نماز آیات چگونه خوانده میشود؛ فواید، تعداد رکعت و رکوع نماز آیات

نماز آیات چگونه خوانده میشود؛ فواید، تعداد رکعت و رکوع نماز آیات نماز آیات چیست، چه وقت و چگونه خوانده میشود، نماز آیات چند رکعت، رکوع و قنوت دارد، خواندن نماز آیات برای شخصی که فوت کرده واجب است، فلسفه و فواید نماز آیات را در سلام دنیا بخوانید.

یکی از نمازهای واجب بر هر مسلمانی نماز آیات می باشد که در این مطلب از سلام دنیا درباره نماز آیات چیست (نماز آیات نشانه چیست)؟ نماز آیات چه وقت و چگونه خوانده میشود؟ نماز آیات چند رکعت است و چند رکوع دارد؟ نماز آیات قنوت داردنماز آیات برای میت ، روش خواندن نماز آیات ساده، فلسفه و هدف خواندن نماز آیات چیست؟ فواید نماز آیات (چرا نماز آیات می خوانیم) ؟ صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

نماز آیات چیست (نماز آیات نشانه چیست)

نماز یکی از احکامی است که دین اسلام بر مسلمانان واجب نموده است، نماز دو گونه مستحب و واجب دارد که خواندن نمازهای مستحب ثواب دارد و ادا نکردن آنها گناه محسوب نمی شود اما نمازهای واجب حتی اگر در زمان خاص خودشان خوانده نشوند باید قضای آنها بجا آورده شود، نماز آیات نیز یکی از نمازهای واجب می باشد که در هنگام رویداد های چون؛ کسوف، خسوف، زلزله، رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ و رخدادهای طبیعی که موجب ترس می شوند باید خوانده شوند.


حتما بخوانید: ارکان نماز چیست


نماز آیات چه وقت و چگونه خوانده میشود (نماز آیات کی واجب میشود)

همانطور که عنوان شد نماز آیات در وقوع این حوادثی چون : زلزله، گرفتن خورشید، گرفتن ماه (هر چند اندک)، رعد و برق، بادهاى سیاه و سرخ  که با ترسیدن اکثر مردم همراه باشد خوانده می شود ، اما اگر با وزش باد و رعد و برقی که ترس آور نباشد خواندن نماز آیات جایز نیست. در ضمن با هربار پیش آمدن این وقایع به همان تعداد نماز آیات واجب می باشد.

نماز آیات چیست

نماز آیات چند رکعت است و چند رکوع دارد

نماز آیات در دو رکعت خوانده می شود که در هر رکعت پنج رکوع خوانده می شود که جمعا ده رکوع مى‌شود.

نماز آیات قنوت دارد

هنگام نماز آیات باید پنج قنوت بجای آورد به این شکل که در نماز آیات مستحب است در هر قیام های دوم و بعد از قرائت سوره و قبل از رکوع ، قنوتی بخوانند که در مجموع دو رکعت ، پنج قنوت می شود ، می توان برای آسان کردن نماز فقط یک قنوت قبل از رکوع آخر بجا آورد.

نماز آیات برای میت

آیا خواندن نماز آیات برای شخصی که فوت کرده واجب است؟  در جواب این سوال آمده است که به اندازه ای که یقین دارید مثلا در هر سال یک یا دو مورد از حوادث رخ داده بوده باید نماز را بجا آورد.


حتما بخوانید: روش خواندن نماز شب اول قبر 


مقام معظم رهبری نیز در جواب این سوال فرمودند که: نماز آیات میت همان حکم نمازهای یومیه او را دارد. 
همچنین آیت الله مکارم عنوان کرده اند : چنانچه وصیت نموده قضای آن واجب است.

و اما آیت الله وحید در پاسخ فرمودند: بر پسر بزرگ واجب است قضاء نماید و اگر پسر بزرگ ندارد چنانچه وصیت کرده باید از ثلث دارائیش برای او اجیر بگیرند.

بگفته آیت الله فاضل نیز : قضای نمازهای آیاتی که بر میت واجب شده و انجام نداده بر پسر بزرگترش واجب است ولی بر دیگران واجب نیست و اگر سایر ورثه بخواهند بجا آورد خوب است و ثواب هم دارد.

نماز آیات چیست

روش خواندن نماز آیات ساده

نماز آیات را به دو صورت می توان بجا آورد که روش دوم از روش اول ساده تر می باشد:

در روش اول :

بعد از نیت نماز آیات ، تکبیرة الاحرام گفته و بعد سوره حمد و توحید را می‌‌خوانیم و به رکوع می‌‌رویم آنگاه سر از رکوع برداشته بار دیگر حمد و توحید را می‌‌خوانیم و به رکوع می‌رویم و مجدد سر از رکوع برداشته به خواندن حمد و توحید می‌‌پردازیم و همچنین تا پنج رکوع آن گاه بعد از رکوع پنجم به سجده می‌رویم و بعد از سجده دوم برمی خیزیم و رکعت دوم را نیز مانند رکعت اول را انجام می‌دهیم و پس از برخاستن از سجده دوم تشهد می‌خوانیم و سلام می‌دهیم.

در روش دوم :

بعد از نیت کردن ، تکبیرة الاحرام  را بجا آورده و بعد سوره حمد را می خوانیم و سوره توحید را پنج قسمت می کنیم، سپس بعد از حمد یک قسمت از آن را می‌خوانیم و به رکوع می‌رویم و سر از رکوع برمی داریم بدون این که حمد را تکرار کنیم قسمت دوم از همان سوره را می‌خوانیم و به رکوع می‌رویم و مجدداً برمی خیزیم قسمت سوم آن سوره را می‌خوانیم و به رکوع می رویم و همچنین تا رکوع پنجم این کار را ادامه می دهیم به طورى که قبل از رکوع پنجم همۀ سوره تمام شود و سپس رکوع پنجم را به جاى می آوریم و سر از رکوع برمی داریم و به سجده می‌رویم و پس از سجده دوم برمی خیزیم  و در ادامه رکعت دوم را نیز به همین ترتیب به جا می آوریم.


حتما بخوانید: نماز جعفر طیار به روش ساده


فلسفه و هدف خواندن نماز آیات چیست

درست است که خواندن نماز آیات در زمان ترس و یا رخ دادن حوادث طبیعی واجب می شود اما فلسفه خواندن نماز آیات تنها این موارد نیستند و اهداف دیگری نیز دارند؛ نماز خواندن یکی از روش های ایمان به خدا و شکر پروردگار بخاطر وجود عظمتش می باشد، زمانی که یکی از بلایای طبیعی بر انسان نازل می شود و جان سالم به در می برد ، براستی که روا نیست سر بر سجده گذارد و خدای خویش را شکر بگوید؟

در کتاب وسائل الشیعه، ج 7، ص 492 نیز از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است که: خورشید و ماه به سبب مرگ یا زندگی کسی، کسوف و خسوف نمی شوند. این دو از نشانه های خداوند متعال هستند. هنگامی که خسوف و کسوف را دیدید، برای نماز خواندن به مساجد بروید. 

همچنین خداوند در آیه 79 سوره انعام فرموده اند : «إِنِّی وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ حَنِیفًا وَمَا أَنَاْ مِنَ الْمُشْرِکِینَ» دوری از خرافات و افکار منفی و نسبت دادن وقایع طبیعی را به مرگ عزیزان ( زمان پیامبری حضرت ابراهیم (ع)) از دیگر اهداف واجب نمودن نماز آیات از طرف خداوند می باشد.

فواید نماز آیات (چرا نماز آیات می خوانیم)

از امام علی (ع) نقل شده است که "نماز وسيله تقرب هر پرهيزگاري است به سوي خدا."  چه عملی بهتر و زیباتر از خواندن نماز در هنگام وقوع بلایای طبیعی که به ربوبیت پروردگارمان ایمان بیاوریم و آرامش و اطمينان قلبی از خداوند دریافت کنیم . بگوییم که ما بنده گنهکار اوییم و ما را ببخشد و عذابی برایمان نازل نکند، نزد پروردگارمان توبه کنیم و بگوییم که به رحمان و رحیم بودنش ایمان داریم و خداوند رئوف است و با نزول رحمت و  بخشش از جانب  خود بنده هایش را شرمنده می کند.

سخن آخر

نماز آیات، نماز نشانه ها نیز گفته می شود، شاید دلیل خواندن این نماز با این عنوان ایمان آوردن به خدا و دیدن نشانه ها و معجزاتش باشد، انسان بنده فراموشکاری است که در زمان رخ دادن بلاها وجود خدا را بیشتر از همیشه در زندگی خود حس می کند.


مطالب مرتبط:

فواید نماز خواندن برای جسم و روح

تشهد و سلام نماز چگونه است به همراه ذکر و ترجمه آن
 از
8
رای