رازهای مودب بودن؛ 17 کاری که افراد مودب انجام نمی دهند!

رازهای مودب بودن؛ 17 کاری که افراد مودب انجام نمی دهند! مودب بودن یک مهارت اجتماعی بسیار مهم است که می تواند به شما در ایجاد دوستی و موفقیت در حرفه تان کمک کند و باعث شود که شما از دیدگاه دیگران به فردی مورد احترام تبدیل شوید.

اگر شما تاکنون بدون هدیه برای میزبان یک مهمانی رفته اید، یا اگر در استفاده درست از چنگال ها مهارت کافی ندارید، بدانید که تنها نیستید: حتی مودب ترین افراد هم گاهی اشتباهاتی را در زمینه آداب و معاشرت انجام می دهند. اما رعایت نکردن برخی از عادات، حتی مواردی که ممکن است اهمیت چندانی هم نداشته باشند، گاهی شما را در نظر دیگران بی ادب جلوه می دهند، حتی ممکن است خودتان متوجه این خطاها نشوید. ما در این جا به شما می گوییم که افراد مودب چه کارهایی را هرگز انجام نمی دهند و چگونه با رعایت این موارد رفتارتان بی عیب و نقص خواهد شد.

بهترین راهکار های مودب بودن در زندگی اجتماعی

1. آن ها جواب "متشکرم" را با هیچ چیز دیگری به جز "خواهش می کنم" نمی دهند

در حالی که ممکن است عادت داشته باشید که از زبان عامیانه و غیر رسمی در مکالمات استفاده کنید، اگر قصد دارید از استانداردهای دقیق مودب بودن پیروی کنید، به این معناست که وقتی کسی از شما تشکر می کند در جواب او بگویید "خواهش می کنم".

رفتار مودبانه یعنی چه؟

2. "خواهش می کنم" را به صورت معنی دار و از روی ناراحتی نمی گویند

ممکن است وسوسه انگیز باشد که بی ادبی فردی را که در را برای او باز کرده اید و  او در جواب تشکر کوتاهی کرده است، را تلافی کنید، اما این به آن معنا نیست که اظهار خشونت و رفتار بی ادبانه مشابه، قابل قبول است. افراد مودب هرگز در پاسخ به کسی که از آن ها تشکر نکرده است، با لحن کنایه آمیز نمی گویند "خواهش می کنم".

افراد مودب چه کارهایی انجام می دهند؟

3. آن ها هنگام صحبت با دیگران، با تلفن همراه خود کار نمی کنند

با وجود این که قرار دادن تلفن همراه هنگام شام بر روی میز یا صدای ویبره آن ممکن است برای شما طبیعی باشد، اما اگر می خواهید در نظر دیگران مودب تر جلوه کنید، بهتر است دستگاه را در حالت بی صدا قرار دهید و تمام توجه خود را به طرف مقابل بدهید.

برای باادب بودن باید چه کرد؟

4. آن ها قبل از دیگران غذا نمی خورند

اگر می خواهید به مودب بودن شناخته شوید، مهم است که صبر کنید تا بقیه افراد نیز آماده غذا خوردن شوند. افراد مودب هرگز قبل از تعارف میزبان شروع به غذا خوردن نمی کنند.

چه رفتارهایی بی ادبانه هستند؟

5. آن ها هیچ گاه اشتباهی که دیگران مرتکب می شوند را یاد آوری نمی کنند

اگر فکر می کنید که مودب بودن به این معناست که رفتار دیگران را اصلاح کنید و دائما به آن ها به خاطر اشتباهات شان تذکر دهید، در اشتباهید. افراد مودب وقتی رفتارهای اشتباه دیگران مانند استفاده نادرست از قاشق چنگال های غذاخوری، تلفظ اشتباه یک اسم و حرکاتی از این دست را می بینند، آن ها را نادیده می گیرند و به روی شخص مقابل نمی آورند تا با این کار باعث خجالت زده شدن فرد مقابل نشوند.

ادب چیست و مودب کیست؟

6. آن ها زندگی خود را به رخ دیگران نمی کشند

بالا رفتن اعتماد به نفس تان به خاطر چیزهایی که به دست آورده اید خوب است، اما بین اظهار شادی به خاطر دستاوردهای خود و خودستایی تفاوت وجود دارد و افراد مودب هرگز دومی را انجام نمی دهند. انسان های مودب از اظهار متکبرانه داشته های شان، از جمله درباره شغل، درآمد و وضعیت اجتماعی خودداری می کنند.

مودب بودن در جمع

7. آن ها وقتی بیرون غذا می خورند، با دیدن صورت حساب سر و صدا راه نمی اندازند

اگر صورت حسابی که پس از صرف غذا دریافت کرده اید متناسب با چیزی که سفارش داده اید نبود، بهتر است آن را پس بفرستید. اما با این حال تلاش برای چانه زدن بر سر قیمت ها بعد از این که غذا را سفارش دادید یا درخواست یک صورت حساب دیگر، یک اشتباه انکار ناپذیر است.

چگونه فردی با فرهنگ باشیم؟

8. آن ها سعی نمی کنند تا گفت و گو ها را تحت کنترل خود در آورند

صحبت کردن درباره موضوع مورد علاقه کار آسانی است، اما افراد مودب به دیگران نیز فرصتی برای اظهار نظر می دهند. چنان چه قصد دارید آداب معاشرت را رعایت کنید، پس باید بدانید چه موقع و چه طور باید صحبت کنید و چه زمانی بهتر است که چیزی نگویید.

 رازهای مودب بودن

9. افراد مودب داستان های وحشتناک برای دیگران تعریف نمی کنند

تعریف کردن داستان های ترسناک ممکن است برای شما جالب باشد، اما ممکن است با این کار باعث بد شدن حال دیگران شوید. افراد مودب مسائل این چنینی را با جزئیات برای دیگران تعریف نمی کنند.

مودب بودن یعنی چه؟

10. درباره برنامه های خانوادگی دیگران سوال نمی کنند

برخی افراد قصد تشکیل خانواده دارند، بعضی دیگر نمی خواهند فرزندی داشته باشند و بعضی ها هم منتظرند تا خبر بچه دار شدن خود را در فرصت مناسب به دیگران بدهند. هر کدام از این افراد بنا به دلایلی تمایل ندارند تا این اخبار را با دیگران در میان بگذارند و آن را فاش نکنند، پس نباید درباره چیزهایی که ارتباطی به ما ندارد سوال کنیم. یک شخص مودب هرگز از دیگران درباره مسائل خانوادگی این چنینی سوال نمی پرسد. این مسائل مربوط به افراد نزدیک در یک خانواده است.

 چگونه فردی با شخصیت باشیم؟

11. افراد مودب سعی نمی کنند کانون توجه باشند

خواستگاری کردن از پارتنرتان در عروسی اقوام و آشناهای تان کار درستی نیست. یا مثلا خوب نیست که در روز تولد فرزند دوست تان خبر بارداری خود را بدهید. افراد مودب در مراسم و رویدادهای مهم دیگران، خود را مرکز توجه نمی کند. آن ها مودبانه رفتار می کنند و اخبار خود را برای فرصت مناسب تری نگه می دارند.

چگونه سنگین و با وقار باشیم؟

12. رعایت کردن نوبت، از ویژگی های مهم مودب بودن است

مهم نیست چه قدر عجله دارید، افراد دیگر نیز احتمالا کارهایی دارند که باید انجام دهند، بنابراین مهم است منتظر نوبت خود باشید. این حالت در موقعیت های دیگر نیز صدق می کند، مثلا افراد مودب وقتی می بینند دیگران نیز پشت سرشان منتظر هستند، در یک نقطه توقف نمی کنند.

چگونه با ادب حرف بزنیم؟

13. آن ها با افرادی که مشاغل خدماتی دارند بدرفتاری نمی کنند

هر کسی که تاکنون کار خدماتی انجام داده است، به شما خواهد گفت که این کار، کار ساده ای نیست. برای داشتن یک رفتار مودبانه، مهم است که با افرادی که در محیط های خدماتی هستند، بد رفتاری نکنید و از جملات "متشکرم" و "لطفا" برای قدردانی از آن ها استفاده کنید. افراد مودب با یک سرایدار بد رفتاری نمی کنند و با عزت و احترام با آن ها برخورد می کنند.

چگونه رفتارهای بد خود را تحت کنترل درآوریم؟

14. آن ها هیچ گاه در قرارهای خود دیر نمی رسند

این یک رفتار بی ادبانه است که بخواهید ترافیک را بهانه ای برای دیر رسیدن خود قرار دهید. این کار بی احترامی به وقت ارزشمند افراد دیگر است. لازم است 10 دقیقه زودتر از زمان پیش بینی شده برای طی مسافت، راه بیفتید تا در صورت بروز موانع غیر منتظره، بدقولی نکرده باشید.

چگونه رفتارهای زشت خود را فراموش کنیم؟

15. بدون اطمینان از واکنش طرف مقابل، دیگران را لمس نمی کنند

فقط به این دلیل که شما مشکلی با در آغوش گرفتن همکار تان ندارید، به این معنی نیست که همه چنین احساسی داشته باشند. افراد مودب می دانند که دیگران ممکن است از تماس بدنی با یک غریبه احساس خوشایندی نداشته باشد.

فرد باادب کیست؟

16. آن ها به افراد دیگر اشاره نمی کنند

اگرچه ممکن است به نظر شما ایرادی نداشته باشد، اما برای کسی که مورد اشاره قرار می گیرد احتمالا ناخوشایند خواهد بود که توسط فردی مورد اشاره قرار گیرد. اشاره با انگشت می تواند شبیه به اتهام زدن یا مقصر دانستن شخص دیگر باشد. اگر می خواهید از این کار نادرست جلوگیری کنید، توصیه می شود به جای انگشت، با کف دست باز به طرف مقابل اشاره کنید. این حرکت بسیار خوشایند تر و بی طرفانه تر است.

افراد باادب چه ویژگی هایی دارند؟

17. آن ها هیچ وقت تظاهر به داشتن چیزی که نمی دانند، نمی کنند

افراد مودب به جای این که خود را در هر چیزی کارشناس جلوه بدهند، بدون نگرانی درباره چیزی که نمی دانند سوال می کنند.  

چگونه می توانیم به فردی باادب تبدیل شویم؟

منبع: bestlifeonline

از
6
رای