آموزش روش فعال یا غیر فعال کردن کلید Fn در لپ تاپ

آموزش روش فعال یا غیر فعال کردن کلید Fn در لپ تاپ کلید تابعی را می توان با علامت اختصاری "Fn" در صفحه کلیدهای رایانه شناسایی کرد. کلید Fn همچنین امکان دسترسی به کارکرد ثانویه را هم فراهم می کند. رو فعال و غیر فعال کردن کلیدهای fn را در سلام دنیا بیاموزید.

به طور کلی، اکثر کاربران لپ تاپ با کلید Fn آشنا خواهند شد. زیرا این کلید عمدتا در صفحه کلیدهای کوچکتر یافت می شود. این کلید به عنوان یک گزینه صرفه جویی در فضا در دستگاه های کوچکتر عمل می کند، این کلید در ترکیب با کلیدهای دیگر برای دسترسی به عملکردهای جایگزین استفاده می شود. داشتن کارایی متعدد برای تک کلیدها، به سازندگان لپ تاپ اجازه می دهد دستگاه هایی طراحی کنند که بدون از دست دادن عملکردهای معمول جمع و جورتر باشند. در این مطلب از سلام دنیا، خواهید آموخت که کدام دستورات را می توان با استفاده از کلید Fn اجرا کرد و چگونه این کلید را فعال و غیرفعال کرد. 

عملکرد ها و کاربرد کلید Fn

کلید تابعی را می توان با علامت اختصاری "Fn" در صفحه کلیدهای رایانه شناسایی کرد. عملکرد آن شبیه به کلید Shift و کلید Alt Gr (یا ALT GRAPH کلید در برخی از صفحه کلید بین المللی یافت می شود که همچنین از زبان محلی پشتیبانی می کند، یعنی حروف و حروف برجسته و یا ارز و نمادهای ویژه) است که امکان دسترسی به کارکرد ثانویه و سوم را روی صفحه کلید فراهم می کند. کلید Fn همچنین امکان دسترسی به کارکرد ثانویه را هم فراهم می کند، اما عمدتا این کارکردها در صفحه کلیدهای لپ تاپ یافت می شود. استفاده از کارکردهای متعدد برای تک کلیدها باعث می شود عملکردهای متعددی بدون نیاز به کلیدهای فیزیکی اضافی در دسترس کاربر باشد.


حتما بخوانید: آموزش تغییر نوع عملکرد کلید Fn در ویندوز 10


راه کار:

کلید Control [Ctrl] کلید دیگری است که فقط زمانی که با کلیدهای دیگر ترکیب شود کاربرد دارد. کلید Fn در ردیف پایین نزدیک کلید Ctrl قرار دارد. محل دقیق کلید ممکن است بسته به شرکت سازنده و مدل صفحه کلید متفاوت باشد.

روش فعال و غیر فعال کردن کلیدهای fn

مرور اجمالی بر عملکردهای کلید Fn

هنگامی که کلید Fn فعال است ، عملکرد برخی از کلیدها به ترتیب تغییر می کند. کارکرد ثانویه موجود در صفحه کلید شما بسته به سازنده و مدل متفاوت است. قسمت زیر مروری اجمالی بر رایج ترین کارکردهای این کلید است:

صفحه کلید عددی: صفحه کلید عددی به شما امکان وارد کردن سریع و آسان اعداد را می دهد. با این حال ، اکثر صفحه کلیدهای کوچک لپ تاپ این کلید را ندارند. با استفاده از کلید Fn می توانید کلیدهایی را در سمت راست صفحه کلید فعال کنید که هم حروف و هم اعداد به آنها اختصاص داده شده است و از آن به عنوان صفحه کلید عددی استفاده کنید.

تنظیمات سیستم: با استفاده از کارکردهای ثانویه کلیدهای F ، می توانید بدون نیاز به تغییر منوی تنظیمات سیستم، از انواع عملکردهای پرتکرار استفاده کنید. عملکردهایی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند معمولاً در صفحه کلید با نماد مربوط به آن نشان داده می شوند. دستورات موجود بسته به شرکت سازنده و مدل دستگاه شما متفاوت هستند. رایج ترین عملکردها شامل موارد زیر است:

 • تنظیم روشنایی صفحه
 • روشن و خاموش کردن صفحه
 • تنظیم میزان صدا
 • فعال کردن حالت استندبای (حالت آماده باش)
 • فعال و غیرفعال کردن حسگر لمسی (touchpad)
 • کنترل نمایشگر های خارجی
 • روشن و خاموش کردن میکروفن
 • روشن و خاموش کردن دوربین
 • روشن و خاموش کردن وای فای

حتما بخوانید: آموزش وصل شدن به وای فای مخفی در ویندوز 10


هدایت (Navigation:) : اگر صفحه کلید شما دارای صفحه کلید عددی است، می توانید از کارکرد ثانویه آن برای جستجو در بین اسنادها استفاده کنید. قسمت زیر عملکردهای این کلید را نشان می دهد:

 • کلید خانه (Home): رفتن به ابتدای سند (Documents)
 • کلید پایان (End): رفتن به انتهای سند
 • کلید PgUp or PgDn (مخفف Page Down و Page Up): رفتن به قسمت بالا یا پایین در یک سند
 • کلید ↑ or ↓: یک خط بالا یا پایین رفتن در سند
 • کلید ← or →: جابه جایی یک حرف به سمت چپ یا راست در یک سند

 عملکردهای کلید Fn

فعال کردن و غیرفعال کردن کلید Fn

با ترکیب کلید Fn با کلیدهای دیگر ، می توانید به عملکردهای دیگر آنها دسترسی پیدا کنید. اگر قصد استفاده از کارکردهای ثانویه کلیدها برای مدت زمان طولانی دارید ، توصیه می شود کلید Fn را فعال کنید. فعال کردن این کلید نیاز به فشار همزمان چند کلید را رفع خواهد کرد. این گزینه زمانی مفید است که شما نیاز دارید از صفحه کلید عددی اختیاری استفاده کنید. برای بسیاری از مدل های لپ تاپ، کلیدهای F در تنظیمات پیش فرض فعال هستند. با این حال، کارکردهای ثانویه کلید بیشتر برای تنظیمات رایج سیستم مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین توصیه می شود که در این صورت کلید Fn  فعال باشد.

روش دقیق فعال یا غیرفعال کردن کلید Fn بسته به  شرکت سازنده و مدل صفحه کلید یا لپ تاپ شما متفاوت خواهد بود. در قسمت زیر لیستی از میانبرهای رایج صفحه کلید وجود دارد. از طریق روش آزمون و خطا به راحتی می توانید بفهمید که کدام ترکیب کلید Fn شما را فعال یا غیرفعال می کند.

 
[Num]
[Num] + [F11]
[Ctrl] + [Shift] + [Num]
[Fn] + [Num]
[Shift] + [Num]
[Shift] + [NumScroll]

اگر کلید (NumLock) را دارید، می توانید با استفاده از آن صفحه کلید عددی، صفحه کلید را فعال و غیرفعال کنید. اگر این کلید غیرفعال باشد حتی بدون استفاده از دکمه Fn  نیز به کارکرد ثانویه کلیدها دسترسی پیدا خواهید کرد. اگر صفحه کلید شما کلید (NumLock) را ندارد ، برای فعال یا غیرفعال کردن کلید Fn از میانبرهای زیر استفاده کنید.


حتما بخوانید: آموزش فعال سازی num lock در ویندوز 10


فعال یا غیرفعال کردن کلید Fn با کلید یا ترکیب کلید زیر

کلید یا ترکیب کلید  
[Fn Lock]  
[Fn Lock] + [Esc] فقط زمانی کار می کند که یک قفل روی کلید Escape نمایش داده شود
[Fn] + [F11]  
[Fn] + [Insert]  
[Insert] + [F11]  
[Ctrl] + [Shift] + [Insert]  
[Fn] + [Shift] فقط زمانی کار می کند که یک Fn ↓ کوچک روی کلید Shift نمایش داده شود. کلیدها باید به این ترتیب فشار داده شوند
سخن آخر

آیا به طور تصادفی کلید Fn را فعال کردید؟ اگر کلیدها را فشار دهید و نتیجه دلخواه ایجاد نشود ، این موضوع به سرعت آشکار خواهد شد. برای بازگشت به طرح معمول صفحه کلید خود، با استفاده از میانبرهای صفحه کلید که در قسمت بالا ارائه شده ، کلید Fn را غیرفعال کنید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید سوالات و نظرات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

آموزش حل مشکل کار نکردن کلیدهای ترکیبی و میانبر در ویندوز 10

آموزش خاموش کردن یا ری استارت کامپیوتر با ویندوز 10 از راه دور
 

از
2
رای