طرز تهیه رشته خشکار گیلانی خوشمزه بازاری با آرد برنج در خانه

طرز تهیه رشته خشکار گیلانی خوشمزه بازاری با آرد برنج در خانه رشته خشکار شیرینی اصیل گیلانی است که بیشتر در ماه مبارک رمضان طبخ می شود و جایگزین زولبیا و بامیه سفره افطار می باشد با طرز تهیه رشته خشکار شمالی خوشمزه خانگی مرحله به مرحله با ما در سلام دنیا همراه باشید.

رشته خشکار که نوعی شیرینی بسیار خوشمزه و مقوی با قدمت 300 ساله است که در استان گیلان برای سفره افطار در ماه رمضان تهیه می شود. این شیرینی بسیار خوشمزه از ترکیب آب و آرد تهیه می شود که در سینی های مسی طبخ می شود. این شیرینی در دو مدل تهیه می شود رشته خشکار که رشته از همان ترکیب آب و آرد که به شکل رشته در آمده است و خشکار دارای مواد میانی تهیه شده از گردو می باشد. که هر دوی این شیرینی در روغن سرخ شده و در شهد غلتانده و سرو می شود. در بخش آشپزی از سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه رشته خشکار را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای رشته خشکار خانگی خوشمزه و مجلسی به سبک بازاری

آرد برنج1 لیوان
آرد گندم2 لیوان
آببه میزان لازم
مواد لازم برای مواد میانی-
گردوی پودر شده10 عدد
شکر4 قاشق غذا خوری
پودر دارچینبه میزان لازم
روغنبه میزان لازم
مواد لازم برای تهیه شهد-
شکر1/2 لیوان
آب1 لیوان

دستور پخت رشته خشکار خانگی خوشمزه و مجلسی به سبک بازاری

1

طرز تهیه رشته خشکار گیلانی خوشمزه در خانه

مرحله اول تهیه خمیر رشته خشکار: ابتدا آرد برنج و آرد گندم را الک کرده و داخل کاسه مناسبی می ریزیم و با هم مخلوط می کنیم. حالا به تدریج آب ولرم را به آرد ها می افزاییم و مدام با همزن دستی مخلوط می کنیم تا مایعی یکدست همانند یک ماست همزده شل بدست آید.

2

مرحله دوم: مرحله اول پخت رشته خشکار

تابه مسی و یا چدنی را روی حرارت قرار می دهیم تا گرم شود. سپس مواد را داخل شانه مخصوص طبخ رشته خشکار می ریزیم کف تابه را با یک تنظیف تمیز آغشته شده به روغن چرب می کنیم. رشته ها را به شکل حرکت رفت و برگشت که در نهایت بافت توری ایجاد کند داخل تابه می ریزیم.

3

مرحله سوم: آماده سازی مواد میانی رشته خشکار

پودر گردو، شکر و به میزان دلخواهی دارچین را داخل کاسه ریخته و خوب مخلوط می کنیم تا مواد میانی آماده شود.

طرز تهیه مواد میانی رشته خشکار
4

مرحله چهارم: پخت اول رشته خشکار

بعد از گذشت چند دقیقه رنگ مواد تغییر می کند و می توانیم مواد را از داخل تابه خارج کرده و روی پارچه نخی که روی میز کار پهن کرده ایم، می گذاریم.

دستور پخت رشته خشکار بازاری
5

مرحله پنجم: پیچیدن رشته خشکار

رشته ها را تا می کنیم تا به شکل مستطیلی منظم آماده شود که رشته تهیه می شود. داخل نیمی از رشته ها را هم از مواد میانی پر کرده و می پیچیم تا خشکار بدست آید.

طرز پیچیدن رشته خشکار
6

مرحله ششم: آماده سازی شهد

شکر و آب را داخل قابلمه مناسبی ریخته و روی حرارت می گذاریم تا تمام ذرات شکر حل شود، سپس کمی دارچین به شهد می افزاییم و شهد را از روی حرارت بر می داریم و آماده می گذاریم.

7

مرحله هفتم: پخت دوم رشته خشکار

داخل تابه مناسب روغن می ریزیم و زمان می دهیم تا کاملا گرم شود؛ سپس رشته خشکار ها را دانه به دانه داخل روغن چیده و زمان می دهیم تا کاملا طلایی شوند. سپس از داخل روغن خارج کرده و داخل شهد آماده شده می گذاریم.

طرز تهیه رشته خشکار اصیل گیلانی مرحله به مرحله
8

مرحله آخر: سرو رشته خشکار

رشته خشکار را از داخل شهد خارج کرده و داخل ظرف زیبایی چیده و در کنار چای ایرانی نوش جان کنید.

طرز تهیه رشته خوشکار بازاری خوشمزه در منزل

نکات مهم و فوت و فن تهیه رشته خشکار شمالی خوشمزه و اصیل

  • برای تهیه رشته خشکار خمیر اولیه باید کاملا یکدست روان و بدون هیچ گلوله ای باشد بهتر است یکبار هم از صافی عبور دهید.
  • اگر شانه مخصوص برای تهیه رشته خشکار ندارید بهتر است یک شیشه آب معدنی را برداشته روی درب آن را با سوزن داغ شده 3 حفره نازک ایجاد کرده و ابزاری مشابه ابزار اصلی تهیه کنید.
  • اگر دوست دارید رشته خشکار کمی رژیمی تر باشد شهد را حذف کنید.
  • می توانید در انتها رشته خشکار را با گردوی خرد شده  و یا پودر پسته تزیین کنید.
  • رشته خشکار را بعد از مرحله پخت اول می توانید داخل ظرف درب داری گذاشته و تا 2 ماه فریز کنید؛ 30 دقیقه قبل مصرف از فریزر خارج کرده داخل روغن سرخ کرده و نوش جان کنید.
  • بعد هر دو تا سه عدد تهیه رشته خشکار سینی پخت را چرب کنید.
از
4
رای