ظروف ممنوعه و غیر قابل شستشو که نباید در ماشین ظرفشویی گذاشت

ظروف ممنوعه و غیر قابل شستشو که نباید در ماشین ظرفشویی گذاشت چه ظروفی را نباید در ماشین ظرفشویی گذاشت؛ ظرف های ممنوعه و غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی کدامند؛ 15 وسیله مخصوص آشپزخانه که هرگز نباید در ماشین ظرفشویی آن ها را قرار دهید در سلام دنیا بخوانید.

به نظر من بهتره که ریسک نکنید و بهترین چاقو، ماهیتابه مورد علاقه یا چینی خوب مادربزرگتان را خراب کنید، درسته؟ درست است که شما از شکستن این ظرف ها جلوگیری می کنید، ولی خب ماشین ظرفشویی شما می تواند در کسری از ثانیه این کار را برای شما انجام دهد. در این مطلب از سلام دنیا، ما درباره اینکه چه ظروفی را نباید در ماشین ظرفشویی گذاشت و  ظرف های ممنوعه که بهتر است با دست شسته شوند پرداخته ایم. با ما همراه باشید. 

ظروف ممنوعه و غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی کدامند

1. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: چوب

ظروف چوبی و تخته های برش با قرار گرفتن در معرض آب داغ ماشین ظرفشویی از هم باز می شوند، خرد می شوند یا ظاهر خود را از دست می دهند. علاوه بر این، رطوبت می تواند در چوب به صورت مخفیانه به شکاف تبدیل شود.

2. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: چدن

برای اینکه تابه های چدنی خود را با تمام کیفیتی که از قبل آماده کرده اند حفظ کنید، آنها را در ماشین ظرفشویی نگذارید. آهن زنگ می زند و خاصیت چسبندگی خود را از دست می دهد.


حتما بخوانید: روش تمیز کردن و جرم گیری کامل ماشین ظرفشویی با محلول خانگی


3. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: آلومینیوم

شستن ظروف آلومینیومی (مانند ورقه های پخت و قابلمه) در ماشین ظرفشویی باعث کدر شدن آن ها با لکه های تیره می شود.

4. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: مس

قابلمه ها، تابه ها و لیوان های مسی شما در ماشین ظرفشویی درخشش خود را از دست خواهند داد. این وسایل را با دست بشویید تا رنگ آنها حفظ شود.

5. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: ظروف نچسب

حتی اگر تابه یا قابلمه شما علامت قابل شستشو در ماشین ظرفشویی را داشته باشد، ظروف نچسب را در ماشین ظرفشویی نگذارید. با گذشت زمان، مواد شوینده پوشش آن را از بین می برند.

ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی 1

6. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: ظروف سرامیکی

مانند سایر ظروف نچسب، قابلمه ها و تابه های سرامیکی قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند. با این حال، ظروف سرامیکی در معرض برخی مواد شوینده شروع به خراب شدن می کنند.

7. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: زودپز

اگر به غذاهای Instant Pot® وسواس دارید، قابلمه ها، درب ها و واشرهای زودپز خود را خارج از ماشین ظرفشویی نگه دارید. اگر ریزترین بقایای مواد غذایی یا مواد شوینده شیرهای ایمنی درب زودپز را مسدود کند، زودپز شما ممکن است به طور جدی دچار نقص شود.


حتما بخوانید: کاربردهای جوش شیرین در شست وشو و نظافت


8. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: رنده

روی ماشین ظرفشویی خود حساب نکنید تا تک تک مواد غذایی را از رنده پنیر پاک کند. آن را با دست با اسفنج بشویید تا از تمیز شدن آن مطمئن شوید.

9. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: ماگ های حرارتی

گرمای ماشین ظرفشویی می تواند مهر و موم وکیوم ماگ های حرارتی شما - بخشی که مایعات را سرد یا گرم نگه می دارد - را خراب کند.

10. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: ظروف پلاستیکی خاص

استفاده مجدد از ظروف بیرونی پلاستیکی آنها را از محل دفن زباله دور نگه می دارد، اما ماشین ظرفشویی نیز مکان مناسبی برای آنها نیست. گرمای ماشین ظرفشویی بیشتر پلاستیک ها را ذوب کرده و بد شکل می کند. از سوی دیگر، پلاستیک هایی که برچسب "مناسب در ماشین ظرفشویی" دارند، می توانند روی قفسه بالایی قرار بگیرند.

ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی 2

11. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: چاقو

چاقوهای سرآشپز خوب یک ابزار ارزشمند در زرادخانه آشپزخانه شما هستند و نه فقط از نظر هزینه. چاقوهای خوب خود را بیرون از ماشین ظرفشویی نگه دارید تا تیغه های آنها کدر نشود.

12. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: سرویس چینی خوب

چه آنتیک باشد و چه با جزئیات فلزی تزئین شده باشد، سرویس چینی خوب و ظریف را نباید در ماشین ظرفشویی گذاشت. شما همچنین نمی خواهید به ظروف غذاخوری قدیمی مادربزرگ آسیب بزنید. این روش برای ظروف نقاشی شده با دست نیز صدق می کند. یک قانون کلی خوب این است که «نقاشی با دست برابر است با شستن دست».


حتما بخوانید: روش تمیز کردن ظروف آلومینیومی سیاه شده در ماشین ظرفشویی


13. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: سرویس طلایی رنگ

ظروف طلایی رنگ خود را در ماشین ظرفشویی نذارید چرا که در گرما و مواد شوینده قوی کدر رنگ می شوند. در عوض، آنها را با دست بشویید و با یک حوله تمیز آن ها را خشک کنید.

14. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: ظروف کریستالی

ظروف کریستالی برای تحمل دمای بالا بسیار شکننده است و ممکن است در ماشین ظرفشویی ترک بخورد یا خرد شود. نه تنها این، مواد شوینده می توانند درخشندگی آن را از بین ببرند.

15. ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی: ظروف برچسب دار

آیا تا به حال از بطری های سس سالاد شیشه ای یا شیشه های ترشی استفاده کرده اید؟ قبل از اینکه آنها را به ماشین ظرفشویی اضافه کنید، برچسب (و آثار چسب) آن ها را بردارید. باقیمانده کاغذ و چسب می تواند فیلتر ماشین ظرفشویی شما را مسدود کند.

ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی 3

سخن آخر

برای اینکه بدانید روی کدام یک از ظرف ها بیشتر مانور دهید و ظرف های غیرقابل شستشو در ماشین ظرفشویی را از ظروف قابل شسشتو تشخیص دهید این مطلب از سلام دنیا را از دست ندهید چرا که هر چه به آن نیاز دارید در همین جا گردآوری شده است. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. 


مطالب مرتبط:

آموزش تصویری تمیز کردن ظروف مسی در خانه

ترفندهای خانه داری ساده و ارزان برای تمیز کردن خانه

9 تکنیک شستن و نگهداری ظروف چوبی برای افزایش طول عمراز
2
رای