همه چیزهایی که نیاز است تا در مورد گوگل ارث بدانید

همه چیزهایی که نیاز است تا در مورد گوگل ارث بدانید جهان را از پشت مانیتور خود سیاحت کنید! با برنامه گوگل ارث، زمین را در نوردید. جستجوی منطق مختلف از سراسر جهان شامل کوه ها جنگل ها، جاده‌ها، مرزها، مکان‌های توریستی و گردشگری به صورت سه بعدی و ...

به راستی که تمام تخیلات دور انسان امروزه به واقعیت بدل شده و امکان عملی کردن هر ایده ایی دیگر دور از ذهن نیست. آرزوی دیرین سفر کردن فقط با یک اشاره توسط نرم افزار گوگل ارث برآورده شده است. ما در این مقاله از وب سایت سلام دنیا سعی کرده ایم به صورت اجمالی به معرفی برنامه گوگل ارت بپردازیم و قابلیت های آن را به صورت کلی بیان کنیم.

همه چیزهایی که نیاز است تا در مورد گوگل ارث بدانید

گوگل ارث چیست؟

گوگل ارث نرم فزار جغرافیایی شرکت گوگل است که با آن می توانید به سادگی و تنها با وصل شدن به اینترنت در دور دنیا سفر کنید و راجب جای جای منظومه شمسی اطلاعات جامع تصویری بدست آورید. پس از معرفی این برنامه توسط گوگل تعداد زیادی از محققین و دانشمندان و حتی دانش آموزان به استفاده از این برنامه روی آوردند و با استفاده از آن دنیای جذابی را برای خود بوجود آوردند.

امروزه کمتر کسی است که اسمی از گوگل ارث (Google Earth) نشنیده باشد و یا نخواسته باشد که از این برنامه  فوق العاده کاربردی و جذاب که شرکت گوگل ارایه کرده است استفاده کند. برنامه ایی که امکان سفر بر فراز قله های مرتفع دنیا تا اعماق اقیانوس ها را در اسرع وقت و کمترین هزینه و بدون هیچ گونه دردسری را مهیا می سازد. شما می توانید با وارد کردن نام و یا آدرس محل مورد نظر خود در قسمت سرچ این برنامه تصاویر واقعی و رویایی از آن منطقه را ظرف مدت زمانی بسیار کوتاهی ببینید. و خود را در محلی که به آن فکر میکنید بیابید.

دانلود جدیدترین نسخه گوگل ارث برای اندروید و کامپیوتر 

با امکاناتی که گوگل ارت در اختیار می گذارد می توانید بدون اینکه جایتان را در اتاق خود عوض کنید مانند یک پرنده بر فراز شهر مورد دلخواه خودتان پرواز کنید و در بین مراکز خرید و خیابان های معرف آن شهر بگردید و از دیدن جاذبه های دیدنی لذت ببرید.

همچنین اگر می خواهید با گوگل ارث به یک منطقه جدید سفر کنید، باید بدانید که این نرم افزار یک راهنمای تور کاربلد در اختیار شما قرار خواهد داد. زیرا که گوگل ارت به شما خواهد گفت که این شهر و یا منطقه در گذشته به چه شکل بوده است و چقدر مساحت دارد و حتی اگر به رویداد های اجتماعی آن منطقه علاقه دارید و می خواهید بدانید که میزان جرم و جنایت در محل مورد نظرتان چقدر است کافی است از گوگل ارث بپرسید و همچنین مابقی اطلاعات سیاسی، آماری و جمعیتی را منطقه مورد نظر خود را بدست آورید.

امکاناتی که Google Earth در اختیار می گذارد

 • اطلاعات راجب جاده ها و مسیر ها 
 • اطلاعات تصویری و همچنین داده های آماری از مراکز معروف جهان مانند ساختمان ها و یا جاذبه های طبیعی در اکثر نقاط جهان
 • جست و جو و گردش و گذار ماجراجویانه در جنگل های دوردست و بکر
 • امکان ایجاد سفر در زمان و بازگشت به دوران کهن و بازید از تمدن های نخستین
 • بررسی چگونگی تغییرات اقلیمی و اب و هوایی و پی بردن به علل نابودی موجودات منقرض شده
 • سفر به اعماق اقیانوس ها 
 • همراه شدن با فضانوردان و رفتن به ماموریت های فضایی
 • گشت و گذار در مریخ
 • و......

البته باید به موضوع اشاره کنیم که این برنامه توسط شرکت گوگل ساخته نشده است و سازنده آن شرکتی به نام کی هول (Keyhole) است، ولی شرکت Google این برنامه را از کی هول در سال 2004 خریداری کرد و امروز صاحب اصلی نرم افزار گوگل ارت می باشد. شرکت کی هول شرکتی است که برای سازمان سیا (CIA) آمریکا کار می کند و این برنامه را  با نام نقشه 3 بعدی زمین (Earth  View 3D) ساخت. لازم است بدانید این سرویس ابتدا در اختیار سازمان های جاسوسی قرار داشت اما در حال حاضر نسخه رایگان گوگل ارت در خدمت تمام مردم جهان است و کسانی که به جغرافیا و یا گشت و گذار در دور تا دور دنیا علاقه زیادی دارند از این برنامه  استفاده می کنند.


حتما بخوانید: کوتاه کننده لینک گوگل چیست و چه کارایی دارد؟


البته هنوز هم برخی از کارشناسان معتقدند که نرم افزار گوگل ارث می تواند مورد استفاده گروهک های تروریستی قرار گیرد و زمینه خرابکاری ها و حملات تروریستی را فراهم سازد چرا که در مواردی این نرم افزار می تواند آشیانه ها و باندهای پرواز و شکل و ساختار مراکز نظامی یک کشور و دیگر مسایلی از این دست را نشان دهد. البته شرکت گوگل همواره این ادعا را با این دلیل که گوگل ارث اطلاعات گذشته را نشان می دهد رد می کند. چونکه تصاویری که این برنامه به کاربر نشان می دهد در بازه زمانی 3 سال گذشته است اگرچه که هر چند ماه یکبار آپدیت می شود.

نسخه های گوگل ارت

 • گوگل ارث دارای 3 نسخه Free ،Pro ،Enterprise است.
 • که در ابتدا برای استفاده از گوگل ارت پرو باید هزینه ایی پرداخت می شد  ولی در حاضر نسخه Google Earth Pro  نیز از طرف شرکت گوگل رایگان اعلام شد و دیگر نیازی به پرداخت هزینه بابت استفاده از گوگل ارث پرو نیست. قبل از رایگان شدن گوگل ارث پرو مزیت هایی که نسبت به نسخه رایگان این برنامه داشت، قابلیت هایی مانند کیفیت ارایه پرینت تصاویر و همچنین قابلیت Gis آن و چندین تفاوت دیگر.
 • در رابطه با نسخه Enterprise می توان گفت که این ورژن به سازمان هایی که مقادیر بزرگ داده های زمین فضا دارند کمک می کند تا با استفاده از تصاویر هوایی، داده های خود را بسازند.

منابع اطلاعاتی گوگل ارث

TeleAtlas  و Eaetsat  دو ماهواره ایی هستند که نقشه ها و اطلاعات نقشه برداری دیجیتال را در اختیار Google Earth  قرار می دهند. البته منابع دیگری نیز برای تهیه اطلاعات وجود دارد اما موارد ذکر از معروف ترین آنها می باشد. گوگل ارث دارای یک تریلیون بایت اطلاعات جغرافیایی، سیاسی و اجتماعی است.

گوگل ارث


حتما بخوانید: چگونه در صفحه اول جستجوی گوگل قرار بگیریم


قابلیت های جالب گوگل ارت

 • از قابلیت های جالب گوگل ارت می توان به این موضوع اشاره کرد که شما می توانید  بر روی یکی از  13000 ماهواره فعال و یا حتی غیرفعال کلیک تا اطلاعاتی نظیر وزن ماهواره و یا تاریخ پرتاپ و همچنین سازمان پرتاب کننده  از آن بدست بیاورید و همچنین شاید براتان جالب باشد که بدانید می توانید با استفاده از گوگل ارت بر فراز آسمان شهرها پرواز کنید.
 • شما می توانید بعد از وارد شدن به برنامه با فشار دادن دکمه های Ctrl+Alt+A از بین دو هواپیمایی که به شما اختصاص داده می شود یکی را انتخاب کنید. شما می توانید از بین هواپیمای F16 و یا یک SR22 یکی را انتخاب کنید. و سپس به گوگل ارث بگویید که دوست دارید از کدام فرودگاه پرواز خود را شروع کنید. به همین سادگی می توانید یک خلبان با مسیر دلخواه خودتان باشید.
 • با استفاده از گوگل ارت می توانید به سراغ ساختمان های معروف دنیا و سایر نقاط دنیا بروید تا آنها را بصورت 2D و یا  3D از نزدیک تماشا کنید.
 • و یا از قابلیت Voyager استفاده کنید تا بتوانید در کنار بهترین ساحل دنیا که همیشه آرزوی قدم زدن در کنار آن را داشتید بروید. این قابلیت توانایی ایجاد محتوای داستانی را دارد و به هین دلیل اطلاعات کامل تری نسبت به آن مکان به کاربر می دهد.
 • شاید بهتر باشد در تب Voyager گزینه History را فعال کنیم و بعد با زدن Lost civilizations و به سراغ مراکز باستانی و تاریخی در اقصی نقاط دنیا برویم و در چند دقیقه ایی را در آن آب و هوا سپری کنیم.

قابلیت های گوگل ارث چیست

و بهتر است بدانید که با گوگل ارث می توانیم با بهترین مستندهای جهان همراه باشیم، مستندهایی که توسط شبکه BBC تهیه شده است و دیوید اتنبرو آنها را اجرا کرده است.

یک قابلیت چشم گیری که در گوگل ارت وجود دارد Halo Trust است که محققان با استفاده از آن توانستند موقعیت مین های به جا مانده در جنگ کامبوج و آنگولا را تشخیص دهند و همچنین در استرالیا محققین برای تشخیص میزان پراکندگی صخره های مرجانی از این قابلیت گوگل ارث استفاده کرده اند.


حتما بخوانید: آموزش استفاده از گوگل ترندز (google trends)


گوگل ارت یک تالار گفت و گو نیز دارد که کاربران آن در سراسر دنیا می توانند مکان های جالب و شگفتی آوری که در سایت مشاهده کرده اند به یکدیگر معرفی کنند و عکس ها و اطلاعات آن را با یکدیگر قسمت کنند. به همین بهانه در مدت زمان کوتاهی اطلاعات جامعی از یک منطقه جغرافیایی جمع آوری می شود. و همین موضوع باعث رفرنس شدن گوگل ارث در زمینه جغرافی و  سیاسی و دیگر مسایل شده است.

آپشن دیگری که در گوگل ارث همگان را به خود جذب کرده است گزینه I’m Feeling Lucky است. امکان انتخاب تصادفی جاذبه‌های دیدنی از مجموع 20 هزار موقعیت مکانی کمتر شناخته شده را فراهم می کند. شما می توانید با استفاده از گزینه به طور اتفاقی وارد یک شهر و یا خیابان موجود در سراسر دنیا شوید و به راحتی در آن قدم بزنید و لذت ببرید.

از دیگر کاربردهای تخصصی  گوگل ارت می توانید به کارآیی این نرم افزار در مهندسی عمران و معماری، منابع طبیعی برای تعیین فاصله دقیق بین دو نقطه و یا مساحت یک زمین استفاده کرد. با استفاده از ابزارهای جدید در Google Earth شما می توانید فاصله منزلتان تا قطب جنوب را اندازه بگیرید و یا مساحت ساختمانی که مد نظر دارید خریداری کنید اندازه بگیرید و حتی اگر به مساحت بیان شده در مورد کشورتان شک دارید می توانیدخودتان آن را اندازه بگیرید.

گوگل مپ

تفاوت های بین  Google Earth  با Google Maps

اگر بخواهیم به تفاوت های گوگل ارث و گوگل مپ در یک جمله به صورت خیلی ساده و خلاصه اشاره کنیم، باید بگوییم که گوگل مپ کاربردی تر است و حالت منطقه ایی و محلی دارد ولی گوگل ارث را می توان به نوعی فانتزی تر دانست و بیشتر به کار کاوش گران و گردشگران می آید. البته باید این موضوع را عنوان کنیم که با گوگل مپ هم می توان به منظومه شمسی سفر کرد (البته فعلا فقط ماه و مریخ) و باید اضافه کرد اینکه گفته شده گوگل مپ کاربری محلی دارد به معنای محدود بودن آن نیست.

گوگل ارث 4 سال زودتر از گوگل مپ تولید شد ولی با توجه جنبه های کاربری گوگل مپ امروزه همه افراد گوگل ارث را زیر مجموعه گوگل مپ می دانند.


حتما بخوانید: آموزش ارسال لوکیشن در گوگل مپ


تفاوت های بین  Google Earth  با Google Maps

معرفی سرویس های مشابه به Google Earth

 Online Google Earth without Installation and Live (گوگل ارث آنلاین بدون نصب)

سرویس نقشه آنلاین Gosur

سرویس Instantstreetview جایگزین گوگل ارث آنلاین

گوگل ارث کامپیوتر در سایت آنلاین Zoom.earth

نمایش نقشه گوگل ارث به صورت رایگان در سایت Earth3dmap

مشاهده نقشه و مکان جهان در سایت اصلی گوگل ارث آنلاین (Earth.google)

در نهایت بعنوان صحبت پایانی لازم است که یادآوری کنم اگر می‌خواهید سفری مجازی به دور دنیا داشته باشید یا اینکه سفری واقعی در پیش دارید و قصد دارید قبل از سفر اطلاعات جامعی راجع به مقصد خود داشته باشید، Google Earth می‌تواند با تامین اطلاعات جامعی همچون نقشه راه‌ها، مکان‌های دیدنی و از این قبیل و همچنین داشتن ده‌ها هزار تصویر از نقاط مختلف دنیا در نمای نزدیک که به نمای خیابانی مشهور است، بهترین انتخاب شما باشد.


مقالات مرتبط:

آموزش کامل کار با نرم افزار گوگل ارث

اموزش استفاده از دوربین ترجمه گوگل؛ عکس بگیر ترجمه کن انگليسي به فارسي
 
 

از
7
رای