خواص گل بنفشه برای سلامتی و پوست و مضرات گل بنفشه

خواص گل بنفشه برای سلامتی و پوست و مضرات گل بنفشه گل بنفشه فواید زیادی برای سلامتی و پوست دارد از جمله سلامت ریه، سرماخوردگی و سرطان. خواص گل بنفشه برای ریه، کبد، سرماخوردگی و سلامتی و مضرات آن را در سلام دنیا بخوانید.

بنفشه از گیاهان دارویی و زینتی است که از گذشته در طب سنتی کاربرد داشته است. از گل، برگ و سایر قسمت‌های این گیاه برای تهیه دمنوش، عصاره، روغن، ضماد و ... استفاده می‌شود. در این مقاله از سلام دنیا به معرفی مشخصات ظاهری گیاه، خواص گل بنفشه برای سرماخوردگی، پوست، سرطان، هضم غذا و ... آن می‌پردازیم.

معرفی گیاه بنفشه

بنفشه که از لحاظ علمی با نام Viola odorata شناخته می شود، یک گیاه بوته‌ای کوچک متعلق به خانواده Violaceae - Violet است. این گیاه بومی اروپا و آسیا است، اما به آمریکای شمالی و استرالیا نیز معرفی شده است. این گیاه از گذشته در باغ‌ها پرورش داده می شد و اکنون در بیشتر مناطق اروپا رواج پیدا کرده است. برخی از نامهای رایج گیاهان عبارتند از بنفشه شیرین، بنفشه انگلیسی، بنفشه باغی، بنفشه Florist، بنفشه wood، بنفشه معمولی، بنفشه باغی، بنفشه معطر، بنفش آبی شیرین و بنفشه. نام علمی  گیاه "viola" از لاتین گرفته شده است. در نتیجه، از کلمه یونانی به نام "Io" می آید، نام کسی که زئوس عاشق او بوده است.

همسر زئوس به او حسادت می‌کرد، بنابراین زئوس از شر حسادت همسرش از او محافظت کرد و او را تبدیل به گوساله ای کرد که در علفزار تغذیه می کند. از آنجا که "Io" می توانست خوب غذا بخورد، زئوس به او  بنفشه داد. نام گونه "odorata" (= بو) از لاتین گرفته شده و به عطر و بوی شدید مشخصی که این بنفشه تولید می کند اشاره دارد.

این گیاه به دلیل خواص دارویی و فواید سلامتی زیادی که برای بدن دارد، شناخته شده است. رایحه شیرین و غیرقابل انکار این گل در بین نسل‌ها محبوب شده است و در نتیجه در تولید بسیاری از عطرها و لوازم آرایشی معطر استفاده می شود. معمولاً به عنوان درمان سرفه و گلودرد، گرفتگی صدا و التهاب لوزه استفاده می شود. به عنوان داروی خلط آور، آرام بخش، تب بر و ضد باکتری، ادرارآور و به عنوان مسهل عوارض صفراوی نیز ارزش دارد. این دارو به تنهایی یا ترکیب کردن با سایر گیاهان برای مشکلات تنفسی و ریوی و برای دفع سنگریزه‌ها در اندام ها استفاده می شود.
هم داستان افسانه ای بنفشه و هم بوی خاص آن نکته مهمی برای تبدیل این گیاه به نماد عشق بوده است. عاشقان زیادی بوده‌اند که عشق خود را با هدیه دادن گل بنفشه به معشوق خود نشان داده‌اند. همچنین از رایحه بنفشه برای ایجاد معجون های عشقی استفاده شده است، که می تواند با آن زن مورد علاقه خود را جلب کند.


حتما بخوانید: فواید روغن بنفشه برای سلامتی


خواص گل بنفشه

مشخصات ظاهری گل بنفشه 

بنفشه یک گیاه کوچک بوته‌ای، مقاوم، همیشه سبز، علفی و چند ساله است که حدود 4-6 اینچ (10-15 سانتی متر) قد و 8 تا 24 اینچ در عرض رشد می‌کند. این گیاه در مزارع، جنگل ها، بیشه ها، سواحل رودخانه ها، پارک های قدیمی، باغ ها و کنار جاده ها، مناطق خشک و چمنزار یافت می شود.
این گیاه ترجیحاً در خاک غنی از هیوموس یا گیاهخاک، خنک و با زهکشی خوب رشد می کند، البته آنها خاکهای غنی و مقاوم در برابر رطوبت را ترجیح می دهند. ساقه‌ها تقریباً یک برگ یا بدون برگ و برگچه ها وسط یا بالای آن هستند.

برگ های بنفشه 

برگهای بنفشه به شکل پنچه، متناوب هستند و تا حدودی به شکل قلب یا کلیه دراز هستند. حاشیه برگ دندانه دار است و پرزی ندارند. عرض آنها می تواند بین 13 تا 50 میلی متر رشد کند.

گل ها و میوه های بنفشه 

گل ها به رنگ بنفش یا آبی هستند اما غالبا رنگ بنفش های وحشی بنفش است، هرچند که آنها زرد و سفید هم هستند. گل بنفشه در قسمت های داخلی سفید رنگ  و تا حدودی پرزدار است. هر گل کمی حالت خمیده دارد. گلها در اوایل بهار شکوفا می شوند و معمولاً با گرم شدن دما گلها ازبین می روند اما برگها باقی می مانند.

گلها دارای پنج گلبرگ هستند که دارای دو گلبرگ بالا، دو میانی و یک گلبرگ پایینی هستند که اغلب بزرگتر است. رنگهای زیادی برای بنفشه مشخص شده است: بنفش تیره، زرد، سفید، بژ، آبی، حتی چند رنگ. گلها با میوه های کروی، پرزهای کوتاه، بنفش روشن، دارای 3 برگ، تقریباً 7 میلی متر (0.28 اینچ) جایگزین می‌شوند. در مرحله باردهی دمگل ها به سمت زمین حالت خمیدگی پیدا می کنند.

چای برگ بنفشه

خواص بنفشه برای سلامتی 

با توجه به ارزش غذایی برگ بنفشه، می توان فرض کرد که برگها چندین اثر مفید برای بدن ما بهمراه دارند. بنابراین، برخی از خواص سلامتی برگ بنفشه بعد از استفاده و مصرف منظم این گیاه ظاهر می شوند:

1. خواص گل بنفشه برای کاهش فشار خون

برگ های گیاه بنفشه به دلیل داشتن آلکالوئیدها و فلاونوئیدها می‌توانند فشار خون را کاهش دهند. آلکالوئیدها روی رگ‌های خونی اثر آرامش بخشی دارند. در نتیجه، ما جریان خون طبیعی‌تری خواهیم داشت. همانطور که می دانیم، گردش خون طبیعی مانع از افزایش فشار خون می شود.
از طرف دیگر، فلاونوئیدها می‌توانند به عنوان ادرارآور عمل کنند که برای افرادی که فشار خون بالا دارند مفیداست. این به طور موثر فشار خون بالا را کاهش می دهد. بنابراین، می توانیم بگوییم که این برگ های قلبی شکل در واقع برای قلب مفید هستند زیرا فشار خون طبیعی، سلامت قلب ما را حفظ می کند.


حتما بخوانید: برای کاهش فشار خون بالا چه بخوریم


2. خواص گل بنفشه برای درمان سرطان

تحقیقات نشان داد که برگ بنفشه برای پیشگیری و درمان مراحل اولیه سرطان مفید است. این به دلیل سطح بالای آنتی اکسیدان است که می تواند با رادیکال‌های آزاد به عنوان عامل اصلی رشد سرطان مبارزه کند. مصرف منظم برگ بنفشه به وضوح می تواند تومور و سرطان را در مراحل اولیه کاهش داده یا کوچک کند.

3. خواص گل بنفشه برای هضم غذا

موسیلاژ یا فیبر محلول در برگ بنفشه برای کاهش سطح کلسترول بد مفید است. علاوه بر این، برای بهبود سلامت فلور روده نیز مفید است. فلور روده غذا را برای باکتری‌های خوب تأمین می‌کند که به هضم غذا کمک می‌کند. فیبر غذایی همچنین می‌تواند عملکرد روده را بهبود بخشد و از برخی مشکلات گوارشی مانند نفخ و یبوست جلوگیری کند.

خواص گل بنفشه برای ریه

4. خواص گل بنفشه برای سرماخوردگی و آنفولانزا

گل بنفشه یک افزودنی مهم به عنوان دارو سینه شما در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا است. شربت بنفشه می تواند حساسیت و گلو درد را تسکین دهد. این شربت همچنین یک عامل تولید کننده لنف قوی است که می تواند احتقان و تورم غدد لنفاوی را برطرف کند. لعاب دم کرده سرد بنفشه را می توان برای سرفه خشک و عفونت گوش مصرف کرد. 

5. خواص گل بنفشه برای کاهش التهاب

گیاه بنفشه معمولاً بصورت خودرو رشد می کنند. اما باید بدانید که این گیاه واقعا با ارزش است. ما می توانیم گل را به دلیل زیبایی و رنگ متمایز آن هدیه بدهیم. علاوه بر این، ما همچنین می توانیم از گل و برگ برای نیاز مصرفی هم استفاده کنیم.
این کار می تواند ارزش غذایی و مزایای سلامتی برگ بنفشه را برای شما فراهم کند. یکی از فواید برگ بنفشه برای سلامتی، کاهش التهاب است. برگها دارای خاصیت ضد التهابی قوی هستند. این می تواند انواع التهاب مانند عفونت سینوسی، برونشیت و گلو درد را کاهش دهد.

6. خواص گل بنفشه برای ریه و تسکین سرفه

اگر از سرفه‌های بدون وقفه خسته شده‌اید، برگ های بنفشه می‌توانند راه حلی برای تسکین سرفه شما باشند. جوشانده برگ بنفشه یا چای بنفشه گرم می‌تواند یک خلط آور قوی باشد زیرا دارای مواد مفیدی مانند موسیلاژ و ساپونین برای سلامت ریه است. همچنین یک داروی پیشنهادی برای برونشیت هم می باشد.

7. خواص گل بنفشه برای تصفیه کردن خون

از برگهای زیبای بنفشه می توان به عنوان تصفیه کننده خون استفاده کرد. این بدان معناست که برگها برای افزایش متابولیسم مفید هستند. برگها همچنین به حذف سریع مواد زائد از بدن هم کمک می کنند. مصرف برگ بنفشه باعث تحریک غدد لنفاوی می شود که به پاکسازی باکتری‌ها و سایر مواد ناخواسته در خون کمک می کند.


حتما بخوانید: پاکسازی فوری کبد با مواد غذایی


8. خواص گل بنفشه برای کاهش تب

مصرف برگ بنفشه می تواند اثر آرامش بخشی و خنک کنندگی هم داشته باشد. زمانی که دم نوش برگ بنفشه می نوشید،این دم نوش برای رفع تب تاثیر بسیار خوبی دارد. همچنین این گیاه می تواند التهاب ناشی  از  تب را هم از بین ببرد زیرا برگها خاصیت ضد التهابی خوبی دارند.

9. خواص گل بنفشه برای کاهش کیست ها

معروف‌‌ترین کاربرد بنفشه رفع کیست‌ها، توده ها و بافت فیبروتیک سینه است. گیاه شناس متیو وود، یک ضماد تازه از برگ و گل بنفشه را برای سرطان های سیستم لنفاوی، سینه ها، ریه ها و پوست توصیه می کند. گفته می شود که روغن بنفشه تازه برای حل توده های سینه یا به عنوان پیشگیری  استفاده می شود.
از ضماد بنفشه تازه می توان برای دلایل مختلف بصورت خارجی استفاده کرد. آبسه، آکنه، آرتروز، سوزش جزئی پوست، زخم ها و تورم غدد تنها چند مورد از این موارد هستند.

خواص دمنوش گل بنفشه

10. خواص گل بنفشه برای درمان هموروئید

برگ بنفشه سرشار از روتین(ویتامین p) است. روتین اغلب در هر دارویی برای مشکل بواسیر یافت می شود. دلیل آن این است که روتین اثر ضدالتهابی فوق العاده‌ای دارد که باعث کاهش التهاب بواسیر می شود. روتین همچنین در هر دارویی رفع واریس هم وجود دارد.

11. خواص گل بنفشه برای درد

بااینکه اسیدهای سالیسیلیک موجود در برگ بنفشه به عنوان خاصیت ضد التهابی عمل می‌کند، اما ضددرد فوق العاده‌ای هم هستند. این دارو همانند آسپرین برای تسکین سردرد، آرتروز و سایر دردهای التهابی عمل می کند.

12. خواص گل بنفشه برای پوست

برگها برای پوست نیز مفید هستند. این بهترین درمان برای برخی از مشکلات سرسخت پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و آکنه است. در این مورد، می توانید از برگها به عنوان داروی موضعی یا کمپرس استفاده کنید. برگها خارش و التهاب پوست را به طور موثر تسکین می دهند.

مضرات گل بنفشه

با وجود خواص فراوان گفته شده برای گل بنفشه، باید در نظر داشت که مصرف بیش از حد در هر چیزی می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد. مصرف بیش از اندازه گل بنفشه نیز حالت تهوع و استفراغ همراه بوده و ممکن است باعث سنگینی معده و حالت ضعف شود. 

سخن آخر

برگهای بنفشه به شکل پنچه، متناوب هستند و تا حدودی به شکل قلب یا کلیه دراز هستند. گل بنفشه خواص زیادی برای سلامتی و پوست دارد از جمله سلامت ریه، سرماخوردگی و سرطان. ما در این مطلب از بخش طب سنتی و گیاهان دارویی سلام دنیا، درباره خواص گل بنفشه برای سلامتی و پوست، صحبت کردیم. امیدوارم که برایتان مفید بوده باشد و آن را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

درمان های خانگی و گیاهی ساده و مؤثر اگزما

علت سردرد همراه با حالت تهوع و چشم درد چیست؟

از
2
رای