طرز تهیه مگشت پلو [امگشت] با مرغ مجلسی به سبک جنوبی خوزستانی

طرز تهیه مگشت پلو [امگشت] با مرغ مجلسی به سبک جنوبی خوزستانی مگشت پلو یا امگشت که یکی از غذا های پر ادویه جنوبی و خوزستانی است معمولا با ماهی قباد درست می شود ولی می توان آن را با مرغ مجلسی هم به راحتی و سریع در منزل طبخ نمود.

مگشت پلو اصالتی خوزستانی دارد و خیلی راحت و بی دردسر درست می شود و می توان گفت یکی از گزینه های مناسبی است برای زمان هایی که وقت زیادی برای آشپزی ندارید. مگشت پلو یا همان تن پلو یک غذای جنوبی خوشمزه و پر طرفدار و پر ادویه است که با تن ماهی یا ماهی طبخ و تهیه می شود ولی ما یک دستور متفاوت از مگشت پلو را برای شما آماده کرده ایم که با مرغ درست می شود. امروز در سلام دنیا طرز تهیه مگشت پلو (امگشت) با مرغ جنوبی و خوزستانی را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

مواد لازم برای مگشت پلو با مرغ خوزستانی خوشمزه و مجلسی به روش اصل جنوبی

برنج3 پیمانه
کشمش پلویی1 پیمانه
مغز گردونصف پیمانه
سینه مرغ2 عدد
پیاز1 عدد
سیر له شده4 حبه
کره50 گرم
گشنیز و شنبلیله120 گرم
زردچوبه و گرد لیمو عمانی1 قاشق غذا خوری
زیره سبز و دارچین و تخم گشنیز پودر شده1 قاشق چای خوری
فلفل قرمز1/4 قاشق چای خوری
نمک و فلفل سیاهبه مقدار لازم
زعفران دم کردهبه مقدار لازم

دستور پخت مگشت پلو با مرغ خوزستانی خوشمزه و مجلسی به روش اصل جنوبی

1

طرز تهیه مگشت پلو با مرغ

3 پیمانه برنج را بعد از پاک کردن چند بار با آب بشویید و بعد به همراه مقداری آب به مدت دو سه ساعت خیس کنید. کشمش پلویی را هم تمیز پاک و چمبه های آن را جدا کنید. کشمش را با آب سرد بشویید و داخل آبکش بریزید تا آب آن کشیده شود.

طرز تهیه مگشت پلو با مرغ
2

مرحله دوم: تفت دادن پیاز و سیر

پیاز را پوست بگیرید و بعد از شستن به صورت نگینی ریز خرد کنید. ماهیتابه ای را روی حرارت قرار دهید و مقداری روغن داخل تابه بریزید، زمانی که روغن داغ شد، پیاز را اضافه کنید و با روغن داغ تفت دهید تا سبک و نرم شود. در ادامه حبه های سیر را بعد از پوست گرفتن و شستن، رنده یا له و به پیاز اضافه و خوب با هم تفت دهید.

3

مرحله سوم: اضافه کردن مرغ و ادویه

سینه های مرغ را بعد از پاک کردن و شستن داخل آبکش بریزید تا آب اضافی آن خارج شود. سپس مرغ ها را روی سطح کار قرار دهید و به صورت نگینی یا فیله ای خرد کنید. بعد از این که پیاز و سیر تغییر رنگ دادند، مرغ های خرد شده را به مخلوط سیر و پیاز اضافه کنید و چند دقیقه تفت دهید. سپس مقداری زردچوبه، گرد لیمو عمانی، زیره سبز، فلفل قرمز، دارچین و تخم گشنیز آسیاب شده را داخل مواد بریزید و خوب با هم تفت دهید.

4

مرحله چهارم: اضافه کردن کشمش و گردو

در این مرحله حدود 1 پیمانه کشمش پلویی را به همراه نصف پیمانه گردوی خرد شده به مواد اضافه کنید و مجدد مواد را با هم تفت دهید.

5

مرحله پنجم: اضافه کردن نمک و فلفل سیاه

در نهایت کمی فلفل سیاه و نمک به مواد اضافه کنید و بعد از اینکه مواد خوب با هم مخلوط شدند حرارت را خاموش کنید و ظرف را کنار بگذارید.

6

مرحله ششم: آبکش کردن برنج همراه سبزی

مقدار گشنیز و شنبلیله ای که دارید را پاک کنید و خوب بشویید و بعد از خشک شدن، روی سطح کار قرار دهید و خرد کنید. برنجی که از چند ساعت قبل خیس کردید را داخل یک قابلمه بریزید و به آن آب جوش اضافه کنید و قابلمه را روی حرارت قرار دهید. کمی زردچوبه و سبزی خرد شده را به برنج اضافه و بعد از ده دوازده دقیقه برنج را آبکش کنید.

7

مرحله نهایی: دم گذاشتن امگشت پلو

مقداری از کره را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا ذوب شود، بعد کمی زعفران دم کرده اضافه کنید و ته دیگ دلخواه خود را کف قابلمه قرار دهید. برنج را روی ته دیگ بریزید و کمی پودر دارچین را به همراه موادی که آماده کردید، اضافه کنید. به همین ترتیب لایه ها را ادامه دهید تا مواد برنج تمام شوند. در نهایت بقیه کره را روی برنج بریزید و حرارت را کم کنید و اجازه دهید برنج حدود 40 دقیقه روی حرارت بماند تا پخته شود.

طرز تهیه امگشت پلو

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه امگشت پلو

  • برای عطر بهتر غذا، سعی کنید از تخم گشنیز تازه استفاده و در همان لحظه آن را آسیاب کنید.
  • در بیشتر دستورها از زردچوبه استفاده نمی شود، ولی برای رنگ بهتر حتما استفاده کنید.
  • سبزی معطر این غذا شامل 100 گرم گشنیز و 20 گرم شنبلیله است.

همچنین ببینید: 

طرز تهیه گل کلم پلو با گوشت مرغ خوشمزه به روش سنتی شیرازی

طرز تهیه والک پلو خوشمزه و حرفه ای به روش تهرانی در خانهاز
7
رای