طرز تهیه شیرینی نان چرخی خانگی ساده و خوشمزه با فر و بدون فر

طرز تهیه شیرینی نان چرخی خانگی ساده و خوشمزه با فر و بدون فر شیرینی نان چرخی یکی از شیرینی های سنتی عید نوروز است که می توانید آن را با فر و بدون فر تهیه کنید. این شیرینی بیشتر در قزوین تهیه می شود و طعم فوق العاده خوشمزه ای دارد.

نان چرخی یکی از انواع شیرینی های سنتی ایرانی که مال استان قزوین می باشد که تعداد زیادی از آن در نوروز توسط خانوم های خانه دار و هنرمند پخت می شود. نان چرخی بسیار خوش خوراک و لذیذ می باشد که می توانید آن را به صورت خیلی ساده و راحت تهیه کنید و نیاز به مهارت آشپزی خاصی ندار و تنها چیزی که لازم دارید دستگاه ماسوره مخصوص شیرینی چرخی می باشد ولی اگر ندارید نگران نباشید با قالب دیگر می توانید تهیه کنید. امروز قصد داریم طرز تهیه نان چرخی را در سلام دنیا آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای شیرینی نان چرخی خانگی بدون چرخ ویژه نوروز

آرد قنادی125 گرم
آرد برنج125 گرم
روغن جامد95 گرم
پودر قند90 گرم
ماست40 گرم
زرده تخم مرغ1 عدد
بیکینگ پودر1/4 قاشق چای خوری
گلاب1 قاشق غذا خوری
زعفران دم کرده2 قاشق غذا خوری

دستور پخت شیرینی نان چرخی خانگی بدون چرخ ویژه نوروز

1

طرز تهیه نان چرخی قزوینی با فر و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی مواد ابتدا مواد داخل یخچال به ویژه تخم مرغ ها راخارج کنید تا هم دمای محیط شوند. سپس داخل کاسه ای زرده تخم مرغ ها را از سفیدی جدا کنید و سفیدی تخم مرغ را داخل یخچال برای مصرف پخت دیگر کنار بگذارید. آرد برنج را به همراه آرد قنادی مخلوط کنید و آن ها را با قاشق هم بزنید و 2 بار الک کنید تا یکدست شوند. کتری را روشن کنید تا آب جوش شود و سپس زعفران را بسایید و مقداری آب جوش بریزیدو درب ظرف را بگذارید و روی حرارت کتری قرار دهید تا دم ببرد و غلیظ شود و رنگ باز کند.

2

مرحله دوم: آماده سازی مواد خمیر

در کاسه ای مناسب پودر قند را بریزید و روغن جامد را اضافه کنید و به مدت 5 دقیقه با همزن برقی هم بزنید تا مواد باهم مخلوط و ترکیب شود. بعد از 5 دقیقه ترکیب حجیم و کرمی رنگ در اختیار شما قرار می گیرد.

طرز تهیه نان چرخی
3

مرحله سوم: اضافه کردن مواد به خمیر

بعد از هم زدن مواد نوبت اضافه کردن زرده تخم مرغ و گلاب به همراه زعفران از قبل دم کرده می باشد. مواد را اضافه کنید و به مدت 1 دقیقه هم بزنید. بعد از این مدت، ماست و بیکینگ پودر را به مواد اضافه کنید و این بار به مدت 1 دقیقه با همزن برقی خیلی خوب هم بزنید.

4

مرحله چهارم: اضافه کردن آردها

در این مرحله نوبت اضافه کردن آرد می باشد. آرد های الک شده را در 3 مرحله به مواد اضافه کنید و با همزن دستی یا لیسک هم بزنید. دقت کنید که از همزن برقی در این مرحله استفاده نشود. سپس مواد را در یک جهت به صورت دورانی در حدی که فقط آرد با مواد ترکیب شوند هم بزنید. سپس خمیر کرمی به دست می آید. خمیر به دست آمده را داخل نایلون قرار دهید و به مدت 5 دقیقه داخل یخچال بگذارید تا خمیر استراحت کند.

5

مرحله پنجم: فرم دادن به خمیر نان چرخی

بعد از 5 دقیقه خمیر را از یخچال خارج کنید و روی سطح کار با وردنه باز کنید. خمیر را به ضخامت 0/5 نیم سانتی متر پهن کنید و خمیر را به صورت رشته ای برش دهید و با کمک دستگاه ماسوره خمیر را بیرون آورید و کات کنید. در صورت نداشتن ماسوره می توانید از قالب های دیگر استفاده کنید.

طرز تهیه شیرینی نان چرخی
6

مرحله ششم: پخت نان چرخی در فر

فر را روشن کنید تا گرم شود. سینی فر را خارج کنید و با کمک قلم مو مخصوص آشپزی سطح سینی را چرب کنید و خمیر های آماده شده را داخل سینی به ترتیب بچینید و سینی را داخل فر با دمای 160 درجه به مدت 25 تا 30 درجه قرار دهید. در 15 دقیقه بعد پخت به فر سر بزنید تا ببینید شیرینی ها پخته شده اند. دقت کنید که شیرینی ها داخل فر تغییر رنگ نمی دهند. بعد از این که آن ها پخته شدند از فر بیرون آورید و اجازه دهید سرد شود. سپس داخل ظرف مناسب سرو کنید.

7

مرحله هفتم: پخت نان چرخی در قابلمه

برای تهیه نان چرخی در قابلمه ابتدا یک قابلمه دو طرفه را با کمک قلم مو مخصوص آشپزی چرب کنید و کاغذ روغنی روی سطح قابلمه قرار دهید و خمیر های قالب زده و برش داده را داخل قابلمه روی کاغذ روغنی بچینید و درب قابلمه را بگذارید. سپس روی شعله کم و با استفاده از شعله پخش کن به مدت 40 دقیقه قرار دهید تا شیرینی ها پخته شود. بعد از این مدت شیرینی ها را بررسی کنید و در صورت پخته شدن سرو کنید.

طرز تهیه شیرینی چرخی بدون فر

نکات مهم برای تهیه نان چرخی قزوین به روش بسیار ساده و بدون چرخ با قالب

  • برای تزئین روی نان چرخی از پودر پسته استفاده کنید.
  • نان چرخی ها را می توانید به رنگ های متفاوت با استفاده از کاکائو و زعفران و ساده تهیه کنید.
  • نان چرخی را می توانید در ظرف درب بسته به مدت طولانی در یخچال یا فریزر نگهداری کنید.
از
4
رای