آموزش طرز تهیه کینوا در پلوپز به 4 شیوه متفاوت

آموزش طرز تهیه کینوا در پلوپز به 4 شیوه متفاوت کینوا یکی سالم ترین و مفیدترین غلاتی است که می تواند جایگزین گندم شود. کینوادارای خواص بیشماری است و در کشورهای پیشرفته استفاده از آن بسیار رایج است.

اگر سعی دارید که برنج سفید را با کینوآ مغذی تر عوض کنید، نحوه پخت را تغییر ندهید. پلوپز شما وسیله عالی برای پخت سریع کینوآ است. اگرچه فقط به کینوآ و آب نیاز دارید، اما می توانید به راحتی کینوا را با اضافه کردن ادویه، چاشنی یا مایع های طعمدار بجای آب، مزه دار کنید. 

مواد لازم جهت تهیه کینوا 

  • 1 فنجان کینوآ (170 گرم)
  • 1 و3/4 فنجا آب  (410 ml)
  • 1/2 قاشق چای خوری نمک (2.5 گرم)

این مقدار برای 4 نفر توصیه می شود.

طرز تهیه کینوا

طرز تهیه کینوا (روش اول)

کینوآ را در آب سرد بشویید. یک فنجان کینوآ را در یک صافی خوب یا الک بریزید و آن را زیر آب جاری سرد نگه دارید. زمانی که آن را می شویید از دستان خود استفاده کنید تا صدای فش فش ایجاد کنید. مهم است که قبل از پختن کینوآ آن را بشویید زیرا شستشو پوشش تلخ کینوآ را از بین می برد. 
کینوآ، آب و نمک را در پلوپز قرار دهید. کینوا شسته شده را بیرون آورید و در پلوپز بگذارید و 1و 3/4  فنجان آب (410 ml)بریزید. سپس در 1/2 قاشق چای خوری نمک (2.5گرم) هم بزنید. از آب سرد استفاده کنید زیرا آب داغ می تواند بافت کینوآ را چسبنده کند.
پلوپز را بپوشانید و آن را روشن کنید. درب پلوپز را ببنید و روشنش کنید. اگر پلوپز شما گزینه برنج سفید یا قهوه ای را دارد، گزینه برنج سفید را انتخاب کنید. کینوآ را بگذارید تا بپزد تا زمانی که پلوپز خاموش شود. از برداشتن درب پلوپز زمانی که کینوآ در حال پختن است خودداری کنید زیرا باعث می شود اگر رطوبت بپرد به خوبی بخار نکند.  تقریبا 15 دقیقه طول می کشد که کینوآ بپزد.
قبل از اینکه کینوآ را با چنگال نرم کنید 3 تا 5 دقیقه بگذارید بماند. بگذارید درب پلوپز بسته بماند و پلوپز را از برق بکشید. کینوآ بعد از اینکه چند دقیقه استراحت کرد بخار کردن را متوقف می کند. سپس درب را بردارید و کینوآ را به آرامی با یک چنگال نرم کنید. نرم کردن کینوآ آن را ضعیف می کند در نتیجه بجای فشرده بودن در پلوپز سبک و نرم می شود. 
کینوآ را سرو کنید. می توانید کینوآ را داغ و در کنار وعده غذایی خود سرو کنید یا به عنوان یک سالاد سرد سرو کنید. برای مثال، کینوآ سرد را با سس دارای سرکه و روغن زیتون و ادویه و سبزیجات خرد شده مخلوط کنید. برای نگهداشتن باقی مانده کینوآ، آن را درون یک محفظه  بدون نفوذ هوا نگهدارید و برای نگهداری تا 5 روز آن را فریز کنید. همچنین می توانید تا 2 ماه نیز کینوآ را فریز کنید. برای فریز کردن آن محفظه را در طول شب داخل یخچال قرار دهید. 

دستور پخت کینوا
دستور پخت کینوا (روش دوم)

امتحان کردن تغییرات

یک مایع طعم دار را با آب جایگزین کنید. یکی از ساده ترین راه ها برای اضافه کردن طعم به کینوآ جایگزین کردن آب با سوپ مرغ یا سبزیجات است. میزان نمکی بودن کینوآ خود را با استفاده از سوپ با سدیم پایین کنترل کنید. برای ایجاد طعم تازه، مقداری آب لیمو را به مایع اضافه کنید.
برای دادن طعم بی نظیر به کینوآ به آن ادویه اضافه کنید. تا 2 قاشق چای خوری (12 گرم) از ادویه جات خشک مورد علاقه خود به مایع پخت و پز خود اضافه کنید تا کینوآ آن را هنگام پخته شدن جذب کند. چیزی که می خواهید با آن کینوآ را بخورید را در نظر بگیرید و طبق آن مشخص کنید که میخواهید چه طعمی به آن دهید. برای مثال، امتحان کنید: تاکو مکزیکی یا چاشنی فاجیتا، پودر کاری، پودر 5 ادویه چینی، مخلوط چاشنی کاجون
نکته: اگر علاقه دارید که سبزیجات تازه خرد شده را اضافه کنید، تا وقتی که پخت کینوآ تمام نشده صبر کنید و قبل از سرو کردن آنها در کینوآ هم بزنید. 

دستور پخت کینوا (روش سوم)

برای طعم دار کردن کینوآ آن را در روغن یاگیاه خوشبو هم بزنید. برای ایجاد طعم فوری یک تکه از پوست لیمو یا یک جوانک از رزماری تازه را در گل سیر خرد شده بیاندازید. همچنین می توانید در یک تا دو قاشق چای خوری (4.9 تا 9.9 ml) روغن معطر، مثل گردو، کنجد تند یا فندق بریزید. سیر، پوست یا سبزیجات را درست قبل از سرو کردن کینوآ از آن جدا کنید. 

طعم دار کردن کینوا

دستور طرز تهیه کینوا (روش چهارم)

از شیر نارگیل استفاده کنید و برای کینوآ صبحانه میوه اضافه کنید. برای یک تغییر خوب در بلغور جو دوسر صبح خود، یک بسته کینوآ را در پلوپز بپزید، اما از بجای آب از شیر نارگیل استفاده کنید. آن را در تکه های میوه تازه هم بزنید و دارچین زمستانه را قبل از سرو کردن روی آن بپاشید. اگر ترجیح می دهید از یک شیر جایگزین استفاده کنید، مثلا بجای شیرنارگیل از شیر بادام، کنف یا شیر سویا استفاده کنید.

برای استفاده از میوه خشک شده، آنها را زمانی که کینوآ را در پلوپز می ریزید اضافه کنید. این کار به میوه ها اجازه میدهد که زمانی که می پزند گوشتی شوند. 

از
2
رای