کاربرد محلول پودوفیلین در درمان زگیل تناسلی و عوارض آن

کاربرد محلول پودوفیلین در درمان زگیل تناسلی و عوارض آن داروی پودوفیلین برای رفع توده‌های خوش‌خیم (که سرطانی نیستند) مانند انواع خاصی از زگیل‌های تناسلی تجویز می شود. این دارو با توقف رشد بافت توده عمل می کند. سایر کاربردهای محلول پودوفیلین و روش مصرف در سلام دنیا بخوانید.

پماد پودوفیلین یکی از داروهای تجویز شده برای زگیل ناحیه تناسلی است که ویروس HPV عامل اصلی ایجاد آن است. در این مقاله از سلام دنیا به معرفی داروی پدوفیلین، نحوه مصرف، عوارض و تداخلات دارویی آن می‌پردازیم. 

داروی پودوفیلین رزین (موضعی) داروی زگیل تناسلی 

نام تجاری کانادایی: پودوفیلین
داروی پودوفیلین برای رفع توده‌های خوش‌خیم (که سرطانی نیستند) مانند انواع خاصی از زگیل‌ها تجویز می شود. این دارو با توقف رشد بافت توده عمل می کند. بعد از چند ساعت که پودوفیلین روی زگیل مالیده می شود، رنگ زگیل سفید می شود (زگیل بی‌رنگ می شود). در طی 24 تا 48 ساعت، این دارو بافت تومور را از بین می برد. پس از گذشت حدود 72 ساعت، زگیل شروع به پوسته پوسته شدن یا شل شدن می‌کند و به تدریج ناپدید می‌شود.

پودوفیلین دارویی است که معمولاً فقط در مطب پزشک مورد استفاده قرار می گیرد چون ماده سمی است و در صورت عدم استفاده صحیح می تواند باعث بروز عوارض جانبی شدیدی شود. با این وجود، ممکن است پزشک از شما بخواهد که این دارو را در خانه استفاده کنید. اگر از این دارو در خانه استفاده می کنید، مطمئن شوید که نحوه استفاده از آن را دقیقاً می دانید.  پودوفیلین فقط با تجویز پزشک در دسترس قرار دارد.


حتما بخوانید: علت زگیل تناسلی در مردان


محلول پودوفیلین برای زگیل تناسلی مردان

نکات مهم قبل از استفاده از محلول پودوفیلین

اگر می‌خواهید از این دارو استفاده کنید، باید خطرات مصرف دارو را در مقابل فواید آن به خوبی ارزیابی کنید. این تصمیم را شما و پزشکتان خواهید گرفت. برای مصرف دارو پودوفیلین، موارد زیر باید بررسی شود:

حساسیت به داروی پودوفیلین

در صورت بروز هرگونه واکنش غیر معمول یا حساسیت‌زا به این دارو یا داروهای دیگر، موارد را به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت داشتن انواع دیگر حساسیت‌ها مانند حساسیت به غذاها، رنگ ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات، این موارد را به متخصص مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید. برای مصرف داروهای بدون نسخه، برچسب یا ترکیبات تشکیل دهنده درج شده روی بسته را با دقت بخوانید.

روش استفاده از پماد پودوفیلین برای کودکان

اگرچه اطلاعات خاصی در مورد استفاده از داروی موضعی پودوفیلین برای کودکان با استفاده در سایر گروه های سنی وجود ندارد، اما انتظار نمی‌رود که این دارو عوارض جانبی یا مشکلات متفاوتی در کودکان نسبت به بزرگسالان ایجاد کند.

نحوه مصرف پماد پودوفیلین در افراد سالخورده

تعداد زیادی از داروها به طور خاص برای مصرف افراد مسن مورد بررسی قرار نگرفته اند. بنابراین، ممکن است مشخص نباشد که آیا دارو دقیقاً به همان میزان مشابه که در افراد جوان اثر می گذارد در افراد مسن هم عمل کند یا خیر. اگرچه اطلاعات خاصی در مورد استفاده از داروی موضعی پودوفیلین در افراد مسن با استفاده در سایر گروه های سنی وجود ندارد، اما انتظار نمی‌رود که این دارو عوارض جانبی یا مشکلات متفاوتی را در افراد مسن نسبت به افراد جوان ایجاد کند.

تداخلات دارویی پماد پودوفیلین 

اگرچه برخی از داروها نباید به طور کلی با هم استفاده شوند، اما در برخی موارد ممکن است دو دارو متفاوت با هم استفاده شود حتی اگر تداخلی ایجاد شود. در این موارد، پزشک ممکن است بخواهد دوز دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. در صورت استفاده از داروهای تجویزی یا بدون نسخه دیگر (OTC) به پزشک خود اطلاع دهید.

سایر تداخلات دارویی پماد پودوفیلین

برخی از داروها نباید در زمان یا حین خوردن غذا یا انواع خاصی از غذا استفاده شوند زیرا ممکن است منجر به تداخل شوند. نوشیدن الکل یا مصرف دخانیات با داروهای خاص نیز ممکن است باعث ایجاد تداخل شود. با پزشک خود در مورد استفاده از داروهای خود همراه با غذا، الکل یا دخانیات مشورت کنید.


حتما بخوانید: درمان زگیل تناسلی با روش های خانگی و پزشکی


استفاده از محلول پودوفیلین در سایر بیماری‌ها

وجود بیماری دیگری هم ممکن است بر نحوه استفاده از این دارو اثر بگذارد. در صورت ابتلا به سایر بیماری ها و مشکلات پزشکی، به ویژه موارد زیر ، حتماً آنها را به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد زگیل‌هایی که پاره شدن یا دچار خونریزی شده اند یا زگیل هایی که اخیراً روی آنها جراحی صورت گرفته است، استفاده از پودوفیلین روی این زگیل ها ممکن است احتمال جذب دارو از طریق پوست را افزایش دهد.

موارد احتیاط در استفاده از محلول پودوفیلین

 • پودوفیلین ماده سمی است. از مصرف خوراکی آن خودداری کنید زیرا در صورت بلع مضر است.
 • همچنین، از مالیدن این دارو به چشم ها و سایر غشاهای مخاطی مانند داخل بینی، دهان یا واژن خودداری کنید. این دارو ممکن است باعث تحریک شدید شود. در صورتی که مقداری از دارو به چشمانتان تماس پیدا کرد، فوراً چشم ها را به مدت 15 دقیقه با آب بشویید. اگر مقداری از دارو روی پوست نرمال تان ریخته شد ، پوست را با آب و صابون کاملاً بشویید تا دارو را از روی پوست پاک کنید. با این حال، اگر این دارو حاوی تنتور بنزوئین باشد، ممکن است با مالیدن الکل به راحتی از روی پوست برداشته شود.
 • از آنجایی که پودوفیلین حاوی الکل است پس قابل اشتعال هم می باشد. در کنار حرارت، شعله روشن یا هنگام سیگار کشیدن از این دارو استفاده نکنید.
 • از پودوفیلین فقط طبق دستور پزشک استفاده کنید. بیشتر از مقدار توصیه شده، در مواقع دیگر و برای مدت طولانی تر از تجویز پزشک از دارو استفاده نکنید. انجام این کار احتمال جذب بیش از حد دارو در بدن و احتمال عوارض جانبی را افزایش می دهد.
 • پودوفیلین را روی خال ها یا لکه های مادرزادی استفاده نکنید. انجام این کار ممکن است باعث تحریک شدید پوست شود.
 • همچنین، از مصرف این دارو برای درمان زگیل‌هایی که پاره یا دچار  خونریزی شده‌اند یا زگیل‌هایی که اخیراً روی آنها جراحی شده است، اجتناب کنید. انجام این کار احتمال جذب از طریق پوست را افزایش می دهد.

روش استفاده از محلول پودوفیلین

نحوه مصرف پماد پودوفیلین

پودوفیلین می تواند به شدت پوست نرمال را تحریک سازد. از این رو، قبل از اینکه پودوفیلین را روی پوست قرار دهید، وازلین را در اطراف ناحیه آسیب دیده بمالید و/یا بلافاصله پس از استفاده از دارو، پودر تالک را روی ناحیه تحت درمان بمالید. این امر برای جلوگیری از سرایت دارو به پوست سالم و نرمال انجام می شود.

موقع مصرف دارو از خلال دندان یا یک گوش پاک کن یا اپلیکاتور شیشه‌ای استفاده کنید. هر بار 1 قطره را ری ناحیه آسیب دیده بمالید و اجازه دهید قطره هایی که ریخته اید خشک شود، این کار را  تا زمانی که ناحیه آسیب دیده پوشانده شود،ادامه دهید.


حتما بخوانید: بیماری اچ پی وی چیست


اجازه دهید دارو 1 تا 6 ساعت طبق دستور پزشک روی ناحیه آسیب دیده باقی بماند. سپس، ناحیه آسیب دیده را کاملا با آب و صابون بشوید تا از روی پوست آن را پاک کنید. اگر دارو مورد استفاده شما حاوی تنتور بنزوئین باشد، با مالیدن الکل روی محل مورد نظر راحت‌تر پاک می‌شود. با این حال، این کار ممکن است بیشتر از شستن با آب و صابون باعث تحریک پوست شود.

 • فورا بعد از  مصرف دارو، دستان خود را بشویید تا هر اثری از دارو که روی آنها باقی مانده را از بین ببرید.

مقدار مصرف داروی پودوفیلین برای زگیل تناسلی

مقدار مصرف دارو پودوفیلین در بیماران مختلف، متفاوت خواهد بود. برای مصرف دارو از دستورات پزشک یا دستورالعمل های درج شده روی برچسب دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر فقط شامل مقدار مصرف متوسط ​​این دارو است. اگر مقدار مصرفی شما متفاوت است، تغییری در مقدار مصرفی خود ایجاد نکنید، مگر اینکه پزشک شما این طور  تجویز کرده باشد.

مقدار دارویی که مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو  شما دارد. همچنین به تعداد دوز مصرفی که هر روز استفاده می کنید، زمان مجاز بین دوزها و مدت زمان مصرف دارو به مشکل پزشکی که برای رفع ان از دارو استفاده می کنید بستگی دارد.

مقدار مصرف محلول پودوفیلین

مقدار مصرف دارو  پودوفیلین به شکل محلول موضعی:

پودوفیلین برای زگیل های مقاربتی:

برای درمان زگیل مقاربتی در بزرگسالان و کودکان محلول موضعی پودوفیلین را روی ناحیه (های) آسیب دیده پوست بمالید و 1 تا 6 ساعت روی پوست بماند. ممکن است درمان هر هفته و تا 6 هفته تکرار شود.

پودوفیلین برای سایر زگیل ها یا تومورهای خوش خیم:

برای درمان این نوع زگیل ها در بزرگسالان و کودکان محلول موضعی را روی نواحی آسیب دیده پوست بمالید.

دوز فراموش شده پودوفیلین 

در صورت فراموش شدن یک دوز (مقدار مصرفی) این دارو، آن را در اسرع وقت مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف دوز بعدی شما فرا رسیده است، دوز فراموش شده را حذف کرده و دوز معمول خود را ادامه دهید. دوزها را دو برابر نکنید.

شرایط نگهداری داروی پودوفیلین

 • دارو را در ظرف بسته در دمای اتاق، دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم  بگذارید. مراقب باشید دارو دچار یخ زدگی نشود.
 • دارو را دور از دسترس اطفال نگه دارید.
 • داروهایی که تاریخ انقضاء انها گذشته یا داروهای که دیگر مورد نیاز نیستند را نگهداری نکنید.

عوارض درمان زگیل تناسلی با پودوفیلین

یک دارو در کنار مزایایی که برای شما به همراه دارد می تواند عوارض ناخواسته ای را هم ایجاد کند. اگرچه ممکن است همه این عوارض جانبی در طی مصرف دارو رخ ندهد، اما در صورت بروز آنها ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر، فوراً انها را به پزشک خود اطلاع دهید:

 • علائم اولیه جذب بیش از حد دارو در بدن
 • درد در ناحیه شکم یا معده
 • ضعف و لرزش
 • گیجی
 • کاهش یا از دست دادن واکنش های بدن
 • اسهال (ممکن است شدید و مداوم باشد)
 • هیجان ، تحریک پذیری یا عصبانیت
 • توهم (دیدن ، شنیدن یا احساس چیزهایی که وجود ندارند)
 • ضعف عضلانی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • گلو درد و تب
 • خونریزی غیرعادی و کبودی
 • علائم ثانویه جذب بیش از حد دارو در بدن 
 • یبوست 
 • تشنج (حمله صرع) 
 • دفع ادرار سخت یا دردناک 
 • تنفس سخت و دشوار 
 • سرگیجه یا سبکی سر، به خصوص موقع بلند شدن از حالت درازکشیده یا نشسته 

حتما بخوانید: 10 درمان ساده خانگی و طبیعی برای سرگیجه


 • خواب آلودگی
 • ضربان سریع قلب
 • کرخت شدن، سوزن سوزن شدن، درد یا ضعف در دست یا پا (ممکن است حدود 2 هفته پس از استفاده از دارو این عوارض اتفاق نیفتد)
 • درد در قسمت بالای شکم یا معده (خفیف، خسته کننده و مداوم) 
  عوارض جانبی دیگری هم وجود دارد که در قسمت بالا ذکر نشده است و ممکن است در برخی از بیماران رخ دهد. در صورت مشاهده هر نوع عوارض جانبی دیگری ،حتما به پزشک خود انها را اطلاع دهید.
سخن آخر

زگیل تناسلی از بیماری‌های مقاربتی نسبتاً شایع است که روش‌های درمانی متفاوتی دارد، از جمله منجمد کردن زگیل، لیزر درمانی و استفاده از محلول پودوفیلین روی زگیل. این محلول داری خاصیت سمی است و ممکن است منجر به سوختگی شود، به همین دلیل توسط پزشک تجویز شده و درمان معمولاً در مطب انجام می‌شود. 


مقالات مرتبط:

9 بیماری آمیزشی (STDs) که از راه رابطه دهانی منتقل می شود

عوارض جانبی متداول واکسن گارداسیل اچ پی وی (Gardasil HPV)

از
21
رای