چگونگی کنار آمدن با خیانت همسر و بازسازی رابطه بعد از خیانت

چگونگی کنار آمدن با خیانت همسر و بازسازی رابطه بعد از خیانت خیانت همسر یک احساس ناخوشایند است. اما باید بتوانید تصمیم بگیرید که قصد دارید با خیانت همسر خود کنار آیید یا می خواهید به رابطه پایان دهید در هر صورت باید یاد بگیرید چگونه به زندگی خود ادامه دهید.

مورد خیانت واقع شدن یک احساس ناخوشایند است، اما نحوه برخورد با آن می تواند سهم بزرگی در روند بهبودی داشته باشد. چه شما سعی در احیای رابطه خود داشته باشید، و چه تصمیم به پایان دادن رابطه خود گرفته باشید، یاد بگیرید که چگونه بهبود یافته و به زندگی خود ادامه دهید.

روش های کنار آمدن با خیانت همسر

الف: کنار آمدن با خیانت همسر با اعتماد کردن مجدد

1. تصمیم بگیرید که آیا می خواهید مجددا به او اعتماد کنید

هنگامی که همسر شما بی وفا است، این یک شکاف جدی در اعتماد به او محسوب می شود. و این چیزی است که می تواند نشان دهنده این مساله باشد که او ارزش یا قابلیت داشتن یک رابطه سالم را ندارد. از یک طرف، افراد خوب انتخاب های بد انجام می دهند و اگر واقعاً پشیمان هستند و می توانند جبران کنند، بخشش می تواند به یک رابطه حتی بهتر منجر شود. از طرف دیگر، اگر به سادگی نمی توانید دوباره به آن شخص اعتماد کنید، این رابطه در واقع مرده محسوب می شود. برخی موارد اساسی که باید در نظر بگیرید:

 • آیا همسرتان واقعاً پشیمان است؟
 • آیا آنها خودشان داوطلبانه این را به شما گفتند، یا توسط شخص دیگری از آن مطلع شده اید؟
 • آیا قبلا این نوع رفتار اتفاق افتاده بود، و یا او قول داده بود که دیگر این اشتباه را مرتکب نمی شود و این رفتار ادامه پیدا کرد و یا بدتر شد؟
 • آیا این بخش دیگری از رفتار نادرست او با شما است؟
 • آیا همسر شما مایل است برای اصلاح این رابطه (اگر تصمیم گرفتید که به رابطه با او ادامه دهید) اقداماتی مانند مشاوره زناشویی، استعفا از شغل، جا به جایی از محل زندگی و ... را بپذیرد؟
 • آیا احساس می کنید که دوباره می خواهید به این شخص اعتماد کنید؟ هیچ پاسخ درست یا غلطی برای این سوال وجود ندارد. این کاملا به شخصی که به او خیانت شده بستگی دارد. اهمیتی ندارد که شخصی که خیانت کرده از کار خود متاسف باشد، رفتارش را اصلاح کند و ...- این می تواند عاملی واضح و ساده برای به هم خوردن رابطه باشد.
 • احساسات ممکن است با گذشت زمان و تجربه بیشتر با همسر خیانت کرده تغییر کند. می توانید این روش را در پیش گرفته و یا راه دیگری را انتخاب کنید. این طبیعی است.
 •   دوستان و آشنایان خوش اخلاق ممکن است بخواهند برای تصمیم گیری سریع و قطعی، توصیه های ساده ای ارائه دهند. آگاه باشید که لازم نیست در بیشتر موارد بلافاصله تصمیم بگیرید. این زندگی شماست.

بازسازی رابطه بعد از خیانت همسر

2. ماهیت خیانت همسر خود را بیابید

مردم به علل مختلفی خیانت می کنند و این همیشه به صورت رابطه جنسی نیست. گاهی اوقات اشخاص خیانت می کنند؛ زیرا به دنبال یک رابطه عاطفی هستند تا با از دست دادن ها و بحران های خود کنار بیایند و یا به آن رابطه به شکل راه فرار نگاه می کنند. با این وجود، این بهانه یا دلیل، کار آنها را توجیه نمی کند.

 • تصور نکنید که خیانت همسر شما کاملا به رابطه جنسی مربوط می شود. قبل از کنار آمدن با خیانت، علت آن را بیابید. سعی کنید که به همسر خود بگویید: «من نیاز دارم بدانم که چرا به من خیانت کردی و او چه کسی بوده است. لطفا با من صادق باش و به من بگو چه اتفاقی افتاده است».
 • آگاه باشید که آنها ممکن است واقعا ندانند که چرا به شما خیانت کرده اند. آنها ممکن است واقعا در مورد آن فکر نکرده باشند، یا حتی اگر این کار را کرده اند، آنها هنوز هم نمی دانند که چرا این کار را انجام داده اند. و ممکن است دلایلی باشد که واقعا برای انسان غیر قابل درک باشد. این مساله کار آنها را توجیه نمی کند، اما درک کنید «نمی دانم» ممکن است جواب صادقانه ای از طرف آنها باشد. برخی از دلایل شایع عبارتند از:
 • جذب شدن به شخص دیگری
 • تمایل به توجه، هیجان و تازگی
 • یک ازدواج با مشکل مواجه شده: ارتباط ضعیف، استرس در ازدواج، شریک های زندگی که جدا از هم زندگی می کنند.
 • چنانچه خانواده آن شخص هم بی وفا بودند (به ویژه هم جنس همسر شما). این فرد در فرهنگ یا خرده فرهنگ هایی رشد یافته است که انتظار و تحمل خیانت را دارد.
 • اختلالات یا بیماری روانی. افرادی که خیانت می کنند، از لحاظ روانی بیمار نیستند، اما بیماری های روانی مانند اختلالات دو قطبی، افسردگی یا حتی اختلالات کمبود توجه شدید همه می توانند در تصمیم گیری شخص نقش داشته باشند.

بعد از خیانت همسر چه کنیم

3. درخواست کنید که همسر تمام ارتباطش را با شخص ثالث قطع نماید

شخص ثالث (یا حتی چهارم یا پنجم) برای بقای این رابطه نباید در بین شما حضور داشته باشند. مرزها زیر پا گذاشته شد، و آنها باید مجددا تعیین شوند که از این رابطه محافظت نمایند. این بدان معنا است که از شخص بخواهید که تمام روابط خود با آن شخص را قطع نماید. این قطع رابطه ممکن است در صورتی که شخص همکار همسر شما باشد و یا به طور روزانه او را ملاقات می کند، دشوار باشد.

 • این شاید نیاز به تغییر سبک زندگی مانند استعفا از شغل، ترک تیم بیس بال و یا تغییر محل زندگی به شهر جدید داشته باشد.
 • اگر شخص سوم یکی از اعضاء خانواده نزدیک (مانند برادر یا خواهر) باشد، این وضعیت می تواند بسیار ناخوشایند و مشکل باشد. نه تنها رابطه عاشقانه شما آسیب دیده، بلکه روابط خانوادگی شما نیز از بین می رود.
 • اگر همسر شما مایل به قطع رابطه خود با شخص سوم نباشد، ممکن است نشانه ای از این مساله باشد که آنها به خیانت خود ادامه می دهند. در این خصوص، ممکن است نتوانید این رابطه را احیا کنید.
 • اگر شخص سوم بر خلاف قطع رابطه همچنان به دنبال ارتباط با همسر شما باشد، شما و همسرتان ممکن است بخواهید دستور پیگرد قانونی شخص را برای دور ماندن او از شما و همسر خود دهید.

بهبود رابطه بعد از خیانت

4. هر زمان که آماده بودید، با همسر خود ارتباط برقرار کنید

دانستن اینکه همسرتان رابطه ای داشته است، احتمالاً باعث می شود سطح بالایی از پریشانی عاطفی را تجربه کنید. ممکن است قبل از صحبت با همسر خود در مورد آنچه اتفاق افتاده است نیاز به مدتی زمان داشته باشید. مهم است که برای ادامه رابطه خود با همسرتان در مورد معشوقه او صحبت کنید، اما این بدان معنا نیست که سریعا باید با همسرتان در مورد این مساله صحبت کنید. به خود زمان بدهید و هر موقع که آماده بودید، این کار را انجام دهید.

 • اگر همسرتان شما را تحت فشار می گذارد تا با او صحبت کنید، چیزی مانند این بگویید «من سپاس گزارم که قصد داری با من صحبت کنی، اما من بیش از آن صدمه دیده ام که بخواهم در مورد آنچه اتفاق افتاده الان با تو صحبت کنم. لطفا عشق خود را با دادن زمان و فضا به من، نشان بده».  
 • ایرادی ندارد که شما بسیار، بسیار عصبانی باشید. شما حق دارید که دلشکسته باشید، عصبانی بوده و حتی خشمگین باشید. اظهار این احساسات مفید است، زیرا به شما خیانت شده است و همسرتان باید بداند که اعمال او چه تاثیری بر شما دارد. صادق نبودن و بی خیالی نسبت به آن به این معنا است که آنها مجبور نیستند با واقعیت کاری که انجام داده اند، مواجه شوند و شما اگر سعی کنید این احساسات طبیعی و عادی را سرکوب کنید، ممکن است از درون نابود شوید. اگر آنها سعی دارند شما را از این کار باز دارند و یا شما را سرزنش کنند، این نشانگر این مساله است که آنها واقعا مسئولیت کار خود را قبول نمی کنند. و شما می توانید چیزی مانند این بگویید: «می خواهم تمرکزم را بر روی رفتار شما حفظ کنم»

بعد از دیدن خیانت همسر چه کنیم

5. مرزهای مربوط به روابط خارج از ازدواج خود را تعیین کنید

معشوقه داشتن زمانی اتفاق می افتد که مرزهای رابطه سالم زیر پا گذاشته می شود. شما این حق را دارید که این مرزها را روشن کنید، حتی اگر شخص دیگر بهانه یا دلیل برای «معشوقه» داشته باشد.

 • یه عنوان مثال، همسر شما نباید در مورد مسائل رابطه زناشویی خود با دوست کاری خود صحبت نماید. شما و همسرتان می توانید برای تهیه لیستی از مباحث قابل قبول و همچنین مباحث غیر قابل قبول برای مکالمه با دوستان و همکارانتان با یکدیگر همکاری کنید.
 • دوستی هیچگونه رابطه جنسی را در بر نمی گیرد. کسی را نمی بوسند (بجز در سلام و احترام مودبانه در فرهنگ های خاص)، عشوه گری نمی کنند، یا حتی درگیر رابطه جنسی کم نمی شوند.
 • هیچ رابطه بیرون رفتن تک نفره ای با کسی که خطر خیانت را در پی داشته باشد، نباید وجود داشته باشد. به این معنا است که به عنوان مثال نوشیدنی با همکار مجرد خود (یا حتی ازدواج کرده خود) ننوشید. این کار ممکن است سخت به نظر برسد، اما این کار می تواند به جلب اعتماد دوباره کمک کند.
 • صمیمیت عاطفی به ازدواج تعلق دارد. این بدان معنا نیست که شما نمی توانید دوست صمیمی برای اعتماد کردن داشته باشید، اما در بعضی مواقع این کار می تواند باعث زیر پا گذاشتن مرزها شود.

برای جلب اعتماد همسر بعد از خیانت

6. از همسرتان بخواهید مکان هایی که در طول روز در آنجا می ماند را برای شما مشخص کند

برای جلب مجدد اعتماد، همسرتان باید درک کند که اعتماد شما نسبت به او از بین رفته است. به همین دلیل، لازم است که بدانید همسر شما در هر زمان کجاست. این ممکن است برای همسر شما ناعادلانه به نظر برسد، اما اگر آنها قصد دارند اعتماد شما را مجددا جلب کنند، لازم است.

 • مراقب باشید که با انجام این کار سختگیرانه و کنترل کننده عمل نکنید. اینکه بررسی کنید همسر شما الان کجاست، مشکلی ندارد، اما اینکه دائما به آنها زنگ زده و یا پیام بفرستید مناسب نیست، و همچنین مناسب نیست که آنها را در صورت جواب ندادن سریع تماس تلفنی یا پیام شما با قطع رابطه تهدید نمایید. مشکوک بودن شما قابل درک است، اما رفتار شما باید مناسب باشد.

خیانت زناشویی

7. در مورد خیانت همسرتان صحبت کنید اما مرزهایی تعیین نمایید

شما به عنوان شخصی که به او خیانت شده، تصمیم می گیرید حدود خود را تعیین کنید و می خواهید چه موقع چه چیزی را بدانید.

 • یک ایده: هر هفته دو جلسه 30 دقیقه ای ترتیب دهید تا با همسر خود در مورد معشوقه اش صحبت کنید، نه اینکه سوالات را در طول هفته بپرسید.
 • از همسر خود چیزهایی را نپرسید که فاش شدن آنها برای شما بیش از حد ناراحت کننده باشد. اگر اطلاعات خاصی را می خواهید، شما زمان شنیدن آن را تعیین کنید. شما این حق را دارید که چیزهایی که مایل به شنیدن آن نیستید را ندانید.

خیانت زن به شوهر

8. بر اساس معیارهای خود او را ببخشید

همسرتان ممکن است بی نهایت معذرت خواهی کرده باشد و ناامیدانه در همان جا و همان لحظه در انتظار بخشش شما باشد. اما بخشش واقعی و برطرف شدن ناراحتی نیاز به زمان دارد. و برای آن هیچ برنامه زمانی وجود ندارد. کسی که خیانت کرده، باید درک کند که آنها حق ندارند که زمان بهبود رابطه را تعیین کنند. اگر شما برای رفع ناراحتی و بخشش همسر به زمان بیشتری نیاز داشتید، مشکلی ندارد. برای اینکه کمک کنید همسرتان درک کند، به آنها بگویید که شما هنوز بسیار صدمه دیده تر از آن هستید که بخواهید او را ببخشید و شما به زمان بیشتری نیاز دارید.

 • چیزی مانند این بگویید: «من از عذرخواهی شما سپاسگزاری می کنم و می خواهم به عذرخواهی خود ادامه دهید، اما برای بخشش شما هنوز آماده نیستم».
 • اگر نبخشید، مشکلی ندارد. مورد خیانت واقع شدن یک زخم عمیق است و گاهی اوقات مرگ یک رابطه محسوب می شود. این لزوما به آن معنا نیست که شما انسان خوب یا نجیبی نیستید و یا او را به اندازه کافی دوست نداشته اید. اینکه بگویید به اندازه کافی تحمل کرده اید، مشکلی ندارد.

خیانت به همسر

9. از یک مشاور کمک بگیرید

کنار آمدن با همسر خیانت کار به تنهایی دشوار است. اگر برای شما و همسرتان دشوار است که از این مرحله به تنهایی عبور کنید، به دنبال یک مشاور دارای مجوز درجه یک باشید که در زمینه مسائل زناشویی تخصص دارد. یک مشاوره ازدواج می تواند به شما در کنار امدن با احساساتتان و گفت و گوهای سازنده تر کمک کند.

 • به خاطر داشته باشید که مشاوره ازدواج راه حل فوری ارائه نمی دهد. جلب مجدد اعتماد در رابطه نیاز به زمان دارد.
 • مشاوران زناشویی یا زوجین همچنین می توانند در به پایان رسیدن روابط صمیمی تر کمک کنند. اگرچه مشاوران تمایل دارند كه روابط را اصلاح كنند، اما همچنین می توانند به افراد کمک کنند که حفظ این رابطه فایده ای ندارد و چگونه این مسیر از زندگی خود را ادامه دهند.

خیانت شوهر

ب: راه کنار آمدن با خیانت همسر با ایجاد یک رابطه بهتر

1. همسرتان را تشویق کنید که با شما راحت تر باشد

به اشتراک گذاشتن احساسات خود با همسرتان و تشویق همسرتان برای اینکه او نیز اینگونه باشد، به استحکام روابط شما کمک می کند. این را به یک عادت روزانه تبدیل کنید تا به هم اعتماد کنید. برخی از سوالات برای جلب اعتماد همسرتان شامل:

 • «آیا به یاد می آوری که ما عادت به قدم زدن و صحبت کردن در این همسایگی داشتیم، سگ ها را به پیاده روی می بردیم؟ بیا این کار را امشب انجام دهیم... این چطور است؟»
 • «چیزی که دیروز بین ما اتفاق افتاد، به خوبی پیش نرفت و من می خواهم یک روش دیگر را امتحان کنم- می توانیم از اول شروع کنیم، و این بار من نفس های عمیقی می کشم و صبورانه تر گوش می کنم. من همچنین می خواهم بگویم که چه چیزی برای من بهتر است و تو باید امید چه چیزی را داشته باشی»

کنار آمدن با خیانت همسر

2. نیازهای همدیگر را در نظر بگیرید

برای حرکت رو به جلو در رابطه خود، لازم است یاد بگیرید که چگونه نیازهای یکدیگر را درک کنید. بهترین راه برای کشف چیزهایی که همسرتان به آن احتیاج دارد، و اینکه آنها بدانند شما به چه چیزهایی نیاز دارید، صحبت در مورد آن است.

 • اگر مطمئن نیستید همسرتان چه چیزی را می خواهد یا به چه چیزهایی نیاز دارد، بهترین راه برای یافتن جواب این است که سؤال کنید و گوش دهید. اگر هنوز هم مطمئن نیستید، سوالات بیشتری بپرسید. به عنوان مثال، باید چیزی مانند این بگویید: «من فکر می کنم چیزی که از من می خواهی این است که .... آیا منظور تو همین است؟»

اقدامات بعد از خیانت همسر

3. از یکدیگر قدردانی کنید

نشان دادن قدردانی از طریق تعارفات صمیمانه بخش مهمی از یک رابطه سالم است. اطمینان حاصل کنید که شما و همسرتان از اهمیت تعارف به یکدیگر آگاه هستید و هر دو شما می دانید که چگونه این کار را به خوبی انجام دهید. تعریف نباید صادقانه و خالصانه باشد، بلکه باید با عنوان جملات «من» بیان شوند نه به صورت جملات «تو».

 • به عنوان مثال، اگر همسرتان آشپزخانه را تمیز می کند، نگویید: «کار خوبی کردی که آشپزخانه را تمیز کردی». به جای آن، بگویید: «من از تو تشکر می کنم که آشپزخانه را تمیز کردی». از من به جای تو استفاده کنید و اجازه دهید که همسر شما بداند که چه احساسی دارید، نه فقط اینکه متوجه شده اید.

زندگی زناشویی بعد از خیانت همسر

4. از همسر خود بخواهید متعهد شود که تغییر می کند

اگر تصمیم گرفتید که رابطه خود را با همسرتان ادامه دهید، باید از همسر خود بخواهید که به شما قول دهد که آنها همان الگوی رفتاری را که منجر به معشوقه داشتن می شود، دنبال نمی کنند. از همسر خود بخواهید به طور مفصل صحبت کرده و حتی یادداشت نماید که چه چیزی شامل این رفتار می شود و متعهد به تغییر کردن می شود.

بازیابی زندگی زناشویی بعد از خیانت

5. عواقبی را برای سر و کار داشتن با یک معشوقه احتمالی دیگر در نظر بگیرید

از آنجایی که این احتمال وجود دارد که همسرتان دوباره به شما خیانت کند، باید با هم صحبت کنید تا عواقب داشتن یک معشوقه احتمالی دیگر مشخص شود. این عواقب می تواند مواردی مانند طلاق یا پیامدهای دیگر باشد. ممکن است بخواهید این عواقب را به صورت مکتوب کرده و با یک وکیل کار کنید تا آنها را از نظر قانونی الزام آور کنید.

احساس ناخوشایند بعد از خیانت همسر

6. بدانید که چه زمانی باید به این رابطه پایان دهید

اگر با وجود همه تلاش ها و کمک های مشاور ازدواج، چیزی بهبود پیدا نکرد، ممکن است مجبور شوید بپذیرید که این رابطه قابل احیاء نیست. نشانه هایی مبنی بر اینکه رابطه ممکن است غیر قابل احیاء باشد عبارتند از:

 • دائما با هم دعوا کردن
 • عدم توانایی در برقراری ارتباط با همسر خود
 • عدم توانایی در همدردی یا دریافت همدلی از همسر خود
 • صدمه و عصبانیتی که با گذشت زمان فروکش نمی کند
 • عدم توانایی در بخشش همسر خود

زندگی بعد از خیانت

منبع: wikihow

از
1
رای