آموزش نحوه نصب چراغ دیوارکوب؛ ارتفاع استاندارد نصب چراغ دیواری

آموزش نحوه نصب چراغ دیوارکوب؛ ارتفاع استاندارد نصب چراغ دیواری نحوه نصب لوستر دیوار کوب ؛ محل نصب لوستر دیوارکوب ؛ ارتفاع استاندارد نصب چراغ دیواری در اتاق، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و کنار تخت و نکات نصب چراغ دکوراتیو تصویری در سلام دنیا بیاموزید.

دیوارکوب ها چراغ های برجسته ای عالی برای روشن کردن یک راهرو تاریک، راه پله یا قسمتی از اتاق هستند. در حمام، هنگامی که در دو طرف آینه جفت می شوند، به عنوان روشنایی کار وارد عمل می شوند. حتی اگر خانه شما از قبل روشنایی عمومی کافی داشته باشد ، دیوارکوب ها با ترکیبی از سبک و عملکرد، رنگ نهایی را ارائه می دهند. نصب چراغ‌های دیوارکوب که به سیستم برق خانه شما متصل شده‌اند، چندان دشوار نیست، اگر بتوانید آنها را به روشی خاص قرار دهید: بین دو ناودانی و بالای یک پریز. تنها با چند ساعت کار، نورپردازی شیکی خواهید داشت که افزوده دائمی به خانه شماست. در این مطلب از سلام دنیا، ما به نحوه نصب چراغ دیوارکوب پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

دیوارکوب چیست؟

دیوارکوب نوری است که بر روی دیوار نصب می‌شود و به جای نورپردازی کل اتاق، یک قسمت از اتاق را روشن یا تکیه می‌دهد.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب از ابتدا

اکثر دستورالعمل‌های چراغ دیواری فرض می‌کنند که برق مستقیماً به محل نصب می‌رود و یک جعبه برق از قبل در محل نصب شده است. تا زمانی که یک چراغ دیواری موجود را جایگزین نکنید ، خانه شما این را نخواهد داشت. نه تنها این، بلکه محدوده ارتفاعی 48 تا 72 اینچی (122 تا 182 سانتیمتری) پیشنهادی ممکن است به طور تصادفی یک سیم پشت دیوار داشته باشد، اما نمی توانید روی آن حساب کنید. با این حال، چیزی که می‌توانید روی آن حساب کنید، مکان دیگری است که می‌توانید از آنجا برق بگیرید: پریزهای برق. طبق کد 1 ، سیم برق از دیوارها عبور می کند ، با پریزهایی که بیش از 12 فوت (3.5 متر) از یکدیگر فاصله ندارند.

هر خروجی نقطه شروع مناسبی برای سیمی است که به سمت بالا به چراغ دیوارکوب منتهی می شود. تا زمانی که دیوارکوب و خروجی به صورت افقی در چند اینچ از یکدیگر قرار دارند، سیم کشی مستقیم و بدون مانع است. نیازی به ایجاد سوراخ های غیر ضروری در دیوار نیست. خانه‌های قدیمی‌تر و خانه‌های جدیدتر با سقف‌های بلندتر از 9 فوت (3.5 متر) ، دیوارها را مسدود می‌کنند. این تخته های 2x4 هستند که در سراسر حفره دیوار اجرا می شوند.


حتما بخوانید: چراغ زیر کابینتی باطری خور، سنسور دار، شارژی و چسبی


ارتفاع استاندارد نصب چراغ دیواری (دیوارکوب)

ارتفاع دیوارکوب بستگی به محل آن و فعالیت مورد نظر دارد. به عنوان مثال، یک دیوارکوب در کنار درب ورودی بالاتر یا کنار تخت به عنوان چراغ مطالعه است. نوع دیوارکوب، ارتفاع خود و اینکه به سمت بالا یا پایین اشاره دارد را در نظر بگیرید. ارتفاع دیوارکوب از روی زمین اندازه گیری می شود و تنها پیشنهاد است. در صورت نیاز تنظیم کنید.

ارتفاع دیوارکوب کنار تخت:

 • پایین: 48 اینچ (122 سانتیمتر)
 • بالا: 60 اینچ (152 سانتیمتر)

ارتفاع دیوارکوب اتاق:

 • پایین: 60 اینچ  (152 سانتیمتر)
 • بالا: 72 اینچ (182 سانتیمتر)

ارتفاع دیوارکوب سینک دستشویی:

 • پایین: 60 اینچ (152 سانتیمتر)
 • بالا: 65 اینچ (165 سانتیمتر)

ارتفاع دیوارکوب پیشخوان آشپزخانه:

 • پایین: 55 اینچ (140 سانتیمتر)
 • بالا: 60 اینچ (152 سانتیمتر)

وسایل مورد نیاز برای نصب چراغ دیوارکوب

 • اره
 • مته شارژی
 • سیم کش
 • تستر ولتاژ بدون تماس
 • نوار 
 • مداد
 • متر نواری
 • چراغ دیوارکوب
 • جعبه برق کار قدیمی 4 اینچی (10 سانتیمتری)
 • سیم برق 14/2
 • کلید برق
 • جعبه سوئیچ کار قدیمی
 • صفحه کلید سوئیچ نور

وسایل مورد نیاز برای نصب چراغ دیوارکوب

نحوه نصب چراغ دیوارکوب

1. برق را خاموش کنید:


حتما بخوانید: آموزش ساخت سینی چوبی دست ساز مستطیل


برق محل کار را با قطع کردن مدارها در تابلو خدمات برق قطع کنید.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 1

2. میخ های دیواری را علامت گذاری کنید:

با گل میخ یاب، دو ناودانی دیواری عمودی را در پشت دیوار خشک که بین آنها دیوارکوب قرار خواهد گرفت، پیدا کنید. علامت گذاری با نوار نقاش. گل میخ ها معمولاً 14-1/2 اینچ از یک طرف به سمت دیگر (یا 16 اینچ در مرکز) فاصله دارند.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 2

3. چراغ را علامت گذاری کنید و مکان ها را تغییر دهید:

با نوار، محل مورد نظر چراغ دیوارکوب و کلید دیوار را علامت بزنید. آنها باید بین دو گل میخ قرار گیرند. کد برق ارتفاع سوئیچ چراغ را مشخص نمی کند ، اما به طور کلی کلیدها در ارتفاع حدود 48 اینچ (121 سانتیمتری) قرار دارند.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 3

4. سوراخ جعبه نور را علامت گذاری و برش دهید:


حتما بخوانید: آموزش ساخت چهارپایه


جعبه های برق گرد اغلب با قالب های کاغذی برای برش روی دیوار خشک عرضه می شوند. اگر چنین است، آن را با قیچی برش دهید و سپس یک دایره در محل نور دیوارکوب بکشید. یک جعبه 4 اینچی (10 سانتیمتری) به سوراخ 4 اینچی نیاز دارد. سوراخ را با دست با اره دندانه دار یا با اره سوراخ دار ببرید. برش دیوار خشک را بردارید. 

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 4

5. علامت گذاری و سوراخ برش برای جعبه سوئیچ نور:

از الگوی کاغذ سوئیچ نور برای علامت گذاری یک سوراخ روی دیوار استفاده کنید. در غیر این صورت جعبه را به عقب برگردانید و از لبه های آن به عنوان الگو استفاده کنید. سوراخ را برش دهید و برش را بردارید.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 5

نکته: مطمئن شوید که از لبه بیرونی جعبه به عنوان الگو استفاده نمی کنید زیرا باید روی دیوار قرار گیرد.

6: نوع جعبه خروجی را ارزیابی کنید:

صفحه رویی پریز را که از آن برق می گیرید بردارید. با استفاده از تستر ولتاژ غیر تماسی، مجدداً بررسی کنید که برق در پریز وجود نداشته باشد. پیچ خروجی را باز کنید و آن را از جعبه بیرون بکشید اما آن را به سیم هایش متصل کنید. تعیین کنید که جعبه خروجی یک جعبه قدیمی است یا یک جعبه میخی (یا پیچی):

 • جعبه Old-Work : جعبه شبیه به جعبه ای است که برای کلید چراغ دیواری خریداری کرده اید. دارای دو پیچ خواهد بود که امکان جدا شدن جعبه را فراهم می کند.
 • میخ در یا پیچ : این جعبه ها دو پیچ را که برای جعبه قدیمی مشخص شده است ندارند. این جعبه ها را نمی توان بدون کشیدن دیوار خشک جدا کرد.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 6

7. جعبه خروجی Old-Work را بردارید:

دو پیچ روی جعبه خروجی قدیمی را با یک پیچ گوشتی دستی بچرخانید. پیچ ها را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا جعبه شل شود. سپس، با گرفتن لبه جعبه، آن را به داخل اتاق بکشید اما آن را به سیم هایش متصل کنید.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 7

8. سیم کشی را از جعبه نور به جعبه سوئیچ اجرا کنید:


حتما بخوانید: آموزش ساخت تخته گوشت چوبی


به صورت دستی سیم 14/2 را از سوراخ جعبه نور به سمت سوراخ جعبه سوئیچ ماهیگیری کنید. سیم را به اندازه ای برش دهید که از هر سوراخ حدود 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتیمتر) فاصله داشته باشد.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 8

نکته: برای کوتاه مدت، نیازی به استفاده از نوار ماهی نیست ، اما اگر این کار آسان تر است، می توانید این کار را انجام دهید. دیوارهای بیرونی عایق شده ممکن است به نیروی اضافی نیاز داشته باشند که نوار ماهی فراهم می کند. دیوارهای داخلی بدون عایق معمولاً نیازی به نوار چسب ندارند.

9. لایت باکس را در دیوار نصب کنید:

انتهای بالای سیم 14/2 را در یکی از سوراخ های جعبه گرد 4 اینچی قرار دهید. جعبه را داخل سوراخ قرار دهید. پیچ های جعبه را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا جعبه را روی دیوار محکم کنید.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 9

10. سخت افزار نصب را وصل کنید:

برای سیم 14/2، پوشش بیرونی را با چاک دهنده کابل پاره کنید، آن را قطع کنید و دور بیندازید. انتهای سیم ها را بردارید. کیت نور دیوار باید یک حلقه یا نوار فلزی داشته باشد که آن را با پیچ به جعبه برق وصل کنید. مطمئن شوید که سه سیم را از طریق سخت افزار نصب رد کنید.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 10

11. دیوارکوب را به سیم و جعبه وصل کنید:

سیم های دیوارکوب را به سیم های 14/2 وصل کنید. اغلب، سیم های سبک از قبل جدا می شوند و شما فقط باید انتهای بریده شده را با دست جدا کنید و سیم های رشته شده را محکم بچرخانید. سیم مشکی را به سیم مشکی، سفید را به سفید و مسی لخت را به مسی لخت یا سیم سبز سبز/زرد را وصل کنید. هر اتصال را با مهره‌های سیمی که همراه کیت نور ارائه می‌شود، ببندید. دیوارکوب را با بست های موجود بر روی سخت افزار نصب پیچ کنید.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 11

12: سیم کشی را از جعبه سوئیچ به پریز اجرا کنید:

طول سیم 14/2 را از سوراخ جعبه سوئیچ تا خروجی بکشید:


حتما بخوانید: نحوه تعمیر نشتی و چکه کردن کارتریج شیر آب اهرمی تک دسته


 • برای جعبه قدیمی : سیم را از سوراخ جعبه سوئیچ به سمت سوراخ خروجی باز شده رها کنید.
 • برای جعبه میخی یا پیچی : از نوار ماهی استفاده کنید تا سیم را به سمت بالا بکشید، از پشت جعبه خروجی شروع کنید و تا سوراخ جعبه سوئیچ بلغزید.

با هر نوع جعبه، حدود 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتیمتر) سیم از هر سوراخ باقی بماند.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 12

13. جعبه سوئیچ را در دیوار نصب کنید:

دو سیم 14/2 را در پشت جعبه سوئیچ قرار دهید. جعبه را در سوراخ قرار دهید. با پیچ گوشتی دستی، پیچ ها را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا جعبه به طور ایمن به دیوار خشک وصل شود.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 13

14: کلید چراغ را به سیم ها وصل کنید:

 • مشکی : سیم مشکی خط (یا برق دار) را به یک سر کلید چراغ و سیم سیاه بار (سمت سمتی که به سمت چراغ دیوارکوب می رود) را به انتهای دیگر وصل کنید.
 • سفید : سیم سفید را با دور زدن کلید چراغ به سیم سفید وصل کنید.
 • زمین لخت (مس) : دو سیم مسی خالی را وصل کنید و سیم مسی سومی به طول حدود 5 تا 6 اینچ اضافه کنید. سه سیم را به هم بپیچانید و با یک مهره سیمی روی آنها را ببندید. انتهای شل سومین سیم مسی را به پیچ سبز روی کلید چراغ وصل کنید. محکم در جای خود پیچ ​​کنید.

کلید چراغ را روی جعبه پیچ کنید. صفحه صورت را اضافه کنید.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 14

15. سیم را به پریز وصل کنید:

سیم کشی را با وصل کردن سیم از کلید چراغ به پریز تکمیل کنید. روی سیم 14/2، روکش کابل و کاغذ پاره شده را قطع کنید. انتهای سیم ها را بردارید. سیم کشی فرق می کند که پریز به پریزهای دیگر ختم شود یا یکی از گروه های دیگر پریزها باشد.

 • پایان کار : در سمت یدکی (استفاده نشده) پریز، سیم سیاه را به یک پایانه طلایی و یک سیم سفید را به یک پایانه نقره ای وصل کنید. سیم مسی خالی موجود را از خروجی خارج کنید.
 • سه سیم زمین را وصل کنید: سیم مسی خالی موجود، سیم مسی خالی که با کابل 14/2 وارد می شود و سومین سیم مسی لخت. سه سیم را بچرخانید، آنها را با یک مهره سیمی درپوش بگذارید، سپس سومین سیم مسی لخت را به خروجی وصل کنید.

روش دیگر این است که زمین های برهنه را به هم بپیچانید، تقریباً 6 اینچ بیشتر از سایرین باقی بمانید، و یک چین دار برنجی روی قسمت پیچ خورده سیم قرار دهید.

نکته: از هر کابل 14/2 اضافی که در اطراف قرار دارد، می توانید طول مورد نیاز را قطع کنید، تمام پلاستیک و کاغذ را جدا کنید، و سپس از هر یک از سیم های باقی مانده در صورت نیاز استفاده کنید: ارث، سیاه یا سفید. برای ایمنی، سیم ها را در خانواده های رنگی نگه دارید.

 • درون گروه : هنگامی که هر دو طرف پریز به سیم ها وصل می شوند (یکی سیم خط و دیگری سیم بار است)، نباید سعی کنید سیم های اضافی را زیر پایانه ها فشار دهید. در عوض، بهترین روش این است که سیم های خط را از خروجی جدا کنید و سیم سومی با دم خوک ایجاد کنید که به خروجی متصل می شود. سیم مشکی را به سیم مشکی روی کابل 14/2 سوئیچ وصل کنید و سیم مشکی سوم را اضافه کنید. سه سیم را بچرخانید و آنها را با مهره سیمی ببندید. انتهای آن سیم مشکی سوم را به ترمینال طلایی پریز وصل کنید. این کار را برای سیم سفید و سیم مسی خالی تکرار کنید.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 15

16. خروجی را ببندید:


حتما بخوانید: نحوه تنظیم لولا کابینت MDF


سیم ها را به داخل جعبه برگردانید. خروجی را به جعبه وصل کنید. صفحه رو اضافه کنید.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 16

17. چراغ دیوار را روشن کنید:

مدار را دوباره در پنل سرویس روشن کنید. چراغ دیوارکوب را با روشن و خاموش کردن آن در کلید چراغ تست کنید.

نحوه نصب چراغ دیوارکوب 17

نکات و عیب یابی پایانی نصب چراغ دیوارکوب

 • اگر سوئیچ معکوس است (بالا رفتن چراغ را خاموش می کند، چرخش به پایین روشن می کند)، می توانید سیم ها را وصل کرده و سوئیچ را وارونه بچرخانید. حتما قبل از انجام این کار ابتدا مدار را خاموش کنید.
 • خرید چراغ دیواری سوئیچ نصب را ساده تر می کند. با سوئیچ قرار گرفته بر روی خود محفظه دیوارکوب، نیازی به نصب کلید چراغ دیواری میانی نیست. اما برخی از کاربران راحتی سوئیچ دیواری را ترجیح می دهند.
 • یک سوئیچ دیواری روشن به شما کمک می‌کند که چراغ دیوارکوب را با خیال راحت‌تر روشن کنید تا اینکه برای پیدا کردن یک کلید غیر روشن بگردید.
 • هنگام قرار دادن جعبه های قدیمی در دیوار استفاده از پیچ گوشتی دستی فیلیپس به جای مته کمک می کند. گیره های چرخشی پلاستیکی به راحتی می شکنند و مته می تواند فشار زیادی به آنها وارد کند.

مطالب مرتبط:

نحوه اتصال صحیح دو سیم

روش تولید و ساخت کمپوست خانگی با زباله از
1
رای