تاثیرات مثبت رابطه جنسی بر سیستم ایمنی بدن و سلامتی کلی چیست

تاثیرات مثبت رابطه جنسی بر سیستم ایمنی بدن و سلامتی کلی چیست برای تقویت سیستم ایمنی خود، به دنبال چیزهایی باشید که کمک می کند: مثل خوردن غذاهای غنی از ویتامین C، شستن مرتب دست ها، ورزش کردن و برقراری رابطه جنسی زیرا سرگرم کننده است، نه فقط به دلیل ترس از میکروب های بیماری زا.

شاید در طول چند هفته اوقات بیشتری را با همسر خود در قرنطینه گذرانده باشید و بیش از حد معمول رابطه جنسی داشته اید. چرا که نه؟ داشتن رابطه جنسی سرگرم کننده است، استرس را کاهش می دهد، ضربان قلب شما را بالا می برد، اینها چیزهایی هستند که برای مقابله با بی حوصلگی، اضطراب و تنبلی درونی نیاز داریم. اما چیزی که ممکن است رابطه جنسی نتواند برای شما انجام دهید، ممانعت از بیماری شدن است.

آیا رابطه جنسی باعث تقویت سیستم ایمنی می شود؟

تاثیرات مثبت رابطه جنسی بر سیستم ایمنی بدن 

درست است. در حالی که تاثیرات مثبت رابطه جنسی بر سیستم ایمنی بدن گزارش شده است، تحقیقات واقعی داستان را کمی پیچیده تر بیان می کند. تحقیقات نشان داده است افرادی که رابطه جنسی مکرر دارند (هفته ای یک یا دو بار)، دارای ایمونوگلوبولین بالاتری هستند، یعنی همان مولکول های تولید شده توسط گلبول های سفید که یک بخش حیاتی از پاسخ ایمنی هستند. نویسندگان علت آن را پیگیری نکردند. اما این می تواند به فعالیت بدنی مربوط باشد؛ سایر تحقیقات نشان دادند که ورزش می تواند سطح ایمونوگلوبولین را افزایش دهد.

اما برخی مطالعات مشخص کردند که افرادی که حتی تعداد دفعات بیشتر رابطه جنسی داشتند، در خیلی از موارد بالا رفتن سطح ایمونوگلوبولین را نداشتند. نویسندگان این مطالعه اظهار داشتند که این زوج های عاشق پیشه ممکن است در تلاش برای جبران اضطراب در رابطه خود باشند و این نوع استرس می تواند سیستم ایمنی را سرکوب کند. در این زمینه تحقیقات دیگر نشان می دهند که خودارضایی نیز مزایایی دارد. طبق مطالعه کوچک انجام گرفته توسط گروه روانشناسی پزشکی در کلینیک دانشگاه آلمان، محققان متوجه شدند که تعداد گلبول های سفید خون 11 مرد پس از رسیدن به ارگاسم، بالا رفته بود.

اما باید بدانید که این تغییرات لزوماً به اندازه کافی قابل ملاحظه و ماندگار نیستند که بتوانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا ویروس های مهاجم را سرکوب کنند. گیل سالتز، استادیار روانپزشکی در دانشکده پزشکی کورنل گفت: مطالعات بسیار مختصری مبنی بر این وجود دارند که مواد شیمیایی مرتبط با سیستم ایمنی بدن تحت تاثیر تحریکات جنسی قرار می گیرند. اما او ادامه داد، بر اساس دانش من، هیچ مطالعه ای به طور مشخص نمی گوید که خودارضایی (یا رابطه جنسی) سیستم ایمنی بدن را به شکلی تقویت می کند که در مبارزه یا کمک به مقابله با عفونت به شما کمک کند.

آیا رابطه جنسی می تواند موجب تقویت سیستم ایمنی شود

مزایای داشتن رابطه جنسی برای سلامتی بدن

بنابراین انجام این کارها احتمالاً به شما کمک نمی کند که از بیماری جلوگیری کنید. النور دراگر، متخصص پزشکی و سخنگوی انجمن بهداشت جنسی بریتانیا می گوید: اما شما می توانید از داشتن رابطه جنسی احساس خوبی بدست آورید. این فعالیت نیز نوعی ورزش محسوب می شود و سلامت قلب و عروق شما را بهبود می بخشد، همچنین فشار خون را کاهش می دهد. بعلاوه رابطه جنسی منظم می تواند عضلات کف لگن شما را تقویت کرده و به کنترل مثانه شما کمک کند. وی افزود: ارگاسم باعث آزاد شدن اندروفین و سروتونین می شود و در نتیجه می تواند به تسکین دردهایی از جمله درد گرفتگی قاعدگی کمک کند. دراگر اشاره کرد که یک مطالعه نشان داده است که خودارضایی می تواند میگرن را تسکین دهد.

همچنین ثابت شده است که رابطه جنسی به بهتر خوابیدن کمک می کند. بر اساس مطالعه ای از دانشگاه اتاوا، رابطه جنسی به افراد کمک می کند تا به آرامش برسند و حتی افرادی که دچار بی خوابی هستند نیز بتواند چرت های سنگین تری داشته باشند. (البته مطالعات، خوب خوابیدن را با کاهش احتمال بیماری مرتبط دانستند، بنابراین شاید رابطه جنسی یک اثر غیر مستقیم کوچک روی سیستم ایمنی داشته باشد.)

مزایای داشتن رابطه جنسی برای سلامتی بدن

نتیجه گیری

و اگر شما به طور مرتب رابطه جنسی ندارید، نگران نباشید. هیچ شواهدی وجود ندارد که نداشتن رابطه جنسی تاثیر منفی روی سلامتی جسمی شما داشته باشد. اما چنانچه به دنبال تقویت سیستم ایمنی بدن خود هستید، به دنبال چیزهایی باشید که به شما کمک می کند: غذاهای غنی از ویتامین C بخورید، دست های خود را مرتباً بشویید، به طور منظم ورزش کنید و رابطه جنسی برقرار کنید زیرا فعالیتی سرگرم کننده است، نه به این خاطر که از میکروب های بیماری زا می ترسید.

از
8
رای