فواید و مضرات سرم ویتامین سی برای پوست و طرز استفاده از آن

فواید و مضرات سرم ویتامین سی برای پوست و طرز استفاده از آن سرم ویتامین سی چیست؛ با خواص و مضرات سرم ویتامین سی برای پوست، طرز استفاده و بهترین زمان استفاده از سرم ویتامین سی و اینکه چه رنگی است و چند درصد خوبه در سلام دنیا آشنا شوید.

ویتامین سی که با نام اسید اسکوربیک هم شناخته می شود، نوعی ویتامین محلول در آب است. این ویتامین به دلیل تامین ریزمغذی های ضروری برای پوست فواید زیادی بهمراه دارد. از جمله فواید ویتامین سی می توان به ترمیم، بازسازی سلول های پوستی و تاخیر در روند پیری پوست اشاره کرد. در ادامه این مقاله سلام دنیا، به بررسی خواص و عوارض سرم ویتامین سی برای پوست چیست و بهترین زمان و طرز استفاده از سرم ویتامین سی خواهیم پرداخت.

سرم ویتامین سی چیست

همانطور که گفته شد ویتامین سی برای پوست خواص سلامتی بهمراه دارد. ویتامین سی نه تنها از طریق مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی این ویتامین به راحتی جذب بدن می شوند، بلکه از طریق محصولات بهداشتی نظیر سرم ویتامین سی هم می توانند برای کمک به بهبود سلامت پوست مورد استفاده قرار بگیرند. معمولا محصولات بهداشتی حاوی ویتامین سی به صورت سرم یا کرم تولید می شوند. استفاده از ژل های ویتامین سی در روتین مراقبت از پوست می تواند در روشن شدن پوست کدر یا لک دار، کاهش جای آکنه و جوش، یکدست شدن رنگ پوست و محافظت در برابر آلودگی ها نقش موثری داشته باشد. از مهم ترین خواص سرم ویتامین سی می توان به خاصیت سفت کنندگی، روشن کنندگی و کلاژن سازی آن اشاره کرد.این خاصیت ویتامین سی را می توان به وجود آنتی اکسیدان های موجود در آن نسبت داد.

سرم ویتامین سی چیست

خواص سرم ویتامین سی برای پوست

استفاده از سرم ویتامین سی با داشتن خاصیت سفت کنندگی، روشن کنندگی و کلاژن سازی می تواند پوست مفید باشد. این موارد شامل:


حتما بخوانید: سفید کردن پوست دست و پا با ماسک خانگی


1. محافظت در برابر عوامل استرس زای محیطی

آنتی اکسیدان های موجود در ویتامین سی از پوست در مقابل آسیب رادیکال های آزاد، اشعه ماوراء بنفش، آلودگی ها و فرآیندهای عادی سلولی محافظت می کند و باعث بهبود سلامت پوست می شود.

2. روشن کردن لکه های قهوه ای پوست

ویتامین C با مسدود کردن مسیر سنتز رنگدانه های باعث روشن شدن لکه های قهوه ای یا کدر بودن پوست می شود. روشن شدن پوست باعث درخشندگی و جوانی پوست می شود.

3. مرطوب کردن پوست

وجود هیالورونیک اسید در ترکیبات ویتامین سی از خشک شدن پوست جلوگیری می کند و یک رطوبت طبیعی برای پوست ایجاد می کنند،به همین جهت مصرف سرم ویتامین سی علاوه بر روشن شدن پوست شادابی و رطوبت هم به آن می بخشد.

4. کاهش قرمزی و یکدست شدن رنگ پوست

استفاده منظم از سرم ویتامین سی به دلیل ترکیبات ارگانیک موجود در آن در روتین پوستی می تواند به کاهش قرمزی پوست کمک کند در نتیجه کاهش قرمزی باعث یکدست شدن رنگ پوست می شود.

5. افزایش تولید کلاژن

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین خواص سرم ویتامین سی خاصیت کلاژن سازی آن است.خاصیت کلاژن سازی ویتامین سی را می توان به وجود آنتی اکسیدان های موجود در آن نسبت داد. کلاژن نوعی پروتئین طبیعی در پوست است که با افزایش سن تولید آن در بدن کاهش پیدا می کند و باعث افتادگی و چین و چروک در سطح پوست می شود. استفاده از سرم ویتامین سی با داشتن خاصیت کلاژن سازی برای رفع این مشکلات مفید است.

6. کاهش خطوط و کبودی حلقه های چشم

نتایج برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از سرم ویتامین C در نواحی دور چشم با افزایش آب رسانی باعث صاف شدن خطوط اطراف چشم می شود و علاوه براین می تواند به کاهش تیرگی نواحی دور چشم هم کمک کند.

خواص سرم ویتامین سی برای چشم

7. بهبود سریع زخم

ویتامین C در بهبود سریع زخم ها نقش موثری دارد و با این بهبود سریع خطر التهاب، عفونت و جای زخم را هم کاهش می دهد.

8. تسکین آفتاب سوختگی

همانطور که گفته شد ویتامین C برای کاهش التهاب و قرمزی پوست موثر عمل می کند، از ین رو با ترمیم سریع به جایگزینی سلول های آسیب دیده با سلول های سالم و جدید کمک می کند.


حتما بخوانید: درمان آفتاب سوختگی صورت و بدن


طرز استفاده از سرم ویتامین سی

سرم ویتامین سی بصورت موضعی روی پوست مالیده می شود، اما به دلیل اینکه ممکن است برخی افراد به این ویتامین حساسیت داشته باشند. بهتر است قبل از استفاده تست حساسیت را انجام دهید. برای استفاده از سرم ویتامین سی مراحل زیر را دنبال کنید.

  • ابتدا صورت خود را پاک کنید، بشویید و خشک کنید.
  • چند قطره سرم ویتامین سی را روی صورت بریزید.
  • با نوک انگشتان بصورت یکنواخت آن را در کل صورت پخش کنید.
  • سرم را در نواحی دور چشم و لب ها استفاده نکنید.
  • بعد از استفاده از ویتامین سی از مرطوب کننده استفاده کنید.
  • برای استفاده صحیح اطلاعات موجود در بسته سرم ویتامین سی را به دقت مطالعه کنید.

طرز استفاده از سرم ویتامین سی

بهترین زمان استفاده از سرم ویتامین سی

سرم ویتامین سی معمولا یک یا بار دو بار روز یعنی صبح ها و شب ها مورد استفاده قرار می گیرند. اما به منظور بهره مندی از خواص ویتامین سی در مقابل نور آفتاب بهتر است که صبح ها از این سرم استفاده کنید. بهتر است بعد از زدن سرم ویتامین سی از یک مرطوب کننده ملایم و ضد آفتاب هم استفاده کنید. البته در صورت استفاده از سرم ویتامین سی در موقع شب و قبل از خواب به لایه برداری پوست در اثر اکسید و آلودگی‌های روز کمک می‌کنید.


حتما بخوانید: فواید لایه برداری پوست بدن با کیسه کشیدن


سرم ویتامین سی چقدر روی پوست بماند

سرم ویتامی سی را می توان یک یا دو بار در روز استفاده کرد.اگر صبح ها استفاده می کنید بعد از آن از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید تا زمان شب که پوست خود را بشویید روی پوست باقی بماند.در صورتی که شب از سرم ویتامین سی استفاده می کنید می تواند تا صبح فردا که صورت تان را می شویید روی پوست بماند.اما در صورتی که پوست حساسی دارید و بعد از استفاده از سرم ویتامین سی پوست تان دچار ناراحتی و تحریک شد سریعا مصرف سرم را قطع کنید.

سرم ویتامین سی چند درصد خوبه

استفاده از سرم ویتامین سی 10 درصد به دلیل نداشتن ترکیبات جوش زا می‌تواند برای پوست‌‌های چرب و مستعد آکنه نیز مناسب باشد. سرم ویتامین سی 20 درصد با توجه به درصد بالاتر ویتامین سی و این که آسکوربیک اسید می‌تواند برای پوست‌‌های حساس سبب تحریک و قرمزی پوست شود،‌ اگر پوستی حساس دارید و این سرم انتخاب شماست، استفاده از محصول را از مقدار و دفعات مصرف کم شروع کنید. اما در کل ویتامین سی با غلظت 8 درصد مناسب ترین گزینه است.

سرم ویتامین سی چند درصد خوبه

سرم ویتامین سی چه رنگی است

معمولا سرم های ویتامین سی بی رنگ هستند و بافت مایع و ژلی دارد.سرم های ویتامین سی معمولا در بطری های مات یا تیره رنگ قرار دارند چون در مقابل گرما نور،هوا به سرعت تغییر رنگ داده و اکسید می شود و به رنگ قهوه‌ای و یا زرد تیره تغییر پیدا می کند.

مضرات و عوارض سرم ویتامین سی 

استفاده از سرم ویتامین سی باعث بروز عوارض جانبی نمی شود. تنها در برخی موارد ممکن است افراد با پوست حساس به ویتامین سی یا سایر ترکیبات آن واکنش های حساسیت زا مانند قرمزی یا خارش داشته باشند. به همین دلیل افراد که پوست حساس دارند باید قبل از مصرف سرم ویتامین سی با پزشک خود مشورت کنند.

سخن پایانی:

سرم ویتامین سی به دلیل خاصیت های روشن کنندگی، سفت کنندگی و کلاژن سازی می تواند برای رفع مشکلات پوستی مانند روشن شدن، تولید کلاژن، بهبود زخم، آبرسانی قوی و...کمک کند. استفاده از سرم ویتامین سی باعث درخشندگی، شفافیت و یک دست شدن رنگ پوست می شود و با تسریع روند بهبودی سلول های آسیب دیده مانع از پیری زودرس می شود .برای بهمره مندی از خواص سرم ویتامین سی، آن را در روتین پوستی خود قرار دهید.


مقالات مرتبط:

بهترین ماسک های خانگی برای درخشندگی و روشن کردن پوست

بهترین زمان مصرف کپسول کلاژن اکتیو و عوارض آن
 

از
34
رای