اخاذی در فضای مجازی چیست و روش جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی

اخاذی در فضای مجازی چیست و روش جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی اخاذی در فضای مجازی چیست ؛ بهترین اقدام پیشگیرانه اساسی و روش های جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی، اخاذی سایبری یا باج خواهی سایبری برای محافظت از حملات آنلاین را در سلام دنیا بیاموزید.

آیا تا به حال کامپیوتر خود را باز کرده اید تا تمام فایل های رمزگذاری شده توسط باج افزار را پیدا کنید؟ یا ایمیلی تهدیدآمیز دریافت کردید که ادعا می‌کرد هکرها تاریخچه مرورگر شما را فاش می‌کنند مگر اینکه هزینه را پرداخت کنید؟ اگر هنوز این کار را نکرده‌اید، ممکن است قربانی این طرح‌های رایج اخاذی سایبری شوید. این لرزش های دیجیتال بر افراد و سازمان ها تأثیر منفی می گذارد. تنها کاری که لازم است کلیک کردن روی یک لینک بد یا داشتن یک رمز عبور ضعیف و دوباره استفاده شده است که به طور ناگهانی به دلیل نقض داده ها به خطر افتاده است. قبل از اینکه وحشت کنید، خبر خوب این است که برخی اقدامات احتیاطی متفکرانه می تواند خطر شما را به شدت کاهش دهد. پیاده‌سازی احراز هویت قوی‌تر و اجتناب از لینک یا پیوست‌های مشکوک تا حد زیادی کمک می‌کند. این مقاله از سلام دنیا در خصوص اینکه اخاذی در فضای مجازی چیست؛ بهترین اقدام پیشگیرانه اساسی و روش های جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی، اخاذی سایبری یا باج خواهی سایبری که می‌توانید برای محافظت از خود یا خانواده‌تان در برابر موج بزرگ بعدی حملات از امروز شروع کنید، پرداخته است. با ما همراه باشید.

اخاذی سایبری چیست؟

اخاذی سایبری یک عمل مخرب است که در آن مجرمان سایبری از تکنیک‌های مختلفی برای وادار کردن افراد، شرکت‌ها یا سازمان‌ها برای برآورده کردن خواسته‌ هایشان استفاده می‌کنند. این شکل از اخاذی دیجیتال طیفی از تاکتیک‌ ها را در بر می‌گیرد، از جمله حملات باج‌ افزاری که داده‌ های ارزشمند را رمزگذاری می‌کنند، تهدیدهایی برای افشای اطلاعات حساس، حملات انکار سرویس توزیع‌ شده (DDoS) یا طرح‌ های باج‌ گیری. مجرمان از آسیب‌پذیری‌ ها در سیستم‌ها سوء استفاده می‌کنند یا رفتار انسانی را برای استخراج پول، داده‌ های حساس یا امتیازات دیگر دستکاری می‌کنند. انگیزه پشت اخاذی سایبری می تواند متفاوت باشد، اما هدف مشترک اخاذی از قربانیان برای منافع مالی یا آسیب به شهرت است.


حتما بخوانید: حمله بلوتوث [Blue smack attack] چیست و جلوگیری از آن


بهترین روش ها برای جلوگیری از اخاذی سایبری یا باج خواهی سایبری

در اینجا چند اقدام پیشگیرانه اساسی وجود دارد که می تواند به محافظت در برابر چنین حملات آنلاین کمک کند:

1. جلوگیری از اخاذی سایبری از طریق خودداری از کلیک کردن بر روی لینک های مخرب

اخاذی سایبری اغلب با کلیک کردن روی یک پیوند مخرب شروع می شود. پیوند ممکن است در یک ایمیل پیچیده باشد که شبیه یک ایمیل معتبر باشد. ممکن است چیزی مانند "بسته شما در حال رسیدن است" یا "رمز عبور خود را بازنشانی کنید" باشد. اگر روی لینک کلیک کنید، به طور مخفیانه نرم افزار را دانلود می کند. هکرها از آن نرم افزار برای دسترسی یا قفل کردن رایانه شما استفاده می کنند. سپس آنها شما را تهدید می کنند که برای بازگرداندن اطلاعات رایانه خود پول پرداخت می کنید. 

بهترین راه برای جلوگیری از این امر این است که روی پیوندهای موجود در ایمیل ها کلیک نکنید، مگر اینکه 100٪ مطمئن باشید که آن را ارسال کرده است. بررسی کنید که آدرس صحیح باشد. نشانگر را روی پیوند نگه دارید تا ببینید آیا آدرسی که قرار است به آن مشکوک است یا خیر. و هرگز روی پیوندهایی که به شما می گویند سریع یا با ضرب الاجل اقدام کنید کلیک نکنید. با دقت در مورد لینک هایی که کلیک می کنید، می توانید جلوی اخاذی سایبری را قبل از شروع آن بگیرید.

بهترین روش ها برای جلوگیری از اخاذی سایبری یا باج خواهی سایبری 1

2. جلوگیری از اخاذی سایبری از طریق به روز رسانی سیستم عامل و برنامه های نرم افزاری به طور منظم

یکی از مهم ترین راه های جلوگیری از حملات سایبری از هر نوع، به روز رسانی منظم تمامی نرم افزارها و برنامه های کاربردی است. توسعه دهندگان به طور مداوم وصله هایی را برای رفع آسیب پذیری هایی که مجرمان در طرح های خود از آنها سوء استفاده می کنند منتشر می کنند. عدم نصب سریع این به‌روزرسانی‌های امنیتی، فرصت‌های آسانی را برای نفوذ هکرها به شبکه‌ها و دستگاه‌ها فراهم می‌کند. به‌علاوه، مطمئن شوید که راه‌ حل‌ های امنیتی قوی را در تمام فناوری‌ های متصل به اینترنت خود، چه برنامه‌های آنتی‌ ویروس تجاری روی رایانه‌ ها یا محافظت‌ های داخلی روی روترها و تلفن‌ ها، پیاده‌سازی کنید. به‌روزرسانی‌ های خودکار را تا جایی که ممکن است روشن کنید تا حتی مجبور نباشید به آن فکر کنید. به یاد داشته باشید که امنیت مؤثر مستلزم دفاع لایه‌ای در میان به‌ روز رسانی‌های نرم‌افزار، فایروال‌ها، VPN‌ها، محافظت از بدافزار و موارد دیگر است.


حتما بخوانید: معرفی 25 مورد از بهترین آنتی ویروس ها و روش های مقابله با بدافزار


3. جلوگیری از اخاذی سایبری با استفاده از رمزهای عبور قوی برای امنیت بیشتر

گذرواژه‌های ضعیف و استفاده مجدد، آسیب‌پذیری‌هایی ایجاد می‌کنند که باج‌گیران سایبری مشتاقانه از آنها سوء استفاده می‌کنند. هنگامی که یک شرکت بزرگ دچار نقض اطلاعات می شود، لیست های رمز عبور هک شده در انجمن های مجرمانه وب تاریک فروخته می شود. اخاذی‌ها سپس ترکیب نام کاربری و رمز عبور را در حساب‌های بانکی، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و دیگر حساب‌ها امتحان می‌کنند. اگر از رمزهای عبور در سراسر حساب‌ها استفاده مجدد کنید، نقض یک سایت منجر به فاجعه در زندگی دیجیتال شما می‌شود. با استفاده از یک رمز عبور طولانی منحصر به فرد و تصادفی برای هر حساب، از خود محافظت کنید. یک مدیر رمز عبور این امر را امکان پذیر می کند. همچنین احراز هویت چند عاملی را در همه جا فعال کنید، که نیاز به دسترسی به رمز عبور و دستگاه دیگری مانند تلفن هوشمند یا کلید امنیتی شما دارد.

بهترین روش ها برای جلوگیری از اخاذی سایبری یا باج خواهی سایبری 2

4. جلوگیری از اخاذی سایبری از طریق تکیه بر پشتیبان گیری آفلاین 

اخاذی‌های سایبری اغلب داده‌های غیرقابل جایگزینی مانند عکس‌های شخصی، اسناد مهم و سوابق مالی را هدف قرار می‌دهند. آنها با تهدید از دست دادن دائمی از طریق رمزگذاری یا حذف، فشار باورنکردنی برای پرداخت باج ایجاد می کنند. شما می توانید این اهرم را از طریق پشتیبان گیری مداوم آفلاین کاهش دهید. اطمینان حاصل کنید که به طور منظم از فایل های مهم در یک هارد دیسک خارجی یا فضای ذخیره سازی ابری که به طور مداوم به دستگاه های اصلی شما متصل نیست، نسخه پشتیبان تهیه می کنید.


حتما بخوانید: حمله بازپخش (replay) در شبکه چیست


5. جلوگیری از اخاذی سایبری با استفاده از آموزش امنیت سایبری 

آموزش مداوم برای شناسایی و اجتناب از آخرین تاکتیک ها و تهدیدهای اخاذی سایبری بسیار مهم است. مجرمان سایبری به طور مداوم فناوری، بدافزار و تکنیک های مهندسی اجتماعی خود را تکامل می دهند. آموزش آگاهی از امنیت به کارکنان و افراد می آموزد که تلاش های فیشینگ، عادات مرور ایمن، سیاست های رمز عبور، حفاظت از داده ها و پروتکل های گزارش را تشخیص دهند. برای تازه نگه داشتن دانش خود به طور منظم روی آموزش های رسمی یا غیر رسمی وقت بگذارید.

بهترین روش ها برای جلوگیری از اخاذی سایبری یا باج خواهی سایبری 3

6. جلوگیری از اخاذی سایبری از طریق حفظ بیمه سایبری 

حتی اگر از شیوه‌های عالی امنیت سایبری پیروی کنید، باز هم احتمال اینکه قربانی تلاش برای اخاذی شوید وجود دارد. بیمه سایبری از طریق حمایت مالی در پرداخت باج یا هزینه های بازیابی، یک لایه حفاظتی اضافه می کند. خط‌مشی‌ها متفاوت هستند، اما ممکن است هزینه‌های مربوط به تحقیقات، مذاکره با باج‌گیران، پرداخت‌های باج (اگرچه توصیه نمی‌شود)، از دست دادن موقت درآمد، بازیابی اطلاعات، هزینه‌های قانونی، مدیریت روابط عمومی و افزایش ارتقاء امنیت سایبری پس از حمله را پوشش دهد. اطمینان حاصل کنید که خط مشی شما دارای پوشش مناسب اخاذی و باج افزار با ارائه دهنده معتبر است.

7. جلوگیری از اخاذی سایبری از طریق محدود کردن اطلاعات شخصی به اشتراک گذاشته شده آنلاین

یکی از جنبه های کلیدی بسیاری از توطئه های اخاذی سایبری شامل تهدید به انتشار عمومی اطلاعات شخصی حساس است که به طور غیرقانونی از هک یا بدافزار به دست آمده است. هرچه اطلاعات خجالت‌آورتر یا آسیب‌رسان‌تر باشد، اخاذی‌ها اهرم بیشتری برای پرداخت باج بالا دارند.


حتما بخوانید: روش تشخیص و جلوگیری از حمله دوقلوی شیطانی (Evil Twin)


در حالی که از بین بردن ردپای دیجیتالی شما بسیار دشوار است، می توانید اقداماتی را برای محدود کردن مقدار اطلاعات شخصی در دسترس برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض احتمالی انجام دهید. تنظیمات حریم خصوصی را در تمام نمایه های رسانه های اجتماعی به دقت بررسی کنید و هر چیزی را که قابل شناسایی است فقط به مخاطبین شناخته شده محدود کنید. از اشتراک گذاری بیش از حد داستان های شخصی آنلاین که ممکن است توسط مجرمان در آینده جمع آوری شوند، خودداری کنید.

بهترین روش ها برای جلوگیری از اخاذی سایبری یا باج خواهی سایبری 4

نحوه محافظت از حریم خصوصی آنلاین 

محافظت از حریم خصوصی آنلاین از طریق نصب آنتی ویروس T9 :

به عنوان بخشی از محدود کردن ردپای دیجیتال خود در برابر تهدیدات بالقوه اخاذی، از ابزارهای حفظ حریم خصوصی قوی مانند آنتی ویروس T9 برای رایانه های شخصی استفاده کنید. آنتی ویروس T9 نه تنها در برابر ویروس ها و بدافزارها، بلکه در برابر مجرمان سایبری که داده های شما را از طریق نرم افزارهای جاسوسی، ردیابی و سایر نظارت های غیرقانونی هدف قرار می دهند، محافظت همه جانبه را ارائه می دهد. 

دانلود نرم افزار آنتی ویروس T9

این به طور فعال فعالیت در برنامه های نصب شده و ترافیک شبکه را برای شناسایی و مسدود کردن نفوذهای احتمالی به حریم خصوصی نظارت می کند. این نرم افزار همچنین ابرداده هایی را که اطلاعات شخصی را فاش می کند پاک می کند و امکان مرور ایمن و رمزگذاری شده را فراهم می کند. نسخه آزمایشی رایگان آنتی ویروس T9 را دانلود کنید تا از محافظت جامع در برابر تلاش‌های اخاذی سایبری که اغلب با از دست دادن کنترل بر اطلاعات شخصی شما از طریق راه‌حل‌های نظارتی پیشرفته شروع می‌شود، تجربه کنید.

آنتی ویروس T9

سخن آخر

اخاذی سایبری تهدیدی است که متأسفانه همچنان باقی می ماند زیرا هکرها دائماً راه های جدیدی برای نفوذ به شبکه ها و داده ها پیدا می کنند. طرح‌های اخاذی مانند باج‌افزار و سرقت داده‌ها به‌طور پیوسته در حال افزایش هستند و خسارات مالی و عاطفی عمده‌ای را به قربانیان مختلف وارد می‌کنند. در برابر تلاش های فیشینگ هوشیار باشید و در صورت هدف گیری، اقدامات اخاذی را گزارش دهید. با یک رویکرد دفاعی عمیق و کمی هوشیاری، می‌توانید بیشتر مسیرها را برای باج‌گیران قبل از اینکه آنها را شروع کنند، قطع کنید و با پیروی از پروتکل های صحیح، می توانید عواقب را محدود کنید و حتی در صورت حمله موفقیت آمیز ناموفق، از پرداخت باج اجتناب کنید. از روندهای اخاذی سایبری به روز باشید و ترس فلج نشوید - می توانید با آگاهی و اقدامات احتیاطی پیشگیرانه خطرات را به طور قابل توجهی کاهش دهید.


مطالب مرتبط:

محافظت و جلوگیری از هک شدن کامپیوتر در برابر حملات از راه دور

بازیابی آدرس و رمز حساب گوگل فراموش یا هک شده با روش های سادهاز
1
رای