آشنایی با 5 نوع از فرم اندام بدن | اسم شکل هیکل من چیست؟

آشنایی با 5 نوع از فرم اندام بدن | اسم شکل هیکل من چیست؟ اگر میخواهید برای اولین و آخرین بار بدانید که شکل بدن شما جزء کدام دسته از انواع فرم اندام ها است؛ این مقاله را بخوانید. تمام چیزی که لازم دارید یک متر، قلم و کاغذ است.

دانستن نوع فرم بدن می تواند در انتخاب لباس به ما کمک زیادی کند. آسان ترین راه تشخیص فرم بدن، چیزی جز اندازه گیری بدن با متر نیست. اندازه گیری را از قسمت بالاتنه (سینه)، کمر و باسن شروع می کنیم. اطلاعات به دست آمده بهترین توصیف از اندازه های قسمت های مختلف بدن شما هستند و نوع شکل هیکل شما را مشخص می کنند. مهم نیست که چه فرمی دارید، به خاطر داشته باشید که فرم ها و سایزهای مختلفی وجود دارد و همه اندام ها زیبا هستند.

بخش اول: بدن خود را اندازه گیری کنید

1. لباس های تان را در بیاورید یا زیرپوش زنانه و یک لباس زیر بپوشید. برای بدست آوردن اندازه گیری صحیح، نداشتن یا کمی لباس به تن داشتن به این کار کمک می کند. اگر می توانید زیرپوش را در بیاورید یا می توانید لباس نازک و جذب بدن مانند زیر پیراهن و یک جفت ساق پوش بپوشید.

 • شاید موقع اندازه گیری نگاه کردن به آینه هم مفید باشد. اگر موقعیت اندازه گیری تان درست باشد، این کار برای تشخیص به شما کمک خواهد کرد.

2. پرترین قسمت های اطراف بالاتنه (سینه) را اندازه بگیرید. از متر اندازه گیری نرم قابل انعطاف استفاده کنید که همه اندازه گیری ها را بر حسب مقیاس سانتی متر انجام شود. متر را در بزرگترین قسمت سینه خود که معمولا محلی از قفسه سینه شما که هم سطح نوک سینه هایتان است قرار دهید. متر را خیلی آرام در اطراف بالاتنه نگه دارید و آن را محکم نکشید که سینه ها را تحت فشار قرار دهد. اندازه گیری ها را بررسی و یادداشت کنید.

 • بعضی از افراد موقع تعیین فرم بدن خود، سایز سرشانه ها را هم در نظر می گیرند؛ البته این کار اختیاری است. اگر شانه های شما پهن تر از بالاتنه (سینه)، کمر و باسن تان هستند، احتمالا فرم بدن مثلث وارونه دارید. اگر این طور است، اندازه گیری شانه ها به تشخیص فرم بدن تان کمک می کند.

راهکار: اگر فهمیدید که کار با متر اندازه گیری سخت است، از دوست تان برای اندازه گیری کمک بخواهید.

3. کوچک ترین قسمت کمر خودتان را اندازه بگیرید. معمولا این قسمت از زیر دندها و تا حدود 5.1-7.6 سانتیمتر بالای ناف تان است. متر اندازه گیری را دور این قسمت از بدن تان بپیچید و اندازه گیری ها را یادداشت کنید.

 • مطمئن شوید که متر را خیلی محکم نپیچیده اید و همچنان می توانید انگشت های تان را بین متر اندازه گیری و پوست تان قرار  بدهید.

4. پهن ترین قسمت باسن تان را تعیین کنید و آن را اندازه بگیرید. معمولا این قسمت در سطح کشاله های شما است. متر اندازه گیری را در اطراف باسن تان و در این قسمت بپیچید و اندازه گیری را به واحد سانتی متر یادداشت کنید.

معرفی تمامی فرم های بدن زنان و مردان

بخش دوم: شناسایی شکل بدن

معرفی تمامی فرم های بدن زنان و مردان

1. 3 اندازه گیری بدست آمده را برای تعیین این موضوع که کدام قسمت بزرگ تر و کوچک تر است، با هم مقایسه کنید. اندازه گیری های بالاتنه،باسن و کمر تان را به ترتیب از بزرگ ترین به کوچک ترین دسته بندی کنید تا به تجسم فرم اندام تان کمک کند. با این حال، اگر اختلاف بین دو اندازه گیری 2.5 سانتیمتر یا کمتر است، آنها را مساوی در نظر بگیرید.

 • برای مثال، اگر اندازه بالاتنه تان 86، کمرتان 97 و باسن تان 120 سانتیمتر بودند؛ باسن تان بزرگ ترین قسمت و بالاتنه تان کوچک ترین قسمت هستند.
 • ممکن است دو اندازه گیری خیلی نزدیک به هم یا برابری داشته باشید. توجه کنید که این اندازه گیری به خوبی بر نوع اندام تان اثر خواهد گذاشت. برای مثال اگر بالاتنه 97  و باسن تان 99، اما کمرتان 110 سانتیمتر باشد؛ بالاتنه و باسن تان مساوی می شوند و کمرتان بزرگ ترین قسمت اندازه گیری تان است.

2. اگر بالاتنه و کمرتان کوچک تر از باسن تان هستند، فرم بدن تان را شکل گلابی تعیین کنید.

فرم بدن گلابی شکل

اگر باسن تان در 3 اندازه گیری بزرگ ترین قسمت بدن تان است و بالاتنه و کمرتان سایز برابری دارند و یا اگر بالاتنه تان کوچک تر از کمرتان باشد، فرم بدن تان گلابی شکل است. این شکل را فرم مثلثی هم می دانند و یک نوع متداول برای فرم بدن است.

 • برای مثال، اگر سایز بالاتنه 81، کمر 86 و باسن های تان  100 سانتیمتر باشد، فرم بدن تان گلابی شکل خواهد بود.

3. اگر فرم بدن تان مثلث وارونه باشد، یعنی بالاتنه تان بزرگ تر از کمر یا باسن تان می باشد.

فرم بدن مثلث وارونه

این فرم، بر عکس اندام گلابی یا مثلث است. در اندام مثلث وارونه، سینه و یا شانه ها پهن تر از کمر و باسن ها می باشند. این نوع اندام برای زنان و مردان ورزشکار معمول می باشد.

 • برای مثال،اگر بالاتنه 100،کمرتان 91 و باسن تان 89 سانتیمتر باشد، خب اندام شما فرم مثلث وارونه خواهد بود.

4. اگر بالاتنه، کمر و باسن های شما همه در یک اندازه مساوی باشند، خودتان را فرم مربعی (4 ضلعی یا مستطیلی) بدانید.

فرم بدن مربعی (4 ضلعی یا مستطیلی)

اگر اختلافی بیشتر از 5.1 سانتیمتر بین بالاتنه، کمر و باسن تان وجود ندارد، خب واقعا اندام شما مربعی شکل هستند. این یک فرم متداول برای افراد ورزشکار و دختران جوان می باشد. با این حال، بعضی از افراد به طور طبیعی این نوع اندام را دارند.

 • برای مثال اگر بالاتنه 91، کمر 89 و باسن تان 94 سانتیمتر باشند، فرم بدن تان مربعی خواهد بود.

5. اگر کمرتان پهن تر از بالاتنه و باسن تان است، بدانید که سیبی شکل هستید.

فرم بدن سیب شکل

اگر کمرتان 5.1 سانتیمتر از باسن و بالاتنه تان بزرگ تر بود، احتمالا سیبی شکل باشید. بعضی از افراد با اندام سیبی شکل، باسن و پاهای لاغر و باریکی دارند. اگر شما خانوم هستید، احتمالا بالاتنه (سینه) پری هم دارید.

 • برای مثال، اگر بالاتنه 110، کمرتان 120 و باسن تان 100 سانتیمتر باشند، خب اندام شما سیبی شکل خواهد بود.

6. اگر کمرتان کوچک تر از بالاتنه و باسن تان باشد، اندام تان را شکل ساعت شنی بدانید.

فرم بدن ساعت شنی

معمولا در اندام های ساعت شنی، اندازه های بالاتنه و باسن سایز یکسانی دارند و اندازه کمر آنها به طور قابل توجه ای کوچک تر از بالاتنه و باسن شان می باشد. این فرم یک شبح منحنی قابل توجه ای از بالاتنه (سینه) تا کمر و باسن ایجاد می کند.

 • برای مثال، اگر بالاتنه تان 97،کمرتان 76 و باسن تان 100 سانتیمتر هستند، فرم بدن شما ساعت شنی می باشد.

7. اگر مطمئن نیستید، اندازه گیری هایتان را بکشید.

محاسبه فرم بدن زنان و مردان

اگر برای تعین فرم بدن تان مشکل دارید، سعی کنید یک طرح سایه روشن از خودتان بکشید. 3 خط موازی را در یک تکه کاغذ بکشید که هر کدام یک-دهم سایزهای اندازه گیری شما هستند (مثلا 100 سانتیمتر را 10 سانتیمتر بر روی کاغذ بکشید). فاصله ای بین آنها ایجاد کنید که خطها هر کدام 5.1 سانتیمتر از هم جدا باشند (بین خط سینه، کمر و باسن، 5.1 سانتیمتر فاصله بگذارید). بعد لبه های خطوط را برای اینکه ببینید چه فرمی هستید به هم وصل کنید.

 • برای مثال، اگر اندازه گیری شما 81، 91 و 110 بودند، خطوطی که باید بکشید 8.1، 9.1 و 11 سانتیمتر خواهند بود. انتهای این خطوط را برای ایجاد فرم گلابی یا مثلثی به هم وصل کنید.

منبع: wikihow

از
5
رای