ماساژ شیاتسو چیست و چه فوایدی دارد؛ انجام ماساژ شیاتسو در خانه

ماساژ شیاتسو چیست و چه فوایدی دارد؛ انجام ماساژ شیاتسو در خانه ماساژ شیاتسو چیست و چه فواید و عوارضی دارد و ماساژ شیاتسو چگونه انجام می شود و آموزش ماساژ شیاتسو در خانه و اینکه ماساژ شیاتسو در بارداری بی خطر است یا نه را در سلام دنیا بخوانید.

باید درباره ماساژ شیاتسو چه دارای دردی مزمن باشید و چه فقط بخواهید احساس انرژی و شادابی کنید، بیشتر بدانید. این نوع از ماساژ درمانی برای سلامت جسمی و روانی فوق العاده عمل می کند و می تواند مفید باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماساژ شیاتسو و نیز فواید علمی اثبات شده آن، به خواندن ادامه این مطلب سلام دنیا، بپردازید. هشدار اسپویلر - تعداد زیادی از این نوع ماساژ وجود دارد! آموزش چندین روش مختلف ماساژ شیاتسو را که می توانید در خانه از آن لذت ببرید را مورد بررسی قرار داده ایم و نیز به برخی از سؤالات متداول پاسخ داده ایم. با ما همراه باشید.

ماساژ شیاتسو چیست؟

قدمت ماساژ شیاتسو به ژاپن باستان باز می گردد. اخیراً این نوع ماساژ در دنیای غرب به طور زیادی محبوب شده است.

اصطلاح شیاتسو در واقع به چه معناست؟

ترجمه این لغت در اصل فشار انگشت میباشد، اما گول نخورید، فقط اعمال کردن فشار انگشت در این ماساژ وجود ندارد. درمانگر همچنین می تواند بند انگشت، آرنج، پا و زانوهای خود را به عنوان بخشی از درمان به کار ببرد. این ماساژ، درمانی عالی و موثر برای شل کردن عضلات، تحریک گردش خون و جریان انرژی در بدن می باشد. در واقع ایده جریان انرژی که با نام های کی یا چی ( Ki - Qi) نیز شناخته می شوند، اصل اصلی شیاتسو میباشد.

پزشکان معتقدند که هر گونه اختلال در جریان انرژی باعث بیماری می شود. شیاتسو کلا درباره رهایی از هر گونه انسداد یا عدم تعادل در جریان کی و جوان سازی بدن با بازگرداندن انرژی به جایی که بیشتر مورد نیاز است، میباشد. ماساژ شیاتسو شامل اعمال فشار یا کشش نقاطی که در امتداد خطوط انرژی قرار دارند (به آنها کانال های نصف النهار گفته می شود) میشود.


حتما بخوانید: فواید و مضرات ماساژ پروستات 


شیاتسو چه تفاوتی با سایر تکنیک های ماساژ دارد؟

در این نوع ماساژ پنج تفاوت اصلی در مقایسه با سایر تکنیک ها مانند ماساژ ضربی وجود دارد:

1. لباس‌های خود را بر خلاف سایر سبک‌های ماساژ که ممکن است مجبور شوید لباس‌های خود را درآورید، در نمی آورید.

  • نکته: فراموش نکنید که در جلسه ماساژ درمانی شیاتسو با لباس های گشاد و راحت شرکت کنید.

2. ماساژور از شما می‌خواهد که بر خلاف (عکس) جهت میز، روی یک تشک دراز بکشید. این کار به آنها کمک می کند تا فشار را بر روی بدن شما اعمال کنند و نیز بدن را راحت تر مورد ماساژ قرار دهند.

ماساژ شیاتسو چیست؟

3. تمرکز بر روی مفاصل و بافت همبند خواهد بود، نه روی ماهیچه های .

4. در ماساژ شیاتسو، دقیقا بر عکس ماساژ سوئدی از هیچ روغنی استفاده نمی شود.

5. بر خلاف داشتن حسی از آرامش و خواب آلودگی، احساس انرژی و شادابی خواهید کرد.

نزدیکترین نوع درمان به شیاتسو، طب سوزنی است. چرا که طب سوزنی از نظریه طب سنتی چینی و از مریدین ها و نقاط فشار استفاده می کند. با این حال، برخلاف طب سوزنی در این ماساژ از سوزن استفاده نمی شود.

فواید ماساژ شیاتسو

راه های زیادی وجود دارد تا هم بدن و هم ذهن بتوانند از ماساژ شیاتسو بهره مند شوند. در زیر ما فقط چند مورد از آنها را برای خلاصه وار آورده ایم.

1. فواید ماساژ شیاتسو: گردش خون را بهبود می بخشد و یبوست را کاهش می دهد

تحقیقات نشان داده اند که هیچ نوع ماساژی مانند ماساژ شیاتسو برای تحریک گردش خون کل بدن، از جمله دستگاه گوارش، وجود ندارد. ملین ها به طور کلی رایج ترین استراتژی برای مقابله با یبوست میباشند.

با این حال، ملین ها گاهی اوقات می‌توانند عوارض جانبی مضری را ، مانند افزایش یبوست و نهفتگی مدفوع (اصولاً توده بزرگی از مدفوع که در روده بزرگ یا رکتوم گیر می‌کند که تخلیه آن امری غیرممکن است) داشته باشند. پس با این حال چرا چیزی را امتحان نکنیم که تحقیقات ثابت کرده اند تأثیر مثبتی بر عملکرد روده های ما دارد؟


حتما بخوانید: فواید ماساژ سینه برای سلامتی و زیبایی


2. فواید ماساژ شیاتسو: استرس و تنش را کاهش می‌دهد

اگر احساس استرس و آشفتگی می کنید، ماساژ شیاتسو می تواند روی شما بهترین اثر را داشته باشد. از نظر علمی ثابت شده است که این نوع از تکنیک و ماساژ  آرامش عاطفی و فیزیکی را تقویت می کند و هرگونه تنش و آشفتگی را در بدن کاهش می دهد.

استرس و اضطراب هر دو دست به دست هم می دهند. وقتی استرس طولانی شود، اضطراب از طریق آن به وجود می آید. ماساژ شیاتسو همچنین نیز می تواند در اینجا کمک کننده باشد. یک مرور سیستماتیک با بررسی اثرات شیاتسو و طب فشاری که هر دو را توضیح می‌دهد، می‌تواند اضطراب را کاهش دهد.

یک مطالعه کوچک دیگر که شامل 60 بیمار از نوع سوختگی بستری شده در بیمارستانی در ایران بود، نشان داد که شیاتسو ممکن است سطح سروتونین (هورمونی که به کمک می‌کند تا آرام‌تر شوید و تمرکز بیشتری را کسب کنید) را افزایش دهد.

شیاتسو نه تنها سروتونین، بلکه دوپامین (هورمون دیگری که باعث ایجاد انگیزه، موفقیت و بهره‌وری بیشتر می‌شود) را هم افزایش می‌دهد و به کاهش اضطراب کمک می‌کند.

فواید ماساژ شیاتسو چیست

3. فواید ماساژ شیاتسو: کمک به بی‌خوابی

آیا در تلاش برای داشتن یک خواب خوب در شب هستید؟

این مشکل فقط برای نیست زیرا از هر پنج آمریکایی، یک نفر به نوعی به این نوع از اختلال خواب مبتلا میباشد. اگر هم یکی از این افراد مبتلا به بی خوابی هستید، خبرهای خوبی برای داریم:

مجموعه ای از تحقیقات وجود دارد که نشان می دهد ماساژ شیاتسو می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد. یک مطالعه اثرات خود شیاتسوی دستی (HSS) را برای افراد مبتلا به درد مزمن که تأثیر منفی بر خواب آنها دارد، بررسی کرد.

به طور شگفت انگیز و موثری انجام این نوع ماساژ می تواند زمان به خواب رفتن و همچنین مدت زمان خواب را بهبود بخشد. یک تحقیق دیگر از دانشگاه آلبرتا نشان داد که ورزشکاران جوانی که پس از ضربه و صدمه بهبود می یابند، می توانند با استفاده از HSS بهتر به خواب بروند و خواب سبکی را داشته باشند.


حتما بخوانید: گواشا تراپی یا ماساژ چینی چیست


4. فواید ماساژ شیاتسو: علائم افسردگی را کاهش می دهد

تعادل عاطفی یک ماساژ میتواند بیش از آن چیزی باشد که می توانید آن را تصور کنید. با ادامه رشد اپیدمی سلامت روان، ماساژ به یک گزینه درمانی جایگزین تبدیل شده است، زیرا ماساژ کورتیزول (هورمون استرس اولیه) و آدرنالین را کاهش می‌دهد و سروتونین و دوپامین را افزایش می‌دهد.

در یک مطالعه آزمایشی که در آن درمان‌های افسردگی در بیماران مبتلا به آلزایمر را ارزیابی کرده اند، یافته‌ها نشان داد که ماساژ شیاتسو میتواند در ارتقای سلامت روانی نقش مهمی را داشته باشد.

چرا از این روش به عنوان راهی برای درمان بیشتر افراد مبتلا به بیماری های روانی استفاده نمی شود؟

تحقیقات بیشتر برای ارائه شواهد قوی تری قبل از استفاده از آن به عنوان روشی مقرون به صرفه برای کمک به درمان افسردگی توصیه می شود.

5. فواید ماساژ شیاتسو: به تسکین درد بیماران مبتلا به آرتروز کمک می کند

بنیاد و موسسه آرتروز، شیاتسو را برای این که جریان سالم انرژی را در بدن بازیابی می‌کند، توصیه می‌کند. مؤسسه تحقیقاتی تاچ، بخشی از دانشکده پزشکی دانشگاه میامی، متوجه شد که ترکیبی از ماساژ دست توسط یک درمانگر و ماساژ با دست خود برای کاهش درد ناشی از آرتریت موثر بوده است. این مطالعه بر روی بزرگسالانی متمرکز بود که یک بار در هفته توسط یک درمانگر ماساژ دریافت می کردند و همچنین ماساژ روزانه را با دست انجام می دادند. ترکیب این تکنیک ها درد دست را تا 57 درصد کاهش داد.

ماساژ شیاتسو چه فوایدی دارد

عوارض ماساژ شیاتسو

بررسی سیستماتیک ماساژ شیاتسو توضیح می‌دهد که این یک درمان ذاتاً ایمن و بی خطر است. این ماساژ آنقدری ایمن است که موسسه خیریه مستقل سرطان در جهان، Cancer Research UK، از آن به عنوان یک درمان جایگزین حمایت می کند.

بنابراین پس از درمان چه احساسی می توانید داشته باشید؟

بدترین حالت در مورد این ماساژ میتواند کمی سفتی عضلات، سردرد یا خستگی باشد. این علائم نباید بیش از چند ساعت طول بکشن. همه آنها را تجربه نخواهند کرد.

لذت بردن از ماساژ شیاتسو در خانه (آموزش ماساژ شیاتسو)

اگر نمی‌توانید به یک ماساژدرمان شیاتسو مراجعه کنید، طیف خوبی از ابزارها وجود دارد که می‌توانید آن را در خانه امتحان کنید. به لیست زیر که در آن روش های مختلفی برای لذت بردن از ماساژ شیاتسو در خانه را نشان می دهد نگاهی بیندازید:

1. صندلی ماساژور

نزدیک ترین چیز به ماساژ شیاتسو دستی، صندلی ماساژور می باشد. برآمدگی های روی صندلی از تکنیکی تقلید می‌کنند که به شما امکان می‌دهد راحت بنشینید و استراحت کنید.

آموزش ماساژ شیاتسو

2. پد صندلی ماساژور

اگر فضا (یا بودجه) برای داشتن یک صندلی ماساژور را ندارید، یک پد صندلی بهترین گزینه میتواند برای باشد. این نوع پد روی هر صندلی در خانه ثابت می شود و شامل برآمدگی هایی است که گردن و پشت را بالا و پایین می کنند.

3. ابزار ماساژ دستی

ماساژورهای دستی معمولاً چوب دستی هایی هستند که می‌توانند برقی و یا دستی باشند. شما، آن را کنترل می کنید و آن را طوری قرار می دهید که به منبع درد خود برسید.

4. کمربند ماساژور

یک کمربند ماساژور را می‌توان دور کمر پیچیده و یا آن را روی شانه‌ها قرار داد. مانند صندلی ماساژور، آنها شامل برآمدگی هایی هستند که برای ایجاد گره ها و تنش عضلانی در نوسان هستند.

ماساژ شیاتسو در خانه

5. کوسن یا بالش

اگر از گردن درد یا ناراحتی در ناحیه کمر رنج می‌برید، یک کوسن یا بالش ماساژور می‌تواند برای مفید واقع شود. با تقلید کردن از تکنیک های شیاتسو، این نوع کوسن یا بالش راهی مقرون به صرفه برای لذت بردن از تکنیک ها در خانه می باشند.

6. ماساژور پا

تعدادی ماساژور پا در خانه وجود دارد که از تکنیک شیاتسو تقلید می کنند. آنها یک درمانی واقعی برای پا های محسوب میشوند.

سوالات متداول درباره ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو چه کاربردی دارد؟

ماساژ شیاتسو تنش و آشفتگی را از بین میبرد و تعادل را برای بدن به ارمغان می آورد و به تقویت خلق و خوی کمک کرده و نیز باعث می شود احساس انرژی کنید.

ماساژ شیاتسو برای چه چیزی خوب است؟

مجموعه ای از تحقیقات علمی وجود دارد که ثابت می کند، ماساژ شیاتسو بسیاری از بیماری ها از جمله یبوست، استرس، تنش، اختلالات خواب، اضطراب، افسردگی و آرتروز را درمان کرده است.

آیا ماساژ شیاتسو درد دارد؟

ممکن است که پس از درمان عوارض جانبی بسیار خفیفی مانند خستگی و سفتی عضلانی را تجربه کنید، ولی این عوارض باید در عرض چند ساعت از بین بروند.

آیا ماساژ شیاتسو موثر است؟

بسیاری از تحقیقات آکادمیک توضیح می دهند که شیاتسو نه تنها یک درمان بی خطر است، بلکه می تواند به درمان علائم بسیاری از بیماری های رایج و بهبود کیفیت کلی زندگی کمک کند.

آیا ماساژ شیاتسو در دوران بارداری بی خطر است؟

انجمن بارداری آمریکا، مادران باردار را تشویق می‌کند تا برای بهبود سلامت جسمی و روانی خود وقتی را برای ماساژ رزرو کنند. شواهد نشان می دهد که این نوع ماساژ می تواند نتایج زایمان و سلامت نوزاد را بهبود بخشد. با این حال، ما همیشه توصیه می کنیم قبل از بررسی درمان های جایگزین در دوران بارداری با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

آیا ماساژ شیاتسو در دوران بارداری بی خطر است؟

آیا صندلی ماساژور شیاتسو برای خوب است؟

صندلی ماساژور بسیار عالی است چرا که می‌توانید روی آن بنشینید و دراز بکشید. با این کار ماهیچه های شل می شوند. چرا که حرکت روی صندلی باعث تحریک جریان خون در اطراف بدن می شود و هرگونه عدم تعادل را کاهش می دهد.

برای ماساژ شیاتسو باید چه چیزی را پوشید؟

لباس هایی گشاد مانند تی شرت و شلوار گرمکن. از آنجایی که ماساژ معمولا بین 60 تا 90 دقیقه طول می کشد، باید مطمئن شوید که در این زمان بسیار راحت باشید.

سخن آخر

ماساژ شیاتسو کلا درباره رهایی از هر گونه انسداد یا عدم تعادل در جریان کی و جوان سازی بدن با بازگرداندن انرژی به جایی که بیشتر مورد نیاز است، میباشد. اکنون همه چیزهایی را که باید در مورد ماساژ شیاتسو بدانید را می دانید. اکنون ممکن است که بخواهید از این تکنیک ها در خانه لذت ببرید.


مقالات مرتبط:

فواید و مضرات ماساژ دادن کودک با روغن بادام (شیرین)از
5
رای