بهترین روش شستشوی پرده؛ طرز تمیز کردن پرده با دست، لباسشویی و بخار

بهترین روش شستشوی پرده؛ طرز تمیز کردن پرده با دست، لباسشویی و بخار بهترین روش شستشوی پرده ؛ طرز شستن پرده های توری، نایلون، پنبه و پلی استر با دست، ماشین لباسشویی و بخارشو و تجهیزات لازم برای تمیز کردن و از بین بردن لکه پرده در سلام دنیا بخوانید.

پرده ها می توانند یک اتاق را زیبا کنند، اما آهنرباهای گرد و غبار و کثیفی نیز هستند. گاهی اوقات دانستن نحوه شستن پرده ها می تواند یک راز باشد، به خصوص اگر ظریف باشند. خوشبختانه، می‌توانید پرده‌ها را با ماشین، دست یا بخار، دو تا چهار بار در سال تمیز کنید تا گرد و غبار و لکه‌ها را تمیز کنید. در این مطلب از سلام دنیا درباره تجهیزات لازم برای شستشوی پرده و نحوه تمیز کردن آن را با ماشین لباسشویی، دست و بخار صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بهترین روش شستشوی پرده و تمیز کردن آن

تمیز کردن پرده ها به یکی از این سه روش معمولاً به جنس و ساختار پوشش پنجره شما بستگی دارد. به عنوان مثال، ابریشم ها را با دست بشویید، در شستشو با دست، پارچه های مخصوص مانند مخمل یا پارچه های آستردار را که نیاز به تمیز کردن لکه یا خشکشویی دارند (که ممکن است باعث چروکیدگی شود) نگه دارید. پرده های نخی و کتان نیز در هنگام شستن در خانه کمی آب می روند. همیشه خواندن برچسب دوخته شده برای دستورالعمل های خاص در مورد نحوه شستن پرده ها کمک می کند.


حتما بخوانید: تمیز کردن مبل پارچه ای با روش کاربردی و مواد طبیعی


هشدار

برخی از پرده‌ها ممکن است دارای برچسبی باشند که فقط روی آن نوشته شده است. انجام هر کاری غیر از خشکشویی به عهده خودتان است. برخی از پارچه ها اگر به درستی خشک نشوند ممکن است دچار پخش رنگ شوند و برخی دیگر ممکن است جمع شوند.

نحوه تمیز کردن پرده

برای شستشوی پرده چه چیزهایی نیاز است؟

تجهیزات / ابزار

 • ماشین لباسشویی
 • خشک کن لباس یا بند رخت
 • اتو (اختیاری)
 • سینک یا حوض
 • بخارشو با ابزار پارچه ای / پارچه ای

مواد

 • پارچه سفید یا دستمال کاغذی
 • کیسه های لباس یا روبالشی مشبک (اختیاری)
 • جوراب یا کراوات دیگر (اختیاری)
 • پودر لباس شویی
 • ورق رنگگیر (اختیاری)
 • حوله یا پارچه سفید نازک (اختیاری برای اتو کردن)
 • مایع ظرفشویی
 • حوله های سفید ضخیم برای شستن دست

نحوه شستن پرده ها

 • مواد شوینده: شوینده ملایم لباسشویی برای شستشوی ماشینی، صابون مایع ملایم برای شستشوی دستی
 • دمای آب: سرد
 • نوع چرخه: Delicate
 • نوع چرخه خشک کردن: تنظیم کم؛ پارچه های ظریف را خشک کنید
 • درمان های خاص: در صورت خشک شدن در ماشین، زمانی که 95 درصد خشک شد، آن را بردارید تا از چین و چروک جلوگیری شود
 • تنظیمات اتو: در صورت لزوم، با فشار کم اتو کنید
 • چند بار شستشو: هر سه تا شش ماه یکبار بشویید

حتما بخوانید: نحوه صحیح شستن انواع بالش در ماشین لباسشویی


نحوه شستشوی پرده با ماشین لباسشویی

پرده‌های بدون آستر و روکش‌های ساخته شده از پنبه، نایلون و پلی‌استر را با ماشین بشویید. پرده های توری را می توان در صورتی که در کیسه توری محافظت شده باشد در ماشین شستشو داد. پرده‌های مصنوعی و خط‌دار احتمالاً در ماشین شسته می‌شوند، اما ابتدا برچسب را بررسی کنید.

1. پرده های خود را به صورت نقطه ای آزمایش کنید

ابتدا برچسب مراقبت روی پرده های خود را بررسی کنید. اگر در مورد ثبات رنگ پرده های خود شک دارید، سعی کنید گوشه کوچکی را با مخلوطی از آب و مقدار کمی مایع لباسشویی یا صابون مایع ظرفشویی تست کنید. یک پارچه سفید یا حوله کاغذی را روی محل بکشید و ببینید آیا رنگی منتقل شده است یا خیر. اگر روی پارچه یا دستمال کاغذی رنگی وجود دارد، همچنان می توانید شستشوی ماشینی را انتخاب کنید، اما آب سرد و چرخه ظریف را روی ماشین لباسشویی خود انتخاب کنید.

نکته

برای جلوگیری از پخش شدن رنگ پارچه هنگام شستن پرده های رنگی در دستگاه، یک ورق رنگ گیر اضافه کنید. پرده های خود را با هیچ وسیله دیگری نشویید.

نحوه شستشوی پرده با ماشین لباسشویی1

2. وسیله های پرده را بردارید

قبل از قرار دادن پرده ها در ماشین لباسشویی، تمام وسیله ها مانند قلاب های پرده، حلقه ها، سنجاق ها و گیره ها را از پرده های خود جدا کنید.

نحوه شستشوی پرده با ماشین لباسشویی2

3. توری ها را در یک کیسه قرار دهید

توری ظریف و پرده های شفاف را قبل از شستن در ماشین در یک کیسه توری قرار دهید. کیف از ساییدگی و آسیب های دیگر به پرده ها جلوگیری می کند. پرده‌های ظریف را داخل یک روبالشی قدیمی همرنگ پرده‌ها قرار دهید و آن را با یک جوراب زانویی که برایتان مهم نیست محکم ببندید.

نحوه شستشوی پرده با ماشین لباسشویی3

4. آب سرد را انتخاب کنید

بیشتر پرده های قابل شستشو باید در آب سرد و با مقدار کمی مواد شوینده شسته شوند.

نحوه شستشوی پرده با ماشین لباسشویی4

5. پرده ها را خشک کنید

برای پرده های قابل شستشو ، خط خشک کن یا از حالت کم روی خشک کن لباس استفاده کنید. اگر از خشک کن استفاده می کنید، پرده ها را زمانی که حدود 95 درصد خشک شده اند از روی دستگاه جدا کنید.


حتما بخوانید: بهترین روش شستن روتختی و ملافه


خشک شدن بیش از حد باعث ایجاد چین و چروک می شود، اما برداشتن پرده ها در حالی که هنوز کمی مرطوب است، اتوکشی لازم را به خوبی انجام می دهد.

نحوه شستشوی پرده با ماشین لباسشویی5

6. ممکن است به یک اتوکشی سریع نیاز باشد

هنگام اتو کردن با استفاده از یک حوله یا تی شرت سفید نازک، مثلاً بین پارچه پرده و اتو، از پرده های خود محافظت کنید. سخت افزار پرده را عوض کنید و پرده های خود را دوباره آویزان کنید. 

نحوه شستشوی پرده با ماشین لباسشویی6

نحوه شستن پرده ها با دست

پرده ها و پرده های بدون آستر ساخته شده از پنبه، نایلون، پلی استر، توری و ابریشم را با دست بشویید (ابریشم را در ماشین نشویید).

1. سینک یا لگن را با آب پر کنید

سینک یا لگن را با آب ولرم یا خنک پر کنید تا بتوانید به راحتی پرده های خود را زیر آب ببرید.

نحوه شستن پرده ها با دست1

2. مواد شوینده را اضافه کنید

چند قطره مایع ظرفشویی یا مایع لباسشویی اضافه کنید. مواد شوینده را در آب بچرخانید تا کف ایجاد شود.

نحوه شستن پرده ها با دست2

3. پرده ها را اضافه کنید.

پرده ها را در آب  فرو کنید. با یک دست  پارچه را در آب بچرخانید تا کثیفی از بین برود. 

نحوه شستن پرده ها با دست3

4. پرده ها را بشویید

اجازه دهید آب صابون از زهکش پایین برود یا آن را از سطل بریزید. با آب تمیز ولرم تا خنک جایگزین کنید. پرده ها را در آب بچرخانید تا کف آن شل شود. به شستشوی پرده ها در آب زلال ادامه دهید تا زمانی که تمام کف ها از بین بروند. 

نحوه شستن پرده ها با دست4

5. آب اضافی را فشار دهید

هر پانل پرده را روی یک حوله سفید خشک، ضخیم و تمیز (یا همان رنگ پرده) بگذارید. به آرامی و شل حوله را بغلتانید تا آب اضافی از پانل پرده خارج شود.

نحوه شستن پرده ها با دست5

6. آویزان کردن برای خشک کردن

هنگامی که پانل ها فقط مرطوب شدند و خیس نشدند، آنها را آویزان کنید تا خشک شوند (پرده ها را هنوز روی پنجره قرار ندهید). آنها را روی یک قفسه خشک کن یا از میله پرده حمام آویزان کنید. آنها را نزدیک منبع گرما آویزان نکنید زیرا ممکن است جمع شوند یا به پارچه آسیب برسانند.

نحوه شستن پرده ها با دست6

7. در صورت لزوم اتو کنید

اگر پرده‌ها چروک شده‌اند، زمانی که پانل‌ها کمی مرطوب هستند، آن‌ها را با حالت کم اتو کنید. همیشه از یک پارچه  مانند یک حوله نازک یا پارچه دیگر استفاده کنید تا پرده ها را از حرارت مستقیم اتو محافظت کنید.

نحوه شستن پرده ها با دست7

چگونه پرده های خود را با بخار تمیز کنید؟

پرده‌های شما ممکن است بزرگ‌تر از آن باشند که در ماشین لباس‌شویی یا خشک‌کن شما قرار گیرند و برای شستشوی دستی حجیم هستند. در این مورد، تمیز کردن با بخار یک گزینه است. با این حال، فقط پرده های قابل شستشو در ماشین لباسشویی را می توان با بخار تمیز کرد. برخی از بخارشوها دارای اتصالاتی به اثاثیه یا پرده های بخار هستند. 


حتما بخوانید: ترفندهای شستشوی لباس با جوش شیرین برای رفع بوی بد و لکه


هشدار

پرده های مخملی یا پرده های ضد آب در فضای باز را با بخار تمیز نکنید.این پارچه ها باید توسط یک متخصص تمیز یا نقطه ای تمیز شوند.

1. برچسب پرده را بررسی کنید.

با گذاشتن پرده های خود روی میله، برچسب را بررسی کنید تا ببینید آیا هشداری در مورد استفاده از بخار روی پارچه وجود دارد یا خیر. اگر هشداری وجود ندارد، پرده های خود را با بخار تمیز کنید.

چگونه پرده های خود را با بخار تمیز کنید.1

2. بخارشو را آماده کنید

با توجه به دستورالعمل مدل خود مخزن بخار را از آب پر کنید. مخزن را بیش از حد پر نکنید. بخارشو را به برق بزنید و چند دقیقه صبر کنید تا آب گرم شود. 

چگونه پرده های خود را با بخار تمیز کنید.2

3. نازل و پارچه تست را وصل کنید

وقتی آب آماده شد، نازل صحیح را طبق دستورالعمل وصل کنید. برای تست تغییر رنگ از نازل روی قسمتی از پرده های خود استفاده کنید. نازل را حدود 6 اینچ از پارچه دور نگه دارید. از قسمت بالا شروع کنید و هر بار که پارچه را پایین می‌روید، قسمت کوچکی را بخارشو  کنید. اگر پارچه بیش از حد از بخار اشباع شد، نازل را دورتر از پرده نگه دارید. 

چگونه پرده های خود را با بخار تمیز کنید.3

4. یک ابزار پارچه ای وصل کنید

ابزار مناسب را روی شلنگ قرار دهید. به آرامی پارچه را از بالا به پایین پرده بکشید و شلنگ را در حالت عمودی نگه دارید و خاک را از پرده ها بیرون بکشید. هنگام بخارشو کردن پارچه با یک ابزار بخارپز، لمس ملایمی لازم است - هنگام مسواک زدن، نیازی به فشار دادن پرده به داخل پنجره نیست. 

چگونه پرده های خود را با بخار تمیز کنید.4

5. در پشت پرده تکرار کنید

پس از اتمام قسمت جلویی پانل پرده، سپس پشت پانل را با ابزار پارچه ای یا پارچه ای برس بکشید. 

چگونه پرده های خود را با بخار تمیز کنید.5

6. پرده ها را خشک کنید

پس از بخار دادن هر دو طرف پرده، بگذارید آویزان شود تا در هوا خشک شود. اگر همچنان کثیفی روی پرده ها مشاهده کردید، می توانید این روند را تکرار کنید.

چگونه پرده های خود را با بخار تمیز کنید.6

پاک کردن لکه روی پرده

درمان لکه های روی پرده را می توان درست مانند یک لباس انجام داد. با از بین بردن لکه تا حد ممکن با یک چاقو، قاشق یا لبه کارت اعتباری، لکه را پاک کنید. سپس آن را با یک پارچه سفید تمیز آغشته به محلول 50/50 سرکه سفید مقطر و آب شروع کنید. دوباره با مخلوطی از آب ضخیم ساخته شده با چند قطره صابون ظرف مایع ملایم لکه دار کنید.بشویید و بگذارید در هوا خشک شود. اگر پرده های بدون آستر همه جا لکه دار هستند، آنها را به مدت یک ساعت در یک سطل یا در مخلوطی از آب، سرکه سفید و چند قطره صابون ظرفشویی مایع ملایم قرار دهید. آن را بردارید و با دست بشویید یا در دستگاه در چرخه ظریف قرار دهید. 

1. مراقبت و تعمیرات پرده

پرده ها می توانند در قسمت پایین پوشیده شوند یا در جاهای دیگر پاره و فرسوده شوند. حیوانات خانگی نیز می توانند به طور تصادفی آثار پنجه روی پرده ها از خود باقی بگذارند. به جای پرت کردن پرده ها، ابتدا سعی کنید آنها را تعمیر کنید. 

2. تعمیر سوراخ های کوچک

پنجه ها و پروانه ها می توانند سوراخ های کوچکی را در پرده های شما ایجاد کنند. نوار چسب یا چسب پارچه می تواند این مشکل را ترمیم کند. نوار قابل ذوب در پشت یک پانل پرده قرار داده می شود و معمولاً چسب پارچه را به دو طرف پارچه می زنند. دستورالعمل های مربوط به هر محصول را برای بهترین نتیجه بخوانید. 

3. ترمیم

ترمیم لبه‌های فرسوده روی پرده‌ها می‌تواند مشکل باشد و مرتب کردن مجدد معمولاً بهترین راه برای از بین بردن فرسودگی است. اگر نمی‌توانید پانل‌ها را مرتب کنید، سعی کنید قبل و بعد از تمیز کردن پرده‌ها، نخ‌های فرسوده زیادی را از سجاف جدا کنید، با این حال، خطر ایجاد سوراخ‌های بیشتری را دارید. می‌توانید سجاف‌ها را با یک محصول چسبنده که خشک می‌شود، درمان کنید. اگر پرده‌هایی با آستر پارچه‌ای فرسوده دارید، بهتر است با یک فرد حرفه‌ای صحبت کنید تا ببینید آیا می‌توانند پارچه آستر را جایگزین کنند. 

4. ترمیم پارگی کوچک

برای دوختن یک پارگی کوچک از سوزن اثاثه یا لوازم داخلی (برای پرده های ضخیم تر) و نخ همرنگ استفاده کنید. هنگام دوختن پارگی، الگوی پرده را مطابقت دهید. اگر امکان دوخت وجود ندارد، از زانفیکس برای رفع پارگی استفاده کنید. یک قطعه رابط را کمی بزرگتر از پارگی ببرید. پرده را بردارید و آن را روی سطح اتو قرار دهید تا طرف اشتباه پانل رو به شما باشد. پارگی را دستکاری کنید تا تا حد امکان بسته به نظر برسد و سپس رابط را روی شکاف قرار دهید. رابط را با اتو به پارچه فیوز کنید (دستورالعمل های رابط را برای بهترین تنظیم بخوانید).

5. تعمیر گیره ها

نخ های گیره را کوتاه نکنید زیرا می تواند سوراخ یا پارگی ایجاد کند. می توانید سعی کنید پارچه را بکشید تا یک گیره کوچک کاهش یابد. کشش پارچه ممکن است بافت را به اندازه ای باز کند که بتوانید آن را دستکاری کنید و نخ گیر کرده را به طرف دیگر پارچه منتقل کنید. یا، می توانید یک نخ رنگی دقیق را برای دوختن گیره به صورت پارچه انتخاب کنید تا بیشتر کشیده نشود. 

6. اتو کردن

بهتر است پرده ها را در حالی که کمی مرطوب هستند اتو کنید. اگر آنها را در خشک کن خشک می کنید، زمانی که 95 درصد خشک شدند آنها را بیرون بیاورید. برای محافظت از پارچه از یک پارچه پرس استفاده کنید. بلافاصله پس از اتو کردن، پرده ها را آویزان کنید تا از ایجاد چین و چروک جلوگیری شود. اگر زودتر پرده ها را از خشک کن بیرون بیاورید و فوراً آنها را آویزان کنید، ممکن است بتوانید از اتو کردن خودداری کنید. یک بخارشو دستی می تواند چین و چروک هایی را که ممکن است ایجاد شود را از بین ببرد. 


حتما بخوانید: آموزش نحوه صحیح اتو کردن انواع لباس ها برای مبتدیان


نگهداری پرده ها

برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک، پرده ها را با آویزان کردن آنها نگهداری کنید. یک رخت آویز سیمی بسیار محکم و سنگین برای پشتیبانی از یک پانل انتخاب کنید. از یک آویز در هر پانل پرده استفاده کنید. پارچه را با دستمال کاغذی بدون اسید و مناسب پارچه بپوشانید. به عنوان مثال، از کاغذ بدون اسید بافر (تصفیه شده) برای نگهداری پنبه، کتان و پرده های شفاف استفاده کنید. برای نگهداری پرده های ابریشمی، مخملی و پشمی از کاغذ بدون اسید (تصفیه نشده) استفاده کنید. اگر پرده‌ها را تا می‌کنید، این کار را آزادانه انجام دهید تا از چین‌خوردگی‌های عمیق جلوگیری کنید، با کاغذ بدون اسید بپوشانید و آن‌ها را در یک ظرف دربسته قرار دهید. پرده ها را در کمد سرد و تاریک آویزان کنید یا نگهداری کنید. 

پرده ها را چند وقت یکبار بشوییم؟ 

برای تمیز نگه داشتن پنجره ها، پرده های خود را هر سه تا شش ماه بشویید. با حفظ یک روال هفتگی حذف گرد و غبار ، می توانید فاصله زمانی بیشتری بین شستشوها داشته باشید . تمیز کردن مکرر گرد و غبار، کثیفی، موهای حیوانات خانگی و تار عنکبوت در پرده‌هایتان به خانه شما کمک می‌کند بوی تازگی و تمیزی بدهد، مشکلات آلرژی‌زا را از بین می‌برید و می‌توانید لکه‌ها را در مناطقی که نیاز به توجه عمیق‌تری دارند، تشخیص دهید. کارهایی که باید به صورت هفتگی انجام دهید در اینجا آمده است: 

 • پارچه‌های سنگین‌تر را با ضمیمه برس اثاثه یا لوازم داخلی خود جاروبرقی بکشید. (هنگام کار بر روی پرده های سبک، یک تکه جوراب شلواری را روی برس بچسبانید تا جاروبرقی پارچه را به داخل نازل نکشد.)
 • پوشش های شفاف و سبک تر پنجره ها را تکان دهید.
 • از یک ابزار گردگیری دسته بلند استفاده کنید تا به آرامی بالای پرده ها را در امتداد میله جایی که گرد و غبار جمع می شود، برس بزنید و گردگیری کنید.
 • یک برس پرزدار یا نوار چسبنده روی پرده‌های خود بغلتانید تا موهای حیوانات خانگی را از بین ببرید (که اگر برداشته نشود به مرور زمان می‌تواند پرده‌های شما را لکه دار کند). 

نکاتی برای شستن پرده ها

 • قبل از شستن با ماشین، پرده های سفید کثیف یا زرد شده را با خیس کردن آنها در سینک با سفید کننده اکسیژن تازه کنید.
 • پرده ها را صاف روی تخت یا زمین تمیز قرار دهید تا هنگام جاروبرقی کشش بهتری داشته باشید.
 • پنجره ها، توری ها، پرده های پنجره و طاقچه های خود را به طور منظم تمیز کنید.
 • کثیفی روی شیشه و اطراف آن می تواند به سرعت روی پرده ها منتقل شود.
 • برای از بین بردن تارهای عنکبوت انباشته شده و گرد و غباری که روی پرده های شما از سقف (مخصوصا سقف هایی با پوشش پاپ کورن ) و قرنیزها می ریزند، به طور معمول از گردگیر قابل افزایش استفاده کنید.

سوالات متداول تمیز کردن و شستن پرده

آیا می توانم پرده هایی را که دارای حلقه های فلزی یا بند هستند بشوییم؟

برچسب مراقبت را بخوانید، با این حال، معمولاً تا زمانی که چرخه شستشوی ظریف را انتخاب کنید، شستشوی پرده‌های دارای بند در ماشین لباسشویی اشکالی ندارد.

آیا پرده های آستر قابل شستشو هستند؟

پرده های سفارشی یا سایر انواع پرده هایی که با پارچه آستر شده اند را می توان در یک چرخه ملایم در ماشین لباسشویی با آب سرد شستشو داد، اما خطر انحراف یا کوچک شدن آستر را دارید. آویزان کنید تا در هوا خشک شوند و آنها را در خشک کن قرار ندهید. پرده‌های پارچه‌ای با خطوط سنگین مانند پارچه‌های مخملی را می‌توان با استفاده از جاروبرقی در حالی که هنوز در جای خود روی پنجره آویزان است تمیز کرد. همیشه برچسب را برای دستورالعمل های تمیز کردن خاص بررسی کنید.

چگونه پرده ها را با پشتی لاستیکی یا فوم بشوییم؟

پرده هایی با پشتی لاستیکی یا فومی معمولاً پرده های حرارتی یا عایق هستند که ممکن است نیاز به تمیز کردن متفاوتی نسبت به پرده های پارچه ای داشته باشند. بهتر است این پرده ها را برای تمیز کردن در فضای باز آویزان کنید. آنها را محکم آویزان کنید تا پشتی نتواند روی خودش تا شود یا چیز دیگری را لمس نکند. با یک صابون  ملایم با اسفنج تمیز کنید و پشت آن را کاملا خشک کنید تا از رشد کپک جلوگیری شود. همچنین می‌توانید جلوی پرده‌ها را با اسفنج تمیز کنید. با این حال، همیشه بهتر است برچسب دستورالعمل تمیز کردن پرده خاص خود را بخوانید.

سخن آخر

با انجام دادن نکات آمده تحت عنوان شستشو و مراقبت از پرده، می توانید پرده های خود را تا چندین سال نگهداری کنید. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مطالب مرتبط:

روش شستن دمپایی حوله ای، جیر و چرمی

روش و نکات مهم از بین بردن لکه و شستن لباس با شامپواز
1
رای