فواید ماساژ سینه برای سلامتی و زیبایی و روش انجام آن

فواید ماساژ سینه برای سلامتی و زیبایی و روش انجام آن ماساژ یک کار آسان و موثر برای افزایش سایز سینه است. ماساژ سینه علاوه بر اینکه باعث آرامش می شود فواید بی شماری برای سلامت بانوان و زیبایی دارد. می توانید مزایای درمانی ماساژ سینه و روش انجام آن را در سلام دنیا بخوانید.

ماساژ سینه، می تواند فواید زیادی از جمله شناسایی سرطان سینه ، کاهش درد عضلات و افزایش شیردهی را داشته باشد. حتی فقط 15 دقیقه ماساژ سینه ممکن است برای به دست آوردن مزایا آن کافی باشد. می توانید ماساژ سینه را روی خودتان انجام دهید. خطرات بسیار کمی وجود دارد، بنابراین شما می توانید هر زمان که دوست دارید این کار را انجام دهید. در بخش سلامت بانوان سلام دنیا، بیشتر درباره اینکه چرا ممکن است بخواهید سینه های خود را ماساژ دهید، چگونه ماساژ سینه را انجام دهید و چه زمانی می خواهید پزشک خود را ببینید بدانید.

چرا زنان سینه خود را ماساژ می دهند؟ (فواید ماساژ سینه)

1. فواید ماساژ سینه برای زنان شیرده

تحقیقات فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد ماساژ پستان می تواند فواید بسیاری برای زنان شیرده داشته باشد.به عنوان مثال ، در یک مطالعه ، در 10 روز پس از زایمان ، به گروهی از مادران شیرده جدید ، دو ماساژ 30 دقیقه ای پستان داده شد. در مقایسه با گروه کنترل که ماساژ دریافت نکرده اند ، این مادران هنگام تغذیه درد پستان کمتری را تجربه کردند. نه تنها این ، بلکه نوزادان آنها نیز در سینه شیر بیشتری می خوردند و خود شیر حاوی سدیم کمتری بود.در مطالعه‌ای از سال 2004 ، محققان دریافتند كه ماساژ سینه كیفیت شیر ​​مادر را هنگامی که در سال اول پس از زایمان انجام شده است را افزایش داده است.


حتما بخوانید: 10 راه درمان نوک سینه های زخم شده در اثر شیردهی 


فواید ماساژ سینه

قسمت های شیر که با ماساژ بهبود یافته شامل موارد زیر است:

 • مواد جامد
 • لیپیدها
 • غلظت کازئین
 • انرژی ناخالص

بیشترین مزایا بین روز اول و 11 ماه پس از زایمان مشاهده شده است. تنها خاصیت شیر ​​که در اوایل یا اواخر دوره شیردهی تغییر نکرد ، محتوای لاکتوز بود. ماساژ همچنین ممکن است به بهبود جریان شیر کمک کند. یک مطالعه قدیمی از سال 1994 نشان می دهد که ترکیبی از کار مکیدن و ماساژ برای خالی کردن مجاری شیر و تشویق تولید شیر بیشتر است. ماساژ همچنین ممکن است به جلوگیری و معالجه مسائلی از قبیل درد سینه به علت پر شیری، مجاری شیر وصل شده یا ورم پستان ، عفونت بافت سینه کمک کند.

فواید درمانی ماساژ سینه زنان

2. ماساژ سینه برای شناسایی اولیه سرطان پستان

خودآزمایی پستان و ماساژ روش هایی برای شناسایی سرطان پستان در اولین مراحل آن است. طبق یک مطالعه معتبر ، حدود 25 درصد از زنان در پایان آزمایش ، سرطان سینه خود را از طریق خودآزمایی تشخیص می دهند. 18 درصد دیگر سرطان را به طور تصادفی تشخیص می دهند. تشخیص سرطان در مراحل اولیه ممکن است نتیجه شما را بهبود بخشد، بنابراین ایده خوبی است که آن را جزئی از کارهای روزمره خود قرار دهید.


حتما بخوانید: دلایل عدم تقارن پستان و روش تشخیص آن


3. ماساژ سینه برای بهبود ظاهر پستان

برخی افراد ماساژ سینه را به عنوان روشی برای بهبود ظاهر سینه های افتاده امتحان می کنند. این عقیده ای است که شما ممکن است جریان خون به بافت پستان را به وسیله ماساژ افزایش دهید. برخی دیگر از روغنهای خاصی مانند روغن زیتون در تلاش برای کمک به بهبود استحکام و ارتجاعی بودن پوست استفاده می کنند. بیشتر شواهد این امر حکایت است.

اما در یک مطالعه، محققان کشف کردند که striae gravidarum -که معمولاً به عنوان علائم کششی شناخته می شوند- ممکن است با ماساژ پوست با روغن جلوی آن گرفته شود. در بخشی از این مطالعه ، از خانمهای باردار خواسته شد كه روغن مایع بادام تلخ را بدون ماساژ بر روی بدن خود بمالند ، یا به مدت 15 دقیقه در روز با استفاده از روغن بادام ماساژ بدن خود را انجام دهند. در پایان مطالعه ، زنانی که از روغن و ماساژ در کنار هم استفاده می کردند ، علائم کششی کمتری داشتند. روغن بادام به خودی خود فواید زیادی نداشته است.

ماساژ سینه برای بهبود ظاهر پستان

4. ماساژ سینه برای سیستم لنفاوی

بافت پستان شما تا تمام ناحیه تحت زیر بغل گسترش می یابد. بسیاری از غدد لنفاوی در این قسمت از بدن وجود دارد و ماساژ آنها می تواند به تحریک سیستم لنفاوی شما کمک کند.سیستم لنفاوی شما وظیفه کمک به بدن شما در بیرون راندن سموم را دارد. اگر بر روی غدد لنفاوی خود جراحی کرده اید، ممکن است تجمع مایعات زباله(چربی) به نام لنفودما را تجربه کنید. همچنین ممکن است این نوع ماساژ پستان را که به عنوان تخلیه دستی لنفاوی گفته می شود، را بشنوید.

طبق تحقیقات Trusted Source(منبع قابل اعتماد/تراستد سورس) ، بیش از 1 در 5 نفر مبتلا به سرطان پستان دچار لنف ودم (تورم) می شوند.علائم آن شامل تورم در بازو ، پستان یا قفسه سینه است. معمولاً ناشی از جراحی یا پرتودرمانی است.درمان استاندارد معمولاً شامل استفاده از فشرده سازی برای تسکین تورم است.یک مطالعه 2004 ، ترکیب بانداژ و ماساژ را برای درمان لنف ودم مرتبط با پستان مورد بررسی قرار داد.محققان دریافتند که اضافه کردن ماساژ نسبت به بانداژ فقط بهبود قابل توجهی نشان می دهد.حتی اگر لیمپودما ندارید ، ماساژ سینه ممکن است به خلاص شدن بدن از سموم به دام افتاده در سیستم لنفاوی کمک کند.

5. ماساژ سینه برای عضلات درد

اگر احساس درد دارید ، ماساژ سینه نیز می تواند به کاهش تنش در عضلات سینه کمک کند.(تنش عضلانی به شرایطی گفته می شود که در آن عضلات بدن برای مدت طولانی نیمه انقباض باقی می مانند.) این ماهیچه ها به نام پکتورال شما شناخته می شوند. شاید شما در فعالیت ها، ورزش ها یا ورزش هایی که این عضلات را فشار می دهد و باعث کشش آن ها میشوند شرکت کنید. پکتورال ها شکلی، مثلثی شکل دارند و زیر سینه های شما قرار دارند. اگر تنش را در پشت خود ایجاد می کنید ، ممکن است توسط تنش عضلات سینه نیز جبران شوید.

ماساژ دادن سینه ها می تواند آرامش بیشترو پایدارتری را نسبت به ماساژ دادن پشت به تنهایی داشته باشد. در واقع، اگر فقط پشت خود را ماساژ دهید ، وقتی این دوره (ماساژ) شما تمام شود ، مغز شما همچنان احساس تنش (کشیدگی) در سینه خواهید داشت. در نتیجه ، مغز ممکن است کشیدگی حاصل را به پشت شما بازگرداند تا نیروها را در دو ناحیه بدن شما برقرار کند.


حتما بخوانید: روش بزرگ کردن سینه با بادکش سینه


نحوه انجام ماساژ سینه

روش ماساژ استفاده شما ممکن است بسته به مزایایی که می خواهید دریافت کنید متفاوت باشد.

نحوه انجام ماساژ سینه برای شیردهی

لزوماً روش صحیح یا نادرستی برای ماساژ سینه های شما برای شیردهی وجود ندارد. ماساژ ممکن است با یا بدون حالت دست استفاده شود. حالت دست(به معنای استفاده از دست خود برای فشرده سازی ریتمیک پستان است تا شیر بیرون بیاید) ، استفاده از دست شما برای خارج کردن شیر مادر است ، نه از طریق پمپ یا شیردهی.

این مراحل را دنبال کنید:

 • هر زمان روی یک پستان تمرکز کنید.
 • چهار انگشت یک دست را در قسمت بالای سینه و چهار انگشت دست دیگر را در قسمت پایین قرار دهید.
 • ماساژ در یک الگوی دایره ای.در صورت گرم بودن دست شما ممکن است احساس بهتری داشته باشید.
 • توجه خود را به دو طرف سینه ها بدهید و به صورت دایره ای ادامه دهید.
 • حتی ممکن است بخواهید دستان خود را مشت کنید و به آرامی سینه خود را بچرخانید یا بمالید.
 • با استفاده از نوک انگشتان خود تمام سینه خود را ضربه بزنید و ماساژ دهید.
 • انگشتان خود را در حالی که به آرامی فشار به پستان وارد می کنید ، به یکدیگر نزدیک کنید، شیر را به سمت نوک پستان هل دهید(بیاورید) ، شیر مادر را (خارج کنید).
 • موقعیت خود را در صورت لزوم تنظیم کنید.
 • فشار ریتمیکی دهید ،همراه با ضربان قلب(نبض).حالت دست قبل و بعد از پمپاژ ممکن است به شما در خالی کردن سینه ها کمک کند.
 • اگر سینه های خود را به عنوان علائم سرطان بررسی می کنید ، لازم است به یاد داشته باشید که سینه شما در واقع تا زیر بغل شما امتداد دارد.

حتما بخوانید: همه چیز درباره بیماری سرطان سینه


فراموش نکنید که کل سینه ، از جمله نوک پستان ، آئرولا و این ناحیه (امتداد سینه تا زیر بغل) را بررسی کنید. در حالی که در آن مشکلی ندارید و کار را انجام داده اید ، به شریک زندگی خود بگویید که از همه برآمدگی ها یا برآمدگی هایی که احساس می کنند به شما اطلاع دهد.

این مراحل را دنبال کنید:

 • در مقابل آینه بایستید و یک چک بصری از سینه خود انجام دهید.
 • به دنبال تفاوت های اندازه ، تغییر رنگ و یا تفاوت در شکل باشید.
 • دستان خود را در پهلو ، سپس روی باسن خود و سپس بالای سر خود قرار دهید تا از زوایای مختلف دیده شود.
 • در حالی که هنوز در آینه نگاه می کنید ، یک دست را پشت سر خود قرار دهید و سه انگشت را روی سینه خود قرار دهید.
 • انگشتان خود را در دایره های کوچک روی بافت سینه خود حرکت دهید.
 • هنگام کشیدن انگشتان خود ، فشارهای سبک ، متوسط ​​و سخت را اعمال کنید تا همه مناطق را بپوشانید.
 • انگشتان خود را به زیر ناحیه زیر بغل خود منتقل کنید و همزمان با حرکت انگشتان دست خود ، با دایره های کوچک ادامه دهید.
 • ماساژ را روی سینه دیگر تکرار کنید.
 • ماساژ خود را با فشار دادن هر نوک پستان به پایان برسانید تا به دنبال هرگونه ترشح یا درد باشید.
 • اگر یکی از این علائم را تجربه کردید ، با پزشک خود ملاقات کنید.
 • نحوه انجام ماساژ سینه برای شیردهی

نحوه انجام ماساژ سینه برای ظاهر پستان

باز هم، مطالعات رسمی کمی وجود دارد که نشان می دهد ماساژ پستان ظاهر سینه را تغییر می دهد.هنوز شواهدی وجود دارد که ماساژ سینه ها با روغن ممکن است به جلوگیری از علائم کشش ، حداقل در زنان باردار کمک کند.ممکن است از جهات دیگری نیز مفید باشد. محققان پیشنهاد می کنند که هر روز 15 دقیقه با روغن بادام ماساژ دهید.فقط 20 درصد از زنانی که این رژیم (کار) را دنبال کرده اند علائم کششی ایجاد کرده اند. در گروه کنترل ، 41 درصد از خانمها علائم کشش داشتند ، بنابراین این روش شیوع را به نصف کاهش می دهد.

نحوه انجام ماساژ سینه برای تخلیه لنف

 • ماساژ درناژ لنفاوی با ناحیه اگیلاری (به ناحیه ای که در زیر مفصل گلنوهومرال ، در محل اتصال اندام فوقانی و قفسه سینه قرار دارد) زیر بغل شروع می شود.
 • این جایی است که شما در واقع می توانید گره های لنفاوی خود را در زیر پوست حس کنید.
 • ماساژ را با حرکت به سمت بالا در جهت عقربه های ساعت بر روی سینه راست و خلاف جهت عقربه های ساعت روی سینه سمت چپ ادامه دهید.
 • این جهت از سیستم لنفاوی را تقلید می کند.
 • یک پزشک ممکن است از هر دو دست استفاده کند تا به آرامی فشار را در ضربه ای سبک به طور کامل در اطراف پستان و زیر بغل اعمال کند.
 • بعد از کامل شدن دایره ، پزشک شما ممکن است با استفاده از هر دو دست سینه را چندین بار به سمت داخل پمپ کند(فشار دهد).
 • همچنین ممکن است این نوع ماساژ را به تنهایی امتحان کنید.حتی ممکن است گره ها را لمس کنید.

اگر جراحی های اخیر و یا موارد دیگری انجام داده اید ، بهتر است این نوع ماساژ را به متخصصان واگذار کنید.

نحوه انجام ماساژ سینه برای تنش عضلات

 • ماساژ ماهیچه های سینه و سینه مشابه است ، اما کمی متفاوت است.
 • با ماساژ سینه ، نوک پستان اغلب درگیر می شود.
 • این مورد با ماساژ پکتورال ها اتفاق نمی افتد.
 • هنگام برخورد با عضلات قفسه سینه ، یک ماساژ درمانی ممکن است بیشتر بر روی سه ناحیه ای که این عضلات به بدن وصل می شوند تمرکز کند.
 • در حالی که ممکن است شما کشش را برطرف کنید ، یک متخصص ماساژ درمانی دارای مجوز ممکن است عضلات شمارا برای بیشترین تسکین دستکاری کند.

اگر از اینکه این ناحیه توسط یک غریبه ماساژ داده شده است، احساس ناراحتی می کنید ، این قابل درک است. یک متخصص باید ابتدا در صورت برنامه ریزی برای ماساژ دادن سینه ، به شما اطلاع دهد و سپس رضایت شما را بخواهد. ماساژ پستان یک قسمت عادی از ماساژ حرفه ای نیست. برای افرادی که شرایط پزشکی دارند و در مورد آسیب لنفاوی به کمک نیاز دارند، درمورد برنامه های خود برای ماساژ پستان به پزشک خود بگویید.


حتما بخوانید: 14 علت درد پستان در زنان و روش های درمان آن


در انجام ماساژ سینه آیا خطری وجود دارد؟

خطرات زیادی در رابطه با ماساژ دادن سینه های شما وجود ندارد. اگر مبتلا به سرطان سینه یا عمل جراحی روی سینه های خود هستید ، ممکن است بخواهید در مورد هر گونه توده، زخم یا مناطقی که اخیراً پرتودرمانی دریافت کرده اند، مراقب باشید. در این موارد ، بهترین راه این است که از یک ماساژ درمانی مجاز برای ماساژ سینه استفاده کنید. اگر گمان می کنید که دچار ورم پستان هستید، با پزشک خود ملاقات کنید. ماساژ می تواند کمک کند ، اما ممکن است برای پاک کردن عفونت نیز به داروها احتیاج داشته باشید. ورم پستان اغلب در چند ماه اول پس از زایمان بروز می کند. علائم دیگر ممکن است شامل تب ، درد ، تورم و لرز باشد.

نتیجه گیری

ماساژ پستان ممکن است طیف وسیعی از شرایط را از مجاری شیر وصل شده تا عضلات دردناک کاهش دهد. حتی ممکن است زندگی شما را نجات دهد. به طور کلی بی خطر است(خطری ندارد) که ماساژ سینه را به تنهایی امتحان کنید.اگر با مسائل خاص پزشکی سر و کار دارید ، شاید بهتر باشد که برای مراقبت منظم با یک متخصص مشورت کنید.و اگر متوجه وجود توده های جدید و یا تغییرات دیگری در سینه های خود شده اید ، به پزشک خود اطلاع دهید تا در اسرع وقت امکان رد سرطان وجود داشته باشد. نظرات خود را در رابطه با نحوه انجام ماساژ سینه در بخش نظرات سایت سلام دنیا ثبت کنید و ما را در انتشار مقالات سلامتی جدیدتری همراهی فرمایید.


مقالات مرتبط:

8 تکنیک حیرت انگیز برای روشن کردن رنگ نوک سینه ها

6 راز که ارتباط بین سایز سینه با عزت نفس و هوش را فاش می کند!

آموزش تصویری روش بزرگ کردن سینه به روش طبیعی و بدون جراحی

از
9
رای