روش های تنگ کردن واژن ؛ درمان شلی واژن با تمرینات ورزشی ساده

روش های تنگ کردن واژن ؛ درمان شلی واژن با تمرینات ورزشی ساده افزایش سن و زایمان عواملی هستند که باعث شل شدن عضلات واژن خانم ها می شوند اما روش هایی برای رفع این مشکل وجود دارد. روش های تنگ کردن واژن و درمان شلی و گشادی واژن را با تمرینات ورزشی ساده را در سلام دنیا بخوانید.

وقتی سخن از واژن به میان می آید، افسانه ها و سوء برداشت های فراوانی وجود دارد. به عنوان مثال، بعضی افراد معتقدند که واژن ها می توانند خاصیت کشسانی خود را از دست داده و برای همیشه شل و گشاد شوند. هر چند این مساله واقعاً صحیح نمی باشد. واژن انعطاف پذیر و کشسانی می باشد. یعنی برای جای دادن چیزهایی که وارد آن می شوند (مانند آلت تناسلی مردانه یا اسباب بازی های جنسی) یا از آن خارج می شوند (مانند نوزاد) کشیده می شود. اما پس از آن، مدت زمان زیادی طول نمی کشد تا واژن به شکل و حالت عادی خود بازگردد. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چیکار کنم واژنم تنگ بشه؟ در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، به معرفی درمان شل شدن واژن و تنگ کردن واژن با ورزش پرداخته ایم.

با افزایش سن یا تولد نوزادان بیشتر، ممکن است واژن کمی شل و گشاد شود اما به طور کلی ماهیچه های این ناحیه همواره کشیده شده و به حالت عادی باز می گردند (مانند یک آکاردئون یا کش لاستیکی). این مطلب را برای یادگیری این که این افسانه ها از کجا سرچشمه گرفته اند، این که تا چه حد تنگی واژن ممکن است نشان دهنده یک عامل زمینه ای باشد، نکاتی درباره نحوه تقویت دیواره لگن و غیره مطالعه نمایید.


حتما بخوانید: خواص دارچین برای درمان زود انزالی و بیماری های جنسی


آیا امکان دارد واژن شل و گشاد شود؟

از بین بردن افسانه شل شدن واژن (علت گشاد شدن واژن)

ابتدای کارهای مهمتر: چیزی به نام شل شدن واژن وجود ندارد. واژن شما ممکن است در طول زمان به دلیل افزایش سن تا تولد نوازدان کمی تغییر شکل دهد اما هرگز به صورت دائمی خاصیت کشسانی خود را از دست نمی دهد. افسانه شل شدن واژن به صورت تاریخی به عنوان راهی برای شرمنده نمودن زنان در زندگی جنسی شان مورد استفاده قرار گرفته است. به طور کلی، شل شدن واژن برای زنانی که رابطه جنسی زیادی با همسرشان داشته استفاده نشده بلکه بیشتر برای توصیف زنانی استفاده می شده است که با بیش از یک مرد رابطه داشته اند. اما واقعیت این است که مهم نیست شما با چه کسی و چند مرتبه رابطه جنسی داشته باشید. دخول باعث شل و گشاد شدن دائمی واژن نخواهد شد.

تنگ بودن واژن الزاماً چیز خوبی نیست (تنگ شدن واژن نشانه چیست)

مهم است بدانید که تنگ بودن واژن ممکن است نشانه یک مشکل زمینه ای بویژه اگر شما در هنگام دخول دچار درد و ناراحتی می شوید، باشد. ماهیچه های واژنی به طور طبیعی وقتی شما تحریک می شوید، شل می شوند. اگر شما تحریک نشده باشید، تمایلی نداشته باشید یا از لحاظ بدنی آماده رابطه جنسی نباشید، واژن شما نرم، کشسان و دارای روان کننده طبیعی نخواهد بود. گرفتگی ماهیچه های واژنی می تواند باعث دردناک شدن یا ممانعت از تکمیل فرآیند رابطه جنسی شوند. تنگی بیش از حد واژن همچنین می تواند نشانه ای دال بر وجود وایژینیزوس باشد.

این یک اختلال فیزیکی قابل درمان است که 1 نفر از هر 500 زن را بر اساس آمار ارائه شده توسط دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا درگیر می نماید. واژیتیزوس دردی است که قبل یا در حین دخول روی می دهد. این امر می تواند به دلیل رابطه جنسی، قرار دادن پنبه قاعدگی یا وارد کردن اسپکلوم در طی معاینه لگن ایجاد شود. اگر این مساله برای شما آشناست، به پزشک زنان و زایمان مراجعه نمایید. وی می تواند علائم شما را بررسی کرده و تشخیص مناسبی برای مشکل شما داشته باشد. برای واژینیزوس، پزشک ممکن است تمریناتی را برای تقویت دیواره لگن، درمان گشاد کننده واژن یا تزریق بوتاکس را برای شل کردن ماهیچه های این ناحیه توصیه نماید.

 شل شدن واژن

واژن در طول زمان تغییر شکل می دهد

تنها دو چیز می تواند بر انعطاف پذیری و قابلیت کشسانی واژن شما تاثیر گذارد: سن و تولد نوزاد. رابطه جنسی مداوم (یا عدم انجام آن) باعث از دست رفتن خاصیت کشسانی واژن نخواهد شد. در طول زمان، سن و تولد نوزادان می تواند کمی باعث شل و گشاد شدن طبیعی واژن شود. زنانی که بیش از یک زایمان طبیعی داشته باشند، بیشتر دچار ضعف ماهیچه های ناحیه واژن می شوند. با این وجود، سالخوردگی می تواند باعث شود که واژن بدون توجه به این که شما فرزندی داشته اید یا خیر، خاصیت کشسانی خود را از دست بدهد.


حتما بخوانید: تاثیرات مثبت رابطه جنسی بر سیستم ایمنی بدن 


1. تغییر شکل واژن با بالا رفتن سن

شما ممکن است پس از 40 سالگی نشانه هایی دال بر اینکه خاصیت کشسانی واژن تان کاهش می یابد را مشاهده کنید. دلیل این امر این است که سطح استروژن با ورود شما به دوره پیش یائسگی بتدریج کاهش می یابد.

کاهش میزان استروژن به معنی این است که بافت واژن:

 • نازک تر
 • خشک تر
 • کمتر اسیدی
 • کمتر انعطاف پذیر و کشسان

خواهد شد. این تغییرات ممکن است وقتی شما به طور کامل وارد مرحله یائسگی شود، بیشتر قابل درک باشند.

2. تغییر شکل واژن با زایمان

طبیعی است که واژن شما پس از زایمان طبیعی کمی تغییر شکل داشته باشد. به طور کلی، ماهیچه های واژن کشیده می شوند تا نوزاد بتواند از کانال تولید عبور کرده و از ورودی واژن خارج شود. پس از تولد نوزاد، ممکن است احساس کنید که واژن شما کمی نسبت به حالت طبیعی شل و گشادتر شده است. این امر کاملاً طبیعی می باشد. پس از گذشت چند روز از تولد نوزاد، واژن بتدریج به حالت عادی بازخواهد گشت هرچند ممکن است هرگز به طور کامل به وضعیت پیش از تولد بازنگردد. اگر شما چندین زایمان طبیعی داشته باشید، ماهیچه های واژنی شما بیشتر خاصیت کشسانی خود را از دست خواهند داد. اگر از این مساله ناخشنود هستید، تمریناتی وجود دارد که می توانید با انجام آنها ماهیچه های دیواره واژن خود را قبل، در طول و پس از دوران بارداری تقویت نمایید.

درمان گشادی واژن (تنگ کردن واژن با ورزش)

درمان گشادی واژن با ورزش

چگونه ماهیچه های واژنی خود را تقویت کنید (درمان شل شدن واژن با ورزش)

تمرینات لگنی روش بسیار خوبی برای تقویت ماهیچه های دیواره لگن می باشند. این ماهیچه ها بخشی از ماهیچه های مرکزی بدن بوده و به کنترل و نگهداری ارگانهای زیر در بدن کمک می کنند:

 • مثانه
 • روده بزرگ
 • روده کوچک
 • رحم

حتما بخوانید: چرا رابطه جنسی خشن برای بسیاری از افراد به ویژه زنان جذاب است؟


وقتی ماهیچه های دیواره لگن شما به دلیل سن یا تولد نوزادان تضعیف می شوند، ممکن است با مسائل زیر روبرو شوید:

 • خروج ناخودآگاه قطرات ادرار یا باد معده
 • احساس نیاز مداوم به دفع ادرار
 • داشتن درد در ناحیه لگنی
 • داشتن درد در هنگام رابطه جنسی

هرچند تمرینات دیواره لگن می توانند به درمان عدم کنترل ادرار خفیف کمک کنند، اما ممکن است برای زنانی که شدت این مشکل در آنان زیاد است، چندان مفید نباشد. پزشک ممکن است بتواند به شما برای تهیه یک برنامه درمانی مناسب که با نیازهای شما سازگار باشد، کمک کند. آیا مایل به تقویت ماهیچه های دیواره لگن خود هستید؟ در اینجا چندین تمرین ورزشی را برای این منظور ارائه می دهیم:

ورزش کگل برای تنگی واژن

ابتدا شما باید ماهیچه های دیواره لگن خود را مشخص کنید. برای این کار، در حین ادرار کردن، سعی کنید جریان آن را متوقف نمایید. اگر موفق شدید، ماهیچه های مذکور را یافته اید. پس از این کار، گام های زیر را دنبال کنید:

 • محلی را برای انجام تمرینات انتخاب کنید. بیشتر افراد ترجیح می دهند برای تمرینات کگل به پشت دراز بکشند.
 • ماهیچه های دیواره لگن خود را منقبض کنید. آنها را برای 5 ثانیه در این حالت نگهدارید و سپس برای مدت 5 ثانیه رها کنید.
 • این کار را 5 مرتبه تکرار کنید.

با تقویت شدن این ماهیچه ها، می توانید زمان را به 10 ثانیه افزایش دهید. سعی کنید ماهیچه های ران، باسن یا شکم خود را در حین انجام این تمرینات منقبض نکرده و صرفاً بر ماهیچه های دیواره لگن تمرکز نمایید. برای کسب بهترین نتایج، سعی کنید 3 مرتبه تمرین کگل را 5 تا 10 بار در روز تکرار نمایید. شما باید نتایج این تمرینات را ظرف مدت چند هفته مشاهده کنید.

ورزش کگل برای تنگی واژن

تمرینات شیب لگن برای تقویت ماهیچه های واژن

برای تقویت ماهیچه های واژنی با استفاده از تمرینات شیب لگن:

 • به نحوی بایستید که شانه ها و باسن شما با دیوار تماس داشته باشد. کمی زانوهایتان را شل کنید.
 • قسمت ناف و شکم خود را به سمت داخل و ستون مهره ها ببرید. وقتی این کار را انجام می دهید، کمر شما بایستی بر روی دیوار صاف شود.
 • ناحیه شکم و ناف خود را برای مدت 4 ثانیه منقبض کرده و سپس آزاد کنید.
 • با 10 بار تکرار، این حرکت را 5 بار در طول روز انجام دهید. 

حتما بخوانید: 8 کاری که هرگز نباید قبل از ورزش انجام دهید


مخروط های واژنی برای تقویت ماهیچه های واژن

شما می توانید ماهیچه های دیواره لگن خود را با استفاده از مخروط واژنی نیز تقویت نمایید. این یک شی سنگین به اندازه پنبه قاعدگی است که شما آن را در واژن خود قرار داده و در آنجا نگه می دارید.

 • خرید مخروط واژنی.
 • سبک ترین مخروط واژنی را در داخل واژن خود قرار دهید.
 • ماهیچه های خود را منقبض کرده و سعی کنید آن را برای مدت 15 دقیقه دو بار در طول روز در واژن خود نگه دارید.
 • بتدریج که در نگهداری مخروطها توانمند شدید، می توانید وزن آنها را افزایش دهید.
 • تحریک الکتریکی عصبی ماهیچه ای (NMES)
 • NMES می تواند ماهیچه های واژنی شما را با ارسال جریان الکتریکی از طریق دیواره لگنی با استفاده از یک کاوشگر، تقویت نماید. تحریک الکتریکی باعث می شود ماهیچه های دیواره لگن شما منقبض و منبسط شوند.

شما می توانید از نمونه های خانگی NMES استفاده کرده و یا از پزشک تان بخواهید تا این درمان را برای شما انجام دهد. یک جلسه معمول درمانی حدود 20 دقیقه به طول می انجامد. شما باید این کار را برای مدت چند هفته، به فاصله هر چهار روز یکبار انجام دهید.

سخن پایانی

به خاطر داشته باشید: شل و گشاد شدن واژن یک افسانه است. سن و تولد نوزادان می تواند باعث شود واژن کمی از قابلیت کشسانی طبیعی خود را از دست بدهد اما ماهیچه های واژنی هرگز به طور دائمی کشیده و گشاد نمی شوند. به مرور زمان، این ماهیچه ها تا حدود زیادی به حالت طبیعی خود باز خواهند گشت. اگر درباره تغییرات واژن خود نگران هستید، به پزشک مراجعه کرده و درباره آن چیزی که شما را می آزارد با وی صحبت کنید. وی می تواند نگرانی های شما را برطرف کرده و گام های درمانی احتمالی را به شما توصیه نماید.


مقالات مرتبط:

آیا می توان از روغن زیتون به عنوان روان کننده جنسی استفاده کرد؟

8 مورد از بهترین روان کننده های طبیعی و خانگی برای رابطه جنسی

اثرات ژل روان کننده جنسی (لوبریکانت) هنگام اقدام به بارداری

نقطه جی (G-Spot) چیست و نقطه جی اسپات در زنان کجاست؟

از
9
رای