آلوده ترین و کثیف ترین نقاط آشپزخانه کجاست + روش تمیز کردن آنها

آلوده ترین و کثیف ترین نقاط آشپزخانه کجاست + روش تمیز کردن آنها کثیف ترین مکان در خانه ؛ کثیف‌ترین نقاط در هر آشپزخانه کجاست؛ 9 مکان و آلوده ترین جای آشپزخانه و بهترین روش تمیز کردن اصولی آشپزخانه، سینک و یخچال در سلام دنیا بیاموزید.

آشپزخانه ممکن است قلب یک خانه باشد، به همین دلیل است که اغلب کثیف ترین مکان در خانه است. آشفتگی آشکاری مانند ظروف استفاده شده، کف چسبناک، یا اجاق گاز کثیف در این قسمت خانه وجود دارد. اما اغلب اوقات، مناطق و اشیایی وجود دارند که نادیده گرفته می شوند، بنابراین از خود بپرسید، آیا مکان های دیگری وجود دارد که فراموش کرده اید تمیز کنید؟در مورد نواحی و اشیایی که ممکن است هر روز در طول آماده سازی غذا استفاده کنید فکر کنید. آنچه باید به ذهن برسد، پیشخوان آشپزخانه، دستگیره، سینک، اسفنج، بطری آب قابل استفاده مجدد و موارد دیگر است. آنها اغلب بصورت روزانه لمس می شوند، بنابراین بسیار مهم است که آنها را هر روز یا چند بار در هفته ضد عفونی کنید تا از ایجاد باکتری و آلودگی متقابل جلوگیری شود. این مقاله سلام دنیا را تا انتها بخوانید تا بدانید کثیف ترین نقاط آشپزخانه شما چیست و چگونه آنها را به درستی تمیز کنید.

کثیف ترین نقاط آشپز خانه کجاست

1. هر دستگیره، دسته و پد لمسی

هر وسیله ای در آشپزخانه شما دارای نوعی کنترل پنل یا دسته دارد که با هر بار استفاده لمس می شود. باید همه آن دستگیره‌ها، دکمه‌ها یا تاچ‌پدها را به صورت هفتگی تمیز کنید، زیرا زمانی که آشپزخانه‌های خود را تمیز می‌کنیم، اغلب نادیده گرفته می‌شوند.


حتما بخوانید:  مرتب کردن خانه شلوغ با 30 ایده ساده


به خصوص اگر هنگام پختن یا دست زدن به غذای خام، آن را لمس کنید. مطمئن شوید که دستگیره های کابینت آشپزخانه، دستگیره‌های لوازم خانگی و پنل‌های کنترل را با استفاده از دستمال‌های ضدعفونی‌کننده یا اسپری پاک‌کننده ضدعفونی‌کننده و پارچه یا دستمال کاغذی تمیز تمیز می کنید.

هر دستگیره، دسته و پد لمسی

2. سینک ظرفشویی

حتی اگر مقدار زیادی آب در سینک آشپزخانه شما جاری باشد ، احتمالاً بازهم میکروب‌هایی روی سطح آن به‌ویژه در شکاف‌هایی اتصال سینک به پیشخوان، اطراف فاضلاب و دریچه‌های دفع زباله کمین کرده‌اند. سینک آشپزخانه باید بعد از تهیه هر وعده غذایی، شستن ظروف یا حداقل یک بار در روز ضدعفونی شود و دستگیره ها و شیر آب و قسمت های پیشخوان نزدیک سینک را فراموش نکنید. وقتی غذاهای آلوده را می‌شویید، در سینک می ماند. از یک پاک‌کننده سینک حاوی ماده ضدعفونی‌کننده و یک حوله تمیز یا دستمال‌های ضدعفونی‌کننده یکبار مصرف استفاده کنید.

سینک ظرفشویی

3. اسفنج، برس و دستمال ظرفشویی

در تلاش برای کاهش استفاده از دستمال کاغذی و تاثیر آن بر محیط زیست، بسیاری از خانه ها از اسفنج های سلولزی، برس های شستشوی سینک و حوله های پارچه ای استفاده می کنند. متأسفانه، اسفنج‌های آشپزخانه و برس‌های تمیزکننده، اگر به‌درستی شسته و ضدعفونی نشوند، دارای سطوح بالایی از باکتری هستند.در صورت استفاده از این محصولات، پس از هر بار آماده سازی یا تمیز کردن غذا، آنها را باید در آب داغ بشویید. برس های سینک و پاک کننده سبزیجات را می توان پس از هر بار استفاده برای تمیز کردن کامل در ماشین ظرفشویی قرار داد.

 اسفنج، برس و دستمال ظرفشویی

4. یخچال

قبلاً در مورد چیزهایی که می‌تواند در دسته‌های یخچال و پدهای لمسی پنهان شود صحبت کرده‌ایم، اما حتی با دمای پایین، برخی از باکتری‌های بسیار مضر می‌توانند در داخل یخچال شما رشد کنند. بیشتر میوه ها و سبزیجات اگر قبل از نگهداری شسته نشوند، مدت بیشتری تازه می مانند. در این مورد، بهتر است آنها را بدون شستشو نگه دارید تا از فساد سریع جلوگیری کنید، اما مهم است که کشوها را اغلب بشویید تا از آلودگی بعدی جلوگیری کنید.


حتما بخوانید: روش اصولی تمیز کردن یخچال


زیرا ممکن است بقایای مواد غذایی یا باکتری ها باقی بماند. همین اتفاق در مورد گوشت خامی که در یخچال نگهداری می شود نیز می افتد. نشتی ها و مایعات بسته بندی در کشوها و در امتداد لبه های قفسه ها جمع می شوند. حتی محصولات بسته بندی شده مانند شیر یا کره بارها قبل از ورود به یخچال نگهداری شده اند.

یخچال

برای خلاص شدن از شر هر نوع باکتری و همچنین مخمر و کپکی که می توان در آنجا پرورش داد، کشوها یا قفسه های یخچال را در صورت امکان هر ماه خارج کنید و سطوح را با مواد شوینده ملایم و آب داغ یا گرم بشویید.در نهایت با یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی خشک کنید.بین تمیز کردن کامل، هر گونه مواد ریخته شده را پاک کنید و سطوح داخلی را با یک دستمال ضد عفونی کننده سریع پاک کنید.علاوه بر این، چند مرحله اضافی از گردگیری بالای دستگاه و جاروبرقی پشت و زیر را نیز انجام دهید.درپوش هواکش را بردارید تا کویل ها جاروبرقی کشیده شوند. گرد و غبار روی سیم پیچ ها باعث می شود یخچال برای خنک ماندن سخت تر کار کند و انرژی بیشتری مصرف کند و علاوه براین ذرات غذا که در زیر آن پنهان شده اند آهنربای حشرات هستند.


حتما بخوانید: آموزش ساخت تخته گوشت چوبی ساده و شیک در خانه


5. تخته های برش

تخته‌های برش، به‌ویژه تخته‌های چوبی، می‌توانند باکتری‌هایی را در گوشه‌ها و سوراخ‌های کوچکی که حتی پس از یک بار استفاده ظاهر می‌شوند، در خود جای دهند. داشتن حداقل دو تخته جدا از هم مهم است: یکی برای میوه ها و سبزیجات و دیگری برای گوشت. این باعث کاهش آلودگی متقاطع در هنگام تهیه غذا می شود.هر تخته را بعد از هر بار استفاده با آب گرم و مایع ظرف شویی بشویید و به خوبی با آب داغ آبکشی کنید. سپس با دستمال کاغذی یا حوله ظرف تمیز کاملا خشک کنید. تخته ها را خشک نکنید زیرا باکتری ها محیط گرم و مرطوب را دوست دارند. همچنین می توانید تخته های برشی را انتخاب کنید که می توانند در ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن کامل قرار گیرند.

تخته های برش

6. اسپرسو ساز، مخلوط کن و لوازم کوچک

حتی آب تمیزی که در یک محیط گرم و مرطوب مانند قهوه ساز باقی می ماند، می تواند محیطی عالی برای رشد باکتری ها، مخمرها و کپک ها ایجاد کند.برخی از وسایل کوچک باید بعد از هر بار استفاده تمیز شوند. حداقل هر هفته، وسایل کوچک را کاملاً جدا کرده و تمیز کنید.


حتما بخوانید: نحوه رسوب زدایی و تمیز کردن دستگاه اسپرسو ساز خانگی


برخی از اجزا برای قرار دادن در ماشین ظرفشویی بی خطر هستند و برخی دیگر باید با آب گرم و مایع ظرف شویی شسته شوند و سپس در آب داغ آبکشی و کاملا خشک شوند.همین روال تمیز کردن باید روی ظروفی مانند درب باز کن کنسروها، قاشق های اندازه گیری و فنجان ها اعمال شود.

اسپرسو ساز، مخلوط کن و لوازم کوچک

7. ظرف غذا، کیسه های خرید و بطری های آب قابل استفاده مجدد

هر بار که از ظرف قابل بسته شدن مجدد یا ظرف غذا قابل استفاده مجدد، کیسه خرید یا بطری آب استفاده می کنید، احتمال آلودگی متقاطع از باکتری وجود دارد، مگر اینکه به درستی تمیز شده باشد. ظروف باید کاملاً از هم جدا شوند و در ماشین ظرفشویی قرار داده شوند یا در آب داغ و مایع شسته شوند و در آب داغ آبکشی شوند و کاملاً خشک شوند. بیشتر ظرف های غذا و کیسه های خرید قابل استفاده مجدد را می توان برای تمیز کردن کامل در ماشین لباس شویی انداخت.یک نکته اضافی برای کیسه های خرید این است که آنها را جدا نگه دارید—یک یا چند مورد را برای لوازم نظافت، یکی برای میوه ها و سبزیجات خام، یکی برای گوشت خام و یکی برای کالاهای بسته بندی شده تعیین کنید.

ظرف غذا، کیسه های خرید و بطری های آب قابل استفاده مجدد

8. کانتر آشپزخانه

از کانترهای آشپزخانه خود غافل نشوید، آنها اغلب مناطقی هستند که کیف، کیسه های خرید و سایر اقلام روزانه در بالای آن قرار می گیرند که مکانی برای تهیه غذا است. یک دستمال ضد عفونی کننده یا پارچه تمیز و اسپری ضد عفونی کننده بردارید و قبل از تهیه غذا یا حداقل یک بار در روز تمیز کنید.


حتما بخوانید: بهترين روش پاك كردن شيشه پنجره ساده و دوجداره 


 اسفنج یا پارچه ظرف استفاده شده را کنار بگذارید زیرا ممکن است حاوی باکتری و میکروب باشند.حداقل هر هفته، زمانی را برای تمیز کردن گوشه ها، زیر وسایل کوچک، و در امتداد لبه های بین اجاق گاز یا یخچال و میز اختصاص دهید. شما نمی خواهید تصور کنید چه چیزی در آن فضاهای مرطوب و تاریک پنهان شده است.

کانتر آشپزخانه

9. نمکدان و جای فلفل

آخرین نقطه کثیف که باید در نظر بگیرید، نمکدان و فلفل آشپزخانه است. شیکرها اغلب در حین تهیه غذا استفاده می شوند و اغلب آنها را لمس می کنند. پس از تهیه هر وعده غذایی و تمیز کردن کامل هر هفته آنها را با یک دستمال ضد عفونی کننده با دقت پاک کنید.

نمکدان و جای فلفل

سخن پایانی:

این نقاطی که در قسمت بالا گفته شد کثیف ترین نقاط آشپزخانه هستند زیرا ما روزانه با این لوازم سرو کار داریم و از آنجایی که آنها می توانند محل تجمع باکتری باشند پس باید به دقت تمیز شوند تا از بروز هر نوع آلودگی جلوگیری شود.


مطالب مرتبط:

روش تمیز کردن پرز گیر و دریچه خشک کن برای کاهش خطر آتش سوزی

روش از بین بردن و پاک کردن لکه اسلایم قدیمی و تازه از روی لباساز
1
رای