چگونه لباس آب رفته و کوچک شده را درست کنیم و به حالت اول برگردانیم

چگونه لباس آب رفته و کوچک شده را درست کنیم و به حالت اول برگردانیم دلیل آب رفتن لباس و کوچک شدن لباس بعد از شست چیست و چگونه لباس کوچک شده را به حالت اول برگردانیم، طرز درست کردن لباس آب رفته پشمی با 3 روش و تنگ کردن لباس با اب سرد در سلام دنیا بیاموزید.

راه های مختلفی برای درست کردن لباس هایی که کوچک شده اند یا آب رفته اند وجود دارد. الیافی مانند پنبه و پشم ساده‌ترین موادی هستند که با خیساندن یا اسپری کردن، کشیدن پارچه و خشک کردن آنها در هوا، درست می‌شوند و به حالت اولیه باز می گردند. موادی مانند شامپو بچه، نرم کننده، جوش شیرین و سرکه می توانند به شل شدن الیاف پارچه کمک کنند و کشش لباس آب رفته را آسان تر کنند. در این مقاله سلام دنیا دلیل آب رفتن لباس؛ علت کوچک شدن لباس بعد از شستن و نحوه درست کردن لباس آب رفته و کوچک شده را به شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

دلیل آب رفتن لباس چیست

وجود فرایندهای شیمیایی مختلف بروی فیبرهای طبیعی و یا مصنوعی در داخل ماشین، در کنار گرمای زیاد و با حرکت مکانیکی و انرژی شیمیایی داخل آن همگی دلیل آب رفتن لباس هستند. به همین دلیل به این فرآیند آب رفتن گفته می شود.البته به دلیل تفاوت مقدار آب رفتن در فیبرهای طبیعی گفته می شود که ساختار پارچه در آب رفتن لباس نقش بسیار مهمی دارد. برای مثال پارچه کتان به دلیل سفتی بیشتری که نسبت به بافت کتان پنبه دارد آب رفتن آن ها نیز بالاتر و بیشتر است و پارچه های پشمی به دلیل شل بودن احتمال آب رفتنش نسبت به پارچه های نخی بیشتر است. علاوه براین عامل مهمی مانند رطوبت هم نقش بسیار مهمی در آب رفتن پارچه ها دارد. برای مثال پارچه های پشمی 17% رطوبت دارند و در زمان خشک شدن رطوبت خود را بیشتر از دست می دهند و در نتیجه آب می روند.

دلیل آب رفتن لباس

علت کوچک شدن لباس بعد از شستن

اگرچه تغییر سایز لباس بعد از شستن در بسیاری از لباس ها با جنس های مختلف امری عادی است اما این مورد در پارچه های نخی بیشتر و ملموس تر است. در هنگام تولید پارچه های نخی فشر‌ده سازی تار و پود پارچه، باعث ایجاد یک قوام نسبی در آن ها می شود این کار شکل پارچه را به صورت یک دست و صاف و منظم می کند.شستشو پارچه ها، با آب گرم باعث آزاد شدن مقدار کمی از بافت منسجم آنها شده و تار و پود از حالت اولیه خارج می کند. اگرچه بعد از آب کشی، و در زمان خشک شدن، بافت پارچه به حالت قبل باز می گردد، اما به دلیل از بین رفتن فرم اولیه بافت لباس کمی کوچک می شود.


حتما بخوانید: پاک کردن لکه سرکه از روی لباس و فرش با روش های ساده


لباس اب رفته را چیکار کنم

روش اول: استفاده از جوش شیرین و سرکه

1. جوش شیرین را در سینک یا لگن خیس کنید

2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) جوش شیرین را در 2 لیتر (8.5 درجه سانتی گراد) آب داغ حل کنید. اجازه دهید این مخلوط چند لحظه بماند تا جوش شیرین حل شود. تا زمانی که جوش شیرین کاملاً حل نشده است، لباس خود را در خیس قرار ندهید زیرا ممکن است به پارچه بچسبد.

 • توجه داشته باشید که این خیس کردن با پارچه های طبیعی مانند پنبه و پشمی بهتر از پارچه های مصنوعی مانند پلی استر یا ابریشم مصنوعی کار می کند.

جوش شیرین را در سینک یا لگن خیس کنید.

2. لباس را در محلول آغشته کنید و رطوبت اضافی آن را بگیرید

لباس آب رفته ای که می خواهید به حالت اولیه برگردانید را کاملاً در محلول جوش شیرین غوطه ور کنید. آن را از آب بیرون بیاورید و رطوبت اضافی را به آرامی فشار دهید. برای جلوگیری از آسیب، آن را منقبض نکنید.

 لباس را در محلول آغشته کنید و رطوبت اضافی آن را بگیرید.

3. لباس را به آرامی با دستان خود بکشید

پارچه لباس را به آرامی در همه جهات بکشید تا کشیده شود. مواظب باشید خیلی محکم کشیده نشوید و به پارچه آسیب نرسانید. کل لباس را به طور مساوی بکشید تا از شکل نامتقارن جلوگیری کنید.

 • اگر پوست حساسی دارید، از دستکش لاستیکی برای محافظت از دستان خود از جوش شیرین استفاده کنید.

 لباس را به آرامی با دستان خود بکشید.

4. اجازه دهید لباس به مدت یک ساعت خیس بخورد، سپس آب آن را خالی کنید

هنگامی که لباس را به شکل دلخواهتان دراز کردید، آن را دوباره در خیس کنید و در محلول جوش شیرین قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که لباس کاملاً در آب فرو رفته است. بگذارید یک ساعت بماند، سپس آب را بیرون بریزید یا آن را تخلیه کنید.

اجازه دهید لباس به مدت یک ساعت خیس بخورد، سپس آب آن را خالی کنید.

5. لباس را با محلول سرکه بشویید


حتما بخوانید: نحوه شستشو و اتو کردن لباس گلدوزی شده 


در یک سطل کوچک، 1 لیتر (4.2 درجه سانتیگراد) آب گرم را با حدود 0.25 لیتر (1.1 درجه سانتیگراد) سرکه سفید مخلوط کنید. این مخلوط را روی لباس بریزید. اثرات ترکیبی جوش شیرین و سرکه باید به نرم شدن و کشیده شدن پارچه کمک کند.

 • لباس را صاف دراز کنید و بگذارید در هوا خشک شود.

 لباس را با محلول سرکه بشویید

روش دوم: درست کردن لباس کوچک شده با استفاده از شامپو بچه یا نرم کننده

1. یک محلول ملایم با آب گرم و یک محلول تمیز کننده سبک آماده کنید

سینک یا لگن را پر از آب گرم کنید. حدود 0.33 فنجان (78 میلی لیتر) شامپو بچه یا نرم کننده مو را به آب اضافه کنید. از طرف دیگر، یک درپوش از مواد شوینده ظریف اضافه کنید.

 • توجه داشته باشید که این خیساندن برای اقلام ساخته شده از پارچه های بافتنی مانند پنبه، ترمه یا پشم در نظر گرفته شده است که می توان آن ها را بسیار راحت تر از الیاف مصنوعی یا ابریشم چروک و چروک کرد.

درست کردن لباس کوچک شده با استفاده از شامپو بچه 1

2. لباس خود را به مدت 10 دقیقه خیس کنید


حتما بخوانید: ترفند شستن لباس مجلسی و بالش پولک دار


لباس خود را به آرامی در آب قرار دهید. آن را به مدت 10 دقیقه کامل بگذارید تا الیاف پارچه شل شود. در این مدت باید کالا را کاملاً زیر آب فرو برد.

 • اگر لباس شما از پارچه بافتنی ضخیم ساخته شده است، آن را به مدت 20 دقیقه یا بیشتر خیس کنید. بیش از 2 ساعت نگذارید خیس بخورد.

درست کردن لباس کوچک شده با استفاده از شامپو بچه2

3. آب را تخلیه کنید و لباس را به آرامی فشار دهید

درپوش را از سینک خود بردارید تا تخلیه شود یا مایع را از لگن بریزید. لباس بافتنی را به آرامی فشار دهید تا تا آنجا که ممکن است رطوبت آن از بین برود. لباس را چروک نکنید که ممکن است شکل آن را تغییر دهد.

 • پس از تخلیه مایع؛ لباس را با آب تمیز نشویید.

درست کردن لباس کوچک شده با استفاده از شامپو بچه 3

4. لباس را روی یک حوله بزرگ و تمیز قرار دهید و آن را بغلتانید تا رطوبت را جذب کند

لباس خود را با احتیاط از سینک خارج کرده و روی یک حوله تمیز قرار دهید. از یک طرف شروع کنید، به آرامی حوله را با لباس داخل آن بغلتانید. این حرکت به حوله کمک می کند تا رطوبت را از لباس دور کند.

 • پس از انجام این کار، لباس باید مرطوب باشد، اما خیس نباشد.

درست کردن لباس کوچک شده با استفاده از شامپو بچه 4

5. طرح کلی یک لباس بزرگتر را روی یک تکه کاغذ پوستی بزرگ ترسیم کنید

لباسی را انتخاب کنید که به اندازه ای باشد که می خواهید لباس بافتنی شما باشد. مورد را صاف روی کاغذ روغنی قرار دهید. طرح کلی آن را با مداد یا خودکار به دقت ترسیم کنید.

 • لباس را با نوک نمدی یا نشانگر ردیابی نکنید زیرا ممکن است جوهر پخش شود و لباس شما را لکه دار کند.
 • از کاغذ معمولی استفاده نکنید، زیرا ممکن است در صورت مرطوب شدن حالت خود را از دست بدهد.

درست کردن لباس کوچک شده با استفاده از شامپو بچه 5

6. لباس مرطوب خود را روی خط تا قرار دهید و به آرامی آن را دراز کنید

لباس خیس و بافتنی را که می‌خواهید کشیده شود، روی طرح کلی کاغذ روغنی قرار دهید. به آرامی لبه های لباس را بکشید تا با طرح ترسیم شده مطابقت داشته باشد. برای جلوگیری از آسیب، از کشش پارچه در حرکات بزرگ و تهاجمی خودداری کنید.

درست کردن لباس کوچک شده با استفاده از شامپو بچه 6

7. لبه های لباس بافتنی را با اجسام سنگین سنجاق کنید

هنگامی که لباس را به اندازه دلخواه کشیدید، آن را با وزن کردن محکم کنید. وسایل سنگین با لبه های صاف را در اطراف طرح کلی ژاکت قرار دهید تا در جای خود ثابت بماند. چنین اقلامی می تواند شامل وزنه های کاغذی، سنگ های صاف، لیوان های قهوه یا وزنه های دستی کوچک باشد.


حتما بخوانید: از بین بردن بوی بد لباس بعد از شستشو با ترفند های ساده


 • از جسمی با لبه های تیز یا ناهموار برای چسباندن لباس استفاده نکنید، زیرا این موارد می توانند پارچه را پاره کنند یا به آن آسیب برسانند.

درست کردن لباس کوچک شده با استفاده از شامپو بچه 7

8. لباس را در این حالت بگذارید تا خشک شود

لباس را تا زمانی که کاملا خشک نشده از روی کاغذ روغنی جدا نکنید. بسته به نوع لباس، ممکن است مجبور شوید چند ساعت یا یک شب آن را خشک کنید. اگر وقتی هنوز مرطوب است آن را از حالت کشیده خارج کنید، احتمالاً الیاف پارچه هنگام خشک شدن منقبض می شوند.

درست کردن لباس کوچک شده با استفاده از شامپو بچه 8

چگونه لباس پشمی آب رفته را درست کنیم

استفاده از محلول نرم کننده

1. یک لگن را با آب پر کنید.

یک لگن یا سطل تمیز پیدا کنید و آن را با مقدار کافی آب ولرم پر کنید تا لباس یا پارچه پشمی چروک شده خود را کاملاً در آب فرو ببرید. اگر ظرفی به اندازه کافی بزرگ برای نگهداری وسایل پشمی خود ندارید، می توانید از سینک تمیز استفاده کنید.

چگونه لباس پشمی آب رفته را درست کنیم1

2. به نرم کننده یا شامپو بچه اضافه کنید

حدود ¼ تا ¼ فنجان (59.14 تا 78.85 میلی لیتر) نرم کننده مو یا شامپو بچه را در حمام آب مخلوط کنید. از دستان خود برای هم زدن آب استفاده کنید تا نرم کننده یا شامپو با آن مخلوط شود.

 • هم نرم کننده معمولی و هم شامپو بچه باعث شل شدن و شل شدن الیاف پشم می شود تا پشم کشیده شود.

چگونه لباس پشمی آب رفته را درست کنیم 2

3. لباس پشمی کوچک شده را اضافه کنید و بگذارید خیس بخورد

پشم چروک شده را داخل حمام شامپو بچه یا نرم کننده ای که آماده کرده اید قرار دهید و اجازه دهید 10 تا 30 دقیقه خیس بخورد. مطمئن شوید که لباس پشمی به طور کامل در آب فرو رفته است.

طرز درست کردن لباس آب رفته پشمی 3

4. لباس پشمی را از آب خارج کنید

پارچه یا لباس پشمی را از لگن خارج کرده و به آرامی فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. سپس محتویات لگن را در سینک بریزید.

 • لباس پشم را با آب نشویید، زیرا وجود شامپو بچه یا نرم کننده در الیاف به کش آمدن آن کمک می کند.

طرز درست کردن لباس آب رفته پشمی 4

5. لباس پشمی را در حوله بغلتانید

یک حوله تمیز روی میز یا پیشخوان قرار دهید و پشم خیس را روی آن قرار دهید. حوله را که از یک انتها شروع کنید و با پشم داخل آن به طرف دیگر بغلتانید. سپس حوله را باز کرده و پشم را بیرون بیاورید.

 • غلتاندن لباس پشمی در حوله باعث جذب بیشتر آب اضافی می شود.

طرز درست کردن لباس آب رفته پشمی 5

6. لباس پشمی را در قسمت های مختلف بکشید

یک حوله تمیز و خشک دیگر پهن کنید و پشم چروک شده را روی آن قرار دهید. از دستان خود برای کشش آرام بخش به بخش پشم استفاده کنید.باید ببینی که پشم بیشتر از حد معمول است.

طرز درست کردن لباس آب رفته پشمی6

7. لباس پشمی را از بالا به پایین و از پهلو به پهلو بکشید

پس از کشیده شدن قسمت های کوچک پشم، پشم را از پایین و بالا گرفته و بکشید. این روند را تکرار کنید، این بار از کناره ها بکشید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که لباس پشمی به اندازه اصلی خود بازگردد.

طرز درست کردن لباس آب رفته پشمی 7

8. اجازه دهید لباس پشمی خشک شود

پس از اینکه اقلام پشمی به اندازه اصلی خود کشیده شد، آن را روی یک حوله خشک بگذارید تا خشک شود. نگران نباشید که شامپو یا نرم کننده را شسته اید، زیرا این کار به لباس آسیبی نمی رساند یا بر بافت آن تأثیر نمی گذارد.

طرز درست کردن لباس آب رفته پشمی 8

اب سرد لباس را تنگ می کند


حتما بخوانید: روش و نکات مهم از بین بردن لکه و شستن لباس با شامپو


1. شلوار جین خود را روی یک سطح تمیز و خشک قرار دهید

هر چیزی که ممکن است در جیب جین تان باشد را بردارید. شلوار جین خود را روی یک سطح تمیز مانند میز یا میز قرار دهید. آنها را صاف کنید تا صاف بخوابند.

طرز درست کردن شلوار جین تنگ شده و آب رفته 1

2. قسمت های تنگ شلوار جین خود را با آب اسپری کنید

قسمت هایی از شلوار جین را که خیلی تنگ هستند، مانند ساق پا یا کمر، اسپری کنید. اگر تمام شلوار جین شما خیلی تنگ است، تمام سطح شلوار جین را اسپری کنید. حتماً شلوار جین را هم جلو و هم پشت اسپری کنید.

 • آب به شل شدن الیاف محکم بافته شده کمک می کند که به کشش شلوار جین کمک می کند.

طرز درست کردن شلوار جین تنگ شده و آب رفته 2

3. شلوار جین را در تمام جهات بکشید تا پارچه شل شود

پارچه جین را با دست به صورت طول و عرض بالا و پایین بکشید. برای افزودن انعطاف‌پذیری به مواد، روی تنگ‌ترین نواحی تمرکز کنید. این کار را چند دقیقه به طور مکرر انجام دهید تا از تغییر شکل پارچه اطمینان حاصل کنید.

 • از آنجایی که پارچه جین سخت و انعطاف پذیر است، لازم نیست نگران پاره شدن آن باشید.
 • مراقب باشید از هرگونه وسایل تزئینی که ممکن است روی شلوار جین شما باشد، مانند بدلیجات یا پارگی های خود پارچه، اجتناب کنید.

طرز درست کردن شلوار جین تنگ شده و آب رفته3

4. شلوار جین را صاف دراز بکشید و بگذارید در هوا خشک شود

هنگامی که شلوار جین را دراز کردید، اجازه دهید در هوا خشک شود. قرار دادن آنها در خشک کن احتمالا آنها را کوچک می کند. آنها را صاف قرار دهید تا مطمئن شوید که شکل جدید خود را حفظ می کنند.

طرز درست کردن شلوار جین تنگ شده و آب رفته 4

سخن پایانی:

خیلی از ما ها با این صحنه آشنا هستیم که لباس را از لباسشویی خارج می کنیم و متوجه می شویم که لباس کوچک تر از اندازه قبلی شده است. اما اصلا نگران نباشید با کمک راه حل هایی مه در این مطلب ارائه شد می توانید لباس آب رفته خود را به حالت اولیه بازگردانید.


مطالب مرتبط:

ترفندهای شستشوی لباس با جوش شیرین برای رفع بوی بد و لکه

چرا باید لباس نو را قبل از پوشیدن بشوییم

بهترین روش شستن روتختی و ملافهاز
1
رای