روش حل مشکل کار نکردن دوربین گوشی؛ رفع تاری و صدای وزوز دوربین

روش حل مشکل کار نکردن دوربین گوشی؛ رفع تاری و صدای وزوز دوربین کار نکردن دوربین گوشی ؛ بهترین ترفندهای حل مشکل کار نکردن دوربین گوشی، لرزش و صدای وزوز دوربین، مشکل فوکوس و تارشدن دوربین گوشی و نحوه تعویض ماژول دوربین در سلام دنیا بیاموزید.

حتی تصور این که دوربین گوشی کار نکند و از خود در هنگام عکاسی نویز (صدای وزوز مانند) تولید کند هم دلسرد کننده می باشد. وجود این مشکل در دوربین گوشی هوشمند شما چیزی نیست که برطرف نشود. در این مطلب سلام دنیا، ما به شما یاد می دهیم که رفع مشکل کار نکردن دوربین گوشی و اینکه چگونه دوربین گوشی‌ هوشمندی را که نویز می‌دهد، عکس‌های تار می گیرد، مشکل در فوکوس کردن دارد و اصلاً کار نمی کند را تعمیر کنید. با ما همراه باشید.

نحوه رفع مشکل فوکوس دوربین گوشی و صدای وزوز

این مشکل در اکثر گوشی های مدرن موجود در بازار چندان رایج نمی باشد، ولی خب این را هم در نظر داشته باشید که مشکل فوکوس دوربین و صدای وزوز تنها برخی از مشکلات آزاردهنده ای هستند که شما می توانید با آن ها دست و پنجه نرم کنید.

اگر دغدغه شما تنها صدای وزوز می بود و می توانستید در آرامش عکس خود را بگیرید، این مشکل اینقد هم آزاردهنده نمی شد. وقتی در هنگام عکس گرفتن صدای وزوز را بشنوید، دوربین فوکوس نمی‌کند و در هنگام عکس‌برداری، عکس‌ها را تار می اندازد. در ادامه مطلب راه حل های مختلفی در مورد رفع مشکل کار نکردن دوربین گوشی و صدای وزوز آن آورده شده است.


حتما بخوانید: آموزش تبدیل دوربین دیجیتال به وب کم


1. رفع مشکل کار نکردن دوربین گوشی و صدای وزوز: با نصب آخرین نسخه به روز رسانی ها

وجود صدا و فوکوس نکردن دوربین پشتی مشکلی رایج بود که برخی از کاربران آیفون 6xx آن را تجربه کردند. اما خب خوشبختانه، بسیاری از کاربران از رفع این مشکل، پس از به روز رسانی دوربین به آخرین نسخه از سیستم عامل، خبر دادند. پس اولین قدم در یادگیری رفع مشکل کار نکردن دوربین گوشی و صدای وزوز آن، اطمینان یافتن از نصب آخرین نسخه از نرم‌افزار می باشد. برای این که اطمینان خاطر داشته باشید، سری به‌ به روزرسانی‌های برنامه در تلفن خود بزنید.

رفع مشکل کار نکردن دوربین گوشی و صدای وزوز 1

2. رفع مشکل کار نکردن دوربین گوشی و صدای وزوز: با ضربه زدن روی ماژول (سنسور تصویر) دوربین

اگر که دوربین تلفن شما لرزش دارد و یا از خود صدا تولید می کند، تنها کاری باید انجام دهید این است که چندین بار به ماژول دوربین خود ضربه بزنید. در ادامه به‌روزرسانی های سیستم، بسیاری از کاربران گفتند که دوربین تلفن آنها دیگر از خود صدای وزوز تولید نمی کند و نیز پس از ضربه زدن به ماژول دوربین، فوکوس خود را دوباره به دست آورده‌ است. ضربه زدن بر روی ماژول دوربین به نوعی باعث تغییر مکان لنز و رفع مشکل می شود. با این که این روش، روشی تضمینی نمی باشد، ولی ارزش امتحان کردن را دارد. مراحل زیر را دنبال کنید.

 • از برنامه دوربین خارج شوید و گوشی خود را طوری که صفحه نمایش آن روی کف دست شما قرار گیرد، نگه دارید.
 • اکنون با انگشت خود روی ماژول دوربین ضربه بزنید.
 • محکم و در عین حال به آرامی به گونه ای که مشکل برطرف شود و روی گوشی شما تأثیری نداشته باشد، ضربه بزنید.

رفع مشکل کار نکردن دوربین گوشی 2

3. رفع مشکل کار نکردن دوربین گوشی و صدای وزوز: با نزدیک کردن یک آهنربا به دوربین

اگر که هنوز هم نتوانسته اید صدای وزوز و مشکل فوکوس دوربین خود را برطرف کنید، باید یک تعمیر فنی‌تر را امتحان کنید. علاوه بر دو روش قبل یعنی روش به روز رسانی سیستم و ضربه زدن به ماژول دوربین، شما می توانید از آهنربا برای بازگرداندن دوربین به موقعیت قبلی خود استفاده کنید. برای بسیاری از افراد، این روش، مشکل را به طور کل حل کرد. پس شاید انجام دادن این روش بتواند برای شما هم مفید و موثر واقع شود.


حتما بخوانید: اموزش استفاده از دوربین ترجمه گوگل


 • از هر جا که می توانید یک آهنربای کوچک را تهیه کنید.
 • آهنربا را برای یک ثانیه نزدیک به ماژول دوربین عقب نگه دارید، و سپس آن را به عقب بکشید.

به این ترتیب شما می توانید مشکل کار نکردن دوربین و صدای وزوز گوشی هوشمند خود را برطرف کنید. دوربین تلفن شما باید تا به الان لرزش را متوقف و قابلیت فوکوس خودکار خود را تا کنون بازیابی کرده باشد.

رفع مشکل کار نکردن دوربین گوشی 3

توجه داشته باشید: امکان موثر نبودن سه راه حل ذکر شده در بالا وجود دارد. شما می توانید این 3 راه حل را به عنوان یک تعمیر موقت در نظر بگیرید. اگر که دوربین شما دارای این مشکل می باشد و راه حل های بالا بر روی آن جواب نداده است، سخت افزار دوربین شما دچار ایراد شده است. تعویض ماژول دوربین می تواند آخرین راه حل برای شما محسوب شود.

نحوه تعویض ماژول دوربین گوشی

اگر که فوکوس دوربین شما کار نکند و صدای وزوز هم یک مشکل سخت افزاری در گوشی باشد، شما باید ماژول دوربین خود را تعویض کنید. بیشتر اوقات، شما باید ماژول دوربین خود را پس از انداختن گوشی بر زمین و یا نیز گاهی اوقات به خاطر یک نقص کارخانه ای تعویض کنید.

در هر دو صورت شما باید به یک تکنسین برای تعویض ماژول دوربین خود مراجعه کنید. اگر که تلفن شما همچنان تحت نظر گارانتی می باشد، شما می توانید آن را به صورت رایگان و در فروشگاه رسمی برند گوشی خود تعمیر کنید.

تکنسین می تواند مشکل دوربین شما و نیز یک راه حل مناسب را برای آن - معمولاً تعویض ماژول دوربین - پیدا کند. تلاش کردن برای تعویض ماژول دوربین توسط خود شخص می تواند منجر به آسیب های بیشتر و از بین رفتن گارانتی گوشی شود. ما به هیچ وجه این کار را توصیه نمی کنیم.

نحوه تعویض ماژول دوربین گوشی

در هنگامی که دوربین گوشی فوکوس نمی کند چه باید کرد؟

کار نکردن فوکوس دوربین گوشی هوشمند معمولاً می تواند نشانه ای از یک مشکل سخت افزاری، کثیف بودن لنز، معیوب بودن آن و یا دقیقاً مشکلی همانند صدای وزوز که قبلاً هم ذکر شده است، باشد. از طرف دیگر شما باید مشکل نرم افزاری را که با راه اندازی مجدد گوشی یا به روز رسانی سیستم عامل برطرف می شود هم در نظر بگیرید.

شما باید لنز خود را (از لحاظ تمیزی) در صورتی که دوربین گوشی شما از خود صدایی را تولید نمی کند و مشکل تنها بر سر فوکوس کردن است، بررسی کنید. برای تشخیص دادن کثیف بودن و یا نبودن لنز دوربین خود، شما می توانید به یکی از دو روش زیر تکیه کنید.


حتما بخوانید: باز کردن قفل گوشی سامسونگ


 • زمانی که تصاویر یا فیلم های شما تار گرفته می شوند
 • زمانی که دوربین بر روی سوژه اصلی فوکوس نمی کند

مراحل تمیز کردن لنز دوربین

 • از برنامه دوربین خارج شوید
 • یک پارچه نرم (ترجیحاً یک پارچه فیبر مانند) و تمیز را تهیه کنید.
 • به آرامی از پارچه برای پاک کردن شیشه دوربین استفاده کنید و سپس از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • اکنون برنامه دوربین را برای بررسی فوکوس آن باز کنید.

تمیز کردن لنز دوربین

توجه داشته باشید: با انجام این مراحل اکنون دوربین گوشی شما باید فوکوس دقیقی را داشته باشد. در غیر این صورت، ما به شما توصیه می کنیم که گوشی خود را خاموش کنید و چند دقیقه صبر کنید و سپس دوباره آن را روشن کنید. این کار در اکثر مواقع به گوشی در هنگام داشتن اشکالات موقتی کمک می کند. شما همچنین نیز می توانید از گزینه factory reset هم برای رفع مشکل نرم افزاری استفاده کنید.

چگونه از لرزش دوربین گوشی خود جلوگیری کنیم؟

برخی از تلفن ها در هنگام استفاده از دوربین صداهای وزوز مانندی را از خود تولید می کنند و برخی دیگر نه، که این عمل خود با زمانی که دوربین در حال لرزش است تفاوت چندانی ندارد. لرزش دوربین باعث می شود که هر عکسی را که می گیرید تار و غیرقابل استفاده شود.

مراحل جلوگیری از لرزش دوربین گوشی

 • به ماژول دوربین خود با انگشت چند بار ضربه بزنید
 • یک آهنربا را به ماژول دوربین خود نزدیک کنید
 • به روز رسانی آخرین نرم افزارها را انجام دهید
 • گوشی را مجدداً راه اندازی کنید
 • factory reset را انجام دهید

چگونه از لرزش دوربین گوشی خود جلوگیری کنیم؟

نکته: این ها همان مراحل اصلی برای رفع مشکل کار نکردن دوربین گوشی و صدای وزوز آن می باشند که برای تثبیت دوربین گوشی هم نیز موثر واقع می شوند. اگر این کار ها جواب ندادند، شما می توانید به مرکز خدمات مراجعه کنید.

سخن آخر

امروزه و در عصر دیجیتال گوشی های هوشمند ما جایگزین دوربین های دیجیتال و دوربین های فیلمبرداری حجیم شده اند و گرفتن عکس و فیلم در هر مکانی را بدون حمل آن چرخ دنده های بزرگ آسان تر کرده اند. در هنگام بروز مشکل اصلاً نگران باشید، چرا که راه حل های بالا در مورد رفع مشکل کار نکردن دوربین گوشی و صدای وزوز به شما کمک خواهند کرد.

متأسفانه، آخرین راه حل - اگر که هیچ یک از روش ها اثر نکرد - مراجعه به مرکز خدمات می باشد. کار نکردن فوکوس دوربین، تولید صدای وزوز و یا لرزش آن، عمدتاً به خاطر مشکلات مربوط به سخت افزار (نقص کارخانه) می باشد. اما خوشبختانه، تمام این مشکلات را یک تکنسین مجرب می تواند برطرف کند.


مقالات مرتبط:

علت داغ شدن گوشی و خاموش شدنش چیست و راه حل آن

رفع مشکل کار نکردن شارژر بیسیم گوشی با 7 روش با آموزش تصویری


 
 

از
2
رای