علائم زگیل تناسلی زنانه چیست؛ علت و درمان زگیل تناسلی در زنان

علائم زگیل تناسلی زنانه چیست؛ علت و درمان زگیل تناسلی در زنان زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی است که فرد می تواند ویروس HPV را از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعد یا دهان دریافت کند و آن را انتقال بدهد. علائم زگیل تناسلی زنان چیست و روش درمان آن کدام است را در سلام دنیا بخوانید.

زگیل تناسلی نوعی عارضه پوستی است که در نتیجه انتقال نوعی ویروس ایجاد می‌شود. اغلب این ویروس ها خطرناک نیستند و در صورت تشخیص و درمان به موقع موجب تهدید سلامت زنان نخواهد شد. در این مقاله از بخش سلامت بانوان سلام دنیا به توضیح زگیل تناسلی در زنان، علت ابتلا به آن، علائم بیماری، نحوه پیشگیری از زگیل تناسلی و راه های درمان آن می پردازیم. 

زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی یک عفونت منتقله رایج از راه مقاربتی است. زگیل‌ها می‌توانند در اندام تناسلی یا اطراف آن ایجاد شوند که ممکن است به صورت برجستگی‌های کوچک یا گوشتی ظاهر شوند. این زگیل ها در نتیجه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. افرادی که ویروس دارند می توانند آن را از طریق رابطه جنسی واژینال (مقعد) یا دهان منتقل کنند.

زگیل‌های تناسلی می توانند باعث ناراحتی شوند، اما از طرفی این زگیل ها منجر به سایر مشکلات سلامتی نمی شوند و سرطانی نیستند. پزشک می تواند برای تسکین علائم درمان هایی را تجویز کند و همچنین می تواند زگیل ها را از بین ببرد. در اینجا علائم، علل و عوامل خطر زگیل تناسلی در بدن زنان را بررسی خواهیم کرد، همچنین تشخیص، درمان، عوارض و پیشگیری از آن را توضیح خواهیم داد.


حتما بخوانید: علت زگیل تناسلی در مردان و درمان آن


علائم زگیل تناسلی زنان 

هرکسی ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شود. در زنان، زگیل های تناسلی می توانند در این نواحی ایجاد شوند:

 • واژن
 • ولو (قسمت خارجی اندام تناسلی زنان)
 • دهانه رحم
 • مقعد
 • ناحیه کشاله ران و ران فوقانی

از آنجا که ویروس می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی گسترش یابد، زگیل ها همچنین می‌توانند در لب‌ها، دهان و گلو ظاهر شوند. زگیل‌های تناسلی مانند برجستگی‌های کوچک و گوشتی هستند. تعداد زگیل‌ها ممکن است متفاوت باشد و ممکن است دسته ها به صورت سازه ای شبیه گل کلم ایجاد شوند.

زگیل‌های تناسلی معمولاً همرنگ پوست فرد یا کمی تیره هستند. برجستگی ها ممکن است نرم یا زبر باشند. همچنین، می توانند خیلی کوچک باشند که در این صورت نمی‌توان متوجه حضور آن ها شد. اغلب، زگیل های تناسلی علائمی را ایجاد نمی کنند. با این حال، آنها می‌توانند با مواردی همچون موارد زیر رخ دهند:

 • خارش
 • سوزش
 • حساسیت یا درد
 • خون ریزی

 عکس زگیل تناسلی زنانه

علت زگیل تناسلی در زنان

زگیل های تناسلی در نتیجه عفونت با HPV ایجاد می شوند. این نوعی از عفونت مقاربتی (STI) است. طبق گفته منابع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، HPV شایعترین STI در ایالات متحده است. این بیماری حدود 79 میلیون نفر در کشور را مبتلا می‌کند، که عمدتا بزرگسالان زیر 30 سال هستند. سالانه حدود 14 میلیون عفونت HPV جدید در ایالات متحده ایجاد میشود. یک فرد مبتلا به عفونت HPV می تواند ویروس را از طریق موارد زیر انتقال دهد:

 • رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی
 • تماس تناسلی پوست به پوست
 • زایمان

زگیل‌های تناسلی همیشه بلافاصله پس از ابتلای فرد به عفونت ظاهر نمی‌شوند و رشد آنها ممکن است ماه ها یا حتی سالها طول بکشد. CDC خاطرنشان می کند که بیشتر افراد بدون درمان با ویروس مبارزه و مقابله می کنند که در این حالت هیچ مشکلی برای سلامتی آن ها به وجود نمی آید. وقتی ویروس از بین رفت، یک شخص، دیگر نمی تواند آن را منتقل کند. انواع مختلف HPV وجود دارد. نوعی از HPV که باعث زگیل تناسلی می شود، سرطان را به وجود نمی‌آورد.


حتما بخوانید: درمان زگیل تناسلی با روش های خانگی


چه افرادی بیشتر در معرض زگیل تناسلی هستند

هرکسی که از نظر جنسی فعال باشد در معرض خطر عفونت HPV است. سایر عوامل خطر  ابتلا به زگیل تناسلی را بالا می برد عبارتند از:

 • سیگار کشیدن
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف
 • زیر 30 سال بودن

زگیل تناسلی و زمان مراجعه به پزشک 

هنگامی که فردی متوجه زگیل تناسلی می شود، باید به یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کند، به عنوان مثال مراجعه به یک کلینیک بهداشت جنسی. بعضی اوقات زگیل‌های تناسلی به مرور زمان خود به خود از بین می روند. با این حال، درمان می تواند خطر انتقال را کاهش دهد و به کاهش علائم ناخوشایند مانند خارش و درد کمک کند.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

متخصصان بهداشت معمولاً با معاینه فیزیکی زگیل‌های دستگاه تناسلی را تشخیص می دهند. اگر زگیل‌ها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نباشند، برای دیدن بهتر زگیل‌ها ممکن است از کولپوسکوپ استفاده کنند یا این که محلول سرکه را در ناحیه تناسلی قرار دهند. یک متخصص بهداشت ممکن است یک نمونه کوچک از زگیل های قابل مشاهده را گرفته و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال کند. این آزمایش می تواند به تأیید تشخیص کمک کند.

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی زنانه

در حال حاضر هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد. سیستم ایمنی بدن فرد اغلب با گذشت زمان با ویروس مبارزه می کند. اگر زگیل های تناسلی باعث ناراحتی یا پریشانی شوند، پزشک می‌تواند برای تسکین علائم یا از بین بردن زگیل‌ها روش های درمانی‌ای را تجویز کند. این روش درمانی همچنین می‌تواند به کاهش خطر انتقال عفونت به افراد دیگر کمک کند. درمان های موضعی زگیل تناسلی شامل موارد زیر میشوند:

 • پودوفیلوکس
 • imiquimod
 • پودوفیلین
 • اسید تری کلرواستیک

برای افرادی که دارای زگیل‌های بزرگتر یا مشکل‌دار تری هستند، ممکن است پزشک برداشتن آنها را توصیه کند. در زیر برخی از روش های حذف آمده است:

درمان زگیل تناسلی با سرما درمانی

این شامل یخ زدگی زگیل ها با نیتروژن مایع است. سرما درمانی ممکن است باعث احساس سوزش و همچنین درد و تاول شود.

درمان زگیل تناسلی با برداشتن به وسیله جراحی

این شامل برش و کات کردن زگیل توسط پزشک است. قبل از انجام این روش، آنها بی حسی موضعی را به فرد تزریق میکنند تا ناحیه را بی حس کنند.

رفع زگیل تناسلی با الکتروکوتر

این شامل سوزاندن زگیل از روی پوست توسط پزشک و یک وسیله الکتریکی است. ممکن است که یک فرد به بی حس کننده موضعی یا عمومی احتیاج داشته باشد.

درمان زگیل تناسلی با لیزر درمانی 

در این روش، یک جراح با استفاده از پرتو نوری ، زگیل ها را از بین می برد. این عمل میتواند بعد از آن باعث درد و تحریک شود.

مهم است که از روش‌های درمانی برای انواع دیگر زگیل‌ها در زگیل‌های تناسلی استفاده نکنید. انجام این کار می تواند علائم را بدتر کند. با از بین بردن زگیل های تناسلی از شر عفونت HPV خلاص نخواهید شد. آنها ممکن است پس از درمان برگردند و فرد هنوز هم بتواند ویروس را منتقل کند.

همچنین، استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی می تواند به کاهش خطر انتقال کمک کند که از طرفی هم به طور کامل نمیتواند از آن جلوگیری کند.


حتما بخوانید: کاربرد محلول پودوفیلین در درمان زگیل تناسلی 


عوارض زگیل تناسلی 

بیش از 100 نوع مختلف HPV وجود دارد. انواع زگیل های ایجاد کننده زگیل تناسلی باعث سرطان نمی شوند. حتی اگر فردی برای زگیل های تناسلی خود درمان نشود، زگیل ها سرطانی نمی شوند. با این وجود یک فرد می تواند بیش از یک نوع عفونت HPV را در یک زمان داشته باشد که حداقل 14 نوع آن می تواند باعث سرطان از جمله سرطان دهانه رحم شوند. هنگامی که یک زن مبتلا به زگیل تناسلی است، پزشک ممکن است غربالگری علائم سرطان دهانه رحم یا انواع پرخطر HPV را پیشنهاد کند. گروه ویژه خدمات پیشگیری ایالات متحده به همه زنان توصیه می کند:

 • در سنین 21 تا 29 سالگی هر 3 سال یکبار غربالگری دهانه رحم انجام شود که به آن تست پاپ اسمیر یا اسمیر نیز می گویند.
 • در سنین 30 تا 65 سالگی هر 3 سال یک آزمایش پاپ اسمیر یا یک تست پاپ اسمیر به همراه آزمایش HPV هر 5 سال را انجام دهید.

زنان در 30-65 سالگی نیز این امکان را دارند که هر 5 سال یکبار آزمایش HPVرا انجام دهند. اگر آزمایش پاپ اسمیر نتیجه ای نامشخص یا غیرطبیعی به همراه داشته باشد، به این معنی نیست که فرد به سرطان مبتلا است. پزشک آزمایشات دیگری را برای بررسی تغییرات سلولهای دهانه رحم نیز انجام می دهد.

زنان بارداری که سابقه زگیل تناسلی در گذشته را دارند، باید این امر را به مراکز درمانی خود اطلاع دهند. بعید به نظر می‌رسد که این امر عوارضی را برای بارداری ایجاد کند یا بر کودک تأثیر بگذارد. همچنین داشتن زگیل‌های تناسلی در دوران بارداری می تواند زایمان را دشوارتر کند.

واکسن زگیل تناسلی

نحوه پیشگیری از زگیل تناسلی در زنان

استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی خطر ابتلا به زگیل‌های تناسلی را کاهش می دهد. با این حال، کاندوم کل ناحیه تناسلی را پوشش نمی دهد و بنابراین ممکن است به طور کامل در برابر انتقال HPV از شما محافظت نکند. سایر روشهای جلوگیری از بارداری از زگیل تناسلی محافظت نمی کند. برای افراد مهم و الزامی است که در صورت ابتلا به این زگیل ها به شریک جنسی خود آن را اطلاع دهند و بگویند.


حتما بخوانید: عوارض جانبی متداول واکسن گارداسیل اچ پی وی


زدن واکسن HPV همچنین می‌تواند در برابر انواع ویروسی که می تواند باعث زگیل‌های تناسلی یا سرطان دهانه رحم شوند کمک کننده باشد و از آن محافظت کند. CDC واکسیناسیون HPV را برای همه کودکان در 11 یا 12 سالگی و برای همه زنان در سنین 13-26 سال توصیه می کند. طبق گفته اداره بهداشت زنان، سازمان غذا و دارو (FDA) واکسن HPV را برای افراد 9 تا 45 ساله تأیید کرده است.

هر کسی که حساسیت شدید دارد، باید قبل از تزریق واکسن با پزشک خود مشورت کند. CDC، واکسن HPV را برای زنان باردار توصیه نمی کند. قطع سیگار همچنین می تواند خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش دهد.

جمع بندی

عفونت با برخی از انواع HPV می تواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی شود. این موارد می توانند در ولو، واژن یا دهانه رحم ایجاد شوند. زگیل ها ممکن است به صورت تکی یا به صورت خوشه هایی مانند گل کلم ظاهر شوند و می‌تواند باعث خارش، حساسیت به لمس یا احساس سوزش شوند. زگیل های تناسلی به طور کلی بی ضرر بوده و سرطانی نیستند.

همه انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند، باعث سرطان دهانه رحم نمی شوند. اگرچه هیچ درمانی برای ویروس وجود ندارد، ولی پزشک می تواند برای تسکین علائم داروهایی را تجویز کند. آنها همچنین می‌توانند زگیل ها را از بین ببرند. برای زگیل های بزرگ یا غیر قابل درمان، پزشک ممکن است برداشتن جراحی را توصیه کند.

سخن آخر

همانطور که گفتیم زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی است که فرد می تواند ویروس HPV را از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعد یا دهان دریافت کند و آن را انتقال بدهد. استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی می‌تواند به کاهش خطر ابتلا و گسترش زگیل های تناسلی کمک کند. واکسیناسیون HPV همچنین می تواند از ایجاد زگیل های تناسلی و سرطان دهانه رحم محافظت و جلوگیری کند. اگر مشکوک به این بیماری هستید لازم است توسط پزشک زنان یا متخصص پوست و مو معاینه شوید. نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 


مقالات مرتبط:

علائم سرطان آندومتر رحم چیست و درمان آن

9 بیماری آمیزشی (STDs) که از راه رابطه دهانی منتقل می شود

از
4
رای