فواید و مضرات ماساژ پروستات و نحوه صحیح ماساژ پروستات در منزل

فواید و مضرات ماساژ پروستات و نحوه صحیح ماساژ پروستات در منزل پزشکان ادعا می کنند که ماساژ پروستات می تواند التهاب پروستات و در عین حال فشار روی دستگاه ادراری را کاهش دهد. با فواید ماساژ پروستات ، عوارض و آموزش ماساژ پروستات در منزل در سلام دنیا آشنا شوید.

ماساژ دادن پروستات خود راهی برای تخلیه مایعات از مجاری پروستات شما میباشد. این درمان ممکن است برخی از مزایای سلامتی را نیز برای شما به ارمغان بیاورد، و یا همچنین ممکن است که پزشک شما از این راه حل برای تشخیص مشکل شما استفاده کند. اما این چیزی نیست که پزشکان معمولاً برای آزمایش یا درمان آن را توصیه و یا نیز از آن استفاده کنند. ماساژ پروستات روشی است که در آن انگشت برای تحریک غده پروستات وارد راست روده می شود. هدف این است که مایع منی اضافی - مایعی که با اسپرم مخلوط می شود و منی ایجاد می کند - از مجاری غده پروستات آزاد شود. این مقاله سلام دنیا به اهداف پزشکی و جنسی ماساژ پروستات می پردازد. همچنین نحوه انجام این روش، همراه با خطرات و مضرات ماساژ پروستات که ممکن است به همراه داشته باشد را پوشش می دهد.

فواید ماساژ پروستات برای سلامتی

پزشکان ادعا می کنند که ماساژ پروستات می تواند التهاب پروستات و در عین حال فشار روی دستگاه ادراری را کاهش دهد. از جمله شرایطی که گفته می شود ماساژ پروستات را درمان می کند عبارتند از:

 • هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH): بزرگ شدن پروستات
 • پروستاتیت: التهاب پروستات
 • تزلزل در ادرار: مشکل در ادرار کردن
 • اختلال نعوظ: مشکل در داشتن یا حفظ نعوظ

حتما بخوانید: علت بزرگ شدن پروستات چیست


ماساژ پروستات همچنین برای تحریک جنسی برای کمک به برانگیختگی، تقویت نعوظ یا شل کردن راست روده قبل از رابطه جنسی مقعدی نیز استفاده می شود. با ماساژ پروستات، این مایع از مجاری پروستات شما تخلیه می شود. برای انجام این روش، پزشک یک دستکش انگشت دار را به سمت مقعد شما می برد، سپس پروستات را از آنجا ماساژ داده یا فشار می دهد. ممکن است این کار باعث کمی احساس ناراحتی در شما شود. این راه هم باید اضافه کنم که انجام اینکار زیاد طول نمی کشد.

پروستات چیست

غده پروستات به اندازه و شکل یک گردو است که بین مثانه و ریشه آلت تناسلی قرار دارد. مجرای ادرار (لوله ای که از طریق آن ادرار و منی از بدن خارج می شود) از مرکز پروستات می گذرد. کار اصلی پروستات ساخت مایعی به نام مایع منی که به حرکت و بقای اسپرم کمک می کند است. با افزایش سن، پروستات تمایل به رشد دارد. برای مردان 60، 70 ساله و بالاتر، پروستات می تواند به اندازه یک آلو یا حتی بزرگتر برسد. همانطور که رشد می کند، می تواند مجرای ادرار را باریک کند و باعث علائم ادراری BPH مانند:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن به خصوص در شب
 • مشکل در شروع ادرار
 • جریان ضعیف ادرار
 • قطره چکانی شدن در انتهای ادرار
 • ناتوانی در تخلیه کامل مثانه

در برخی موارد، BPH می تواند منجر به بی اختیاری (از دست دادن کنترل مثانه)، اختلال عملکرد جنسی، پروستاتیت، سنگ مثانه، سیستیت (عفونت مثانه) و کاهش عملکرد کلیه شود. با این حال، BPH خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش نمی دهد غده پروستات علاوه بر نقشی که در سلامت مردان دارد، در چرخه پاسخ جنسی در مردان نیز نقش دارد. ماساژ پروستات می تواند تولید مایع منی را درست قبل از انزال تحریک کند.

فواید ماساژ پروستات

فواید ماساژ پروستات 

مطالعات اندکی فواید درمانی را از ماساژ پروستات نشان داده اند. یک مطالعه منتشر شده در مجله Open Urology and Nephrology گزارش داد که 115 مرد مبتلا به BPH پس از استفاده از دستگاه ماساژ پروستات بهبود علائم را تجربه کردند. با این حال، اهمیت یافته‌ها به دلیل فقدان گروه کنترل، آزمایش‌های پزشکی یا هر نوع امتحانی محدود شده است. محققان در عوض به پرسشنامه‌هایی که توسط شرکت‌کنندگان پر شده بود تکیه کردند. اگرچه مطالعات محدود است، اما ماساژ پروستات ممکن است در برخی شرایط پزشکی و برخی از شرایط سلامتی مفید واقع شود.

1. پروستاتیت

پروستاتیت تورم و التهاب غده پروستات است. این می تواند علائمی مانند درد هنگام ادرار کردن و درد در ناحیه کشاله ران و لگن را برای شما  ایجاد کند. پزشک ممکن است برای تشخیص این بیماری از روش ماساژ پروستات استفاده کند. آنها می توانند مایعی را که از مجاری پروستات شما بیرون می آید را آزمایش کنند تا ببینند که چه چیزی باعث این مشکل شده است.


حتما بخوانید: 6 داروی گیاهی برای بزرگ شدن پروستات


اگرچه رایج ترین درمان برای پروستاتیت آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) هستند، اما با این حال نیز ماساژ پروستات هم میتواند گزینه دیگری باشد.این کار می‌تواند به کاهش فشار و تورم آن با آزاد کردن مایعاتی که در پروستات جمع شده اند، کمک کند. مطالعات کوچک نشان داده اند که ماساژ دادن ناحیه چندین بار در هفته - همراه با مصرف آنتی بیوتیک - می تواند درد و فشار ناشی از درد را تسکین دهد.

2. تشخیص شرایط پزشکی

گاهی اوقات ممکن است که پزشک در حین معاینه پروستات، ماساژ پروستات را نیز برای شماانجام دهد.هدف از این کار این است که مقداری مایع را برای بررسی زیر میکروسکوپ برای جستجوی علائم عفونت یا مشکلات دیگر به دست آورد.

3. مشکلات نعوظ

اگرچه ماساژ پروستات ممکن است شدت انزال را افزایش دهد، اما شواهدی وجود ندارد که بتواند بر مشکلاتی مانند اختلال نعوظ نیز غلبه کند. درمان های اصلی برای اختلال نعوظ شامل داروها، پمپاژ، تزریق و ایمپلنت میشوند. تغییرات در سبک زندگی که خود می تواند به درمان این بیماری کمک کند شامل ورزش بیشتر، خوردن یک رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات کف لگن میشود.

فواید ماساژ پروستات چیست

4. جریان (مجاری) ادرار

مجرای ادرار شما - لوله نازکی که مثانه شما را تخلیه می کند - توسط پروستات شما احاطه شده است. بنابراین، پروستات متورم می تواند بر جریان ادرار شما نیز تأثیر بگذارد. اگر این گونه باشد ممکن است که شما جریان ادرار ضعیف و یا حتی قطع شدن آن را تجربه کنید. ماساژ پروستات ممکن است تورم این ناحیه را کاهش دهد پس بنابراین فشار کمتری بر مجرای ادرار وارد می‌کند.

عوارض و خطرات ماساژ پروستات

برخی از مردان، چه به دلایل پزشکی و چه برای لذت جنسی، ماساژ پروستات را انتخاب می کنند.اما اگر به شدت پروستات خود را ماساژ دهید، این احتمال وجود دارد که به خودتان آسیب برسانید. این کار نباید دردناک باشد. اگر به دلایل سلامتی به ماساژ نیاز دارید، بهتر است که آن را  پزشک شما که روش مناسب انجام آن را می داند انجام دهد. اگر بعد از ماساژ پروستات احساس درد کردید، به پزشک مراجعه کنید.

 • بافت های پوشاننده پروستات و رکتوم ظریف و آسیب پذیر در برابر بریدگی، پارگی و ساییدگی هستند. ماساژ شدید پروستات به راحتی می تواند منجر به درد شود. به عنوان مثال، در مطالعه ای که در بالا توضیح داده شد، 8.3٪ از شرکت کنندگان ناراحتی پس از ماساژ پروستات را گزارش کردند.
 • ماساژ بیش از حد تهاجمی پروستات همچنین می تواند خونریزی مقعدی و خطر عفونت باکتریایی یا تشدید هموروئید را ایجاد کند.
 • علاوه بر این، ماساژ دستی پروستات برای مردان مبتلا به پروستاتیت حاد باکتریایی ممنوع است. ماساژ التهاب را افزایش می‌دهد و ممکن است باعث گسترش باکتری به مجرای ادرار، سایر قسمت‌های دستگاه ادراری و جریان خون شود.

با این حال، چند مطالعه کوچک در مورد اثرات ماساژ پروستات انجام شده توسط یک پزشک نشان داده است که آن را به عنوان درمانی برای پروستاتیت مزمن در صورت همراه شدن با آنتی بیوتیک ها مفید است.

ماساژ پروستات و سرطان

مردان مشکوک به سرطان پروستات نباید با ماساژ پروستات درمان شوند (یا درگیر آن شوند)، زیرا ممکن است باعث شکسته شدن سلول های تومور و گسترش آن به بافت های مجاور شود. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه ماساژ پروستات، قبل از انجام آزمایش‌های خاصی برای سرطان پروستات، ممکن است حساسیت آزمایش را افزایش دهد و احتمال تشخیص سرطان را افزایش دهد.

با این حال، آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) نباید بلافاصله پس از ماساژ پروستات انجام شود، زیرا ممکن است منجر به نتایج مثبت کاذب شود. حتی اگر سرطان مشکلی نداشته باشد، مهم است که از آسیب رساندن به پروستات خودداری کنید. غشای نازک و منعطف پوشاننده پروستات - شبکه پروستات - پر از اعصاب است که در خدمت جسم غاری و اسفنجی آلت تناسلی هستند.

ماساژ بیش از حد شدید پروستات می تواند به اعصاب موجود در اجسام غارنوردی آسیب برساند -دو حفره متشکل از بافت نعوظ که طول آلت تناسلی را تشکیل می دهند. آسیب جسم غاری و اسفنجی می تواند منجر به درد و اختلال نعوظ شود.


حتما بخوانید: علائم سرطان پروستات


چگونه پروستات را ماساژ دهیم

ماساژ پروستات توسط برخی از مردان یک عمل جنسی لذت بخش محسوب می شود. اگر آن را امتحان می کنید، برای جلوگیری از آسیب یا ناراحتی، باید:

 • برای جلوگیری از خراشیدگی، بریدگی یا پارگی رکتوم یا پروستات، ناخن‌ها را کوتاه کرده و سوهان بزنید.
 • قبل از انجام ماساژ پروستات، دست ها را کاملا بشویید و خشک کنید.
 • برای کمک به جلوگیری از آسیب یا ناراحتی رکتوم، مقادیر زیادی از سیلیکون یا روان کننده مبتنی بر آب (به طور ایده آل بدون عطر) استفاده کنید.
 • برای محافظت بیشتر، پوشیدن دستکش لاتکس یا نیتریل را در نظر بگیرید.
 • قبل از دریافت ماساژ پروستات، یک شستشوی سبک برای خارج کردن مدفوع از رکتوم انجام دهید.
 • اگر شما یا همسرتان دارای شقاق یا بواسیر هستید، هرگز ماساژ پروستات را انجام ندهید. انجام این کار می تواند باعث خونریزی شود و ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد.

نحوه انجام ماساژ پروستات (آموزش ماساژ پروستات در منزل توسط خود شخص)

اگر ماساژ پروستات را برای مقاصد جنسی انجام دهید، اغلب به دستیابی به حالت انگیختگی کمک می کند. با انجام این کار، غده به سمت بالا و عقب حرکت می کند، زیرا آلت تناسلی در حالت نعوظ قرار می گیرد.

در آن مرحله:
 • روغن را به مقدار زیاد در اطراف مقعد بمالید.
 • انگشت اشاره را به آرامی تا بند اول وارد کنید و شروع به خودارضایی کنید.
 • انگشت را بیرون بکشید و دوباره روغن را بمالید.
 • همانطور که به خودارضایی ادامه می دهید، انگشت خود را به داخل مقعد برگردانید، این بار تا بند انگشت دوم.
 • مراحل 3 و 4 را تکرار کنید تا به بند انگشت سوم برسید.

هنگامی که انگشت به طور کامل وارد شد، یک توده گرد تقریباً 4 اینچی در داخل راست روده و به سمت ریشه آلت تناسلی را جستجو کنید. این پروستات است.
با استفاده از پد انگشت، پروستات را به آرامی با حرکات دایره ای یا عقب و جلو ماساژ دهید. همچنین می توانید فشار ملایمی را به مدت هفت تا 10 ثانیه، دوباره با پد انگشت به جای نوک، اعمال کنید.

نتیجه گیری

شواهد بسیار کمی برای حمایت از این ادعا وجود دارد که ماساژ پروستات یک درمان موثر برای پروستاتیت، بزرگی پروستات یا سایر شرایطی است که بر پروستات تأثیر می گذارد. با این حال، واضح است که ماساژ پروستات برای مردانی که پروستاتیت باکتریایی، سرطان پروستات، شقاق یا بواسیر دارند، با خطراتی همراه است. برای آنها باید از ماساژ پروستات خودداری شود، زیرا می تواند وضعیت آنها را بدتر کند. ماساژ پروستات هرگز نباید به عنوان جایگزینی برای تشخیص یا درمان بزرگی پروستات یا سرطان پروستات استفاده شود. گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده در حال حاضر غربالگری منظم سرطان پروستات را برای همه مردان بین 55 تا 69 سال توصیه می کند. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

پروستاتکتومی چیست، انواع روش های و خطرات آن

خواص زردچوبه برای پیشگیری و درمان سرطان پروستات

از
19
رای