گوییم: 

  • خواب رفتگی (Paresthesia): که میزان آن خفیف بوده و بسیار ناخوشایند نیست.
  • بیماری اختلالات دردناک حسی (Dysesthesia): این بیماری بی نهایت ناراحت کننده و ناخوشایند است.

تعریف این اصطلاحات دشوار است زیرا آنچه که باعث درد یک بیمار می شود ممکن است در بیمار دیگر مشاهده نشود. اگرچه سوزن سوزن شدن دردناک نیست، درمان آن به عنوان یکی از نشانه های درد نوروپاتی حائز اهمیت است.

علل و راه های درمان سوزن سوزن یا بی حس شدن زبان

سوزن سوزن شدن زبان می تواند علل مختلفی داشته باشد در این قسمت به برخی از علل و درمان های مرتبط با آن اشاره شده است:

1. سندرم حساسیت اورال

سندرم حساسیت آلرژیک اورال (OAS) که همچنین سندروم گرده غذا نامیده می شود و به علت واکنش ایمنی به غذاها رخ می دهد. درمان آن شامل استفاده از آنتی هیستامین ها و اجتناب از مصرف غذاهای خام است که باعث واکنش می شود. داشتن برنامه غذایی و همچنین مراجعه به رژیم غذایی شناس و متخصص تغذیه می تواند برای شناسایی غذاهایی که برای مصرف مناسب بوده، چگونگی آماده کردن این غذاها و به حداقل رساندن خطرات ابتلا به آلرژی ها کمک کند.

2. دارو

برخی از داروها ممکن است باعث سوزن شدن و بی حسی به عنوان اثرات جانبی دارو شوند. همیشه توصیه می شود که پاکت دارو را مطالعه کنید و در مورد عوارض احتمالی با پزشک خود مشورت کنید. اگر سوزن شدن برای روزها بعد از شروع مصرف یک دارو جدید ادامه داشت، شدیدا توصیه می شود که با پزشک خود مشورت کنید.

دلایل سوزن سوزن و بی حسی زبان و را ه درمان آن

3. سموم

خواب رفتگی و بی حسی زبان می تواند به علت سموم طبیعی و مصنوعی باشد. درمان موثری برای این سموم وجود ندارد. بهتر است که از گونه های مختلف ماهی که باعث مسمومیت فلزات سنگین می شود مطلع بوده و از مصرف آنها پرهیز نمایید.

4. بی حس کننده های موضعی در جراحی دندان

بی حس کننده های موضعی که به عنوان روش های درمانی در دندان پزشکی ها مانند عصب کشی و درون کاشت دندانی استفاده می شود، می تواند موقتا باعث سوزن شدن و بی حسی شود. تنها در برخی موارد خاص ممکن است سوزن شدن به علت آسیب اعصاب باشد که اثرات آن دائمی است. درمان آن بستگی به میزان و آسیب عصبی دارد؛ اما می تواند شامل بی حس کننده سطحی یا بی حس کننده پذیرای NMDA باشند.

علت بی حس شدن زبان و لب و راه های درمانی آن

5. تروما 

غذاهای بسیار سرد یا بسیار گرم، گزش زبان، ضربه به صورت یا سوراخ کردن زبان می تواند منجر به سوزن سوزن یا بی حس شدن موقت زبان شود. گیرنده های عصبی و بافت های کوچک زبان می توانند ملتهب شده و با گذشت زمان از بین بروند. اگر سوزن سوزن شدن زبان طولانی مدت و ادامه دار باشد، بهتر است به یک متخصص پزشکی برای آسیب عصبی مراجعه کنید.

6. بیماری و عفونت

اگر زبان خود را سوراخ کرده و یا به طور تصادفی گاز گرفته اید؛ در صورتی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، احتمال عفونت آن وجود دارد که در نهایت منجر به سوزن سوزن شدن زبان می شود. عفونت های مختلف ویروسی و سایر شرایط مانند سندرم سوزش دهان، نوروفیبروم زبانی حمله اسکیمی گذرا (TIA) و میگرن می توانند باعث این مشکل شوند. بهتر است مشکلات پزشکی پایه ای را درمان کنیم تا به طور دائم درمان شود.

7. کمبود مواد مغذی

شخص باید آزمایش دهد تا کمبود یا مازاد ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین B و آهن و روی و کلسیم بررسی شود.

از
11
رای