پاپول مرواریدی زنانه چیست؛ علت و درمان وستیبولار پاپیلوماتوز

پاپول مرواریدی زنانه چیست؛ علت و درمان وستیبولار پاپیلوماتوز پاپول مرواریدی زنانه چیست ؛ علائم و علت پاپول مرواریدی آلت تناسلی زنان ؛ روش تشخیص پاپول مرواریدی و بهترین درمان وستیبولار پاپیلوماتوز واژن (vestibular papillomatosis) در سلام دنیا بخوانید.

وستیبولار پاپیلوماتوز یا پاپول مرواریدی زنانه برآمدگی های کوچک، براق و همرنگ پوست است که در قسمت‌ خارجی اندام تناسلی زنان ظاهر می شود. پاپول ها به صورت یک خط یا به صورت تکه های متقارن روی لب های کوچک، چین های داخلی کوچکتر یعنی در دو طرف خارجی اندام تناسلی زنان ایجاد می شوند. آنها همچنین می توانند در وستیبولار، که دهانه واژن است که توسط لابیا مینور احاطه شده است، رخ دهد. در ادامه این مطلب سلام دنیا درباره پاپول مرواریدی زنانه یا وستیبولار پاپیلوماتوز (vestibular papillomatosis) و علت و درمان آن صحبت خواهیم کرد.

علت پاپول مرواریدی زنانه

اکثر پزشکان فکر می کنند که این وضعیت غیرمعمول تغییری در آناتومی طبیعی واژن زنان است،و یک ناهنجاری یا بیماری نمی باشد.باید بدانید اپول مرواریدی زنانه یا وستیبولار پاپیلوماتوز یک بیماری مقاربتی (STD) نیست. شما نمی توانید آن را از شخص دیگری بگیرید یا به دیگران منتقل کنید.بحث های زیادی در مورد اینکه آیا اپول مرواریدی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم، ایجاد می شود، وجود دارد. اما اکثر مطالعات نشان می دهد که این موضوع درست نیست.


حتما بخوانید: علت برجستگی جوش مانند در ناحیه تناسلی زنان و درمان


تعدادی از پزشکان فکر می کنند که در صورت ابتلا به اپول مرواریدی ممکن است خطر ابتلا به HPV بیشتر باشد، اما هیچ مدرک خوبی برای این موضوع وجود ندارد.پاپیلوماتوز دهلیزی به دلیل داشتن رابطه جنسی یا بهداشت ضعیف ایجاد نمی شود. با این حال، تمیز نگه داشتن ناحیه واژن ممکن است به جلوگیری از بدتر شدن آن کمک کند. اگر از صابون خشن استفاده می کنید یا برآمدگی ناشی از پاپول ها را خیلی محکم می شویید، ممکن است وضعیت را بدتر کنید.

علت پاپول مرواریدی زنانه

چه افرادی دچار پاپول مرواریدی زنانه می شوند

از آنجا که این یک تغییر طبیعی خوش خیم آناتومی شما است، بنابراین پاپول مرواریدی چیزی است که شما با آن متولد شده اید. این مشکلی نیست که شما در معرض خطر ابتلا به آن باشید. ممکن است ارثی باشد، اما در این زمینه تحقیقات انجام نشده است.شیوع پاپول مرواریدی در چندین مطالعه به طور گسترده ای متفاوت است، از 1 تا 33 درصد مشخص شده است. این وضعیت اغلب در زنان بالغ مشاهده می شود و در زنان از همه قومیت ها و نژادها دیده می شود.پاپول مرواریدی زنانه اغلب با زگیل اشتباه گرفته می شود، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.


حتما بخوانید: پاپول مرواریدی مردانه چیست


علائم شایع پاپول مرواریدی زنانه

اکثر زنان هیچ علامتی برای ابتلا به پاپول مرواریدی ندارند.این وضعیت معمولاً بدون درد است و ممکن است حتی ندانید که به آن مبتلا هستید. اغلب، پاپول مرواریدی زنانه هنگامی که به پزشک تان برای سایر علائم نامرتبط، مانند درد یا ترشحات واژن، یا برای معاینه فیزیکی معمول مراجعه می کنید، مشخص می شود.اگر برجستگی هایی روی قسمت خارجی واژن خود پیدا کنید، ممکن است احساس نگرانی کنید. اگر پاپول مرواریدی زنانه به اشتباه به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده شود، ممکن است بیشتر احساس نگرانی کنید.

وضعیتی به نام وستیبولیت دهانه واژن گاهی اوقات با وستیبولار پاپیلوماتوز همراه است. این وضعیت می تواند باعث خارش و درد در اطراف دهانه واژن شما شود. درد می تواند خفیف یا شدید باشد و می تواند در حین مقاربت یا هنگامی که دهانه واژن لمس می شود رخ دهد. همچنین ممکن است قرمزی در دهلیز واژن مشاهده شود. این علائم به دلیل وستیبولیت دهلیز واژن است و نه وستیبولار پاپیلوماتوز.

علائم شایع  پاپول مرواریدی زنانه

نحوه تشخیص پاپول مرواریدی زنانه

پاپول مرواریدی را می توان به صورت بالینی تشخیص داد. این بدان معنی است که پزشک شما می تواند با صحبت با شما در مورد برجستگی ها و انجام معاینه،این وضعیت را تشخیص بدهد. پزشک شما باید بداند که پاپول مرواریدی چیست تا تشخیص درستی بدهد، اما بسیاری از آنها در این زمینه اطلاعات کافی ندارند.اغلب پاپول مرواریدی به اشتباه به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده می شود. یک گزارش موردی از سال 2010 ویژگی هایی را توصیف می کند که می توان از آنها برای تشخیص تفاوت بین پاپول مرواریدی و زگیل استفاده کرد.

پاپول مرواریدی زنانه زگیل تناسلی
در یک خط رشد می کنند و متقارن هستند به طور تصادفی در اطراف پخش شود
فقط در لابیا مینور یا دهلیز واژن شما رخ می دهد می تواند در هر نقطه از واژن خارجی یا داخلی ایجاد شود
صورتی و براق هستند می تواند رنگ های متنوعی داشته باشد و مات باشد
در زمان لمس نرم هستند سفت یا سخت هستند
پایه هر کدام از بقیه جداست پایه ها همه به هم متصل هستند
هنگام قرار گرفتن در معرض اسید استیک تغییر رنگ ندهید هنگامی که در معرض اسید استیک قرار بگیرید سفید می شود

هنگامی که پزشک شما در مورد تشخیص مطمئن نباشد، بیوپسی یا قطعه کوچکی از یکی از پاپول مرواریدی را می توان بردارد. هنگامی که زیر میکروسکوپ به آن نگاه می شود، ویژگی های مشخصی دارد که تایید می کند که پاپول مرواریدی زنانه است یا خیر.


حتما بخوانید: فریز کردن تخمک چیست و چگونه انجام می شود


گزینه های درمانی پاپول مرواریدی زنانه

پاپول مرواریدی خوش خیم هستند و آناتومی طبیعی بدن محسوب می شوند، بنابراین نیازی به درمان ندارند. وقتی پاپول مرواریدی دارید، مشکل اصلی این است که ممکن است به درستی تشخیص داده نشود. اگر پزشک شما آن را به عنوان زگیل تناسلی اشتباه تشخیص دهد، ممکن است تحت آزمایش ها و درمان های غیر ضروری قرار بگیرید. این می تواند منجر به نگرانی و هزینه های غیر ضروری شود.اگر این برجستگی‌ها شما را بسیار آزار می‌دهند یا در رابطه جنسی اختلال ایجاد می‌کنند، پزشک می‌تواند با یک روش ساده آنها را برطرف کند، اما گاهی اوقات دوباره برمی‌گردند.مهم ترین چیزهایی که در صورت تشخیص پاپول مرواریدی باید به خاطر بسپارید عبارتند از:

  • خوش خیم است و تبدیل به سرطان نمی شود و نیست.
  • این یک بیماری مقاربتی نیست، بنابراین نمی توان آن را در حین رابطه جنسی منتقل کرد.

نحوه تشخیص پاپول مرواریدی زنانه

سخن پایانی:

درصورتی که تشخیص داده شد که پاپول مرواریدی زنانه یا وستیبولار پاپیلوماتوز دارید، دیدگاه شما برای کنار آمدن با آن عالی است. باید بدانید که این وضعیت خطرناک نیست، معمولاً هیچ علامتی ندارد و نیازی به درمان ندارد. اگر به دلایلی می خواهید تحت درمان قرار بگیرید، پزشک می تواند یک عمل جراحی ساده را برای برداشتن پاپیلا انجام دهد.اگر از این وضعیت اطلاع دارید، می توانید به تشخیص صحیح کمک کنید.


مطالب مرتبط:

روش های تنگ کردن واژن با تمرینات ورزشی ساده

علائم زگیل تناسلی زنانه چیستاز
2
رای