نحوه تعویض و تعمیر نشتی و چکه کردن کارتریج شیر آب دیسکی تک دسته

نحوه تعویض و تعمیر نشتی و چکه کردن کارتریج شیر آب دیسکی تک دسته برای اینکه بدانید روی چه چیزی تمرکز کنید و درست همانند یک تعمیرکار بتوانید مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته خود را تشخیص دهید این مطلب از سلام دنیا را از دست ندهید چرا که هر چه به آن نیاز دارید در همین جا گردآوری شده است.

درست است که رفع کردن مشکل نشتی شیر آب حمام یا آشپزخانه معمولاً کار سختی نمی باشد، اما خب گاهی طرح‌های مختلفی از شیر آب با انواع مختلفی از قطعات هستند که به روش‌های تعمیر متفاوتی نیاز دارند. این دقیقاً همان مانعی است که کار تعمیر شیر آب را برای شما پیچیده می کند. بسیاری از شیرآلات تک دسته ای هستند که از نوعی توپ داخلی یا کارتریج (اهرم) استفاده می کنند. در بیشتر مواقع، تعمیر کردن نشتی یک شیر آب تک دسته یک موضوع نسبتاً پیش پا افتاده می باشد که شما تنها نیاز به تعویض کارتریج شیر، تعویض توپ شیر یا قطعات آن دارید. توجه داشته باشید که یک شیر آب دیسکی تک دسته از طراحی متفاوتی استفاده می کند که نیاز به روش های تعمیر متفاوتی هم دارد. در این مطلب سلام دنیا، ما به نحوه رفع مشکل چکه کردن شیر آب دیسکی تک دسته؛ رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته و نحوه تعمیر شیرآلات آب پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

شناسایی شیر آب دیسکی

از بیرون، دیسک، کارتریج و شیرهای توپ شبیه به هم هستند. مانند بسیاری از شیرهای آب کارتریجی یا توپی، یک شیر آب دیسکی هم نیز معمولاً یک دسته دارد (اگرچه در برخی از مدل‌های آن دو دسته هم نیز وجود دارد). با این حال، اگر که با تعمیر نشتی یک شیر آب قدیمی روبه‌رو شده اید، برای مثال، این شیر آب دیسکی نیست، بلکه دارای دریچه‌های فشرده‌سازی است که تعمیر بسیار متفاوت و آسان‌تری دارد. شیرهای توپی دارای دسته‌ای هستند که آزادانه در همه جهات می‌چرخند، یک شیر آب دیسکی سرامیکی دارای یک حرکت عملکردی متمایز می باشد که شامل حرکت صاف به جلو و عقب همراه با چرخش به چپ به راست می شود.


حتما بخوانید: نحوه تعمیر نشتی کارتریج شیر آب اهرمی تک دسته


این شیر آب شبیه به روش حرکت شیرهای کارتریج استاندارد است. شیر آب دیسکی سرامیکی بدنه کوتاه‌تر و پهن‌تری دارد و شیرهای کارتریجی به شکل یک استوانه‌ عمودی می باشند. در داخل بدنه شیر آب از یک شیر دیسکی -  که با نوع خاصی از کارتریج مهر و موم شده با دو دیسک سرامیکی نزدیک به هم، یکی ثابت و دیگری متحرک -  استفاده شده است. حرکت دسته، دیسک ها را به اطراف داخل کارتریج خود می لغزاند و سوراخ ها را به روش های مختلف تراز می کند تا نسبت آب سرد و گرم عبوری از دیسک ها را تغییر دهد.

رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته

در این مطلب، نحوه جداسازی و تمیز کردن قطعات یک شیر آب دیسکی سرامیکی تک دسته معمولی شرح داده شده است. توجه داشته باشید که اگر یک شیر آشپزخانه تک دسته را به همراه شلنگ اسپری آن دارید، فرآیند تعمیر یکسان می باشد. در بسیاری از موارد، تمیز کردن ساده درزگیرها و دریچه های آب باعث رفع نشتی شیر آب می شود. با این حال، گاهی اوقات، تمیز کردن ساده شیر آب نمی تواند مشکل نشتی شیر آب را رفع کند. در این حالت، مشکلی که باعث نشتی شیر آب تک دسته می شود، ممکن است آب بندی های آسیب دیده ای باشد که قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده اند.

بر خلاف سایر شیرها، که در آن آب‌بند، فنر و سایر قطعات اغلب در کیت‌های تعمیر مشخص شده برای مدل‌های خاص شیر ارائه می‌شوند، آب‌بندهای اکثر شیرهای دیسکی سرامیکی به این روش فروخته و تحویل داده نمی‌شوند. همچنین در کیت های جهانی که طیف وسیعی از واشرها، سیلز ها و (O-ring)/حلقه های O را ارائه می دهند، سیلز های مناسبی پیدا نخواهید کرد. اگر متوجه شدید که سیلز های روی کارتریج دیسک سرامیکی شما ترک خورده و یا به شدت فرسوده شده اند، راه حل این است که فقط یک کارتریج جدید بخرید و آن را نصب کنید.

موراد مورد نیاز برای تعمیر نشتی شیر آب دیسکی تک دسته

  • آچار آلن (هگز)
  • انبردست یا آچار لوله ای از نوع کانال
  • پیچ گوشتی
  • چاقوی کاربردی
  • مسواک قدیمی یا برس نایلونی کوچک
  • کارتریج دیسک جایگزین (در صورت نیاز)
  • O-ring جدید برای بدنه شیر آب
  • گریس لوله کش سیلیکونی ضد حرارت

نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته 1

نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته

1. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته: بستن شیر آب

اولین گام در تعمیر شیر آب این است که دریچه های قطع کننده آب سرد و گرم را پیدا کرده و آنها را ببندید. دریچه های قطع کننده آب سرد و گرم معمولاً مستقیماً در زیر سینک، در محلی که لوله‌های آبرسانی به لوله‌های تامین آب انعطاف‌پذیر منتهی به قسمت‌های انتهایی شیر وصل می‌شوند، یافت می‌شوند.


حتما بخوانید: 10 روش ساده برای صرفه جویی در مصرف روزانه آب در خانه


 برخی از دریچه های قطع کننده آب سرد و گرم دارای دستگیره‌های پیچ‌داری هستند که در جهت عقربه‌های ساعت و برخی دیگر دریچه‌هایی از نوع اهرمی با دسته‌هایی هستند که یک چهارم دور می‌چرخند تا بتوانند آب را قطع کنند. برای رفع این مشکل نیازی نیست که حتماً منبع اصلی آب خانه را قطع کنید. توجه داشته باشید که شما باید - اگر شیر آب شما دریچه های قطع کننده اختصاصی ندارد - جریان آب را به کل خانه در یک شیر انشعاب یا در شیر اصلی قطع کنید. پس از بستن دریچه ها، شیر آب را باز کرده تا فشار آن آزاد و آب تخلیه شود.

نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته 2

2. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته: جدا کردن دستگیره شیر آب

دسته شیر آب را از بدنه و کارتریج شیر جدا کنید. پیچ نصب اغلب در زیر یک کلاه پلاستیکی یا فلزی که بالای بدنه شیر آب را می پوشاند، همانطور که در اینجا نشان داده شده است، پنهان می شود. اگر شیر آب شما کلاهک پلاستیکی ندارد، ممکن است دستگیره توسط یک پیچ شش گوش در کنار، جلو یا عقب دستگیره وصل شده باشد. از یک پیچ گوشتی فیلیپس یا آچار آلن برای جدا کردن پیچ نصب استفاده کنید و  سپس به آرامی دستگیره را باز کنید.

نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته 3

3. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته: جدا کردن دیسک کارتریج

با جدا کردن دستگیره، کارتریج دیسک دیگر اکنون در معرض دید شما قرار داد و شما می توانید آن را جدا کنید. برخی از مدل های شیر آب دارای پیچ یا حلقه نصبی هستند که کارتریج دیسک را در جای خود نگه می دارد. اگر شیر آب شما هم نیز این شکلی می باشد، پیچ یا حلقه ای را که کارتریج را محکم نگه داشته است را قبل از بیرون آوردن کارتریج جدا کنید.


حتما بخوانید: رفع مشکل سرد و گرم شدن ناگهانی آب در حمام


اگر کارتریج شما در سرجای خود حالت چسبیده دارد، بدنه آن را با انبردست نگه دارید تا بتوانید به آرامی آن را بیرون بکشید و جدا کنید. هنگامی که کارتریج را جدا کردید آن را برای آسیب دیدگی های احتمالی چک کنید. اگر کارتریج شما ترک خورده و یا آسیب دیگری را بر روی خود داردف آن را تعویض کنید. اگر مجبور به تعویض کارتریج شدید حتماً کارتریج قدیمی را به همراه داشته باشید تا فروشنده بتواند کارتریجی همانند آن را به شما بدهد.

نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته 4

4. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته: جدا کردن سیلز ها و تمیز کردن پورت ها 

بسته به مدل و سازنده شیر آب، مراحل بعدی می توانند کمی متفاوت باشند. در بیشتر موارد، شیرهای دیسکی نشت می‌کنند، چرا که درزگیرهای لاستیکی در کف دیسک سرامیکی آسیب می‌بینند یا با سنگ‌ریزه یا رسوبات معدنی لایه‌بندی می‌شوند. پایین کارتریج را بررسی کنید و با استفاده از یک پیچ گوشتی کوچک، سیلز های لاستیکی را از درگاه های ورودی آب جدا کنید. مراقب باشید به سیلز آسیب نرسانید. از یک برس نایلونی نرم (یک مسواک قدیمی) استفاده کنید تا سیلز های لاستیکی را به آرامی تمیز کنید. در ادامه کار خود همچنین نیز پورت های پایین کارتریج را هم تمیز کنید. استفاده از محصولات Lime-A-Way می تواند به تمیز کردن رسوبات کمک کند.

نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته 5

نکته: برخی از شیرهای آب دارای کارتریج های دیسک سیلز شده هستند که به شما اجازه نمی دهد سیلز ها را جدا کنید. در این صورت شما می توانید به سادگی یک کارتریج را تهیه کرده و آن را نصب کنید. اگر که سیلز ترک خورده و یا به شدت آسیب دیده است، معمولاً بهتر است که یک کارتریج جدید بخرید و آن را نصب کنید. 


حتما بخوانید: آموزش تعویض یا نصب صحیح شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی


5. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته: جایگزین کردن یک O-Ring 

O-ring را از بدنه شیر آب جدا کنید. یک O-ring جدید را با یک لایه سبک از گریس لوله کش سیلیکونی بپوشانید و با قرار دادن آن در شیار روی بدنه شیر آب، آن را نصب کنید.

نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته 6

6. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته: سرهم کردن دوباره شیر آب

سیلز های لاستیکی تمیز شده را دوباره در سرجای خود قرار دهید. کارتریج دیسک را دوباره در بدنه شیر قرار داده و آشغال ها و کثیفی های روی کارتریج را تمیز کنید. اگر پیچ یا درپوش نصبی برای شیر شما موجود می باشد، آن را دوباره نصب کنید. دسته را وصل کنید و سپس بعد از آن درپوش تزئینی (در صورت وجود) را تعویض کنید. پیچ نصب شیر تک دسته را به اندازه کافی تا زمانی که احساس مقاومت در آن کردید، سفت کنید.

نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته 7

7. نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته: باز کردن منبع آب 

هنگامی که هوا از شیر آب خارج نمی شود، دسته را به حالت بسته حرکت دهید. حتماً بررسی کنید که شیر آب نشتی نداشته باشد. اگر شیر آب شما هنوز هم نشتی دارد، شما باید قسمت‌های داخلی را کمی سفت و یا تنظیم کنید.

نحوه رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته 8

سوالات متداول

1. چگونه بفهمیم که کارتریج شیر آب خراب شده است؟

علائم مشخصی - همانند نشت آب از دسته  و کار نکردن مناسب اهرم - وجود دارند که نشان می دهند کارتریج شیر آب خراب شده است. علاوه بر این ها، امکان اینکه  در تنظیم دمای آب هم به مشکل بخورید زیاد است.

2. اگر شیر آبی را که چکه می کند تعمیر نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

شیر آب که نشتی دارد باید فورا تعمیر شود زیرا مشکل می تواند بدتر شود. در مکان‌هایی که امکان دیدن وجود ندارد، جمع شدن آب ناشی از نشتی را مشاهده خواهید کرد. رطوبت به دام افتاده باعث ایجاد کپک و پوسیدگی می‌شود.

3. هزینه تعویض کارتریج شیر آب چقدر است؟

اگر خودتان این کار را انجام دهید می تواند به قیمت کارتریج برای شما تمام شود. اگر یک لوله‌کش را برای تعمیر شیر آب به منزل بیاورید، بستگی به محل زندگیتان، ممکن است هزینه متفاوتی داشته باشد.

سخن آخر

برای رفع مشکل نشتی شیر آب دیسکی تک دسته، مراحل بالا را دنبال کنید. آموزش گام به گام ما را از دست ندهید و در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این روش ها به شما در حل و یادگیری مطلب سرچ شده کمک کرده باشند.


مطالب مرتبط:

روش تمیز کردن فن یا هواکش دستشویی

سریع ترین راه از بین بردن بوی بد یخچال

علت بسته نشدن و افتادگی رگلاژ درب کابینت 

چگونه دندانه زیپ را درست کنیماز
1
رای