فریز کردن قارچ؛ طرز نگهداری قارچ در فریزر که سیاه نشود و یخ زدایی

فریز کردن قارچ؛ طرز نگهداری قارچ در فریزر که سیاه نشود و یخ زدایی فریز کردن قارچ با بهترین روش ها؛ نکات و طرز نگهداری قارچ در فریزر که سیاه نشود؛ نگهداری قارچ در فریزر با روش تفت دادن قارچ؛ نحوه یخ زدایی قارچ فریز شده تأثیر یخ زدگی در سلام دنیا بخوانید.

آیا می توانید قارچ را در فریزر نگهداری کنید، و آیا باید این کار را انجام دهید؟ برای استفاده حداکثر از بافت و طعم قارچ ها، باید در حالت ایده آل بصورت تازه مصرف شوند. با این اوصاف، بعضی اوقات استفاده از تمامی قارچ هایی که خریده اید امکان پذیر نیست. برای نگهداری طولانی مدت تر از قارچ ها می توانید آنها را فریز کنید. با این حال، باید بدانید که فریز کردن ممکن است بر کیفیت آنها تأثیر بگذارد. در این مطلب از سایت سلام دنیا، نحوه تأثیر یخ زدگی بر روی قارچ ها و همچنین بهترین روش های فریزر کردن قارچ برای حفظ حداکثر عطر و طعم و بافت آنها و طرز نگهداری قارچ در فریزر که سیاه نشود بررسی می شود.

تاثیر یخ زدگی بر روی قارچ ها

بیشتر قارچ های تازه قبل از نزدیک شدن به تاریخ انقضا و نشان دادن علائمی، همچون نرم، قهوه ای یا حتی لزج شدن، در یخچال حدود 1 هفته دوام می آورند. با اینکه می توانید قارچ را فریز کنید، اما به خاطر داشته باشید که اینکار می تواند بر کیفیت آنها تأثیر منفی بگذارد. با گذشت زمان، محصولات فریز شده مقداری از ارزش غذایی خود را از دست می دهند. قارچ منبع خوبی از مواد مغذی مانند ویتامین های گروه B، مس، پتاسیم و ویتامین D است.

گرچه یخ زدگی روی کالری، فیبر یا مواد معدنی مواد غذایی تأثیر نمی گذارد، اما می تواند محتوای ویتامین های محلول در آب مانند ریبوفلاوین، نیاسین و فولات را کاهش دهد. به خاطر داشته باشید که محصولات تازه با گذشت زمان مواد مغذی خود را نیز از دست می دهند.


حتما بخوانید: خواص شگفت انگیز قارچ برای سلامتی


در اثر یخ زدگی بافت قارچ نیز می تواند تحت تأثیر قرار بگیرد. با اینکه می توانید قارچ های خام را فریز کنید، اما با توجه به میزان آب زیادی که قارچ ها دارند، هنگامی که یخ آنها آب می شود، می توانند نرم و وارفته شوند. این نوع قارچ می تواند برای سوپ ها، کاسرول یا غذاهای ترکیبی مفید باشد، اما ممکن است قارچ های واررفته را برای غذاهای دیگر مصرف نکنید.

روش نگهداری قارچ در فریزر

بهترین روش های فریزر کردن قارچ برای حفظ حداکثر عطر و طعم و بافت آنها

خوشبختانه، برخی روش های آماده سازی قبل از فریز کردن می توانند به حفظ طراوت، بافت و مواد مغذی قارچ ها کمک کنند.

بهترین روش های نگهداری قارچ در فریزر که سیاه نشود

زمانی که قارچ ها را فریز می کنید هرچه تازه تر باشند، در فریزر بهتر باقی خواهند ماند. قارچ های تازه دارای بافتی محکم و بوی خاک مطبوع هستند. به علاوه، آنها فاقد لکه های تیره هستند. بعضی اوقات بهترین مکان برای خرید قارچ تازه بازار کشاورزان محلی است، اما ممکن است قارچ های پرورشی محلی را در فروشگاه مواد غذایی تان هم پیدا کنید.

1. نکات نگهداری قارچ در فریزر به صورت خام

 • قبل از فریز کردن قارچ، هر گونه آلودگی قابل مشاهده را تمیز کنید. بسیاری از مردم وسوسه می شوند قبل از انجماد قارچ ها را بشویند، اما این امر باعث می شود هنگام پخت وارفته تر شوند.
 • اگر ترجیح می دهید قارچ ها را به صورت خام فریز کنید، ساقه های آنها را جدا کنید و در کیسه پلاستیکی فریزر قرار دهید. قبل از بستن کیسه ها و قرار دادن آن در فریزر، تا آنجا که می توانید هوا را خارج کنید.

اگر نمی خواهید قارچ های خام را فریز کنید، در قسمت زیر دو روش پیشنهادی برای آماده سازی آنها قبل از فریز کردن ارائه شده است.


حتما بخوانید: ساده ترین روش فریز و منجمد کردن کرفس تازه


نکات نگهداری قارچ در فریزر به صورت خام

2. فریز کردن قارچ با روش بلانچینگ با بخار

بلانچینگ (سفید کردن) با بخار آب یک فرآیند سریع پخت و پز است که به حفظ محصول قبل از منجمد شدن کمک می کند. این روش با هدف از بین بردن آنزیم هایی که می توانند سرعت فساد مواد غذایی را افزایش دهند، انجام می شود.

 • یک مزیت دیگر بلانچینگ با بخار آب این است که لیستریا و سالمونلا، دو باکتری متداول در مواد غذایی را غیرفعال می کند و باعث افزایش ایمنی قارچ ها قبل از فریز کردن می شود.
 • علاوه بر این ، محصولی که بلانچ شده می تواند به حفظ مواد مغذی کمک کند.
 • مدت زمان بلانچ کردن بسته به سایز قارچ متفاوت است، بنابراین بهتر است قبل از بخارپز کردن، آنها را بر اساس سایز مرتب کنید یا آنها را به تکه های مشابه برش دهید.
 • برای جلوگیری از تغییر رنگ قارچ ها در طی فرآیند بلانچینگ، ابتدا قارچ های تازه خود را در مخلوطی شامل 2 فنجان (480 میلی لیتر) آب و 1 قاشق چای خوری (5 میلی لیتر) آب لیمو به مدت 5-10 دقیقه خیس کنید.

3. فریز کردن قارچ با روش بخار پز کردن

 • در روش دیگر، شما می توانید قارچ خود را با استفاده از مخلوطی از 4 فنجان (960 میلی لیتر) آب و 1 قاشق چای خوری (5 میلی لیتر) آب لیمو بخارپز کنید.
 • برای اینکه قارچ ها را بخارپز کنید، یک قابلمه آب را به جوش آورده و یک سبد مخصوص بخارپز داخل آن قرار دهید. قارچ ها را به سبد اضافه کنید و بگذارید 3-5 دقیقه بخار پز شوند.
 • سپس، قارچ ها را برداشته و بلافاصله برای همان مدتی که بخارپز کرده اید، آنها درون کاسه آب یخ قرار دهید. آب را صاف کرده، قارچ ها را در کیسه های فریزر بدون نفوذ هوا قرار داده و در فریزر نگهداری کنید.

حتما بخوانید: طرز نگهداری موز در فریزر با 3 روش ساده


4. نگهداری قارچ در فریزر با روش تفت دادن قارچ

تفت دادن (Sautéing) روشی است برای پخت و پز با حرارت که از مقدار کمی روغن و دمای نسبتاً بالا برای نرم و سریع قهوه ای شدن غذا استفاده می شود. پخت و پز با این روش بدون آب می تواند مانع از دست دادن ویتامین های B مواد غذایی شود. علاوه بر این، پخت و پز با روغن ممکن است جذب آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات گیاهی را بهبود بخشد.

در یک تابه بزرگ، قارچ های تازه و مقدار کمی روغن داغ یا کره را اضافه کرده و روی حرارت متوسط ​​تا زیاد قرار دهید. آنها را تقریباً به مدت 5 دقیقه بپزید تا کاملاً پخته شوند. قارچ ها باید نرم باشند و له نشوند.

قارچ های خود را از ماهیتابه خارج کنید و روی یک دستمال کاغذی یا بشقاب قرار دهید تا خنک شوند. بعد از اینکه کامل خنک شدند، آنها را در یک کیسه فریزر بدون نفوذ هوا قرار داده و در فریزر نگهداری کنید.

از قارچ های فریز شده که با استفاده از هر یک از این روش ها تهیه می شوند، می توان برای تهیه از بسیاری غذاها استفاده کرد. چنانچه قارچ های فریزری به غذاهای پخته شده و نه آنهایی که سرد خورده می شوند اضافه شوند بی نظیر می شوند.

نگهداری قارچ در فریزر با روش تفت دادن قارچ

چگونه قارچ را فریز کنیم که سیاه نشود؟ (طرز نگهداری قارچ در فریزر که سیاه نشود)

1. جوشاندن در ظرف آبلیمو:

 • یکی از روش های نگهداری از قارچ در فریزر بدون سیاه شدن استفاده از آبلیمو است. اول قارچ ها را به اندازه های یکسان برش بزنید و بشویید.
 • سپس در یک قابلمه آب بریزید و روی شعله قرار بدید زمانی که آب به جوش آمد چند قطره آبلیمو به آن اضافه کنید.
 • در این مرحله قارچ ها را به آب و آبلیمو اضافه کنید و بهم بزنید تا همه قارچ ها پخته شوند
 • بعد از یک دقیقه قارچ را آبکشی کنید و سپس در بسته بندی مناسب قرار بدید.

حتما بخوانید: روش نگهداری از گوجه فرنگی در یخچال، فریزر و شیشه به طولانی مدت


2. سفید کردن قارچ با آب جوش:

برای نگهداری قارچ در فریزر بدون سیاه شدن می توانید از روش سرد و گرم کردن قارچ استفاده کنید. نگران نباشید با این کار قارچ ها حالت خمیری به خود نمی گیرند. برای این کار کافی است:

 • قارچ ها را بشویید و خرد کنید.
 • درون قابلمه مقداری آب بریزید تا به جوش بیاید، بعد از به جوش آمدن قارچ ها را داخل آن بریزید بعد از 10 دقیقه آنها را آبکش کنید و با آب سرد بشویید.
 • آبکش را خوب تکان دهد بعد قارچ ها را دوباره به مدت 2 دقیقه داخل آب جوش بریزید
 • این کار را چند بار تکرار کنید.
 • این روش باعث از بین رفتن سیاهی و لکه روی قارچ شده و آن را ضدعفونی می کند. و پوست رویی قارچ جدا شده و تنها لایه سفید می ماند. می توانید آنها را درون ظرف مناسب ریخته و در فریزر نگهداری کنید.

3. نگهداری قارچ در نمک:

استفاده از نمک برای فریز کردن قارچ ها، یکی از روش های قدیمی نگهداری از قارچ است برای اینکار باید به نسبت 3 به 1 از نمک استفاده کنید یعنی قارچ ها را لایه به لایه روی هم قرار می دهید و بین هر لایه مقدار نمک می ریزید لایه آخر باید نمک باشد.

4. نگهداری قارچ بدون سیاه شدن با روش منجمد کردن:

 • یکی دیگر از روش های مدت نگهداری قارچ در فریزر بدون سیاه شدن این است که کف یک سینی یک ورقه فویل قرار بدید و روی آن را با روغن اسپری کنید.
 • سپس قارچ ها را با فاصله روی آن بچینید به طوری که بهم نچسبند.
 • بعد از پر شدن سینی ، روی آن یک ورق فویل دیگه قرار بدهید و به مدت 2 ساعت درون فریزر بگذارید.
 • بعد از این مدت آنها را از فریز خارج کنید و درون ظرف مناسب بگذارید و در فریزر قرار بدید. با این روش می توانید به مدت طولانی قارچ را نگهداری کنید.

 نحوه یخ زدایی قارچ فریز شده

 • بیشتر قارچهای فریز شده 9 تا 12 ماه در فریزر شما سالم باقی خواهند ماند.
 • قارچ های فریز شده برای غذاهایی که می توانند پخته شوند، مانند: سوپ، آبگوشت یا خورشت یا برای چیدمان پیتزا مناسب تر هستند.

حتما بخوانید: طرز تهیه خورشت قارچ و مرغ خوشمزه و مجلسی


 • همچنین می توانید قارچ های یخ زده را به غذاهایی که باید بپزند، اما داخل فر قرار نمی گیرند مانند: ماکارونی، برنج یا کینوا اضافه کنید و آنها را در حین جوش آمدن و پخت به این غذاها اضافه کنید.
 • اگر غذایی تهیه نمی کنید که زمان پخت زیادی داشته باشد که به قارچهای منجمد حرارت بدهد و آنها را کاملا بپزد، می توانید یک شب قبل آنها را داخل یخچال بگذارید و یخ زدایی کنید تا نرم شوند.
سخن پایانی

قارچ ها را می توان منجمد کرد تا ماندگاری آنها بیشتر شود و دور ریز مواد غذایی کاهش یابد، خصوصاً اگر قارچ های بیشتر از مصرف یک وعده خود خریداری کرده باشید. اگرچه فریز کردن قارچ ممکن است باعث از بین رفتن مواد مغذی و تغییر در بافت آن شود، اما این موارد کم است و هنوز هم می توانید از قارچ ها با کمک یکی از این روش ها استفاده کنید. این کار باعث می شود که قارچ منجمد، گزینه خوبی برای تهیه غذا باشد، به شرطی که از قبل به درستی آنها را آماده کرده باشید.

قارچ ها را می توانید به صورت خام فریز کنید، یا اینکه با بخار بلانچ کنید و یا سریع تفت دهید و اجازه دهید قبل از اینکه در کیسه ای فریزر بدون نفوذ هوا قرار بگیرند خنک شوند. امیدوارم این مطلب از سلام دنیا، برای شما مفید بوده باشد، می توانید سوالات و تجربیات خود را در خصوص فریز کردن قارچ با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

آموزش گام به گام روش های نگهداری کدو سبز در یخچال و فریزر

روش نگهداری هویج: روش ذخیره هویج در یخچال و فریزر

روش های صحیح نگهداری غذای کودک در یخچال و فریزر + نکات آن

از
10
رای