روش فریز کردن لیموترش و نگهداری آن در فریزر برای مدت طولانی

روش فریز کردن لیموترش و نگهداری آن در فریزر برای مدت طولانی چگونه لیموترش را فریز کنیم؛ 4 روش فریز کردن لیمو ترش، آب لیمو و پوست لیمو ترش؛ مراحل آماده سازی و نگهداری لیمو ترش در فریزر برای مدت طولانی تصویری و گام به گام در سلام دنیا بیاموزید.

لیمو یک مرکبات همه کاره است که می تواند در انواع وعده های غذایی شیرین و خوش طعم به عنوان چاشنی یا به عنوان یک عنصر کلیدی استفاده شود. اما متأسفانه، مانند بیشتر میوه‌های تازه، لیموها به سرعت از بین می‌روند و فقط دو تا چهار هفته دوام می‌آورند، و حتی اگر آن‌ها را برش دهید، زمان ماندگاری کمتری نیز خواهد داشت. به جای اینکه اجازه دهید این میوه سرشار از ویتامین خراب شود، باید به فکر فریز کردن آنها باشید تا طول عمر آنها افزایش یابد. در ادامه این مطلب سلام دنیا می توانید 4 روش فریز کردن لیموترش و نگهداری آن در فریزر برای مدت طولانی را آموزش ببینید.

4 روش فریز کردن لیمو ترش


حتما بخوانید: روش فریز و منجمد کردن کرفس تازه


روش اول: فریز کردن لیمو ترش کامل

1. لیموها را در یک کیسه زیپ دار قرار دهید

لیموهای خود را در یک کیسه زیپ دار قرار دهید. 3/4 کیسه را با زیپ ببندید و هوای اضافی را از کیسه خارج کنید. وقتی هوا در کیسه نبود، آن را تا انتها با زیپ ببندید. خارج کردن هوا به تازه نگه داشتن لیموها و آزاد کردن فضای فریزر شما کمک می کند.

 فریز کردن لیمو ترش کامل

2. کیسه لیمو را در فریزر قرار دهید

بگذارید کیسه لیموهایتان در فریزر بماند تا کاملا یخ زده شوند. بسته به دمای فریزر شما، این می تواند از 2 ساعت تا یک شب طول بکشد. از لیموهای تازه برای وعده‌های غذایی که بعداً در هفته درست می‌کنید استفاده کنید و لیموهای دیگر را قبل از زمانی که نیاز به استفاده دارید، فریز کنید.

 فریز کردن لیمو ترش کامل

3. لیموها را به مدت 10 دقیقه در آب سرد قرار دهید تا یخ زدایی شوند

لیموهای کاملی که یخ زدایی می شوند اغلب لطیف می شوند و شما نمی توانید آنها را برش دهید. این نرمی آنها را به عنوان چاشنی نامناسب می کند. با این حال، شما همچنان می توانید از پوست یا آب لیمو استفاده کنید.

  • لیمو برای سه تا چهار ماه در فریزر خوب می ماند.

 فریز کردن لیمو ترش کامل

روش دوم: فریز کردن برش های لیمو

1. لیموی خود را به صورت ورقه یا ورقه برش دهید

تکه تکه کردن لیموترش قبل از فریز کردن، از سل شدن لیمو جلوگیری می کند تا بتوانید از آن در چیزهایی مانند شربت و تزیینات استفاده کنید. لیمو را روی تخته برش به عرض حدود 1/4 اینچ (6.35 میلی متر) برش دهید تا برش های لیمو ایجاد شود. برای قاچ کردن لیمو، یک برش از طول و یک برش از عرض را انجام دهید. با این کار چهار قاچ لیموی هم اندازه ایجاد می شود.


حتما بخوانید: فریز کردن و نگهداری فلفل دلمه ای در یخچال و فریزر


  • همچنین می توانید برش های لیمو را از وسط نصف کنید تا برش های لیمو هلالی شکل ایجاد کنید.

فریز کردن برش های لیمو

2. برش های لیموی خود را روی یک ورق شیرینی پزی گذاشته و در فریزر قرار دهید

اطمینان حاصل کنید که بین برش های لیمو فضای خالی وجود دارد. قرار دادن برش های لیمو روی یک ورقه شیرینی پزی به آنها اجازه می دهد تا به صورت جداگانه منجمد شوند. اگر این مرحله را رها کنید، برش ها یا قاچ های لیمو شما در یک بسته با هم یخ می زند. برش های لیمو را به مدت 2 تا 3 ساعت یا تا زمانی که لیموها کاملا یخ زده شوند در فریزر نگه دارید.

  • زمانی که لیموهایتان سفت هستند، متوجه خواهید شد که لیموهایتان یخ زده است و وقتی آن را فشار می دهید، پالپ دیگر آب تولید نمی کند.

فریز کردن برش های لیمو

3. لیموها را به یک کیسه زیپ دار منتقل کنید

بعد از اینکه لیموهایتان کاملا منجمد شد، می‌توانید آن‌ها را به کیسه زیپ‌کی منتقل کنید تا فضای فریزرتان آزاد شود. کیسه زیپ‌لاک را دوباره داخل فریزر قرار دهید و برش‌هایی را که نیاز دارید بیرون بیاورید.

فریز کردن برش های لیمو

روش سوم: فریز کردن پوست لیمو


حتما بخوانید: فریز کردن قارچ با بهترین روش ها


1. برای رنده کردن لیموها از رنده، زستر یا میکروپلن استفاده کنید

پوست لیمو شامل روغن های طبیعی موجود در لیمو است. برای گرفتن پوست لیمو، از ابزار آشپزخانه استفاده کنید تا پوست زرد از سطح لیمو جدا شود.

  • همچنین می توانید پس از یخ زدن لیموهای کامل، پوست لیمو را از پوست جدا کنید.

فریز کردن پوست لیمو

2. پوست لیموها را در یک کیسه زیپ دار قرار دهید

بعد از اینکه پوست لیموهایتان را رنده کردید، پوست آن را به زیپی یا کیسه فریزر منتقل کنید. می توانید از بقیه لیموها در دستور العمل هایی که در طول هفته درست می کنید استفاده کنید یا می توانید آنها را برش بزنید و فریز کنید.

فریز کردن پوست لیمو

3. کیسه را داخل فریزر قرار دهید

اجازه دهید پوست به مدت چند ساعت یا یک شب در فریزر بماند تا همه یخ بزنند. وقتی برای استفاده آماده شدند، می توانید مقداری که نیاز دارید را بیرون بیاورید و بقیه را در فریزر قرار دهید.

  • پوست لیموها پس از یخ زدن به جلوگیری از پاشیدن روغن های پوست روی تخته برش شما کمک می کند.

فریز کردن پوست لیمو

روش چهارم: فریز کردن آب لیمو

1. لیموهایتان را آب بگیرید

آب لیموهای خود را با استفاده از دستگاه آب‌گیری یا آب‌میوه‌گیری که می‌توانید از بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ تهیه کنید، آب بگیرید. اگر دستگاه آب‌گیری یا آب‌میوه‌گیری ندارید، می‌توانید لیموها را چهار تکه کرده و با چنگال روی تفاله آن را فشار دهید تا مقداری از آب آن خارج شود. هدف این است که پالپ را له کنید و مایع موجود در میوه را استخراج کنید.

فریز کردن آب لیمو

2. 1 فنجان (236.5 میلی لیتر) آب لیمو را اندازه بگیرید

آب لیموی خود را در یک پیمانه اندازه گیری با احتیاط روی سینک بریزید. اندازه گیری آب لیمو به شما این امکان را می دهد که اندازه گیری های دقیق تری را برای دستور العمل ها انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که دانه هایی که ممکن است هنگام گرفتن آب لیمو شل شده باشند را برداشته اید.

فریز کردن آب لیمو

3. آب لیمو را در قالب های یخ بریزید

همانطور که آب لیمو خود را در قالب‌های یخ می‌ریزید، حتماً توجه داشته باشید که چند تکه یخ یک فنجان پر را تشکیل می‌دهند. این به شما امکان می دهد زمانی که مجبور به استفاده از آب لیمو در دستور العمل های خاصی هستید اندازه گیری های دقیق تری انجام دهید.

  • این تکه های یخ آب لیمو می توانند آب را طعم دار کنند.

فریز کردن آب لیمو

4. تکه های یخ آب لیمو را در فریزر قرار دهید و اجازه دهید تا یخ بزنند

اجازه دهید تکه های یخ در فریزر بمانند تا کاملا یخ بزنند. اگر آب لیموی تازه را فریز نکنید، ممکن است ظرف دو تا چهار روز خراب شود.فریز کردن آب لیمو در قالب های یخ به شما این امکان را می دهد که آب لیمو را برای مدت طولانی تری تازه نگه دارید.

  • اگر نیاز به استفاده از سینی های یخ خود دارید، می توانید حبه های آب لیمو را به یک کیسه زیپ دار منتقل کنید.

فریز کردن آب لیمو

مراحل آماده سازی لیمو ترش برای نگهداری در فریزر

1. قبل از دست زدن به غذا دست های خود را بشویید

از صابون دست و آب گرم استفاده کنید و دستان خود را تمیز کنید. دست های شسته نشده می تواند سموم و باکتری ها را به پوست میوه وارد کند. شما همچنین می توانید از دستکش استفاده کنید تا از وارد کردن آلودگی ها به لیمو جلوگیری کنید.


حتما بخوانید: روش نگهداری هویج: روش ذخیره هویج در یخچال و فریزر


2. لیموها را با برس تمیز کنید

برای تمیز کردن سطح لیمو از مسواک، برس ناخن یا برس سبزیجات استفاده کنید. مطمئن شوید که از این به بعد این ابزار را صرفاً برای تمیز کردن سبزیجات یا میوه ها اختصاص دهید. این کار تمام کثیفی ها و مواد شیمیایی بالقوه را از سطح میوه پاک می کند.

مراحل آماده سازی لیمو ترش برای نگهداری در فریزر

3. لیموهای خود را بشویید

قبل از اینکه لیموهایتان را فریز کنید، می‌خواهید آن‌ها را زیر آب سرد بشورید تا آفت‌کش‌ها را از آن‌ها پاک کنید. همچنین می‌توانید از پاک‌کننده سبزیجات یا شستشو برای پاک کردن سبزیجات خود استفاده کنید.وقتی لیموهایتان تمیز شد، آن ها را با پارچه یا دستمال کاغذی خشک کنید.

4. از محلول سرکه برای حذف آفت کش ها از لیمو استفاده کنید

لیمو و سایر میوه ها می توانند حاوی مواد شیمیایی مضر مانند آفت کش ها بر روی سطح لیمو باشند. مواد شیمیایی را با خیساندن آنها در محلول 10 درصد سرکه تا 90 درصد آب به مدت 15 تا 20 دقیقه از بین ببرید. پس از خیساندن آنها، آنها را زیر آب سرد بشویید و با پارچه خشک کنید.

مراحل آماده سازی لیمو ترش برای نگهداری در فریزر

سوالات متداول:

آیا می توانم لیموهای رنده شده را فریز کنم؟

بله، میتوانید. ابتدا پوست لیموترش  را بگیرید و سپس مراحل بالا را دنبال کنید.

من به طور تصادفی لیموهایم را فریز کردم. آیا می توانم آنها را دوباره منجمد کنم؟

نه. ممکن است پوسیده شده باشد، پس بهتر است آنها را بیرون بیندازید. لیمو در درمان بیشتر بیماری ها بسیار مفید است.

من لیموها را کامل در مرحله سبز منجمد کردم. آیا می توانم از آب این لیموهای نرسیده استفاده کنم؟

آب آن بسیار تلخ خواهد بود و احتمالاً طعم لیمو قوی ندارد. از نظر تئوری می‌توانید از آن استفاده کنید، اما محصول نهایی که از آن دریافت می‌کنید احتمالاً آنطور که انتظار داشتید نخواهد شد.

سخن پایانی:

لیموترش تازه طعم عالی به غذاها و دستورالعمل های غذایی شما می دهد،اما اگر مقدار زیادی لیموترش دارید که نمی خواهید خراب شوند،بهتر است با یکی از روش هایی که در این مطلب ارائه شد آنها را فریز کنید و از طعم و خواص بی نظیر آن بهره مند شوید.


مطالب مرتبط:

طرز دون و فریز کردن ذرت؛ نگهداری ذرت خام و پخته در فریزر طولانی مدت

بهترین روش نگهداری برگ مو تازه به روش ترکیه ای، در فریزر و سرکهاز
1
رای