اموزش استفاده از دوربین ترجمه گوگل؛ عکس بگیر ترجمه کن انگليسي به فارسي

اموزش استفاده از دوربین ترجمه گوگل؛ عکس بگیر ترجمه کن انگليسي به فارسي سرویس ترجمه تحت وب گوگل یک روش بسیار ساده و سریع برای ترجمه متون از زبانی به زبان دیگر است. کار با این سرویس بسیار ساده است و به راحتی می توانید با گوشی، لپتاپ و کامپیوتر خود از این سرویس استفاده کنید.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که چگونه عکس را ترجمه کنیم؟ در این مقاله قصد داریم تا طرز کار با دوربین ترجمه گوگل را به شما آموزش داده و به هر گونه سوال تان در این خصوص پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

دوربین ترجمه گوگل چیست؟

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که در حین مطالعه یا جست و جو در اینترنت با متنی مواجه شوید که ترجمه آن را نمی دانید؟ گوگل از سال 2006 سرویسی را به نام «گوگل ترنسلیت» به بازار معرفی کرد که بر اساس آن می توانید متون خود را در کوتاه ترین زمان ممکن به هر زبانی که می خواهید، ترجمه کنید. اخیرا این برنامه ویژگی جدیدی به نسخه های اندروید و آیفون خود افزوده است و با استفاده آن، اشخاص می توانند با دوربین گوشی خود از متون عکس گرفته و در کمترین زمان و بدون نیاز به تایپ، متن مورد نظرشان را ترجمه کنند. بنابراین، دوربین ترجمه گوگل کارتان را سریع تر نیز می کند. 

 دانلود گوگل ترنسلیت برای اندروید و آیفون

دوربین ترجمه گوگل

چگونه می توان از دوربین ترجمه گوگل استفاده کرد؟

قابلیت دوربین ترجمه گوگل هم برای نسخه های اندروید و هم آی او اس وجود است. به علت تشابه هر دو نسخه، ما گوشی های اندرویدی را به طور خلاصه توضیح می دهیم:

 • اولین مرحله، نصب برنامه گوگل ترنسلیت در گوشی است. شما می توانید به سادگی این برنامه را از گوگل پلی یا هر وبسایت دیگری جست و جو کرده و نصب نمایید.
 • پس از دانلود و نصب برنامه، آن را اجرا نمایید.
 • رابط کاربری این برنامه بسیار ساده است. برنامه دارای یک زبان ورودی در سمت چپ و یک زبان خروجی در سمت راست است. گزینه های نحوه ترجمه نیز به ترتیب با استفاده از دوربین، دست نوشته، مکالمه و صدا است.

حتما بخوانید: آموزش استفاده از ترفندهای مترجم گوگل ترنسلیت


 • برای اینکه بتوانید دوربین ترجمه گوگل به زبان فارسی را فعال نمایید، باید بر روی زبان منو سمت راست کلیک کرده و زبان فارسی را از این فهرست پیدا کنید.
 • پس از دانلود زبان فارسی، در قسمت recent languages در مقابل نام زبان فارسی تیک می خورد و می توانید آن را به عنوان زبان خروجی انتخاب کنید.
 • پس از دانلود زبان فارسی، برنامه گوگل ترنسلیت برای ترجمه آماده است تا دوربین ترجمه گوگل را در اختیارتان قرار دهد. با استفاده از آیکون دوربینی که در صفحه اصلی قرار دارد، وارد فضای دوربین شوید.
 • در این قسمت باید دوربین را به سمت متن مورد نظر برای ترجمه بگیرید تا بتواند نوشته ها را تشخیص دهد.
 • اگر متنی برای ترجمه وجود نداشته باشد، با پیام align text مواجه می شوید.
 • پس از اینکه دوربین متن شما را تشخیص داد، با زدن کلید عکس گرفتن برنامه شروع به اسکن می کند تا تمامی نوشته های داخل تصویر را بخواند.
 • پس از اینکه اسکن متن کامل شد، برنامه تمام متونی که پیدا کرده است را به شکل تصویری به شما نشان می دهد. در این مرحله اگر می خواهید تنها بخش خاصی از متن ترجمه شود، می توانید با کشیدن دست خود بر روی همان قسمت از متن آن را انتخاب نمایید.
 • اگر نیاز است تا کل متن را ترجمه کنید، کلید select all را در پایین صفحه لمس کرده و متن را انتخاب نمایید.

در این شرایط تمام متن انتخاب شده و ترجمه آن به شما نشان داده می شود. البته کیفیت ترجمه ارائه شده در این حالت چندان بالا نیست، اما اگر عجله داشته باشید، این راه سریع تر از تایپ متن در گوگل ترنسلیت خواهد بود.

دوربین ترجمه گوگل انگليسي به فارسي

نکاتی در خصوص استفاده از دوربین ترجمه گوگل

 • در هنگام استفاده از دوربین ترجمه گوگل باید به اینترنت متصل باشید. تصاویر ثبت شده به سرورهای ترجمه گوگل ارسال می شود. بنابراین، سرعت بالای اینترنت می تواند کار شما را سرعت ببخشد.
 • اگر قصد دارید تا از یک مقاله یا کتاب عکس گرفته و با استفاده از دوربین گوگل ترجمه کنید، باید اطلاع دهیم که دوربین ترجمه گوگل برای ترجمه مقاله یا کتاب مناسب نیست. توصیه می شود تا برای ترجمه مقالات و کتاب ها از متخصصین حرفه ای کمک بگیرید.
 • نحوه استفاده از دوربین ترجمه گوگل برای نسخه آی او اس نیز مشابه با نسخه اندروید است.
 • دوربین ترجمه گوگل در حال حاضر می تواند از زبان انگلیسی به زبان ها بسیاری در دنیا ترجمه نماید.
 • می توانید ترجمه های قبلی خود را در این برنامه ذخیره نمایید. این برنامه تمامی متن های انگلیسی و ترجمه آنها را در حافظه خود نگهداری می کند تا در هنگام نیاز مجددا از آنها استفاده کنید.

دوربین ترجمه گوگل برای کامپیوتر

ترجمه فارسی به انگلیسی با استفاده از دوربین ترجمه گوگل

اگر قصد دارید تا از دوربین ترجمه گوگل برای ترجمه متون فارسی به انگلیسی استفاده کنید، باید به شما اطلاع دهیم که به دلیل جدید بودن این سرویس، دوربین ترجمه گوگل هنوز از نسخه ترجمه فارسی به انگلیسی پشتیبانی نمی کند. بنابراین، اگر می خواهید متنی را از فارسی به انگلیسی ترجمه کنید، نیاز است تا آن متن را در گوگل ترنسلیت تایپ نمایید.


حتما بخوانید: گوگل اسکولار چیست؛ آموزش کار با گوگل اسکولار (Google Scholar)


ترجمه متن از روی عکس برای کامپیوتر

آیا امکان ترجمه عکس یا استفاده از دوربین ترجمه گوگل برای کامپیوتر نیز وجود دارد؟ 

این قابلیت در اپلیکیشن موبایل گوگل ترنسلیت وجود دارد و به خوبی عمل می کند. با این حال، گوگل ترنسلیت هنوز هیچ راه حل رسمی برای ترجمه متون داخل تصویر در کامپیوتر یا لپتاپ ارائه نشده است.

معایب استفاده از دوربین ترجمه گوگل

 • دوربین ترجمه گوگل از زبان های محدودی به عنوان زبان پایه استفاده می کند. اگرچه با سرویس گوگل ترنسلیت و به شکل تایپ متنی می توانید متنی را به زبان های بسیار متنوعی ترجمه کنید، اما این قابلیت هنوز به دوربین ترجمه گوگل اضافه نشده است و تنها زبان های محدودی به عنوان پایه قابل استفاده است و این از ضعف های بزرگ دوربین ترجمه گوگل است.
 • دوربین ترجمه گوگل بسیار متکی به ارسال تصاویر به سرور برای تشخیص متن است. بنابراین استفاده از آن نیاز به اینترنت با سرعت بیشتری دارد. همچنین، ارسال تمام اطلاعات به سرور باعث کاهش احساس امنیت کاربر می شود.
 • این برنامه در ترجمه ضعیف است و قدرت تشخیص کلمه ها با معانی مختلف را بر اساس نوع متن ندارد. اگرچه با گذشت زمان، کیفیت ترجمه گوگل ترنسلیت بهبود پیدا کرده است، اما این پیشرفت ها در دوربین ترجمه گوگل لخاظ نشده است.چگونه عکس را ترجمه کنیم
سخن آخر

سرویس ترجمه تحت وب گوگل یک روش بسیار ساده و سریع برای ترجمه متون از زبانی به زبان دیگر است. کار با این سرویس بسیار ساده است و به راحتی می توانید با گوشی، لپتاپ و کامپیوتر خود از این سرویس استفاده کنید. اخیرا قابلیتی به اپلیکیشن های موبایل گوگل ترنسلیت اضافه شده است که با استفاده از آن می توانید تصاویر گرفته شده با دوربین را به هر زبانی که می خواهید، ترجمه کنید. البته این سرویس محدودیت هایی مثل محدودیت زبان پایه یا کیفیت ترجمه ارائه شده دارد. با این حال، اگر می خواهید متون خود را به سرعت به زبانی دیگر ترجمه کنید، این روش سریع ترین راه حل خواهد بود. آیا تا به حال از دوربین ترجمه گوگل برای ترجمه متون استفاده کرده اید؟ 


مقالات مرتبط:

آموزش جستجوی پیشرفته در گوگل؛ سرچ پیشرفته گوگل

گوگل ترندز چیست؛ آموزش استفاده از گوگل ترندز (google trends)

همه چیزهایی که نیاز است تا در مورد گوگل ارث بدانید

از
21
رای